Jogosult vagyok a GYED - re?


ErikaMarika # 2011.09.23. 08:07

Tisztelt szakértő!

Az ügyben kérem a segítségét,hogy jól számolom-e a kiadandó szabadságaimat?
A munkáltatóm 2004 ota foglalkoztat teljes 8 órás munkaidőben.
2009.01.30-tól vettek terhességi állományba
2009.02.19-én megszületett a kisfiam,innen kezdödöen voltam tgyás-on,majd 2009.07.17-étől gyeden.
2011.02.20-tol gyesen vagyok.
A 2008-as évemböl nem maradt szabadságom.
Úgy tudom,hogy a tgyásra 10 nap jár
a gyed első évére 22+4 nap jár(mivel két gyermekem van)Bár idén változott a törvény,miszerint a gyed félévére jár a szabadság,én ugy gondolom,hogy rám még az előző törvény alapján a gyed első évére kell számolni,hiszen még 2009-ben szültem.
Ez összesen 36 nap.
Mivel a 2009-es januári fizetésemet megkaptam februárba,ahogy kellett,nem tudom,hogy mi van a február kiesö részével,mig meg nem született a fiam?
Gondolok itt a febr.1-18-áig.Jár-e szabadság?Ha igen,hány nap?
Válaszát előre is köszönöm!

taduka # 2011.09.22. 16:48

Tisztelt Szakértő?

Szeretném megkérdezni, hogy a következők alapján hogyan lennék jogosult gyed-re?
2009 május-tól - 2011 májusig GYED-en voltam második gyerekemmel. Addig munkaviszonyom is volt, fizetés nélküli szabadságon voltam. Majd megszűnt a munkaviszonyom, 2011 májustól GYES-t kapok. Dolgozom 4 órában, de nem vagyok bejelentve. Most ismét babát várok. 2012 májusra vagyok kiírva.
Hogyan tudnék GYED-en, illetve TGYÁS-t kapni újra?
Bejelentessem magam 4 órában és után menjek táppénzre?
Vagy regisztráltassam magam munkanélküliként a szülés előtt úgy, hogy a TGYÁS igénylésekor (szülés előtt egy hónappal) még munkanélküli legyek?
Megéri bejelentetni magam? Hiszen akkor az is beleszámít a GYED összegébe és jóval kevesebb, mint az előző GYED összege?
Tudna segíteni?
Köszönettel:
taduka

zsanna21 # 2011.08.09. 10:33

Kedves Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni, hogy most kezdem a második évemet mint kozmetikus Tanuló, és Babát várok érdekelne hogy a gyakorlati éveim után is kaphatok gyest? Szerződésem van a főnökömmel és havi fizetést is kapok.
Előre is köszönöm a Segítséget.

Barby89 # 2011.07.28. 13:00

Üdvözlöm!
gyesen vagyok itthon lassan 2 éves fiammal szülés elött nem dolgoztam ezért csak gyest kapok a kérdésem az lenne hogy szeretnénk még egy babát és kapnék e a második gyerköc után gyedet? ha igen azt a gyes után vagy a nyugdíj után számolnák nekem?és annak az összege kb mennyi lenne?és mennyi ideig kapnám?
Válaszát előre is köszönöm!

Ancsa77 # 2011.05.10. 06:57

Kedves Szakértő vagy aki segíteni tudna!

Nekem megint lenne egy - két kérdésem.
Passzív táppénzen voltam itthon 2011.04.17-ig. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok így a méltányossági táppénzt is próbálom megigényelni, de ennek a döntési ideje 22 munkanap. Próbáltam tanácsot kérni a TB-től hogy be kell-e ilyenkor jelentkeznem munkanélkülire, mert mi van ha elutasítanak, de nem adtak rá egyenes választ és így 2011.04.20-val mentem be a munkanélkülibe és ott szembesültem azzal hogy 18,19 -re nem kapok semmit. És ekkor kezdtem el azon izgulni de ott nem tudtak rá választ adni, hogy emiatt hátrányban leszek-e a szüléskor vagy sem? Kaphatok-e így GYED-et, vagy ez már kizáró ok?
És mivel 2011.11.15-re vagyok kiírva szülni és jogosult vagyok GYED-re és TGYÁS-ra, de idén, 2011.03.15-ig dolgoztam utána táppénz és munkanélküli. Ha igénylem a TGYÁST, az kb 6 hónapig jár vagyis a GYED már 2012-es évben lesz. Ennek az összegét a 2011-es keresetemből számolják, vagy a munkaviszonyom alatti keresetemből? Mert mindenki azt mondja hogy az előző évből lesz számolva, így már akkor végképp nem tudom...

Köszönöm előre is a segítséget!!!

Dödölle1 # 2011.05.09. 12:15

Györgyi69

Tisztelt szakértő!
Szeretném megtudni, hogy én milyen ellátást kaphatok.
2004-2010 április 01-ig rokkantnyugdíjas voltam. 2010 április 01-től rehabilitációs járadékot kapok. 2011 március l7-én megszületett harmadik gyermekem. Szeretném tudni, hogy én milyen ellátást kaphatok GYED, GYES, .. A válaszát előre is köszönöm tisztelettel Györgyi69

Györgyi69

A megadott adatok alapján THGY és GYED ellátásokra nem jogosult, csak GYES (gyermekgondozási segély) ellátást igényelhet.

Oka: GYED-re főszabály szerint akkor jogosult, ha az igényléskor biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezett 365 biztosításban töltött nappal.
Azt, hogy ki a biztosított a Tbj. 5. § sorolja fel, amely felsorolásban a rehabilitációs járadék nem szerepel.

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  2. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő.
(3)
(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítania) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,

  1. a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,

c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.

Dödölle1 # 2011.05.09. 11:59

picur12

Kedves Szakértő!

6 hónapja vagyok bejelentve de csak 4 órában, júliustól 6 órában leszek bejelentve. Kérdésem az lenne hogy hány hónapnak kell eltelnie ahhoz, hogy rendes GYED-et kapjak, úgy mintha 8 órában lettem volna bejelentve.

Nagyon szépen köszönöm

A "rendes GYED" nem a heti óraszámtól, hanem az elért jövedelemtől függ.

GYED-re akár 4 órás, akár 6 órás, akár 8 órás főszabály szerint akkor jogosult, ha az igényléskor biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezett 365 biztosításban töltött nappal.

picur12 # 2011.05.09. 11:11

Kedves Szakértő!

6 hónapja vagyok bejelentve de csak 4 órában, júliustól 6 órában leszek bejelentve. Kérdésem az lenne hogy hány hónapnak kell eltelnie ahhoz, hogy rendes GYED-et kapjak, úgy mintha 8 órában lettem volna bejelentve.

Nagyon szépen köszönöm

Ancsa77 # 2011.05.06. 13:56

Kedves Szakértő, Guzmika05, Nandy!

Nekem megint lenne egy - két kérdésem.
Passzív táppénzen voltam itthon 2011.04.17-ig. Mivel veszélyeztetett terhes vagyok így a méltányossági táppénzt is próbálom megigényelni, de ennek a döntési ideje 22 munkanap. Próbáltam tanácsot kérni a TB-től hogy be kell-e ilyenkor jelentkeznem munkanélkülire, mert mi van ha elutasítanak, de nem adtak rá egyenes választ és így 2011.04.20-val mentem be a munkanélkülibe és ott szembesültem azzal hogy 18,19 -re nem kapok semmit. És ekkor kezdtem el azon izgulni de ott nem tudtak rá választ adni, hogy emiatt hátrányban leszek-e a szüléskor vagy sem? Kaphatok-e így GYED-et, vagy ez már kizáró ok?
És mivel 2011.11.15-re vagyok kiírva szülni és jogosult vagyok GYED-re és TGYÁS-ra, de idén, 2011.03.15-ig dolgoztam utána táppénz és munkanélküli. Ha igénylem a TGYÁST, az kb 6 hónapig jár vagyis a GYED már 2012-es évben lesz. Ennek az összegét a 2011-es keresetemből számolják, vagy a munkaviszonyom alatti keresetemből? Mert mindenki azt mondja hogy az előző évből lesz számolva, így már akkor végképp nem tudom...

Köszönöm előre is a nagyon nagy segítséget!!!

Györgyi69 # 2011.04.21. 13:48

Tisztelt szakértő!
Szeretném megtudni, hogy én milyen ellátást kaphatok.
2004-2010 április 01-ig rokkantnyugdíjas voltam. 2010 április 01-től rehabilitációs járadékot kapok. 2011 március l7-én megszületett harmadik gyermekem. Szeretném tudni, hogy én milyen ellátást kaphatok GYED, GYES, .. A válaszát előre is köszönöm tisztelettel Györgyi69


Györgyi69

nandy # 2011.04.14. 21:18

Arra kell figyelned, hogy a munkanélküli legalább a szülésig kitartson, és még utána is maradjon pár nap.

A munkanélkülit csak a szülés napját követő naptól szüneteltesd, hogy a szüléskor még legyen aktív biztosításod. A TGYÁS-t köv. naptól igényeljed, és annak lejárta után ismét menj el pár nap munkanélkülire, onnan pedig GYEd-re.

Ancsa77 # 2011.04.13. 13:50

Kedves Szakértő és Nandy!

Szeretném magam tisztába tenni hogy tényleg jogosult leszek-e GYED-re.
2011.11.15-re vagyok kiírva szülésre. Sajnos a munkaviszonyom 2011.03.15-el meg is szűnt(2010.03.01-től volt munkaviszonyom), de elmentem passzívtáppénzre és ezek után a biztos lesz annyi munkanélküli támogatásos napom hogy munkanélküli ellátásban részesülök a szülésig (vagyis biztosított leszek). Van tehát 365 napot meghaladó munkaviszonyom.
A kérdésem az lenne, hogy ezzel jogosult leszek-e a GYED-re.

Köszönöm előre is a segítséget!

nandy # 2011.04.12. 07:41

Vika:

A GYED-et a gyermeked kétéves koráig fogod kapni, de erről elvileg kellett kapnod tájékoztatást az OEP-től. Ha nem kaptál, kérdezd őket levélben vagy személyesen.

A többi kérdésedet inkább a könyvelődnek tedd fel, mert mi innen nem tudhatjuk, hogy milyen eszközök, esetleges tartozások vannak a vállalkozásodban, és egyébként is...

Vika76 # 2011.04.09. 06:16

Tisztelt Szakértő!
Kérem válaszoljon az előző levelemre, nagyon fontos lenne!
Köszönöm

Vika76 # 2011.04.09. 06:16

Tisztelt Szakértő!
Kérem válaszoljon az előző levelemre, nagyon fontos lenne!
Köszönöm

Vika76 # 2011.03.28. 18:58

Tisztelt Szakértő!
2008. május 26. óta él a vállalkozásom. Előtte jó darabig nem volt hivatalos munkám. 2009. december 5-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. A minimálbér után kaptam a táppénzt később a tgyást, és a kisfiam után a gyedet kapom. Ő 2010. augusztus 2-án született. A kérdésem több rétű. Meddig fogom a gyedet kapni? Meddig vagyok rá jogosult? Van értelme megtartani a vállalkozást amíg a kisbabám 3 éves lesz? Már nem szeretném folytatni és szeretnék elhelyezkedni, ha sikerül. Mi a hátránya és az előnye, ha megtartom vagy ha most visszaadom? A harmadik kérdésem, hogy ha mégis vállalnánk még egy babát és ő a kisfiam második születésnapja előtt megszületne akkor gyest kapok a megszületéséig? Járna ismét a tgyás és a gyed a második pici után és mi alapján számolnának? Kérem ne haragudjon, hogy ennyi mindent kérdezek, de nincs senki a segítene. Előre is köszönöm a válaszát!
Vikóca

nandy # 2011.03.26. 09:10

AMircsi:

A TGYÁS és GYED jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül kell legalább 365 nap biztosítási jogviszony.
Ebbe beleszámít a (legalább 1 évig) nappali tagozaton folytatott tanulmányi idő, de abból csak 6 hónap.
Az álláskeresési járadékkal is lehet biztosítási jv-t szerezni.

nandy # 2011.03.26. 09:08

Ha az előző gyed, gyes alatt végig volt munkaviszonyod, akkor megvan a szükséges biztosítási idő.

adri- # 2011.03.25. 20:03

Tiszelet Szakértő

A tanácstalanságom totálos! Már nem tudok kiigazodni az új szabájokaban!
Szertném tudni hogy jogosult lehetek e tgyesre vagy gyedre ha 2007 decemeber 13-án született meg az első gyermekem akivel 2 évig voltam gyeden majd 1 évig gyesen de 2010 novemeber 2 - től már a felhalmozódott szabadságomat töltöttem de a cég már csak 6 órás dolgozónak vett vissza! A következö babámat 2011 decemeber elejére várom, jelenleg is dolgozom de ha én jól értelemeztem sehogy nem jöhet össze annyi bizosítotti napom ami a gyedhez kellene ismét, de nem igazán tudom kiismerni magamat! Ebben szeretnék segítséget kapni hogy mire lehetek valamilyen formában jogosult!
Köszönettel Adri-

AMircsi # 2011.01.06. 14:02

13 hónap (teljes munkaidős) munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaviszony megszűnését követően nappali tagozatos egyetemi hallgató lettem. Ebben az esetben jogosult vagyok-e GYED-re, majd GYES-re, hol kell ezeket a papírokat intézni? Befolyásolja-e a GYED összegét a hallgatói jogviszony? Ki finanszírozza ezeket a juttatásokat?
Amennyiben munkaügyi központban regisztrált álláskeresőként van valaki számon tartva, ez esetben milyen változás, illetve lehetőségek vannak a fenti juttatásokat illetően?

Akka0908 # 2011.01.04. 11:13

Kedves Szakértő!
2008.08.18.-án kezdődött a munkaviszonyom,ami mindig 4-5-6 havi határozott idejű szerződésekből állt.
2010 október közepétől táppénzen voltam,mert babát várok.
A munkaszerződésem 2010 december 31.-én lejárt és nem is kaptam hosszabbítást.2011 január elsejétől január 30.-áig passzív táppénzen vagyok(leszek).Január 31.-én beszeretnék jelentkezni a munkanélküli hivatalba.Így elméletileg 2011 június 24-én amikor szülni fogok folyamatos biztosításban leszek.
Az lenne a kérdésem:Jogosult leszek-e a GYÁS-ra,GYED-re.Gondolom a GYES-re igen.
Köszönöm türelmét és várom válaszát!
Akka

nandy # 2010.11.25. 21:07

Mostanában valóban nehéz követni, hogy mi van folyamatban, mit fogadtak éppen el, mit hirdettek ki.

HDaniella # 2010.11.25. 15:20

csak azért gondoltam, mert ma bemondták a hírekben, hogy elfogadta a parlament a módosításról szóló jogszabályt, ezért gondoltam, hogy akkor lenni kellene valaminek amit elfogadtak :) További szép napot:)

nandy # 2010.11.25. 14:58

Nincs még semmilyen jogszabály, így nem is lehet mit mondani! Csak ígéretek vannak, de azok a jelek szerint nem sokat érnek.

HDaniella # 2010.11.25. 14:06