próbaidő - felmondás


pazs # 2012.12.07. 14:52
  1. nem (de nem "felmondani" kéne, hanem "megszüntetni a munkaviszonyt a próbaidő alatt", nem mindegy!)
  2. igen (és az új Mt. szerint egyébként is kártérítésre ad okot, ha valaki nem adja rendesen át a munkakörét!)
Medve B. # 2012.12.07. 11:17

Üdvözlet!

Barátnőm próbaidő alatt szeretne felmondani a munkáltatójánál, de a főnöke ezt nem engedi, arra hivatkozva, hogy a munkaszerződésében ki van kötve, hogy csak akkor fogadják el a felmondását, ha a munkaköréhez kapcsolódó adminisztrációt átadja az utódjának.
A kérdéseim:

  • lehetséges ilyen korlátozása a próbaidő alatti munkaviszony-megszűntetésnek? Szabályos ez?
  • a felmondási igény bejelentése óta barátnőmre rengeteg extra munka hárul az adminisztráció átadásából kifolyólag, amit a munkáltató nem szándékozik munkabér formájában ellentételezni. Szabályos eljárás ez?

Válaszukat előre is köszönöm,

Üdvözlettel:

Medve Balázs

MileyC # 2012.09.17. 14:28

köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.17. 14:21

A munkavállaló a rendes felmondását soha nem köteles indokolni.

MileyC # 2012.09.17. 14:15

Köszönöm a gyors választ.

Még egy kérdésem lenne:

a próbaidő alatti felmondást köteles indokolni a munkavállaló?

Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.17. 13:49
  • álláskeresési támogatásra (előbb-utóbb)
  • csak írásban lehet érvényesen felmondani
  • 5 nap
Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.17. 13:49
  • álláskeresési támogatásra (előbb-utóbb)
  • csak írásban lehet érvényesen felmondani
  • 5 nap
MileyC # 2012.09.17. 12:45

Tisztelt Hozzáértők!

Arra szeretnék választ kapni,

jár-e valamilyen hátránnyal, hogy ha valaki felmond a kikötött 3 hónapos próbaidő lejárta előtt?

  • jogosult-e munkanélküli segélyre?
  • elegendő-e a szóbeli felmondás?
  • a munkaviszonnyal kapcsolatos papírjait, bérét, stb.mennyi időn belül kötelesek kiadni,illetve elszámolni?

A választ előre is köszönöm!

Ancsi1017 # 2012.03.31. 12:12

Segítséget szeretnék kérni Önöktől!
Bár ezt a kérdést már feltették előttem, de a választ nem találtam rá sajnos... Tehát a kérdésem...
Próbaidő alatti felmondás során ha a munkavállaló azonnal felmondással megszünteti a munkaviszonyát akkor igénybe veheti a munkanélküli járulékokat?? vagy csak akkor ha közös megegyezést írnak rá a papírra???
Nagyon fontos lenne, hogy választ kapjak erre a kérdésre.
Előre is köszönöm!

Kichy # 2012.03.08. 15:35

Tehát ha én mondok fel nem fizeti ki a cég a szabikat?Munkába állni nem tudok semmi képen sem sajnos...


Evcsy baby

Kichy # 2012.03.08. 15:26

Az a problémám,hogy nem tudok dolgozni...Nincs ki vigyázzon a kicsire...én úgyhallottam ha leszámolok kifizeti a cég a 3éves szabimat.Rosszul informáltak?


Evcsy baby

ObudaFan # 2012.03.08. 15:19

Ha te mondasz fel, minimum a végkielégítést elveszted. Ha viszont nem mondasz fel, és lejár a gyes, és keresőképes leszel, akkor be kell menned dolgozni, mert különben rendkívüli felmondással mondhat fel a munkáltató.

Kichy # 2012.03.08. 15:01

Olyan kérdésem lenne,hogy ha gyesen vagyok lassan lejár,de nem tudok visszamenni dolgozni akkor a cégnél ahol dolgoztam ,mondjak fel vagy várjam meg a gyes lejártát?A cég kifizeti a 3évi bentlévő szabikat vagy hogy van ez?,


Evcsy baby

lawkoto@freemail.hu # 2012.03.08. 14:28

a próbaidő számításával kapcsolatosan lenne kérdése.
Nevezetesen, a december 1-jén induló 3 havi próbaidő lejárta február 28 (illetve 29) vagy pedig március 1.
Kommentár szerint a határidők (időtartam) számítására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, pár BH-ban így is van, tehát pl. a február 15-én kezdődő május 15-én jár le, a január 6-án keződő meg április 6-án, ugyanakkor a complexes kommentár idéz egy LB döntést, mely szerint a január 1-jén kezdődő március 31-én járt le.
(LB. Mfv. I. 10.316/2000/3.)

valaki elmagyarázáná, hogy miért és hogy vagy be tudná linkelni az említett LB határozatot nagyon megköszönném

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 11:43

Az nem felmondás. És miért kellene nyomtatvány ahhoz, hogy "a munkaviszonyt a próbaidő alatt azonnali hatállyal indoklás nélkül megszüntetem"?

nixxys # 2012.03.06. 11:02

Olyan kérdésem lenne, hogy hol találok olyan nyomtatvány mintát, ami a próbaidő alatti felmondásról szól, de a munkavállaló részéről? Mert mindenhol csak a munkáltató általi felmondást látom!

litmanen # 2012.03.06. 10:47

Értem, neked is köszönöm a választ! Remélem tényleg nem talál ki semmit, és nem indítanak ellenem eljárást, vagy akár, kártérítést követelnek...

nandy # 2012.03.06. 10:39

A munkaviszony alapvetően a munkábalépés napjával jön létre.
A munkábalépés napja a munkaszerződésben meghatározott időpont, vagy ha nincs meghatározva, akkor a munkaszerződés megkötését követő nap.

Munkaszerződést csak írásban lehet kötni, szóban nem. Az írásba foglalás elmaradására is csak a munkavállaló hivatkozhat utólag, a munkaadó nem.

Hidd el, amit kbs. mond :)

litmanen # 2012.03.06. 09:25

illetve, kaptam egy másik fórumon egy választ, kérdésem, hogy erre van-e esély?

Meg ha lenne is munkaszerzodes, a munkaltatok akkor sem szoktak lemondani a 3 honapos probaidorol. Ez viszont ketelu fegyver, mert a munkavallalo is kilephet barmikor a 3 honap alatt, egyik naprol a masikra, felmondasi ido nelkul. Akar az elso napon is.
Ebben nem vagyok teljesen biztos, de fuggetlenul attol, hogy van-e mar a kezedben szerzodes, ez a munkaviszony rautalo magatartassal megkottetett. Odamentel, jelentkeztel, kiadtak neked eszkozoket es tippelem legalabb a masnapi munkabeosztasod. Emlekeim szerint a rautalo magatartas is eleg a munkaszerzodeshez, de mondom, ez nem 100%, csak valami halvany emlekkep.

litmanen # 2012.03.06. 09:04

Rendben, köszönöm a választ!

Annyi volt, hogy lefénymásolta a papírjaim, valamint aláírtam, hogy munkaeszközként használom a kapott GPS-t, és ha ezzel történik valami, akkor 200.000FT-ot fizetek. (nincs nálam, naponta kell átvenni a székhelyen és este visszavinni)

Ezzel gondolom, még nem tud semmit csinálni, ugye?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.06. 09:01

Az a munkaviszony létre sem jött írásbeli munkaszerződés híján.

litmanen # 2012.03.06. 07:28

Üdv!

Lenne, egy kérdésem.

Adott egy munkahely, tegnap elmentem egy megbeszélésre, felvettek. Papírt ugyan nem írtunk alá, csak, lefénymásolták a személyimet, lakcím és adókártyámat és csak egy olyan papírt írtunk alá, hogy a gps-t munkaeszközként kapom, és erre felelősséget vállalok.
Közben, este, hazajöttem, láttam az e-maileim között, hogy felvettek egy másik helyre, ahová korábban jelentkeztem, és inkább azt választanám. Írtam utánna egyből egy e-mailt annak a munkáltatónak, akinél voltam, hogy mégsem szeretnék neki dolgozni, stbstb. Azt mondták, volt egy srác, egyik napról a másikra nem ment be, őt napi 20.000Ft fizetésre kötelezték. Nem tudom igaz-e, de ő már aláírt, stb. én pedig nem..

Kérdés a következő. Beperelhet, vagy tehet valamit, hogy egyenlőre nem volt papír, csak az adataim vannak meg neki?

Köszönöm a választ, előre is!

pazs # 2012.02.28. 08:14

KBS: nem is egyoldalúra gondoltam, hanem arra, hogy ha a munkavállaló kéri és a munkáltató beleegyezik, megszüntethetik a kért időpontban a munkaviszonyt (nem arra, hogy felmentené a munkavégzés alól a felmondási idő alatt).

Nixxi # 2012.02.28. 07:55

Próbaidő alatti felmondás során ha a munkavállaló azonnal felmondással megszünteti a munkaviszonyát akkor igénybe veheti a munkanélküli járulékokat?? vagy csak akkor ha közös megegyezést írnak rá a papírra???

Előre is köszönöm a válaszokat

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.24. 12:19

Vitatkoznék. Ha a munkáltató felmenti a munkavállalót a munkavégzés alól a felmentési időre, azzal nem mentesül a bérfizetés alól - akkor se, ha a munkavállaló mondott fel. A munkáltató egyoldalúan nem rövidítheti le a felmondási időt munkavállalói felmondás esetén se.