A Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletével korrupciós bűntettekben, illetve közokirat-hamisítás bűntettében is bűnösnek mondta ki az Agrárminisztérium egykori helyettes államtitkárát és őt 6 év és 6 hónap börtön fokozatú végrehajtandó szabadságvesztésre, összesen 3.200.000 forint pénzbüntetésre, valamint 7 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség most súlyosbításért fellebbezett, az ügy a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik.
A bűnügyben a Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség 2021 nyarán emelt vádat korrupciós bűncselekmények miatt az Agrárminisztérium egykori helyettes államtitkárával és három társával szemben.
A Fővárosi Törvényszék 2025. január 30. napján kihirdetett elsőfokú ítéletével a volt államtitkárt bűnösnek mondta ki a terhére rótt korrupciós bűntettekben, illetve közokirat-hamisítás bűntettében is, amelyért őt halmazati büntetésül 6 év és 6 hónap börtön fokozatú végrehajtandó szabadságvesztésre, összesen 3.200.000 forint pénzbüntetésre, valamint 7 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte.
A bíróság ügydöntő határozatával bűnösnek mondta ki a helyettes államtitkár egykori osztályvezető beosztottját társtettesként elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettében, amelyért őt 2 év és 6 hónap börtön fokozatú végrehajtandó szabadságvesztésre, összesen 2.400.000 forint pénzbüntetésre és 3 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte.
A Fővárosi Törvényszék elsőfokú határozatával ugyancsak bűnösnek mondott ki két vállalkozót is hivatali vesztegetés bűntettében. Az elsőfokú bíróság az egyik vállalkozót 2 év, végrehajtásában 5 évi próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre, míg a másikat 2 év börtön fokozatú végrehajtandó szabadságvesztésre, összesen 3.000.000 forint pénzbüntetésre, valamint 2 év közügyektől eltiltás mellékbüntetésre ítélte.
Az elsőfokú ítélet tényállásának rövid lényege szerint 2020 nyarán egy mezőgazdasági tevékenységet folytató cégcsoportot képviselő vállalkozó és egy helyettes államtitkár abban állapodott meg, hogy a hivatalos személy segítséget nyújt a vállalkozónak. Ennek keretében a hivatalos személy azt vállalta, hogy kapcsolatainak felhasználásával a cégcsoport által már üzemeltetett és egy tervezett mezőgazdasági vállalkozást a szükséges állami földterületek használati, illetőleg tulajdonjogának megszerzésében és a jövőben meghirdetni tervezett pályázat elnyerésében támogatja. A vezető beosztású hivatalos személy mindezért – kérésének megfelelően – az újonnan létrehozott cég 5 %-os tulajdonrészét szerezte meg.
Ezen túlmenően a helyettes államtitkár és egy közvetlen irányítása alá tartozó osztályvezető előzetesen abban állapodtak meg, hogy egy gazdasági társaság bevonásával – tanulmány elkészítésére irányuló pályázat kiírása révén – jogtalan előnyre tesznek szert. A megállapodás alapján valódi verseny nélkül, a helyettes államtitkár által előre meghatározott nyertes cég helyett az osztályvezető készítette volna el a tanulmányt, amelyet később jóvá is hagyott volna. A megbeszéltek szerint a vállalkozónak kifizetendő 10.000.000 forintos összeget hármuk között osztották volna fel. A szerződéskötésre végül a keretösszeg hiányára való hivatkozással nem került sor, a kiírt pályázatot visszavonták.
Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész a végrehajtandó szabadságvesztés büntetések és a mellékbüntetések tartamának súlyosításáért fellebbezett, míg a határozat ellen előterjesztett védelmi fellebbezések felmentésre, illetve enyhítésre irányulnak.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a napokban a Fővárosi Ítélőtáblához továbbított másodfokú indítványával az ügyészi fellebbezést kiegészítve kezdeményezte továbbá azt is, hogy a büntetések súlyosítása mellett, a volt helyettes államtitkárral, illetve minisztériumi osztályvezetővel szemben a bíróság szabjon ki kormányzati tisztviselői és közszolgálati tisztviselői foglalkozások gyakorlásától eltiltás büntetést is.
A volt helyettes államtitkár bűnügyi felügyeletben várja a fellebbviteli eljárás befejezését, míg terhelt társai szabadlábon védekeznek.