Jó estét mindenkinek!
Egy számomra nem teljesen tisztázott kérdésben szeretném kérni a szakértők véleményét. Lehetséges-e, hogy egy magyarországi ügyvéd (praktizál aktívan) szlovákiai cégben ügyvezető legyen? A magyarországi lehetőségekkel kapcsolatban nincs kérdés, de számomra nem egyértelmű, hogy erre van-e lehetőség?
Várom válaszaikat, melyeket előre is köszönök!
Mo. - i Ügyvéd külföldi cégben lehet - e ügyvezető?
Nem lehet.
Köszönöm a válaszát. Kérem, hogy amennyiben tudja indokolja meg, esetleg jogszabályra való hivatkozással(akár mo.-ra vonatkozó, akár nemzetközi).
Várom szíves válaszát!
1998. évi XI. törvény
az ügyvédekről
Összeférhetetlenség
6. § (1) Az ügyvéd
- nem állhat munkaviszonyban, szolgálati viszonyban, munkavégzési kötelezettséggel járó más jogviszonyban; nem lehet közalkalmazott, köztisztviselő, közjegyző és főállású polgármester,
- nem végezhet személyes közreműködéssel vagy korlátlan anyagi felelősséggel járó vállalkozói tevékenységet.
(2) Nem esik az (1) bekezdés tilalma alá
- a tudományos, művészeti és sporttevékenység,
- az oktatói tevékenység,
- a nem igazságügyi szakértői tevékenység,
- a választottbírói tevékenység,
- az országgyűlési, európai parlamenti, helyi önkormányzati képviselői jogviszony,
- a munkaviszony nélküli igazgatósági és felügyelőbizottsági tagság,
- a kuratóriumi tagság és tisztségviselés.
(3) Az ügyvéd az összeférhetetlenségi okot a bekövetkezésétől számított 15 napon belül köteles az ügyvédi kamarának bejelenteni.
7. § Az ügyvéd 2 évig nem járhat el annál a bíróságnál, ügyészségnél vagy nyomozó hatóságnál, amelynél az ügyvédi kamarai tagsága előtt bíró, ügyész vagy a nyomozó hatóság tagja volt.
(2) A titoktartási kötelezettség kiterjed az ügyvéd által készített és a birtokában levő egyéb iratra is, ha ez a titoktartás körébe tartozó tényt, adatot tartalmaz. Az ügyvédnél folytatott hatósági vizsgálat során az ügyvéd nem tárhatja fel a megbízójára vonatkozó iratokat és adatokat, de a hatóság eljárását nem akadályozhatja.
Az 1998. évi XI. tv. 2. § szerint "az ügyvéd a Magyar Köztársaság területén kívül az érintett állam szabályai szerint folytathat ügyvédi tevékenységet, azonban tevékenységére e törvény rendelkezéseit is - a Magyar Ügyvédi Kamara szabályzatában meghatározottak szerint - megfelelően alkalmazni kell."
De mi történik abban az esetben, ha a Magyar Köztársaság területén kívül kíván tevékenységet folytatni, azonban ez nem ügyvédi tevékenység lenne? Ez utóbbi alternatíva eleve kizárt Ön szerint?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02