próbaidő - felmondás


Egyjogász # 2011.02.12. 16:19

Próbaidőt csak egy teljesen új céggel kötött teljesen új munkaszerződésben lehet kikötni.

A próbaidőt az Mt. szerint nem lehet meghosszabbítani, így egy ilyen kikötés semmis.

Ha esetleg a "névváltozásra" azért került sor, mert a cégeteket átvette egy másik cég, az munkajogi jogutódlás, és ilyen esetben nem kell új munkaszerződést kötni (azaz emiatt sem lehet próbidőt újra kikötni).

Szerintem tisztázd, hogy miért is akanak veletek új munkaszerződést kötni, és mi ez a próbaidő ismételt kikötése.

Ha elküldenének, mindenképpen fordulj ügyvédhez, mert ha a próbaidő kikötése semmis volt (az olyan, mintha nem is lenne a szerződésben), és mégis úgy küldenek el, mintha próbaidős volnél (azonnali hatállyal próbaidő alatt), akkor az elküldésed jogellenes lesz, és szép összegeket kaszálhatsz a cégen.

csillagmano # 2011.02.12. 16:05

Hát lehet hogy nem csak név változtatás volt de az biztos hogy a 90 nap próba idő szerepel az új szerződésben! Van megoldás az én helyzetemre?
Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.12. 15:21

A puszta névváltoztatás miatt? Na ne...

csillagmano # 2011.02.12. 15:17

Sziasztok! Segítségre lenne szükségem!

Már több mint egy éve dolgozom a cégnél aki most nevet változtatott így új szerződést kaptunk amiben szerepel a 3 hónap próba idő!
Nem is lenne gond de várandós lettem és sajnos ha kiderül próba idő alatt nem véd a törvény és így el küldhetnek!
Az lenne a kérdésem miként lehetne megoldani hogy egy hónapot lecsaljak! Mert addigra már 4 hónapos lennék és addigra már biztos ki derülne a munkahelyemen!

Van rá mód, vagy ki lehet cselezni a munkáltatót hogy ne tudjon el küldeni próba idő alatt várandósan?

Tímea09 # 2011.02.05. 14:04

Köszönöm a választ!

Egyjogász # 2011.02.04. 14:14

Legkésőbb a jognyilatkozat közlésétől számított harmadikmunkanapon.

Tímea09 # 2011.02.04. 12:04

Üdvözlök mindenkit!

Munkaviszonyomat a próbaidő alatt azonnali hatállyal megszüntettem. Az lenne a kérdésem, hogy az addig ledolgozott időszakot milyen határidővel kell a munkáltatónak kifizetnie?

Előre is köszönöm a segítséget!

lewho # 2010.12.16. 10:20

Persze meg is egyezhettek rövidebb felmondási időben, ha belemegy a munkáltató, a közös megegyezés mindent visz.

Egzoticside # 2010.12.16. 10:09

Ettől féltem!Nincs esélyem sehogy az azonnalira, ki kell várnom a felmondási időt!

Rendben, Köszi!

lewho # 2010.12.16. 10:01

Jól értjük-e?

Dolgozol 2 és fél éve X munkakörben, ki volt kötve 3 hónap próbaidő.

Most, hogy szereztél egy diplomát, szeretnéd, hogy másik munkakört tölthess be, és mivel nem kapsz, szeretnél felmondani.

Ez a helyzet?

Akkor rendes felmondással kell megszüntetned a jogviszonyt!

Egzoticside # 2010.12.16. 09:52

Ráhibáztál!Nos?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.16. 09:42

Feltételezem nem jogász a végzettséged.

Egzoticside # 2010.12.16. 09:37

Sziasztok!

Próbaidős szerződésem van, már két és fél éve egy céggel, amit még a suli mellett kötöttem!Időközben elvégeztem az egyetemet, lediplomáztam, ennek ellenére, nem kívánnak a diplomámnak megfelelő pozícióban foglalkoztatani, de el sem akarnak küldeni, összefoglalva próbidős szerződéssel, gyakornoki munkakörben dolgozom jelenleg!Szeretnék váltani! Nyilván a felmondásom nem lehet azonnali hatályú, mert már nem vagyok próbaidőn, hiszen a 3 hó letelt!
Alapozhat-e meg azonnali hatáylú felmondást,hogy nem a képesítésemnek megfelelő munkakörben dolgozom?

Választ előre is köszönöm!

bolondmelós # 2010.12.02. 21:46

Egy rendes munkaadó.
Fizetetlen szabi- aki meg kéri, gondolom az is tisztességes, hogy nem terheli a munkaadó büdzséjét.

Az viszont sajnálatos, hogy nem hallgat a jó szóra, 1 havi bérrel jönne neki az igazolatlan hiányzó/azonnal felmondó- ha a munkaadó nem csinált semmi hülyeséget, akkor igenis a melós a hülye, ha bevételt kölcsönvette még tolvaj is.Igaz elismerte, a tartozást, kifizeti.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.02. 16:32

Ő írásban kéri, te írásban hozzájárulsz.

kezelő # 2010.12.02. 12:49

Az egyik dolgozóm 30 nap fizetés nélküli szabadságra szeretne menni. Nekem sincs ellene kifogásom.
Elengedhetem, hátrányos következmények nélkül?
Ha igen, hogy kell ezt papírozni?

Vannak ennek hátrányai? akár a munkavállalóra, akár a munkáltatóra nézve?

Mivel nem kap fizetést (nem dolgozik, nincs bevétel sem) tehát nincs járulék alap, így fizetni se kell után na semmit. Jól gondolom?

Köszönöm a segítséget.

kezelő # 2010.11.24. 21:53

Szó nélkül itt hagyott ezért dühös vagyok rá.
De nem akarok vele kitolni, mégis csak itt volt itt dolgozott évekig.
Még valamennyi bevételt is elvitt, szóval meglopott.
A pénzbe végül is megállapodtunk, elismerte a tartozást, írásban vállalta, hogy határidőre visszafizeti. Menjen békével már van helyette más.

pazs # 2010.11.24. 12:00

KBS megmondta (és pár napja, egy másik topikban, én is), hogy élj munkáltatói rendkívüli felmondással az igazolatlan hiányzás és a felmondási idő le nem dolgozása miatt. Persze csak ha még nem telt el 15 nap. Így nem kell kifzetned a felmondási időre járó bérét például.
Persze ha ez neked így jó, akkor ne tegyél semmit.

kezelő # 2010.11.24. 11:19

Köszönöm a segítségedet!
Mit tegyek ha 6 munkanapot nem dolgozott, levél felszólításra megjelent és a kezembe nyomta ezt a felmondó levelet. Nem akar továbbra egy napot sem itt dolgozni.
Így vagyok kénytelen elfogadni.
Mit tegyek, hogy szabályos legyen?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.24. 09:53

Rosszul tudod. Ez semmiféle hátrányt nem jelent a számára.
Viszont okot adott a munkáltatói rendkívüli felmondásra. Na, az jelentős hátrányt jelenteni neki.

(Arról nem is beszélve, hogy a rendes felmondás nem lehet azonnali hatályú, úgy az is jogellenes.)

kezelő # 2010.11.24. 07:43

Talán itt jó helyen teszem fel a kérdésemet. Munkaviszony felmondásáról van szó.

Alkalmazásban álló fodrász már egy hete nem jött dolgozni.
Ajánlott levélben felszólítottam, hogy jelenjen meg a munkahelyén és igazolja a távollétét. Párnap múlva megjelent és közölte, hogy nem kíván tovább nálam dolgozni.
Ki töltött egy felmondásról szóló nyomtatványt és azt átadta nekem.
A címe:
„Rendes felmondás
(határozatlan idejű munkaviszony megszüntetése munkavállalói rendes felmondással)“

Ez hátrányt jelent a felmondó dolgozóra nézve?

Ha jól tudom annyi, hogy 3 hónapig nem kap munkahely keresési támogatást.
De nem vagyok ebben se biztos.

Köszönöm a segítségedet.

bolondmelós # 2010.11.22. 16:38

Kötbér ???? ilyent se láttam még munkaszerződésben.....

todadot: ha megszünteted a jogviszonyodat,
akkor "a munkaviszonyomat próbaidő alatt megszüntetem"
mondat melett még beleírnám hogy a munkszerződésben szereplő x kikötés/megállapodás az Mt. 8§ (1) alapján semmisnek tekintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.11.22. 15:38

Nem. Szerintem egyébként is érvénytelen az a megállapodás. A munkabéred egy részét lényegében kötbérrel terhelték. Munkaviszonyban ez nem lehetséges.

todadot # 2010.11.22. 15:03

Sziasztok!

Egy cégnél kezdtem el dolgozni 2 hónapja. 3 hónap próbaidőt írtunk alá. Továbbá aláírtunk egy megtartási megállapodást, amiben az szerepel, hogy havonta kapok még x összeget, de ha általam felmondással, vagy a munkáltató által rendkívüli felmondással szűnik meg a munkaviszonyom 24 hónapon belül, akkor azt vissza kell fizetnem.

Próbaidő alatt meg akarom szüntetni a munkaviszonyom. Vissza kell-e a fizetnem a kiutalt összegeket?

Köszi!

hunfrakk # 2010.07.10. 10:26

természetesen, így is vonatkozik rád - én eleve határozott idejű szerződésekre gondoltam
*
van egy nagyon jó rendelkezés a Munka Tvkönyvében
amire lehet hivatkozni az ilyen munkáltatóval szemben

79. §

(4) Határozatlan időtartamúnak kell tekinteni a munkaviszonyt, ha a határozott időtartamú munkaviszony azonos felek közötti ismételt létesítésére, illetve meghosszabbítására az ahhoz fűződő munkáltatói jogos érdek fennállása nélkül kerül sor és a megállapodás megkötése a munkavállaló jogos érdekének csorbítására irányul.

(5) A határozott időre szóló munkaviszony időtartama - ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított hat hónapon belül létesített újabb határozott időtartamú munkaviszony tartamát is - az öt évet nem haladhatja meg.

(6) A határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot, közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik. A harmincnapos vagy ennél rövidebb időre létesített munkaviszony azonban csak annyi idővel hosszabbodik meg, amilyen időtartamra eredetileg létrehozták.

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…