Jogosult vagyok a GYED - re?


HDaniella # 2010.11.25. 13:51

Köszi, értem, de tudnál segíteni, hogy az új, most elfogadott jogszabályra hol lehet rátalálni, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapján?

agnes79 # 2010.11.25. 13:27

Köszönöm a segítségedet nandy! Minden jót! :)

nandy # 2010.11.25. 12:23

Szerintem a jogosultsági feltételeken nem fognak változtatni, azaz kell a 365 nap biztosítás.

HDaniella # 2010.11.25. 11:48

Kedves szakértő!

Értesültem a hírről, a kormány visszaállítja a 2 év gyed, plusz 1 év gyes formációt.
Afelől érdeklődnék, hogy hol találok erről pontos, részletes információt bővebben? Engem ugyanis az érdekelne, hogy a 180 napos munkaidő is elegendő-e a jogosultsághoz, és hogy a 180 napnak a szülést megelőző naptári évben kell meg lennie vagy közvetlenül a szülést megelőzően is elég, ha valaki 180 napig biztosított, ahhoz hogy gyedre jogosulttá válljon.

Köszönettel: Dana

nandy # 2010.11.24. 15:53

A gyes (és a többi...) soha nem alapja egy másik ellátásnak.
Ha 2010-ben meglesz a 180 bérezett napod, akkor az alapján számolják a 2011. évi ellátásokat. Mivel neked csak július 24-től van béred, ezért nem lesz meg 2010-ben a 180 nap, így a szülést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 napot. Pl. április 1-jei szülés esetén durván a 2010. októberétől 2011. márciusáig szerzett jövedelem lesz az alap, feltéve, hogy nem mész táppénzre, nem igényelsz előbb TGYÁS-t.

agnes79 # 2010.11.24. 12:01

Kedves nandy!

2010. július 23 - án lejárt a Gyes- em, 24 - től munkaviszonyban állok. Ha 2011 - ben szülök, a a Gyed összegét csak a Júl. - Dec. közötti munkabérből származó jövedelemből számolják, vagy a gyes összege is beleszámít? Előre is köszönöm! Ágnes

nandy # 2010.11.17. 08:54

kircsilany:

A szülés napján aktív biztosítási jogviszony kell, azt nem lehet a havi 4.950,-Ft-tal megváltani. Pénzbeli ellátás megszerzésére nem is lehet a biztosítóval megállapodni. Ezért jó lenne, ha mielőbb találnál magadnak állást.

A biztosítási időbe beleszámít a munkanélküli ellátás ideje is.

nandy # 2010.11.17. 08:52

zsuzsynho:

Munkaviszony hiányában biztosításod sincs, ami kellene a köv. GYED-hez. Tehát az újabb baba vállalása előtt érdemes lenne munkahelyet találnod.

kircsilany # 2010.11.17. 07:51

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni.
2009.12.01-től dolgoztam 2010.10.07-ig,jelenleg munkanélkülin vagyok.Nemrég megtudtam,hogy kisbabát várok.A szülés várható ideje 2011.április.A munkanélkülim lejár 2011.márciusba.Utána magamnak kell fizetni a TB-t?Jogosult leszek Tgyas-ra ill.Gyed-re?Ezekbe beleszámítják a munkanélkülit is vagy csak a munkaviszonyt?

Előre is köszönöm a segítséget és a válaszokat!

zsuzsynho # 2010.11.16. 21:36

Sziasztok!

Remélem tud valaki valami okos választ a kérdésemre?
2009.10.31 én született kislányom. Innentől kaptam Tgyas-t, majd 2010 áprilisától Gyedet. 2010 június 30-án lejárt a munkaszerződésem. Jövőre tervezzük a tesót, aki legkorábban 2011 szept. végére érkezne meg. Járna-e utána is a gyed? Vagy érdemesebb lenne kicsit elhalasztani és dolgozni?

Előre is köszi a választ!

nandy # 2010.11.15. 13:57

Kedves Adrienn, sajnos az a könyvelői hiba elég súlyos következményekkel járhat!

Eb. tv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, ...

Valószínűleg figyelmetlen volt a könyvelő, vagy rosszul írta meg a foglalkoztatói igazolást, vagy esetleg a kifizetett szabadságmegváltást írta be bérként. Mert egyébként is szokatlan az, ha valaki még a szülés után is bért kap. Esetleg azt tudom még elképzelni, hogy a felmondási időd járt le szept. 5-én, akkor viszont tényleg nem jár 1-jétől 5-ig TGYÁS. Próbáld meg tisztázni a munkáltatóddal, és ha lehet, javítsák ki a foglalkoztatói igazolást.

napsugar79 # 2010.11.15. 09:17

Tisztelt Szakértő!
2010. szeptember 1-én született meg a kisfiam, szeptember 5-én szünt meg a munkaviszonyom. Mivel erre az 5 napra is munkabért kaptam, az Oep-től jött a levél, hogy csak 6.-ától folyósítják a TGYÁST (amit én 1-jétől igényeltem, azt hittem, hogy szülés után már szülési szabadságra vesz a könyvelő). A kérdésem az lenne, hogy így a TGYÁS lejárta után jogosult leszek-e GYED-re, mert én úgy olvastam a jogszabályba, hogy csak akkor, ha a TGYÁS alatt szűnik meg a munkaviszony. Ha jól gondolom, akkor lehet-e még valamit korrigálni, hogy kapjak GYED-et?
Válaszát előre is köszönöm: Adrienn

Adrienn800129 # 2010.11.14. 15:01

Sziasztok! Nandy, Naina!

Nagyon szépen köszi a segitségeteket!!!

gabili # 2010.11.14. 14:37

Kedves nandy!

Szeretném a segítségedet kérni, mert értelmezési problémáim vannak.
2011. február 1-én kislányom kétéves lesz. Most azon törjük a fejünket, hogy mikor menjek vissza dolgozni a leendő második gyermek születésében reménykedve.
Ha február 2-tól visszamegyek dolgozni és kiveszem a szabadságaimat, akkor a munkáltató és én is gondban leszünk, mert nyelvtanár vagyok közalkalmazottként és évközben visszahelyezni, mondjuk április végén, mire lejár a szabim, nem egyszerű. Ezért az javasolták menjek vissza teljes állásba, aztán majd úgyis kell a gyerek betegségeire szabadság (köszi..), kiveszegetem majd lassanként. Férjem ezt nem szeretné, szerinte februárban, márciusban legyek még Gyesen, majd vegyem ki a szabikat, majd szeptembertől menjek vissza dolgozni.
Közben tervezzük a második babát, de most teljesen elbizonytalanodtunk, hogy hogyan számoljunk biztosított napokkal, kereső napokkal, stb. a következő TGYÁS és GYED miatt, ha jól értettem a következő TGYÁSba belezámít az előző GYED ideje is, de a GYEDbe nem, tehát akkor hány napot is kéne 2011. február 2-tól dolgoznom a következő GYED jogosultságáért?
Tudom, hogy ezek jövőre vonatkozó kérdések, de, ha szeretnénk mihamarabb testvért, érdemesebb visszamennem már a GYED lejáratát követő napon, hogy gyűljenek a biztosított és bérezett napok?
Másik kérdés, 2010. augusztusában beltag lettem egy Bt-ben, de nem végzek kereső munkát. Számlákat sem írhatok alá GYED alatt, tehát majd csak a 2011. február 1. után végezhetek kereső munkát+ számlázás, ügyintézés? Ez a beltagság mennyire kavarhat be a (leendő) második gyermekünk születése utá, ha szeretnék TGYSt és GYEDet igényelni.
köszönöm válaszodat:
gabili

Naina # 2010.11.14. 11:44

Szia Adrienn!

A választ itt fogod megkapni, ebben a topicban, ha hozzáértő olvassa és akar válaszolni neked.

Mindig az utolsó hozzászólás jelenik meg. Ennek idejét a dátumnál ellenőrizheted.

nandy # 2010.11.14. 11:42

Az őstermelő biztosítása nem olyan egyszerű eset, mint gondolnád.
Olvasd el ezt, hátha...
http://www.adoforum.hu/…i-biztositas?…

Adrienn800129 # 2010.11.14. 09:34

Megint Én! Akár hol keresem, még mindig nem találom a választ a kérdésemre. Szeretném , ha valaki segitene.Annyit találtam, hogy a nevem mellett egy listában ott van, hogy:válasz,alatta, hogy 71. De nem találom.Kérem segitsenek, mert nagyon érdekelne a válasz.Köszönettel:Adrienn800129

Adrienn800129 # 2010.11.13. 12:33

Üdvözlet! A délelőtti órákban irtam egy kérdést, amire szeretnék választ kapni. Nem igazán tudom, hogy működik a válaszadás, de nagyon szeretnék választkapni a kérdésemre.Köszönettel:Adrienn800129

Adrienn800129 # 2010.11.13. 09:25

Üdvözlet!

Érdeklődni szeretnék, hogy jogosult lennék-e gyedre.
jelenleg főállású Őstermelő vagyok.Nem vállalkozó, de jövedelemmel rendelkezek.2010.junius25-én járt le a gyesem második gyerekem után.Azóta fizetem a bevételeim után a tb-t, nyugdíjat, magánnyugdíjat.Szeretnénk az élettársammal egy harmadik gyereket.Az érdekelne, hogy ha jövő év vége fele szülnék, akkor jogosult lennék-e a gyedre?Jelenleg még nem vagyok terhes, tehát a 365 nap biztosítottságom meglenne mindenképpen.Előre is köszönöm válaszát!

dorca # 2010.10.28. 21:31

Kedves nandy!
Köszönöm a segítséget!
D.

nandy # 2010.10.27. 20:08

dorca, nagyon nem szerencsés most jövőbeni eseményre irányuló kérdésekre válaszolni.
Főleg úgy, hogy a szülés időpontja még nem is ismert.

Általánosságban elmondható, hogy az "előnyszabály" alapján ha azért nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelmed, mert az irányadó időszakban (előző év jan. 1-jétől a jogosulttá válás napjáig) GYED-ben, táppénzben stb... részesültél, akkor az előző ellátás alapját képező jövedelem alapján állapítják meg az újabb ellátást.
Ha GYED-ről mész táppénzre, akkor a GYED számításánál figyelembe vett jovedelem lesz a táppénz alapja is.
TGYÁS-é pedig a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kapott 70%-os (!!!) bér, GYED-é szintén.

Kérlek, vedd figyelembe, hogy ez csak egy nagyon általános tájékoztatás, konkrét számításra csak pontos adatok alapján lehetne vállalkozni.

dorca # 2010.10.27. 19:42

Kedves nandy!Köszönöm a segítséget!
Időközben felmerült bennem még egy kérdés,olvasqattam a fórumon hasonló témában,de nem egyértelmű a dolog.
Jelenleg GYED-en vagyok,ha még a GYED alatt teherbe esem és elmegyek állományba,akkor mi alapján számolnak betegállományt és majd újból GYED-et?Jól gondolom,hogy mindenképpen kevesebbet fogok kapni mint most vagy ismét az alapbérem lesz a számítás alapja?
Előre is köszönöm a segítséget!
Dóra

dori0403 # 2010.10.25. 18:11

Kedves nandy!
Köszönöm a gyors választ, megnyugtató, hogy az utolsó hetekben nem ezen kell törnöm a fejemet.

nandy # 2010.10.25. 14:34

dori0403:

Először is: felesleges aggódnod (most még), mert a megszűnés nem megy néhány hét alatt, inkább 1-2 év kell hozzá. Addig a te munkaviszonyod megmarad.

Később lesz érdekes, hogy hova tudnál visszamenni.

nandy # 2010.10.25. 14:33

dorca: Egyelőre még maradt a lehetőség. Ha te a saját jogodon vagy táppénzen, akkor apuka igényelheti a gyes-t, sőt, ő pedig jogosult lesz gyermekápolási táppénzre.