Munkáltatói gazolás a munkaviszony megszűnésekor


Pusy # 2008.03.06. 11:56

Tisztelt hozzászólók!
Munkaviszonyom 2007. október 26-án megszűnt, azonnali felmondással (én mondtam fel). A Munkaügyi Bíróságra keresetet nyújtottam be a ki nem fizetett munkabérek miatt, illetve kértem a Bíróságot, hogy volt munkáltatómat kötelezzék az általa kiállítandó igazolások átadására.
Ma kaptam meg az első meghallgatásra az idézést, de az csak 2008. június 24-én lesz.
Mit tehetek, hogy legalább a munkáltatói igazolásokat megkapjam? Ezek nélkül nem tudok elhelyezkedni sem... legalábbis bejelentett munkát nem kapok.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.06. 12:05

Ezek nélkül nem tudok elhelyezkedni sem... legalábbis bejelentett munkát nem kapok.
Már mér ne?

nandy # 2008.03.06. 12:23

Max. álláskeresési járadékot nem kap, mivel a szükséges igazolást nem kapta meg a munkáltatótól.

okoska # 2008.03.06. 13:22

Hát Pusynak biztos nehéz dolga van az elhelyezkedésnél, mert magamról tudom, hogy nem szívesen alkalmaznék olyanokat, akiknek nem látom az előéletét. Nem tudom milyen gyakorisággal váltogatja a munkahelyét, van-e letiltása, van-e tartozása, vett-e már igénybe betegszabadságot mennyi igazolatlan távolléte van, és még sorolhatnám.
De úgy tudom, hogy amennyiben az igazolások ki nem adása miatt esik el bizonyíthatóan egy jó álláslehetőségtől, akkor az őt így ért kárért is perelheti a volt munkáltatóját.

nandy # 2008.03.06. 13:44

okoska:

Nem tűnik fel, hogy 4 hónap után jut eszébe az igazolások hiánya?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.06. 13:44

Mondok valamit: egyszerűen kérdezd meg tőle...

Pusy # 2008.03.06. 19:28

Mint már említettem, a problémával a Munkaügyi Bírósághoz fordultam. A kérdés arra irányul, milyen egyéb úton tudom megkapni az igazolásokat...
Több lehetőségem volt már az elhelyezkedésre, de a munkáltatók elutasítanak, a papírok miatt. Állítólag bizonyos igazolások kellenek ahhoz, hogy be tudjanak jelenteni az APEH, a TB, stb. felé.
A munkaügyi központban is azt mondták, hogy hiába igazolom a keresetlevél bíróság által igazolt átvételét (hogy oda fordultam), nem elég. Mindenképpen kellenének az igazolások.

Pusy # 2008.03.06. 19:36

A Bíróság felé már minden szükséges igazolást benyújtottam, az egyik "majdnem munkahely"-től is vittem igazolást, hogy mikortól és mennyi bruttó jövedelemért alkalmaztak volna, és a munkáltatói igazolások hiánya miatt nem alkalmaztak.
Sajnos nem áll módomban még júniusig rendszeres jövedelem nélkül tengődni, a készleteim lassan kifogynak... A fizetésem utólagos utalását jelen pillanatban még tudom nélkülözni, de már nem sokáig:( Az igazolások jobban izgatnak...

nandy # 2008.03.06. 20:12

Pusy:
a bejelentéshez tudod, mi kell:

  • TAJ szám
  • adóazonosító jel
  • személyi igazolványban szereplő egyéb adatok
nandy # 2008.03.06. 20:40

mármint a munkaviszony bejelentéséhez.

nandy # 2008.03.06. 21:04

Hát Pusy, nekem nagyon úgy tűnik, hogy te 4 és fél hónapig semmit nem tettél azon kívül, hogy a pert megindítottad.
A volt munkaadót egyszer sem szólítottad fel az igazolások kiadására, csak panaszkodsz, hogy nem kaptad meg. Gondolom, az a szándékod, hogy az igazolások kiadásának hiánya miatt majd jó kis kártérítést kapsz a cégtől. El kell, hogy keserítselek, ez nem így működik.
Az a minimum, hogy legalább egyszer felszólítod a céget a papírok kiadására, lehetőleg írásban (mert az bizonyítható). Ha nem így történt, akkor te is felelős vagy a saját károdért, mivel semmit nem tettél a megelőzés érdekében. Én már azon csodálkozom, hogy ennyi idő után jut eszedbe.

Az ismerősöd meg jobban tette volna, ha nem állítja ki azt az igazolást. Munkaviszony létesítésének nem feltétele az előző munkáltató által kiadott igazolás megléte, tehát ha ennek hiánya miatt utasítja el a jelentkezésedet, akkor saját maga alatt vágja a fát... főleg, hogy ezt még írásban is megerősítette...

Ennyi h.lyeség után én azon csodálkoznék, ha egyáltalán megnyernéd a pert.

Pusy # 2008.03.07. 06:32

Kedves Nandy!
Eddig 4 alkalommal szólítottam fel a volt munkáltatómat, hogy adja ki a munkáltatói igazolásokat, valamennyit írásban, tértivevénnyel küldtem el. Ezt is csatoltam a keresethez.
Az említett "majdnem munkahely" nem ismerős, állami cég lett volna....:( És ha az embert az ÁNTSZ azért nem alkalmazza, mert nincsenek meg az előző munkáltatótól a papírjai....

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 06:35

Akkor az csak annyit jelent, hogy állami "cégeknél" is dolgoznak felkészületlen, buta ügyintézők.
"Mi az hogy?! Nagyon is!"

szabist # 2008.03.07. 06:42

Érdekes módon esetem megegyezik a fórumot nyitóval. Nekem jogviszonyom november 15.-től rendezetlen, sem szabadságot, sem munkábalépést, sem munkaviszony megszüntető iratokat nem kapok, mindent megtagad a munkáltató. Érdekes a hsz-ok, hogy ezek nélkül a papirok nélkül is el lehe helyezkedni. Nos nekem egy ügyvéd tanácsolta, - mert már rendkivüli felmondást is alkalmaztam - ennek ellenére sem kaptam meg az irataimat, hogy a felmondásig elmaradt munkabér, azt követően kártérités illetne meg amig nem tudok elhelyezkedni. Na most aztán kinek van igaza? Jah és tegnap közel 3 órás munkaügyi felügyelőségi 3. panasz bejelentés alkalmával szóban arról tájékoztattak, hogy szerintük is megállja a helyét a keresetem. Én már semmit nem értek. Én már felszólitottam annyit a munkáltatót, le sem ......
Na erre varjatok gombot, meg lehet itt ezek szerint mindent tenni?


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

Pusy # 2008.03.07. 06:43

Rendben, akkor a jelek szerint nem olyan fontosak a papírok... Köszönöm. Marad a kivárás, a tárgyalás végén biztos okosabb leszek.
Köszönöm a segítséget.

szabist # 2008.03.07. 06:57

Pusy remélem elolvastad az én hsz-om is, sőt irtam neked mailt is.


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

szabist # 2008.03.07. 07:00

Nos most kérdeztem meg a Munkaügyi Központ jogászátolis, szerinte is fontosak az előző munkaviszony megszüntető iratok az uj munkába álláshoz. Huuuuuu számomra aztán ez teljesen zavaros.


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

Pusy # 2008.03.07. 07:01

Igen, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium ügyfélszolgálatán is azt mondták, hogy kellenének azok a papírok...

szabist # 2008.03.07. 07:03

Pusy megköszönném ha válaszolnál mailban nekem.


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 07:03

Álljunk meg egy pillanatra.
Természetesen kellenek, fontosak. De nem akadálya a hiányuk az új munkaviszony létesítésének.
Szép is lenne! Egy kellően rosszindulatú volt munkáltató évekig meg tudná akadályozni, hogy elhelyezkedj.

szabist # 2008.03.07. 07:07

Jo akkor az én általam megkérdezett jogászok "nem értenek biztos hozzá". Szerinted miért nem akadálya? Azon vannak pld. hogy van-e tartozása stb. Ha van tartozása és a másik munkáltato nem vonja le, őt veszik elő miért nem kérte ezeket. A munkaügyi kirendeltségben is bementem, hogyan akarok én munkanélküli lenni, megállapitást kérni , mi alapján? Adjam oda a megszüntető iratokat, tb kiskönyvet stb. milyen módon szünt meg a munkaviszonyom. Sajnos nem folyósithatnak semmit.


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

szabist # 2008.03.07. 08:09

Pusy, - de talán másnak is lesz ilyen problémája és tanulságként irom ide - , ha az előző munkáltatónál fennáll a jogviszonyod, a mi esetünkben megnézettük igen, akkor a munkaügyi jogász szerint 8 órás munkaviszonyt nem lehet létesiteni, csak esetleges 4-et. De nem abban a munkaidőben amikor az előző munkaszerződésben rögzitett idő szerepel. /mondjuk 8-4.-ig volt a szerződésed, csak 17-21.-ig alkalmazhatnak/ Ezt kellene tisztáznod , hu fogalmam sincs ezt a jogviszonyt ki tudja hivatalos helyen megmondani, hogy a tiéd fennáll -e még jelenleg? Ha igen, akkor munkabér mindenféleképpen jár, azért mert nem adta ki a munkaviszony megszüntető iratokat.


Segitséget keresnék rokonomnak aki a helyi Önkormányzat illetve azzal együtt müködtet? temetési szolgálattal kapcsolatos panaszát megfelel?en orvoso

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.07. 08:14

ha az előző munkáltatónál fennáll a jogviszonyod, a mi esetünkben megnézettük igen, akkor a munkaügyi jogász szerint 8 órás munkaviszonyt nem lehet létesiteni, csak esetleges 4-et.

Ez meg már egyenesen hülyeség! Szépen kérlek benneteket, ne etessétek egymást félrevezető, félig vagy addig sem igaz információkkal.

Szabist, azért nem akadálya, mert jogszabály nem írja elő, hogy csak akkor köthető munkaszerződés, ha ezek az iratok rendelkezésre állnak.
Az álláskeresési támogatás más káposzta - de ezt is mondta már nandy a legelején.

Pusy # 2008.03.07. 08:24

A munkaviszonyom 2007. október 26-án megszűnt. Azóta semmi.
Eddig a dátumig köteles a volt munkáltatóm a munkabért megfizetni, illetve a bíróság ítélHET meg kártérítést a kieső jövedelem miatt.
kbs, lehet, hogy elméletileg alkalmazhatnának a papírok nélkül is, de sajnos több alkalommal is azért utasítottak el, mert nincsenek meg. A munkáltatók a problémamentes alkalmazottakat előnyben részesítik... :S

nandy # 2008.03.07. 08:30

Szabist, Pusy:

A munkáltató arról ad igazolást, hogy

  • mennyi volt az átlagkereseted - jogszabály szerint számolva (ez kell a Munkaügyi Központnak)
  • mennyi letiltás terheli a munkabért, egyéb járandóságokat (ez a bérszámfejtéshez kell) - amennyiben ez az igazolás nincs meg, és később kiderül a letiltás ténye, akkor egyrészt az előző munkáltatót vonhatják felelősségre, másrészt téged, mert te sem nyilatkoztál róla szóban.
  • mennyi volt a tárgyidőszakban más munkáltatónál megszerzett jövedelmed (ez szintén a bérszámfejtéshez kell)
  • van még jövedelemigazolás az eü. járulék alapját képező kifizetésekről (ez akkor kell, ha táppénzre mész)
  • munkáltatói igazolás arról, hogy tárgyévben mennyi betegszabit vettél ki - ha előző évben szűnt meg a munkaviszonyod, akkor mindegy, mennyi betegszabi volt, mert 2008. évben újra jár a 15 nap

(ez is a bérszámfejtéshez kell)

  • Igazolás a TB-nyilvántartás adatairól (ez is a bérszámfejtéshez kell esetleg)

Egyetlen irat sem tartalmazhat olyan információt, mely alapján a leendő munkáltató jogszerűen megtagadhatja a munkaviszony létesítését!