Jogosult vagyok a GYED - re?


Lemmike # 2010.09.07. 12:07

Jelenleg gyesen vagyok dec. 18-ig. Előtte gyeden voltam. Alkalmazásban állok, de a munkáltatóm, amikor lejár a gyes nem tud visszavenni dolgozni, a felhalmozódott szabadságomat sem tudja kifizetni, mert tavaly októberben "csődbe ment". Azért írtam idézőjellel, mert non-profit szervezet, igazából az egyesület még működik, de az összes munkavállalóját elküldte tavaly, kivéve engem, mert én gyeden voltam. Abban egyeztünk meg, hogy megszüntetjük a munkaviszonyomat dec. 19-ével, és írásban rögzítjük a jogos pénzbeli követelésemet feléjük, amit valószínűleg nem tudnak majd teljesíteni. Jelenleg 8 hetes terhes vagyok, új munkát vállalni nem realitás, (ki alkalmazna terhesen?) azt kérdezném, hogy mi a teendő, hogy a harmadik gyermekem után is járjon gyed?

nandy # 2010.08.30. 09:21

Eb. tv. 42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsőde, családi napközi, házi gyermekfelügyelet) helyezték el, ide nem értve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést;
nandy # 2010.08.30. 09:20

Elveszted a GYED-et, ha bölcsibe adod a gyermeket.

maci2326 # 2010.08.30. 08:02

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy jelenleg gyeden vagyok, beíratkoztam egy tanfolyamra! Vihetem-e a gyereket bölcsibe, ha nem tudom kire hagyni addig míg tanulok?
Válaszát előre is köszönöm!

takacs79 # 2010.08.25. 17:20

Köszönöm a válaszod Nandy!

nandy # 2010.08.25. 14:57

Takacs79:

a szülést követően kérhetem-e a gyed-et anélkül,hogy a tgyást igényelném előszőr

Nem! Az anyuka csak a szülési szabadság (TGYÁS) lejártát követően jogosult GYED-re, akkor is ha TGYÁS-t nem igényelt.

Felszámolás alatt van a cég és félek a tgyás leteltével megis szünhet a cég,

Az nem baj, lényeg, hogy a szülés napján még meglegyen a cég (és vele a munkaviszonyod)

_Beus_ # 2010.08.25. 11:42

Én Szlovákiából származom, szlovák állampolgár vagyok, főiskolai tanulmányaimat viszont Budapesten folytatom. Be vagyok jelentve Magyarországon, van magyarországi lakcímkártyám és tartózkodási engedélyem is.
Itt szeretném világra hozni első gyermekem, ezért érdeklődni szeretnék, hogy milyen orvosi ellátásra van jogosultságom, gondolok a terhesgondozásra, a szülésre, a kórházi ellátásra, stb... Ezeket saját költségre kell térítenem? Lehet-e itt állami nőgyógyászom?
Magyarországi TAJ kártyával nem rendelkezem, csak európai uniós egészségügyi kártyám van, amit Szlovákiából kaptam.
Továbbá érdeklődni szeretnék, hogy GYES, ill. GYED-re milyen esetben van jogosultságom?
Főiskolai tanulmányaim beszámítandók a GYES, GYED-hez, vagy csak az állandó munkahely?

Válaszait előre is köszönöm!

kbetty # 2010.08.25. 10:49

Köszönöm ismét a gyors válaszát!
Annyiban tudna nekem segíteni, hogy esetleg hol, kinél tudok erről tájékozódni? Nagyon fontos lenne!
Válaszát előre is köszönöm! Ismét :)

takacs79 # 2010.08.25. 10:47

Kedves Dödölle!

34 hetes terhes vagyok és jelenleg itthon vagyok gyes-en a 2 éves kislányommal.A kérdésem az lenne ,hogy október 8-án van a várható szülés időpontja ,a szülést követően kérhetem-e a gyed-et anélkül,hogy a tgyást igényelném előszőr.Felszámolás alatt van a cég és félek a tgyás leteltével megis szünhet a cég,vagy lehet-e úgy hogy előszőr igénylem a tgyást,mivel azt a szülés elött mar lejet 28 nappal igényelni és ha megszültem akkor lemondok még a lejárta elött a tgyás-ról és igénylem a szülés után közvetlen a gyed-et?
Előre is köszönöm

Dödölle1 # 2010.08.25. 10:27

Nagyon szívesen.

A kisdobos ahol tud segít és önként szolgálja a közösséget.

A társadalombiztosítás pénzbeli ellátásaihoz konyítok egy kicsit, de gazdasági jogot túl régen tanultam, naprakész ismeretem pedig ezen a területen nincs, ezért az utóbb feltett kérdésedre érdemben válaszolni nem tudok.

kbetty # 2010.08.25. 10:01

Kedves Dödölle!
Köszönöm szépen a segítséget. A mai napon olyan információhoz jutottam, hogy a felszámoló cég 2010. október 7.-ével a felszámolási ügyet lezárja és benyújtja a bíróságnak. A kérdésem az lenne, hogy ez mit is jelent pontosan? Október 7.-vel még nem szűnik meg a cég csak ha a bíróság is lezárta? Ha ez így van, akkor ez kb. meddig húzódhat még el? Lehetséges, hogy amig megszületik a babám még tartani fog az eljárás és még lesz munkaviszonyom?
Előre is köszönöm a segítségét.

Dödölle1 # 2010.08.25. 06:29

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémával fordulok Önhöz, hogy jelenleg GYED-en vagyok itthon az 1 éves kisfiammal és 3 hónapos terhes vagyok a második babámmal. A cég ahol dolgoztam és be is voltam jelentve több mint 5 évet, jelenleg felszámolás alatt van és a felszámoló cég információja alapján 2010 október 7.-vel meg is szűnik. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a következő babámmal is jogosult vagyok e TGYÁS-ra, GYED-re? Ha nem akkor milyen lehetőségeim vannak, hogy újra jogosult legyek GYED-re. Cég lenne ahova bejelentenének, de ebben az esetben mi a teendő és milyen lépéseket kell megtennem? De a mostani GYED-em sem szeretném elveszíteni, mely 2011. agusztus közepéig tart és a második babám április közepén születik. Nagyon kétségbe vagyunk esve, mert a cég megszűnéséről mi nem tehetünk és én úgy hallottam, hogy ebben az esetben csak GYES-re vagyok jogosult a második babámmal…pedig a jogviszonyom megszűnéséről nem tehetek! Kérem segítsen mit tegyek? Válaszát előre is köszönöm!

Válasz a teljesség igénye nélkül:

1. THGY-ra, majd GYED-re az jogosult, aki biztosított, nagyon leegyszerűsítve akinek van munkaviszonya.

Amennyiben a 2. baba születésekor nem áll biztosítási jogviszonyban, úgy ezen ellátásokra nem lesz jogosult.

2. Az 1. gyermekére a gyerek két éves koráig mindenképpen jogosult GYED-re.

3. Ha a jogviszonya megszűnik érdemes a GYED-et megszakítania, munkába állnia az új munkahelyen, majd pár hét után ismét kérni a már megállapított GYED-et.
Így a 2. baba születésekor lesz biztosítási jogviszonya és jogosultá válik THGY, valamint GYED ellátásokra. Ennek a pontos menetét érdemes a REP PEEO Osztályvezetőjével személyesen átbeszélnie, aki szóban ettől részletesebb tájékoztatást is tud adni, kiemelve azokat a pontokat amelyekre érdemes odafigyelni.

4.Az OEP álláspontja szerint új biztosítási jogviszony magával a munkaszerződés megkötésével nem jön létre, annak feltétele a tényleges munkába állás, munkavégzés. (Ezt, azaz az OEP álláspontját egy előző hozzászólásonban a Tbj. rendelkezéseinek figyelembevételével már részletesen kifejtettem.)

Ha tehát a GYED folyósítása alatt köt munkaszerződést egy új munkahelyen, de nem áll mukába a biztosítási jogviszony létrejöttét a REP nem fogja elismerni.

Munkába pedig csak úgy állhat, ha kéri a GYED folyósításának megszüntetését. Pár hét elteltével -arra hivatkozva, hogy a baba mégsincs meg az anyja nélkül- ismét kérheti a már megállapított GYED újrafolyósítását. Ez időre természetesen az új munkáltatótól fizetésnélküli szabadságot kell kérnie....

5. A szívességi bejelentés gyanús ügyeket a REP még mindíg kiemelten kezeli. Ezzel kapcsolatban a teljesség igénye nélkül az alábbiakat érdemes tudni:

(Részlet egy korábbi, hasonló kérdésrte adott hozzászólásomból.)

A jogszabály nem tiltja, hogy valaki a rokonánál, ismerősénél, családtagjánál (férjénél, apósánál, testvérénél stb.) dolgozzon.

Az elmúlt években azonban miután tömeges méreteket öltött a „pár napos” bejelentést követően benyújtott, időnként kiemelkedően magas bért is tartalmazó THGY igény az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya, illetve a REP-ek Ellenőrzési Osztályai kiemelten kezdték kezelni és ellenőrizni ezeket az úgynevezett "szívességi bejelentés" gyanús ügyeket, ezért előfordulhat, hogy a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztálya az igény elbírálása során esetedben is felkéri a REP Ellenőrzési Osztályát arra, hogy a munkáltatónál tartson átfogó, vagy cél ellenőrzést és vizsgálják, hogy a munkát felvetted-e, ténylegesen dolgoztál-e?

Ezt a REP a Tbj-ben (a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997.évi LXXX. törvény) és az Eb. (a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII.) törvényekben kapott felhatalmazás alapján, a Ket (a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL.) törvény szerint eljárva megteheti.
Arra a kérdésre keresik a választ, hogy a felek (azaz te és a rokon, vagy ismerős vállalkozó) munkajogot rendeltetésszerűen használták-e, vagy csak szívességből, kizárólag a magasabb összegű készpénzellátás megszerzése érdekében történt a munkaszerződés megkötése, majd a bejelentés, illetve hogy történt e jogsértés, vagy joggal való visszaélés?

Ennek keretében –többek között- vizsgálni fogják a többi, hasonló munkakörű dolgozó bérét. Feltesznek olyan kérdéseket, hogy mi indokolta a Te "nagyon magas" béredet, miközben a többi, hasonló munkakörben és régebben ott dolgozó alkalmazott csak a minimálbért keresi; így hogy valósul meg a Munka Törvénykönyvében (1992. évi. XXII. törvény) található egyenlő munkáért egyenlő bér elve (feltűnő az is, ha a vállalkozásban legnagyobb terhet viselő vállalkozó is csak minimálbéren van bejelentve, miközben Te, mint pár napja tapasztalatlanul, esetleg kezdőként ott dolgozó „egyszerű alkalmazott” ennek többszörösét pl. 150.000Ft/hó keresed), ha eddig ezen vállalkozónak nem volt alkalmazottja mi indokolta a felvételedet, ha elmész szülni felvett-e helyetted valakit „erre a nagyon fontos feladatra”, az mennyit keres....... stb.

A terhesen, pár napra történő foglalkoztatás felvet-e magzatvédelmi aggályokat? Azt az adott munkát 8-9 hónapos terhesen el lehet-e látni? (Ilyen esetekben nem szerencsés, ha az orvosi dokumentációkból kiderül, hogy veszélyeztetett terhes vagy és úgy áltál munkába, vagy ha olyan munkakör van megjelölve a munkaszerződésben, amit terhesen nyilvánvalóan nem lehet végezni….)

Az ellenőrzés keretén belül vizsgálják (vizsgálhatják), hogy a foglalkoztató az elmúlt 5 évben eleget tett-e - saját maga és az esetleges dolgozói után- a járulékfizetési kötelezettségének, mindenkit határidőben bejelentett-e, az előírásoknak megfelelően vezeti-e az előírt nyilvántartásokat stb.?

Ha hiányosságot találnak és szükséges határozatot hoznak, köteleznek, ha az jogilag megalapozott bírságolnak, a hatáskörükbe nem tartozó hiányosságok esetén gyakorolják a szignalizációt (Ket.94.§.), azaz értesítik a feltárt hiányosságokról a hatáskörrel rendelkező többi közigazgatási szervet pl. APEH, Munkaügyi Felügyelőség, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, ÁNTSZ, Nyugdíjigazgatóság, Jegyző stb.

Tanács: Ha mégis ezt választod/választjátok ezekre a kérdésekre (és sok hasonlóra) készüljetek fel, legyen több olyan tanú aki igazolja, hogy azt az adott munkát amire felvettek azt Te tényleg végezted, az se baj, ha van olyan okmány, ami ezt minden kétséget kizáróan igazolja (pl. ha bolti eladóként dolgoztál akkor jó ha van erről az időről általad eladóként kiállított ÁFÁ-s számla, általad aláírt beszállítói okmányok... stb. Persze ha ezt bizonyítékként jelölitek meg előfordulhat, hogy az egész tömböt végignézik és ha abban jogsértő hiányosságot találnak további szükséges intézkedés megtétele céljából természetesen értesítik az állami adóhatóságot…)

A hatósági eljárás során meghallgathatják a munkatársaidat, illetve minden olyan személyt, akinek a tanúvallomása a döntés szempontjából releváns lehet. (Lásd Ket. 50.§., azaz a hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni…. A hatóság szabadon választja meg az alkalmazandó bizonyítási eszközt…53.§. az ügyre vonatkozó tény tanúval is bizonyítható….56.§. A tényállás tisztázása érdekében szemle rendelhető el, azaz megnézhetik, hogy hol dolgoztál. Ennek keretében megnézik, hogy ha pl. ügyintézőként voltál foglalkoztatva van-e abban az irodában pl. annyi íróasztal, illetve számítógép ahány személynek ott dolgozni kell, illetve a látottakat összevetik a tanúk tanúvallomásaival… A tanúk ha lehet ne legyenek rokonok, hogy ne lehessen őket elfogultsággal vádolni és erre hivatkozva nehogy figyelmen kívül hagyják a tanúvallomásukat.

Hangsúlyozom a jog a családtagnál, ismerősnél stb. történő foglalkoztatást nem tiltja, de a joggal való visszaélést, a munkajog nem rendeltetésszerű használatát, az adó (és TB.) csalást igen, tehát a ha "csak" bejelentenek, de nem dolgozol azt nagyon nem javasolom.

Tárgyban lásd a Legfelsőbb Bíróság MfvK.IV.11.014/2006/4.számú eseti döntését, illetve a Gyulai Munkaügyi Bíróság 3.M.196/2006/23. számú ítéletét. A hivatkozott ítéletek a neten megtalálhatóak, de kérésre ismét felteszem.

6.Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.
(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező az elbíráláshoz minimálisan szükséges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez…………..
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)
Jó tudni, hogy a 2005.11.01-től hatályba lépett a 2004. évi CXL. törvény, amely a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szól és immár a nevében is deklaráltan előtérbe helyezi a közigazgatási tevékenység szolgáltató jellegét, azaz a hatósági tevékenységről a hangsúly átkerült a szolgáltatásra, amibe beletartozik az ügyfelek részletes, teljeskörű tájékoztatása is. További fontos rendelkezése, hogy az ügyfeleket megilleti a tisztességes ügyintézéshez és a határidőben hozott döntéshez (ez főszabály szerint 22 munkanapot jelent) való jog. (Lásd: Ket. 4.§, 33.§, 33/A §)
Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett.

Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését, amely pontosan így szól:

„(3) A pénzbeli ellátás iránti kérelmet elbíráló kifizetőhely vagy REP a pénzbeli ellátás jogosultját - kérelmére - tájékoztatja a megállapított pénzbeli ellátás összegének kiszámítása során figyelembe vett adatokról.”

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen részletes, írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.
Üdv. :)

kbetty # 2010.08.24. 14:34

Tisztelt Szakértő!

Olyan problémával fordulok Önhöz, hogy jelenleg GYED-en vagyok itthon az 1 éves kisfiammal és 3 hónapos terhes vagyok a második babámmal. A cég ahol dolgoztam és be is voltam jelentve több mint 5 évet, jelenleg felszámolás alatt van és a felszámoló cég információja alapján 2010 október 7.-vel meg is szűnik. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a következő babámmal is jogosult vagyok e TGYÁS-ra, GYED-re? Ha nem akkor milyen lehetőségeim vannak, hogy újra jogosult legyek GYED-re. Cég lenne ahova bejelentenének, de ebben az esetben mi a teendő és milyen lépéseket kell megtennem? De a mostani GYED-em sem szeretném elveszíteni, mely 2011. agusztus közepéig tart és a második babám április közepén születik. Nagyon kétségbe vagyunk esve, mert a cég megszűnéséről mi nem tehetünk és én úgy hallottam, hogy ebben az esetben csak GYES-re vagyok jogosult a második babámmal...pedig a jogviszonyom megszűnéséről nem tehetek! Kérem segítsen mit tegyek? Válaszát előre is köszönöm!

nandy # 2010.08.09. 12:25

A szívességi bejelentést pedig nem ajánlom, szinte biztos, hogy ellenőrzést indítanának, és onnantól mindenki rosszul jár majd...

nandy # 2010.08.09. 12:24

TGYÁS akkor jár, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül, vagy a "passzív" tp. után max. 28 nappal szül. Ez talán még belefér.
De a GYED-hez a szülés napján aktív biztosítás kell, amit szinte csak a munkanélkülivel szerezhetne meg, de az viszont a rendkívüli felmondás miatt nem jár!

Ezért írtam röviden, hogy NEM...

nandy # 2010.08.09. 12:22

Jesszus... inkább maradj csendben.

Jamina # 2010.08.09. 12:18

Rawel, azt hiszem van egy olyan rendelet, miszerint ha a biztosítási idő megszűnését követő x napon belül szülsz (azt hiszem 42, én erre emlékszem) akkor jogosult vagy a Tgyásra és a Gyedre is.

Ha pont nem éred el ezt az időt (pár nap híján mögötte vagy) esetleg meg lehet beszélni a szülésszel hogy pár nappal előbb megindítsa a szülést..?

nandy # 2010.08.09. 09:44

Nem!

Rawel # 2010.08.09. 09:29

Rendkívüli felmondással fogják megszüntetni.
Az okokat ne kérdezd, én szeretném tudni,hogy ezután jár -e tgyás ill.gyed? Ha valaki bejelentene a szülésig, vagy passzív táppénzen lennék, akkor járna?

pazs # 2010.08.09. 08:35

Rawel: miért és hogyan fog megszűnni a munkaviszonyod szűk három hét múlva? Rendes felmondással ugyanis a munkáltató nem szüntetheti meg a terhességed miatt, a rendkívüli felmondást csak nem látod ennyire előre... a cég meg nem tud addig jogutód nélkül megszűnni.

Rawel # 2010.08.09. 08:32

Üdvözlöm!

Érdeklődni szeretnék, hogy jelenleg szabadságon vagyok, de úgy néz ki, hogy a munkaviszonyom megszűik a jövő hónap elején.
30 hetes terhes vagyok, október elejére vagyok kiírva szülni.
Kérdésem az lenne, ha megszűnik a jogviszonyom, jogosult leszek -e tgyásra, gyedre? Ha a munkaviszony megszűnését követően elmegyek táppénzre, vagy valaki bejelent a szülésig, akkor van esélyem a támogatásokra.
8 éves folyamatos munkaviszonnyal rendelkezem.
Várom válaszát

nnnyufi # 2010.06.15. 20:45

Köszönöm szépen a választ illetve hozzászólást mindkettőtöknek. "Mezei" :) alkalmazott voltam édesapám vállalkozásában.

Mariann

nandy # 2010.06.15. 10:07

akkor a könyvelőm tanácsára megszüntettük a munkaviszonyomat,

Azért az még kérdéses, hogy milyen munkaviszonyról lehetett szó? A saját cégedbe voltál bejelentve? Társas vállalkozóként, megbízással, munkaviszonyban? Hogyan?

Dödölle1 # 2010.06.15. 09:36

nnnyufi 2010.06.14. 21:48

Mariann
Kisfiam 2009. január 25-én született meg. Előtte rendelkeztem bőven biztosítási jogviszonnyal (dolgoztam folyamatosan és több évet). Igénybe vettem a gyermekem után a TGYÁS-t és még jelen pillanatban is GYED-en vagyok. A második gyermekem születését pedig napokon belül várom.
Amikor az első kisfiam megszületett, akkor a könyvelőm tanácsára megszüntettük a munkaviszonyomat, mondván, hogy így majd könnyebb lesz visszatérnem a munkába a GYED lejárta után (támogatások, járulékfizetési kedvezmények stb.). Viszont most szomorúan és kétségekkel telve tekintek a jövő felé, ugyanis az Egészségbiztosítási Pénztár telefonos tájékoztatása alapján nagy nehezen annyit sikerült megtudnom, hogy semmire (illetve csak GYES-re) vagyok jogosult a második gyermekem után. Ahány ügyintézővel beszéltem annyi félét mondtak és még sok esetben én tudtam jobban a szabályokat és simán félre tájékoztattak volna. Ezért gondoltam arra, hogy felkeresek valami jogi fórumot. Kérem, hogy tájékoztasson a lehetőségeimről.
Előre is hálás köszönettel:
Mariann

---------
Válasz a teljesség igénye nélkül:

1. Az én javaslatom az, hogy előzetes időpontegyeztetés után okmányaival keresse fel a REP PEEO Osztályvezetőjét és kérje meg, szánjon Önre 1/4 órát és részletesen magyarázza el a lehetőségeit.

Ennek módjáról bővebben GYED, GYESk, táppéz topicban található hozzászólásaim többségének a végén olvashat.

2.Főszabály szerint THGY-ra csak az jogosult aki biztosított, vagy jogosult az is, aki a mv. megszűnését követő 42 napon belül megszül, továbbá az is, aki a mv. megszűnése után táppénzben részesül és a táppénz folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszül.

Ez a THGY jogosultság egyik feltétele.
Tekintettel arra, hogy ennek a feltételnek nem felel meg THGY-ra, a megadott adatok alapján nem jogosult, azaz a REP ügyfélszolgálati munkatársa helyesen tájékoztatta.

(Mindezek figyelembevételével a második feltétel teljesülését, azaz, hogy a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik-e 365 nap biztosításban töltött idővel nem érdemes vizsgálni.)

3. Mivel THGY-ra az új babával nem jogosult, az Ön által hivatkozott GYES-t csak az 1. gyermek 2. életévének betöltését követő naptól érdemes megigényelni. (GYED-re az 1. gyermek 2 éves koráig, jelen esetben 2011.01.25-ig akkor is jogosult, ha időközben ismét szül.)

4. A THGY és GYED jogosultság jogi szabályozása az 1997. évi LXXXIII. tv. 40-42/D szakaszaiban található.

5.Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudja használni most, vagy egy későbbi ügyében:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.

Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

nnnyufi # 2010.06.14. 19:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kisfiam 2009. január 25-én született meg. Előtte rendelkeztem bőven biztosítási jogviszonnyal (dolgoztam folyamatosan és több évet). Igénybe vettem a gyermekem után a TGYÁS-t és még jelen pillanatban is GYED-en vagyok. A második gyermekem születését pedig napokon belül várom.
Amikor az első kisfiam megszületett, akkor a könyvelőm tanácsára megszüntettük a munkaviszonyomat, mondván, hogy így majd könnyebb lesz visszatérnem a munkába a GYED lejárta után (támogatások, járulékfizetési kedvezmények stb.). Viszont most szomorúan és kétségekkel telve tekintek a jövő felé, ugyanis az Egészségbiztosítási Pénztár telefonos tájékoztatása alapján nagy nehezen annyit sikerült megtudnom, hogy semmire (illetve csak GYES-re) vagyok jogosult a második gyermekem után. Ahány ügyintézővel beszéltem annyi félét mondtak és még sok esetben én tudtam jobban a szabályokat és simán félre tájékoztattak volna. Ezért gondoltam arra, hogy felkeresek valami jogi fórumot. Kérem, hogy tájékoztasson a lehetőségeimről.

Előre is hálás köszönettel:
Mariann