munkabér


K_Peti # 2005.04.25. 06:26

Ez tetszik. Ennyit az MT-rol. Tudom nem az MT hiabaja, de csak annyit er amennyit be lehet belole tartatni. Es a OMMF-fel kapcsolatos velemenyeddel reszben egyetertek. Semmit sem kepesek megcsinalni normalisan, es olyan rohejesen kis buntetest szabnak ki, hogy a hulyenek is megeri folytatni a torvenyszegeseket. Azt tudnam, hogy miert ez a gyakorlat?
Azert en, amikor kertem az OMMF-es eloado segitseget ott helyben felhivta a cegvezetest es nyomast gyakorolt rajuk. Szoval nekem bejott, de a cegvezetes meguszta egy telefonnal birsag nelkul. A tobbi munkatarsam, aki pedig nincs/nem volt tisztaban a jogaival tovabb ...
A birosag pedig olyan eszmeletlen tempoban dolgozik, hogy mire dontes lesz belole az ember mar el is felejti, hogy dolgozott annal a cegnel. Tovabba, ha valaki birosagi pert indit a munkaltato ellen mar keresheti is az uj allasat.
A sztrajkot eleg nehez osszehozni, raadasul idehaza nincs is nagy hagyomanya.

the big cat # 2005.04.22. 18:21

A munakügyi felügyelet egyáltalán enm hatékony eszköz, és gyanítom, hogy erre nincs is hatásköre. Ez egy munkajogi jogvita, amire a bíróság a felügyleetnél jóval hatékonyabb eszköz. A felügyeletnél a bejelntés után monjuk két héttel kijömmek, ellenőriznek( bár nagyon érdekelne mit), aztán 30 napon belül határozatot hoznak, ami további 15 nap múlva lesz jogerős. A határozatban kötelezik amunkáltatót, hoyg fizessen időben, mondjuk a következő hó 30-tól. És mondjuk megbüntetik 150 ezer forintva. nag ydolog, ezután sem fizet időben és kész.

egyébként az FMH és a bíróság is hasnlóan hatástalan, pár napos fizetási késedelem esetén a munakválló egyszerűen nem tehet semmit. hacsak nem kezd sztrájkolni monjduk emiatt az egész cég, vagy a munakvállók egy jelentős hányada, ami már a munkáltató üzeleti érdekeit sérti.

K_Peti # 2005.04.22. 13:07

Munkaugyi felugyeletnel lehet probalkozni, hogy tudnak -e segiteni. http://www.ommf.hu/…zpont-uj.htm

tengeresz # 2005.04.22. 08:37

Köszönöm a gyors válaszokat!

Sajnos ez így nehézkes lesz...kár, hogy a munkavállalónak nincsenek olyan eszközei (a bíróságon kívül, amitől szerintem mindenki ódzkodik), amivel kicsit megszorongathatja a munkaadót ilyen helyzetben......

the big cat # 2005.04.22. 08:11

Néhány napi késedelem nem biztos hogy megalapozza a rendkívüli felmondást, még akkro sem ha ez rendszeres. Ezzel óvatos lennék.

the big cat # 2005.04.22. 08:09

Nem jogszerű. A jogszerű szankció a késedelmi kamat.

Kála # 2005.04.22. 08:08

Szia!

Az, ha nem mész be dolgozni, nem jogszerű (és nem is megoldás). Szólítsd fel írásban, hogy fizesse meg a munkabéredet kamatokkal együtt. Ha erre sem reagál, rendkívüli felmondással megszüntetheted a munkaviszonyod, mivel súlyosan jogsértően járt el a munkáltató és bíróság előtt érvényesítheted a követelésedet.

tengeresz # 2005.04.22. 08:02

Szisztok!

A munkáltatóm késik a fizetésem kifizetésével...A megéllapodás szerin folyó hó 10-ig fizet legkésőbb, ebből ált. pont 10-e lesz, de az utóbbi hónapokban inkább 14;17, most pedig épp 22-e van és bér sehol...
Mit lehet tenni?
Jogszerű, ha nem jövök dolgozni, amíg nem fizet?

Köszönettel:

Tengerész

Nausea # 2002.10.04. 09:12

immertibi írta - 2002.10.3 15:59
 Üdvözletem!

 Én új vagyok itt. Sajnos az utóbbi időben elég sok változás történt a munkabéremmel kapcsolatban és nem igazán értem az MT paragrafusait, ezért a fórumtársak segítségét kérném. Szóval:

  • ezentúl a havi túlóráimat 2 havonta akarják kifizetni a munkaszerződésre és a Munka Törvénykönyvére hivatkozva (MT).

Természetesen a szerződés nem tartalmaz ilyen megállapodást. AZ MT igen?

  • AZ MT szerint az évi túlórák száma nem haladhatja meg a 144 órát. Én ezt már 3 hónap alatt ledolgoztam (fix 10 óra/nap a munkaidőm). Az utóbbi időben ettől függetlenül faragnak a béremből. Mindössze annyi lenne még a kérésem, hogy egy esetleges munkaügyi per esetén mennyi sanszom lenne a nyerésre? Azt hiszem nincs több kérdésem!

      Előre is köszönöm!

      Üdv,

              immertibi

Az Mt. szerint a munkabért (így a túlmunka díját) havonta utólag (10. napig) egy ízben kell elszámolni és kifizetni, esedékesség után késedelmi kamat követelhető.
Évente 200 óra túlmunka rendelhető el (kollektív szerződés esetében 300 óra), figyelembe kell venni az Mt. azon rendelkezését is, hogy a munkavállaló napi munkaideje max. 12 óra, heti munkaideje 48 óra.


Nausea

immertibi # 2002.10.03. 13:59

 Üdvözletem!

 Én új vagyok itt. Sajnos az utóbbi időben elég sok változás történt a munkabéremmel kapcsolatban és nem igazán értem az MT paragrafusait, ezért a fórumtársak segítségét kérném. Szóval:

  • ezentúl a havi túlóráimat 2 havonta akarják kifizetni a munkaszerződésre és a Munka Törvénykönyvére hivatkozva (MT).

Természetesen a szerződés nem tartalmaz ilyen megállapodást. AZ MT igen?

  • AZ MT szerint az évi túlórák száma nem haladhatja meg a 144 órát. Én ezt már 3 hónap alatt ledolgoztam (fix 10 óra/nap a munkaidőm). Az utóbbi időben ettől függetlenül faragnak a béremből. Mindössze annyi lenne még a kérésem, hogy egy esetleges munkaügyi per esetén mennyi sanszom lenne a nyerésre? Azt hiszem nincs több kérdésem!

      Előre is köszönöm!

      Üdv,

              immertibi


immertibi