próbaidő - felmondás


pazs # 2012.02.24. 08:20

Ha nem dolgozod le, nem kell kifizetnie. Neki mindegy, hogy munkavállalói rendes felmondás vagy közös megegyezés, de arra számíts, hogy egy fillérrel sem kapsz többet közös megegyezésnél, mint ami a te felmondásod esetén jár, nyilván a munkáltatód nem akar kiszúrni magával.

tavoznek # 2012.02.23. 22:20

Jó napot!
Némi segítséget szeretnék kérni....
Március 1.től szeretném beadni a felmondásomat cégemnél.
A céggel kötött munkaszerződésem határozatlan idejű és 10 hónapja dolgozom itt.
Szerződésemben 3 hónapos felmondási idő szerepel.
A kérdésem ha rendes felmondásként adom be kérelmemet akkor a 3 hónapos felmondási időt ugye ki kell töltenem hacsak a munkáltató el nem tekint tőle.HA eltekint ki kell a fizetnie a 3 hónap átlagbérét számomra?
Mindenképp szükségem van a 3 hónap pénzére(hogy valójában ezt ledolgozom -e vagy sem számomra részletkérdés)
Illetve felvethetem munkadómnál a közös megegyezés lehetőségét feltéve ha megkapom a 3 hónapra vonatkozó átlagbért?
Érdeke -e a munkáltatónak hajlani a közös megegyezésre vagy mindegy neki hogy rendes felmondás -e a munkavállaló részéről vagy közös kifizetve a felmondási időre vonatkozó pénzt?
Tisztelettel várom a hozzáértő válaszokat

elve01 # 2012.02.22. 19:54

Köszönöm! Ez esetben nincs más hátra, mint diplomatikus úton (lehetőleg) kompromisszumot kötni, ha van ilyen.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 19:49

A munkavállalói felmondásra egyáltalán nincs ilyen szabály, akár hány napos is a felmondási idő. (Ha a munkáltató mondana fel, neki a kölcsönzött munkavállalót a felmondási idő egészére fel kellene mentenie a munkavégzés alól.)

elve01 # 2012.02.22. 19:16

Értem, köszönöm! Az ügy zajos, kétségtelen. :( Még annyit kérdeznék, hogy ha 15 nap a felmondási idő, arra is vonatkozik az ami a 30 naposra, hogy a felmondási idő felére köteles a munkaadó felmenteni a munkavégzés alól?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.22. 12:50

Ha nem kötöttetek ki próbaidőt, akkor nincs próbaidő; van viszont felmondási idő. (Egyébként a tényállás eléggé zajos.)

pazs # 2012.02.22. 12:41

Ha a szerződésben nincs kikötve, akkor nincs próbaidőd.

elve01 # 2012.02.22. 11:40

Valaki? Senki? :(

elve01 # 2012.02.21. 14:09

Lehetséges, hogy egyszerű a kérdés, de azért minden részletet leírok.
2011 szeptember 20-án kezdtem el dolgozni "A" cégnél "B" munkaerő kölcsönzőn keresztül. Az akkori szerződésben ki volt kötve a sztenderd 3 hónapos próbaidő, ami idő alatt nincs előre meghatározott felmondási idő, a felmondás mindkét fél részéről azonnali lehetett, indoklás nélkül, ha jól tudom (ez után pedig az első egy év lejártáig a törvényben előírtak a mérvadóak, azaz 15 nap majd egy év után 30 nap).
2011 novemberében a munkaerő kölcsönző cég, a "B" cég mint munkáltatóm "eltűnt", ezért egyéb intézkedések mellett december 12-én azonnali hatállyal felmondt(uk)am a munkaszerződést, megindokolva a fentiekkel, és december 13-án egy új munkaerő kölcsönzővel, "C" céggel írtunk alá szerződést. A "B" cégtől várt novemberre vonatkozó fizetésünket "A" cég utalta, igen korrekt módon. Ők majd nyilván megbeszélik egymás között polgári peres úton, mindegy, ez nem ide tartozik.
Most szeretnék felmondani, lehetőleg úgy, hogy ne kötelezzenek munkavégzésre még 15 napig, de a december 13-án "C" munkaerő kölcsönzővel aláírt szerződésben nincs kikötve próbaidő, semennyi, ellenben az egyik pontja hivatkozik a törvényben előírt 15 napos felmondási időre.
Az a kérdésem, hogy most van próbaidőm vagy nincs? Ha nincs, akkor van felmondási időm, vagy nincs?
Köszönöm szépen előre is a hasznos válaszokat.

Lali52 # 2012.02.19. 17:52

Kedves Fórumozók!

1952-es születésű férfi vagyok.2010.06.15-étől egy biztonsági cégnél dolgozom.Ez idő alatt több alvállalkozóval. A legutóbbi váltás 2011.11.15-én volt.Beszéltem a főnökömmel az előrehozott ellátásról.Ezért 2011.12.30-án beadtam a felmondásom.A szülinapomig 105 nap felmondási időre lenne szükségem. A főnököm azt mondta,hogy beszél a jogásszal.De még nem kaptam választ.Azt szeretném kérdezni,hogy jár e valami jogi,vagy anyagi hátránnyal a cégemnek ennyi felmondási idő? Vagy csak a főnök jóindulatán múlik?

Üdv:Lali52.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.06. 08:44

Nem mindegy? Örülj, hogy nem vertek rád egy jogellenes munkaviszony megszüntetést, vagy nem mondtak fel rendkívülivel. Mind a kettőt megtehették volna.
Emilben ugyanis nem lehet érvényesen megszüntetni a munkaviszonyt, még próbaidő alatt sem.

materdolor # 2012.01.06. 08:16

Tisztelt Fórumozók!
Múlt év decemberében egy közvetítő cégen keresztül létrejött egy munkaviszonyom.Dec.20.-án kelteződött a szerződés,azon a napon délután végeztem munkát 8 órában.Másnap délelőtt emailben jeleztem hogy nem vállalom a munkát,nem tudok menni dolgozni.A szerződésemet dec.21.-ével megszüntették.Ennek ellenére mikor megkaptam postai úton a papírjaimat,azt olvastam benne,hogy a munkaviszony napjai 2 nap.Ledolgozott 1 nap,igazolatlan(!) 1 nap.Az hogy lehetséges?Én a szerződés második napján(21.-én)délelőtt jeleztem a szándékomat időben,mégis kiírtak egy igazolatlan napot.És a szerződés meg is szűnt 21.-én.Ez nekem magas.Ha nem jeleztem volna feléjük még a délutános munka felvétele előtt,akkor esetleg jogos lenne,de nem így történt.Kérem a segítségeteket,mit tudok tenni?
Köszönöm!

Arpuska # 2011.12.21. 18:34

Tisztelt Fórumozók!

Lehet, hogy nem lesznek pontosak a megnevezéseim ezért elnézést kérek. Munkanélküli segélyen voltam kb 4 hétig ezután sikerült elhelyezkednem határozatlan idejű szerződéssel 90 napos próbaidővel. Hallottam a lehetőségről, hogy ebben az esetben lehetőség van kérelmezni a 90 napos járadék egyösszegű kifizetését. Ezt meg is tettem beküldtem a munkaügyi központnak a szükséges dokumentumokat. Viszont a mai nappal váratlanul a próba idő alatt megszűnt a munkaviszonyom. Mi ilyenkor a teendő? Azonnal értesítenem kell a munkaügyi központot erről? Vagy ettől még jogosult vagyok az egy összegű kifizetésre csak 5 évig nem kaphatok járadékot?
Továbbá az lenne még a kérésem, hogy a próbaidő alatt létezik e a passzív táppénz intézménye és ha igen erről mennyi időn beül kell értesíteni a munkahelyet?

Előre is köszönöm a segítséget

ObudaFan # 2011.12.21. 14:23

Mondjuk próbaidő alatt nagy valószínűséggel sok jelentősége nincs. (Hacsak valami kárigénye nincs emiatt a munkáltatónak, de ezt alig hiszem.)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.12.21. 14:12

Ezt mi honnan tudhatnánk? Kérdezd a hölgyet, akivel a vitád van!

materdolor # 2011.12.21. 13:25

Kedves fórumozók!Tanácsotokat ill.segítségeteket szeretném kérni.Dec.20.-án jött létre egy munkaviszonyom,aznap délután le is dolgoztam a 8 órámat.Másnap,azaz ma délelőtt jeleztem a közvetítő cég felé,hogy a továbbiakban nem tudom vállalni a munkát,kértem hogy postázzák az összes papíromat számomra.A közvetítőtől felhívott a hölgy,azt mondta,hogy egy nap igazolatlan napot írnak nekem és ők mondanak fel.Na itt van,amit nem értek.90 nap a próbaidő,az első munkanapot,mikortól szól a szerződés,ledolgoztam,rögtön másnap jeleztem hogy nem megyek többet oda dolgozni.Akkor mi az az igazolatlan nap,mi az hogy ők mondanak fel?Én tettem meg ezt a lépést.Időben jeleztem feléjük.Nagyon nem értem ezt...Köszönöm a segítségeteket!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.02. 23:24

Merthogy nem is mondtak fel - hanem megszüntették a munkaviszonyt. Egyoldalúan, indoklás nélkül a próbaidőre tekintettel.

zsozso_ # 2011.04.02. 22:13

Próba idő alatt felmondtak a munkahelyemen azonnali hatállyal. Megkaptam az írásos felmondólevelet, de az nem tartalmazza sem a felmondás okát, sem pedig a jogorvoslati lehetőségeket (erről szóbeli tájékoztatást sem kaptam).

Ha munkaügyi pert indítok, milyen végkimenetelre számíthatok?

Mamy3 # 2011.03.28. 17:47

Köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.28. 17:35

Nem egészen. A próbaidő alatt bármelyik fél indoklás nélkül megszüntetheti a jogviszonyt. Ha azonban a munkáltató fel akarja mondani, azt indokolnia kell, a munkavállalónak pedig a rendes felmondást sem a próbaidő alatt sem azt követően nem kell indokolnia.

Mamy3 # 2011.03.28. 17:35

Végrehajtónak köszönjük a választ és főként a gyorsaságát!Reméljük,sima ügy lesz.Még egy kérdés:valóban hiába igényelné az álláskeresési járadékot,ha ő szünteti meg?

végrehajtó1 # 2011.03.28. 17:26

A próba idő alatt indok nélkül felmondhat.

Mamy3 # 2011.03.28. 16:45

Sziasztok!
XY-nak 2011.március 1-től április 30-ig szóló határozott idejű munkaszerződése van.A próbaidő két hónapban lett megjelölve,vagyis ez a fajta "határozott idejű szerződés" végül is próbaidő végig.Szeretne felmondani,mert elég lehetetlen körülmények vannak.A főnök fenyegetődzik,hogy ha megtagadja a hétvégi ill.éjszakai túlórázást,(mondván:ha a cég érdeke ezt kivánja,berendelheti őt bármikor )kirugja és még munkanélkülit sem fog kapni 3hónapig.A szerződésben heti 40óra a munkaidő,szó sincs kötelező tulóráról.Pl.az elmúlt héten 54órája volt,mégsem irhatta be mindet,csak 48-at.Ha valaki tud segiteni,kérem írjon mielőbb.

zozo80 # 2011.02.21. 15:40

Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni tudja-e valaki,hogy probaidő alatti felmondás esetén, én mondtm fel, kártérités címén levonhatják-e a fizetés 100%-át?
Már 3 éve itt dolgozom de 3-6 havonta új szerződést iratnak álá velünk mindig 30nap probaidővel. A legutobbi ilyennél kiléptem de mivel a céges autó sérült volt (60 000)+használatbol eredő kopások együtt 150 000 ezért nem kaptam egy forintot sem.Ez jogos?
Bejelentve min bér.

csillagmano # 2011.02.12. 17:53

Köszönöm szépen a felvilágosítást!