munkaköri alkalmasság és felmondás


drbjozsef # 2020.01.25. 18:40

forgalmiviszonyoknakmegfe,

Aki a munkaalkalmassági egészségügyi vizsgálaton nem felel meg, annak rendes felmondással felmondhat a munkáltató.

Az azonnali felmondás nem jogszerű, de a rendes felmondás az.

A munkavállaló az Mt. szerint köteles munkaviszonya alatt együttműködni a munkáltatóval. Ha megtagadja az alkalmassági vizsgálatot, az is alapot ad a jogszerű rendes felmondásra.

Ugyanakkor ez a kötelezettség kölcsönös, a munkáltatónak is jóhiszeműen, a másik fél érdekeit aránytalanul sérteni nem szabad.

Olvasd el az Mt. 6.§ és 7.§-át.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Hogy esetedben ez mennyire állná meg a helyét egy vita esetén, az az egyoldalú leírásod alapján erősen kérdéses.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.01.25. 19:49

Köszönöm gyors és szakszerű válaszodat!
Sajnálom, ha egyoldalú volt a leírás.

A szeptemberi munkaalkalmasságin természetesen megjelentem és megfeleltem azzal a feltétellel, hogy novemberben szemműtétem lesz.
Ez a probléma szerncsére megooldódott, de most tavasszal a másik szemem kerül sorra.

Előtte meg ez az egzecíroztatás, mely - úgy gondolom - elég aránytalan.

Üdvözlet,

drbjozsef # 2020.01.25. 20:23

forgalmiviszonyoknakmegfe,

Nem volt ebben negatív értékítélet, egyoldalú, mert csak te írtad le, a másik fél álláspontját nem ismerjük.

Ha a másik szemed miatt most az alkalmasságin nem felelsz meg, elbocsáthat.

Ha ezt sérelmesnek érzed, jelezheted neki, hogy véleményed szerint ez aránytalan és sérelmes, mert heteken belül rendben lesz a szemed és meg fogsz felelni.

Hogy ezt vita esetén a munkaügyi bíróság is így értékelné ezt, az határeset. Talán igen.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2020.02.01. 19:55

Tiszteletem!

Még röviden visszatérnék az alábbi problémakörre, melyet itt részleteztem néhány napja. (1 éves határozatlan idejű munkaviszonyról van szö.) ------------------
  • A munkavállaló (én) megfelelt a munkaköri orvosi alkalmassági viszgálaton és minden esetben részt is vesz azon.

Ugyanakkor a munkáltató jelen esetben egy un. kompetencia tesztet próbál előírni, mely (talán) a munkáltató valamely belső szabályzatában le van írva (vagy nem).

(Munkaszerződésem nem tartalmaz ilyet, igaz hivatkozást néhány további belső szabályzatra igen.)

Milyen szabályok vonatkozhatnak ezekre a kompetencia tesztekre?
Köteles-e ezen részt venni a munkavállaló?
Köteles-e aláírásával elfogadni, hogy részt vesz a kompetencia teszten?
Felmondási ok-e, ha nem vesz részt ezen ill. nem igazolja aláírásával, hogy hajlandó erre?

Törvényes-e, ha a munkáltató azzal helyezi nyomás alá a munkavállalót, hogy nem megfelelés esetén neve bekerül valamilyen központi adatbázisba és egy adott üzleti ágazatpn belül majd esélye sem lesz munkát találni?
(Ezért jobb, ha belemegy a közös megegyezsébe.)

???
Köszönöm a véleményeket!

Szomorú örökös # 2020.02.02. 07:14

forgalmiviszonyoknakmegfe

Munkaszerződésem nem tartalmaz ilyet, igaz hivatkozást néhány további belső szabályzatra igen.

Akkor mégis csak tartalmazza, nem? :-)

Anno jó pár éve én egy állásinterjún jártam úgy, hogy feltették a kérdést: hajlandó vagyok-e teszteket kitölteni. Konkrétan egy IQ tesztet és egy személyiség tesztet kellett kitöltenem. Nyilván ha azt mondom, hogy nem, akkor esélyes sincs az állásra. Megjegyzem, nem tartom korrektnek, mert sok esetben az eredmény messze áll a valóságtól, ha kellően intelligens az, aki ezeket a teszteket kívülről ismeri vagy átlátja őket. De mégis nagyon sok helyen alkalmazzák.