Ha Obudafannak igaza van 07.31-én, akkor kbs-nek hogy lehetett igaza 06.11.13-án?
Közeli hozzátartozó halála
Nem.
Tisztelt Fórumosok!
Egy munkatársunk volt házastársának édesanyja halt meg, van közös gyermekük, akinek ugyebár a nagymamája volt az idős asszony. A munkatárs természetesen részt vett a temetésen. Neki nem jár a két nap munkavégzés alóli mentesítés?
Egyenesági a rokonság azok között, akik közül az egyik a másiktól származik.
Konkrét szabály nincs, de nyilván nem lehet a végtelenségig húzni.
Sziasztok! A "temetési szabadságot" meddig lehet igénybevenni?Van erre határidő?
Hát már mindegy.............
Így jár aki nem ismeri a vonatkozó jogszabályt :(
Mindkettőnek járt volna, igen. Az egyiknek az elhunyt a saját egyneságbeli rokona volt, a másiknak pedig a házastársa egyeneságbeli rokona.
ja az is az - ezzel nem igazán voltam tisztában.
akkor mindkettőnek járt volna?
A nagyszülő, dédszülő, ükszülő, etc is egyenes ágbeli rokon.
Szóval: gyermek, szülő, testvér,( akár az enyém akár férjemé) a házatsárs, élettárs esetén jár. Jól értem?
Akkor az említett esetben egyiküknek sem.
Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól közeli hozzátartozója halálakor, esetenként legalább két munkanapon át.(
Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbefogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér valamint az élettárs.
Én csak érdeklődöm. Egyik kolléga házastársának a nagyapja halt meg - ő kapott 2 nap "temetési" szabit.
Másik kolléga nagyapja halt meg - ő nem kapott.
Akkor most kinek járt volna és kinek nem?
ágbeli
Igen. Házastárs egyenes ág beli rokona.
Tisztelt Hozzáértők! Sziasztok!
Egyszerű kérdésem lenne: nagymamám halt meg, édesapám igénye veheti a 2 nap szabadságot utána, ha neki az anyósa volt?
Köszi
koko3000
A felmenő oldalági rokona nem tartozik ebbe a körbe.
T. Szakértők,
Ismerősöm Édesanyjának testvére (keresztapja) meghalt. Nagyon közel álltak egymáshoz. Eléggé megviselte. Beletartozik-e a közeli hozzátartozó halála kategóriába?
Köszönöm a választ.
„én az élettárs egyenes ágbeli rokonát nem találom a közeli hozzátartozók felsorolásában”
Mert nem is az. Engedélyezzetek neki rendes szabadságot - ha már nincs neki, akkor fizetés nélkülit.
Sziasztok!
Egyik munkavállalónk élettársának az édesapja meghalt. Munkavállalónk közeli hozzátartozónak minősül és jár neki a Mt. 107§b) meghatározott 2 nap? Mert én az élettárs egyenes ágbeli rokonát nem találom a közeli hozzátartozók felsorolásában, de soha nem lehet tudni...
Köszönöm
Ancsa
Ancsa
Mi mindig kérünk, és senki sem tekinti tolakodásnak, igaz, mi temetési segélyt is adunk, és annak is ez a feltétele.
Köszönöm a válaszokat. Eddig mi még sosem kértük a halotti anyakönyvi kivonatot, valahogy nem feltételeztük, hogy ilyennel munkavállalóink visszaélnek. Sajnos az utóbbi időben hirtelen nagy lett a "mortalitás" a hozzátartozók körében, s bár tiszteletben tartva mások fájdalmát, úgy érzem ragaszkodni fogok az ésszerű időn belül bemutatott igazoláshoz. Köszi mégegyszer
..a többi igazolt, fizetetlen távollét....
bocs.
1. Amiről beszélünk az nem szabadság, és nem két nap.
Ez un. egyéb munkaidőkedvezmény, és a hossza bármennyi lehet, amennyi ésszerűen indokoltnak minősül, de ebbel a munkáltatónak csak két napot kell távolléti díjjal díjaznia, a többi igazolt fizetett távollét.
2. Az igazolás a halotti anyakoönyvi kivonattal történik, szintén ésszerű határidőn belül, azaz annak kiállítása után lehetőleg azonnal. Ez egyébként elég gyors. a munkáltató rugalmasságán múlik, hogy az igazolás hiányában is bérszámfejti, vagy majd csak akkro, ha az igazolást valaki bemutatta. a távollét természetéből következik, hogy a távolmaradás engedélyezéséhez nem kell az igazolást bemutatni, sőt álláspontom szerint a munkálttaónak nincs mérlegelési jogköre, azaz engedélyeznie sem kell, viszont ha valaki később ezt nem tudja igazolni, úgy rendkívüli felmondással élhet.
Amennyiben konkrét rendelkezést az irányadó jogszabály nem tartalmaz, akkor a munkaviszonyra irányadó alapelveket, így mindenek előtt az együttműködési kötelezettséget és a rendeltetésszerű joggyakorlás elvét kell figyelembe venni.
A két napos sabadságnak az a célja, hogy a közeli hozzátartozó elvesztése okozta traumát a munkavállaló részben feldolgozhassa. A két idézett alapelvből az következik, hogy elégséges a vezetővel telefonon megbeszélni a történteket, és ha nagyon bizalmatlan, "igazolást" kér be, akkor a halotti anyakönyvi kivonatot annak kiállítása után be kell számára mutatni. Álláspontom szerint azonban azt nem kezelheti, csak azt a tényt állapíthatja meg - ha tetszik neki, írásos formában - a bemutatás alkalmával, hogy a munkáltató jogszerűen vetti igénybe a lehetséges munkaidő kedvezményt.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02