rokon halála - szabadság


Picur3874 # 2022.01.22. 13:39

Szeretném megkérdezni,hogy egyenes ágú unokának jár 2 nap szabadság? Elhunyt a nagypapa. Köszönöm

drbjozsef # 2020.10.16. 08:16

mariae,

Ez elég véleményes.

A helyzet az, hogy a halálesetre nem szabadnap jár, nem szabadság.

Hanem a munkáltató köteles két munkanapra felmenteni a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettséged alól.

Ezért nincs olyan, hogy "te veheted ki".

A gyakorlat az, hogy ha bejelented a halálesetet, akkor a következő 60 napban kiadják ezt a két napot. Az ügyintézésre, és a temetésre, mondjuk.

A hivatkozás erre a jóhiszemű joggyakorlat, és a munakáltatóval való Mt. szerinti együttműködési kötelezettség.

Ugyanakkor a helyzet az, hogy az Mt. szerint ez a két nap JÁR, és nincsen semmilyen konkrét korlát szabva hozzá.

Se a hatvan nap, se a 3 hónap, se semennyi, sem az, hogy mikor, mire használod fel, se az hogy egyben vagy külön. A törvény szerint a "halálakor" jár. Ezt úgy értelmezik, hogy a haláleset utáni időszakban, nem hónapokkal később. Akkor is, ha nincs semmilyen ilyen rendelkezés.

Ha akarod, megpróbálhatod ütni a vasat, hogy oké, elutasíttottak, de akkor kéred az ezt alátámasztó törvényi rendelkezést, írásban kérd a két napot, és írásban a fenti indoklással együtt kérd az esetleges elutasítást, ha nem hajlandóak kiadni, megjegyezve a kérelemben, hogy elutasítás esetén munkaügyi bírósághoz fordulsz.

Hátha az hat, és nem szívóznak. Bár én a helyedben tartanék tőle, hogy a munkáltató jóindulata megcsappanna irányodba, és a rendes szabadságok kivétele is a törvény szerintire változna, ha ettől lazább nálatok a gyakorlat, vagy bármi ilyesmi. Szóval te tudod, mennyire éri meg összeakasztani a bajszodat a munkáltatóddal.

Papíron igazad van. A valóságban viszont nem biztos, hogy sikerülne ezt keresztülvinned.

mariae # 2020.10.16. 07:59

Édesapám halálakor 1 hétig rendes szabadságon voltam. A haláleset utáni 4. hónapban szeretném kienni a két szabadnapot, ami jár nekem. A munkáltató azt mondja, hogy lekéstem a szabadnapokat, mert nem jelentettem be a halálesetet 3 hónapon belül. Elveszítettem a két szabadnapot vagy nem?

drbjozsef # 2019.05.07. 14:43

Gabryella007,

Pont alattad van a rendelet értelmező része.

Amúgy : nem, nem.

Gabryella007 # 2019.05.07. 12:50

Üdvözlöm!
A kérdésem a következő: élettárs (egy lakcím) édesanyja halála esetén jár a két nap?
Gondozott, gondnoki viszonyban, egy lakcímen élő unokatestvér(gondozott) halála esetén a gondnoknak jár két nap?
Előre is köszönöm a választ.

Zengőbérci # 2019.04.08. 08:33

Tájékoztatásul minden érdeklődőnek. A hozzátartozó fogalmát a Munka Törvénykönyve definiálja ekként:

294. § (1) E törvény alkalmazásában

  1. hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa,
Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.07. 17:59

Nem.

Ercsike7 # 2019.04.07. 16:15

Üdvözlöm.Kérdésem hogy apai ágról nagybátyám halálakor jár 2 nap szabi? egyeneségbeli vagy közeli hozzátartozó esetleg? Köszönöm.

wers # 2019.03.14. 05:12

sajnos nem

szepi86 # 2019.03.13. 23:38

Üdvözlöm ! Olyan kérdésem lenne , hogy a sógoromnak meghalt az anyukája , s hogy most erre jár e nekem is a kettő nap szabadság ? Mivel 3 szakban dolgozom ezért nem lehet a szak csere . A választ előre is köszönöm !!

wers # 2019.03.01. 10:11

Azért azt minden bántás nélkül mondom, hogy nekem ez volt a legkisebb bajom húgom, anyán és apám halálakor

Na igen. Mellesleg egy temetés megszervezése nem két nap. Milyen részvétteljes munkáltató, öröm lehet velük dolgozni. Én nem hagynám annyiban.

Arra a napra kell kérni, amelyikre be van osztva munkavégzésre.

Vadsuhanc # 2019.03.01. 09:55

Kedves drb jozsef!

Abban igazad van, hogy ez nem szabadság. Viszont, ha beosztás szerint a temetés napján dolgozna, akkor mentesül a munkavégzés alól. Abban is igazad van, hogy ezt munkaátszervezéssel lehet biztosítani, de a munkarend megváltoztatásának is vannak szabályai. Csak erre hivatkozással nem hiszem, hogy a munkáltató jogszerűen változtathat a beosztáson, ha egyébként nem. Persze a mai világban.

Azért azt minden bántás nélkül mondom, hogy nekem ez volt a legkisebb bajom húgom, anyán és apám halálakor.

drbjozsef # 2019.03.01. 09:33

Magyarul : ez nem szabadság.
Ha a munkarendben megoldható áthelyezéssel is, akkor nem kell kiadni szabadságot.

monoszkop # 2019.03.01. 09:22

Mt. 55. § (1) A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól

  1. hozzátartozója halálakor két munkanapra,

A Munka törvénykönyvéhez kiadott kommentár (magyarázat) szerint:

A munkavállaló hozzátartozója halálakor két munkanapot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell biztosítani, de - rendeltetésére figyelemmel - csak a halálesetet követő időszakban igényelhető (pl. a temetés napjára). A hozzátartozó fogalmát lásd: Mt. 294. § (1) bek. b) pont.

julcsi10 # 2019.03.01. 08:30

Jó napot kívánok! Rendkívüli szabadság,temetési szabadság ügyében! Édesapám tegnap előtt elhuny! Munkaadónak szóltam,egyelőre elutasították a kiadását,sima munkanap cserével-áthelyezéssel akarják megoldani! Azt szeretném kérdezni hogy mivel én biztonsági őrként dolgozom 24/48 as vezénylésben,negyedéves munkaidőkertben órabéres elszámolásban,akkor hogyan kaphatom meg a törvényben előírt 2 napot? És mennyi a legkésőbbi határidő ameddig kiadható? Válaszukat előre is köszönöm!

Hajni0 # 2009.10.19. 07:52

Szép napot!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy ha meghalt mamám testvérének a lánya, akkor nekem jár-e rendkívüli szabadság? Viszont édesapám a lány keresztapja is volt, így unokatestvérem is. De nálunk a munkaügyön azt írták, hogy ez már távoli rokonság! Mi az igazság? Előre is köszönöm.

Üdv: Hajni

monalisa1 # 2009.08.22. 15:09

A közeli hozzátartozó fogalma alá a hozzátartozók (köznyelven: rokonok) körébe tartozó személyek közül a Ptk. 685. §-a szerint a következők tartoznak:

  • a házastárs
  • az egyenesági rokon
  • az örökbefogadott-, a mostoha- és a neveltgyermek
  • az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő
  • valamint a testvér.

A Mt. 139. § értelmében az élettárs és a házastárs egyenesági rokona közeli hozzátartozó.

Mivel anyukádnak a mostohaapja egyenesági rokona volt, igy te őneki egyenesági unokája voltál, ergo a 2 nap neked is jár.

"Lisa"
laikus hozzászóló

R.Timi # 2009.08.22. 14:40

Ha a nagypapám csak a mostaohaapja volt anyámnak, akkor jár a 2 nap szabadság?
Előre is köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2008.10.19. 16:16

Közeli hozzátartozó - pl. szülő - elhalálozásakor - jogszabályilag jár 2 nap fizetett szabadság, az egyik a temetés intézésére, a másik magára a temetésre.

Temetési segélyt az önkormányzattól lehet kérni, de nem kötelesek adni: jövedelemfüggű a kiutalása.

Monalisa
laikus hozzászóló

Erzsó50 # 2008.10.19. 15:23

Temetési segélyt kérhetek e?Maszeknál jár e?

Erzsó50 # 2008.10.19. 13:30

Természetesen bejelentett munkaviszonyban dolgozom,de ha nem adja meg a főnököm,hová fordulhatok??

progcic # 2008.10.19. 13:27

Erzsó50:

a párodnak semmiképp sem, hiszen nem volt jogcíme rá, azaz sem közeli hozzátartozói, sem hozzátartozói viszonyban nem állt néhai édesanyáddal.

Neked 2 nap távolléti díj jár a Munka Törvénykönyve értelmében, persze ténylegesen csak akkor, ha bejelentett munkaviszonyban vagy és nem feketén dolgozol...

Erzsó50 # 2008.10.19. 13:14

Anyukám október 13.án meghalt.A párommal 19 éve élettársi kapcsolatban vagyok.Én boltban dolgozom,maszeknál.Köteles e kifizetni a két napot?És az élettársamnak jár e ?
Köszönöm,és várom segítségüket.

Loren # 2007.09.25. 05:48

Köszönöm Kála!

Kála # 2007.09.24. 12:23

Jól érted, nem közeli, vagyis nem jár (de persze adható).