Költségvetési szervek csoportosítása, közintézmények


tothvili # 2013.03.05. 21:21

Folytattam a kutatást, erre jutottam:

A Belváros-Lipótváros közterület-felügyelete nem jogszabályosan végzi a parkolás üzemeltetését:

Megnéztem a helyi önkormányzatok parkolás üzemeltetőjére a rendelkezéseket, szerintem nem felel meg azoknak! Nézzük az előírásokat:

  1. a helyi önkormányzat,
  2. kizárólag ezen közszolgáltatási feladat ellátására alapított költségvetési szerv,
  3. kizárólagos önkormányzati tulajdonban álló, jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság,
  4. vagy e gazdasági társaság 100%-os tulajdonában álló jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság,
  5. illetve önkormányzati társulás láthatja el külön törvényben szabályozottak szerint.

Most nézzük, mi van a helyi Közterület-felügyelet alapító okiratában?

  • tevékenységének jellege: közhatalmi költségvetési szerv
  • jogállása: önálló jogi személy
  • gazdálkodási jogköre: önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv.
  • nem találtam utalást arra, hogy az önkormányzat kizárólagos tulajdonában állna-e.

Van viszont egy olyan kitétel, hogy a parkolás üzemeltetést kizárólag erre a célra létrehozott költségvetési szerv végezheti. Ez ugye azt jelenti, hogy a parkolás üzemeltető más tevékenységgel nem foglalkozik.
A Közterület-felügyelet alapító okiratban mégis az szerepel, hogy az ellátandó alaptevékenységen kívül van vállalkozási és a kiegészítő tevékenysége is.
Nos, sok más egyébbel is foglalkozik, például a köztisztaság, a közterület rendje, állategészségügy, továbbá vállalkozás tekintetében őrzéssel, biztonságtechnikával, garázsok üzemeltetéssel, oktatási tevékenységgel, stb.
Az alapító okiratukban benne van az is, hogy ezekből a vállalkozásokból származó bevétele a teljes éves bevételüknek max 30%-a lehet.
Mivel a parkolásból sok-sok milliárd lesz az idei bevételük, ebből következően legalább néhány milliárdos egyéb vállalkozási bevételre tehetnek szert! Ügyes.
Ez tavaly még nem volt így, mert a parkolási díjakat nem a Közterület-felügyelet szedte be, hanem az FKPT….
Még valami! Az alapító okiratban az szerepel, hogy "közhatalmi szerv".
Álljon itt egy ombudsmani állásfoglalás ebben a témában, amelyből kiderül, hogy közszolgáltató nem lehet közhatalmi szerv:
"A parkolási társaságok eljárása vonatkozásában meg kell említeni, hogy a jogalkotó az országgyűlési biztosok jogértelmezésére bízta annak eldöntését, hogy mely szervek tekinthetők közszolgáltatónak. Az országgyűlési biztosok minden esetben közszolgáltatónak tekintik a hatóságnak nem minősülő, állami vagy önkormányzati feladatot ellátó szerveket, különösen azokat, amelyek esetében az igénybevevőnek nincs lehetősége annak megválasztására, hogy az általa igényelt szolgáltatás igénybevételére kivel szerződjön, tekintettel arra, hogy azt csak korlátozott számú vagy csak kizárólag egyetlen szervtől veheti igénybe. A parkolási társaságok az önkormányzat felhatalmazása alapján olyan állami feladatot látnak el - és ezzel szolgáltatást nyújtanak -, amely a parkolási társaságokon kívül más szervtől nem vehető igénybe."

tothvili # 2013.03.05. 17:01

Tisztelt jogász urak!
Tanácsukat kérném abban a kérdésben, hogy egy budapesti önkormányzat közterület-felügyelete megfelel-e a következő előírásnak:
Olyan költségvetési szerv, amely az önkormányzat kizárólagos tulajdonában áll, és jogi személyiséggel rendelkezik.

A kérdés háttere: a fővárosban immár a második önkormányzat a Józsefváros után a Belváros-Lipótváros, amely a közterület-felügyeletre bízza a fizető parkolás ellenőrzését.
A parkolóellenőrök a helyi közterület-felügyelet állományában állnak.

Köszönöm a választ, én laikus vagyok, de úgy érzem, hogy itt valami nem stimmel...

Legislator # 2007.11.16. 13:01

Erre mondják, hogy mekkora nem mindegy. Én Csermák Judittól tanultam a költségvetési szervek gazdálkodását és a költségvetési szervek számvitelét az álligon.


Sunshine after the rain.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.15. 17:07

Első blikkre Csermaneket olvastam. :)

Legislator # 2007.11.15. 16:50

Éljen soká a két Csermák!


Sunshine after the rain.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.08. 12:59

Köszönöm. Milyen jól jött volna tegnap délelőtt. :))

Egyébként az államháztartásról szóló 1992. XXXVIII. tv. 87. § valamint az államháztartás működési rendjéről szóló 217/1998. (XII. 30.) Korm. rendelet 12-16. §§.

vanda24 # 2007.11.08. 12:55

Megkülönböztethetjük alapítójuk szerint és funkciójuk szerint a költségvetési szerveket. Alapítójuk szerint:

központi költségvetési szerv
helyi önkormányzati költségvetési szerv
helyi kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv
társadalombiztosítási költségvetési szerv
országos kisebbségi önkormányzati költségvetési szerv
köztestületi költségvetési szerv.
Funkciójuk szerint beszélhetünk egészségügyi, közoktatási, kuturális, rendvédelmi stb. költségvetési szervekről.

Alapítása
Alapíthat az

Országgyűlés
Kormány
helyi önkormányzat
a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulása
helyi kisebbségi önkormányzat
országos kisebbségi önkormányzat
köztestület.
A költségvetési szerv alapításáról alapító okiratban kell intézkedni. Az alapító okiratnak tartalmaznia kell a költségvetési szerv nevét
székhelyét
állami feladatként ellátandó alaptevékenységét
gazdálkodási jogkörét
felügyeleti szervét
alapító szerv nevét
vezetőjének kinevezési rendjét
ellátható vállalkozási tevékenység körét és mértékét
A költségvetési szerv a Magyar Államkincstár által vezetett törzskönyvi nyilvántartásba történő bejegyzéssel jön létre.

Megszüntetése
Az alapító a költségvetési szervet megszünteti, ha
az alapító által meghatározott feladatát ellátni nem tudja
a szolgáltatásai iránti szükséglet megszűnt
az ellátandó feladat más módon vagy más szervezetben hatékonyabban teljesíthető.

Gazdálkodása
A költségvetési szerv éves költségvetés alapján gazdálkodik, évente elkészíti a beszámolóját. Csak olyan gazdálkodó szervezetben vehet részt, amelyben felelőssége nem haladja meg vagyoni hozzájárulásának mértékét, és amelyben legalább többségi befolyással rendelkezik. Az alapító okiratnak megfelelően vállalkozhat, feltéve, hogy ez nem veszélyezteti az alapító okiratban meghatározott alaptevékenységét és ebből fakadó kötelezettségeinek teljesítését. Az alapító okiratban kell meghatározni, hogy a vállalkozás milyen tevékenységre terjedhet ki.

Gazdasági korlátozások [szerkesztés]
A költségvetési szervek

pénzkölcsönt (hitelt) nem vehetnek fel
kezességet nem vállalhatnak
értékpapírt nem vásárolhatnak
váltót nem bocsáthatnak ki és nem fogadhatnak el
kötvényt nem bocsáthatnak ki
pénzügyi lízing és faktoring szerződéseket nem köthetnek

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.07. 09:45

Ha valaki épp benne van, és vágja, bemásolhatna egy vázlatot a költségvetési szervek csoportosításáról illetve a közintézmények típusairól.
Előre is köszönöm, sok kutakodástól kímélne meg.