gyes mellett munka


lindika # 2007.08.12. 17:03

Sajnos dolgozni viszont muszáj, hiába szerettem volna én is otthon maradni gyermekemmel 3 évig, de 24 ezer Ft-os Gyesből nem lehet megélni.

lindika # 2007.08.12. 17:01

köszönöm a hozzászólásokat. Én nem akarok az eredeti munkáltatómnál dolgozni, ott szeretnék felmondani, mert az új munkáltatónál tovább szeretnék dolgozni nem csak a gyes alatt. Az eredeti munkahelyemre nem is tudtam, de nem is akartam volna visszamenni. A fősulit megkérdeztem ez a félévem még ingyenes munka mellett is.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.10. 11:10

Nincs is azzal gond, ha az eredeti munkáltató tudtával és engedélyével teszik.

okoska # 2007.08.10. 11:08

Rendben, megadom magam :)
Ettől függetlenül az a helyzet, hogy a fél ország kismamái más munkáltatónál dolgoznak a GYES időtartama alatt, pl. a hipermarketekben hétvégéken, hajnali irodatakarítóként, stb.

Lyonee # 2007.08.10. 10:38

Okoska!
Ajánlom a figyelmedbe!
http://www.hrportal.hu/index.phtml?…

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.10. 10:16

Nos, ha a rendeltetése az, hogy 3 évnél fiatalabb gyermekét gondozza, akkor a m,ás munkáltatónál történő munkavégzésre való felhasználás ellentétes a céljával. A jog céljával ellentétes felhasználása pedig maga a joggal való visszaélés - ami tilos. Sic erat demonstrandum.

(Amikor valaki az eredeti munkáltatójánál dolgozik gyes mellett, az nem lehet a fizetés nélküli szabadság rendeltetésével ellentétes felhasználás - hiszen nincs is fizetés nélküli szabadságon. Ne keverjük össze a szabadságot a gyessel!)

okoska # 2007.08.10. 10:11

Természetesen az, hogy 3 évnél fiatalabb gyermekét gondozza. De, ha a jogszabályok megengedik, hogy 8 órát dolgozzon a GYES mellett, akkor a gyermek gondozása eleve sérül. S itt szerintem akkor már mellékes körülmény, hogy hol dolgozik, ha az eredeti munkáltatójánál kedvezőbb lehetősge van, akkor ott. Ezzel az fő munkáltató érdekei véleményem szerint nem csorbulnak, anyagi vonzata nincs.
De ismétlem, ez annyira általános dolog, hogy nekem pl. meg sem fordult a fejembe, hogy valamilyen jogszabályba ütközik.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.10. 09:20

A kismama részére biztosított fizetés nélküli szabadság nem munkáltatói kegy, hanem kötelezettség.

Így igaz. És mi a rendletetése ennek a szabadságnak?

okoska # 2007.08.10. 09:11

A kismama részére biztosított fizetés nélküli szabadság nem munkáltatói kegy, hanem kötelezettség. Azzal, hogy a kismama talál pl. egy hajnali irodatakarítási munkát, vagy hétvégi elfoglaltságot, nem tanúsit tisztességtelen magatartást az eredeti munkáltatójával szemben. Nálunk az a bevált gyakorlat, ha a GYES-en lévő kismamánk olyan munkát talál, amely az időbeosztásának megfelel, akkor közli velünk és kész. Van olyan munkáltató, amelyik szokott kérni egy igazolást a mi kismamánktól, hogy nálunk van alkalmazásban, s jelenleg a fizetés nélküli szabiját tölti. Ha a kismama nem akar a GYES ideje alatt az eredeti munkáltatójánál dolgozni, mert számára kedvezőbb feltételekkel, időbeosztásban dolgozhat máshol, akkor nem értem, hogy hol van a joggal való visszaélés.
De én nagyon nem vagyok jogász :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.10. 07:30

Persze, általánosan elterjedt gyakorlat. Miközben még az a lehetőség sem ismert széles körben, hogy az eredeti munkáltatónál lehet dolgozni a gyes mellett.
Ez itt nem pókerbajnokság, a blöffnek semmi értelme.

Mt. 3. § (1)

okoska # 2007.08.10. 05:28

Kedves kbs!
Általánosan elterjedt gyakorlat, hogy a GYES-en lévő kismamák a GYES ideje alatt esetleg más munkáltatónál dolgoznak. A mi cégünknél is vannak ilyen dolgozók, és mi kismamáink is dolgoznak máshol. Tudsz olyan jogszabályról amely ezt tiltja?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.10. 05:09

Igen. Csak nem egy másik munkáltatónál.

emhely # 2007.08.09. 19:37

Jelenlegi jogszabályok megengedik, hogy gyes mellett akár 8 órában is dolgozhass, és a gyerek még intézményben (bölcsöde, óvoda) is lehet. Nem kell felmondanod. Gyes melletti foglalkoztaói jogviszony.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.09. 19:13

Mint más rovatokban azt már többször kifejtettem, nem értek egyet. Szerintem munkát vállalni úgy, hogy közben fizetés nélküli szabadságon vagy, joggal való visszaélés, akár még rendkívüli felmondásra is alapul szolgálhat.

banoka # 2007.08.09. 18:38

Amíg jár a gyes, addig dolgozhatsz más cégnél is, és nem kell az eredeti munkaadódnál felmondani.

szerintem a főiskola is marad ingyenes-de ezt a főiskolán megmondják.

lindika # 2007.08.09. 04:13

Én arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy gyermekem 2008.01.19-én tölti a 3. évét. Most viszont kaptam egy jó lehetőséget szeretnék dolgozni menni. Az eddigi munkahelyemen nekem kell felmondanom? A gyerekem nagyszülőknél lesz elhelyezve. Kapok akkor gyest továbbra is? És hogy ne legyen olyan egyszerű közbel főiskolára is járok, ami eddig a gyes miatt ingyenes volt. Most ha jár a gyes, de dolgozok, az iskola után fizetnem kell?