Rendkívüli szabadság


Immaculata # 2015.11.28. 17:06

Mennyire nem vagy ide való!

Immaculata # 2015.11.28. 17:08

Kotnyeles vagy, bele szólsz mindenbe. Széttrollkodod a topikokat. Rossz válaszokat adsz és félreviszed a kérdezőket.

groszfater@gmail.com # 2015.11.28. 17:26

Mennyire nem vagy ide való!

Hát-persze, szerinted .:)))
Képzeld csak el mi lenne veled nélkülem :))))

Mezei Gabi (törölt felhasználó) # 2015.11.30. 10:56

Tisztelt Uram!
Azzal kapcsolatban érdeklődöm, hogy a nagybátyám halála után jár -e részemre rendkívüli szabadság?
Sehol nem találok erre utalóan egyértelmű választ.
Igaz, hogy nem egyeneságbeli rokon..... de az anyós sem az.
Válaszát köszönöm, Gabriella

efi99 # 2015.12.01. 17:06

hozzátartozó halála esetén jár
"hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa"

Immaculata # 2015.12.05. 19:19

Igaz, hogy nem egyeneságbeli rokon..... de az anyós sem az.

Miért, az anyós is meghalt?

efi99 # 2015.12.07. 20:08

"de az anyós sem az" ez így folytatódott gondolatban: de mégis jár a 2 nap.
Az anyós nem egyeneságbeli rokon, de attól még hozzátartozó ugyanis.

Dr.Attika # 2015.12.07. 20:18

Tisztelt Mezei Gabriella!
Jár vagy nem jár, nem illik igénybe venni. Az elhunyt kegyeleti emlékét sérti. Alapszabály: elhunyt hozzátartozónk halálán nem nyerészkedünk. Ennek a két napnak az igénybe vétele, pedig az.

groszfater@gmail.com # 2015.12.07. 20:31

Munka törvénykönyvének egy etikátlan eleme...
Szabadságot ad halálesetre.

wers # 2015.12.07. 21:02

Ennyire kegyetlen nem lehetsz. Nem a két nap a lényeg, hanem az, hogy tényleg akkor jár amiķor a mukavállaló kéri. Nem olyan nagy a létszám a közeli hozzátartozókból. A temérdek ügyintézést nem is említem.

Dr.Attika # 2015.12.07. 21:44

Igen az. Nem kellene. A normális munkáltató ilyen esetben maga ajánlja fel a fizetett távollétet attól függetlenül, hogy az Mt. tartalmaz-e erre rendelkezést. A multik szoktak ilyenre nemet mondani. Kikényszeríteni meg tényleg kegyeletsértés.

sunibunika # 2015.12.10. 15:22

Viszont, köszönöm sortie hasznos válaszát. (Ritka, a butábbnál butább perpatvaros beszólogatások között)
.... A munkavállaló mentesül rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól
keresőképtelensége,
......................

  1. hozzátartozója halálakor két munkanapra,

(Ezen rendelkezés a közalkalmazottakra is vonatkozik.)
...................
közeli hozzátartozó: ...... az egyeneságbeli rokon,..... az Ön hozzátartozójának minősül, így halála esetén két munkanapra mentesül a munkavégzési kötelezettség alól, melyre távolléti díj illeti meg.
A két munkanap nem feltétlenül esik egybe a halál napjával, hiszen a temetést intézni kell
Mindezek figyelembevételével -álláspontom szerint- a két munkanap a halál és a temetés napja között kiadható, fenti indokora hivatkozva kérje olyan napra, amikor nem volt rendes szabadságon.

Duddux # 2016.01.05. 20:11

Érdeklődnék, hogy 2016-ban történt-e változás a temetési pótszabadságokkal kapcsolatban?
Férjem nagypapájának temetése tegnap volt, ma mikor le akartam adni a halotti anyakönyvi kivonatát a munkahelyemen, hogy igénylejem a temetés miatt járó 2 nap pótszabadságot, közölték hogy Nekem nem jár, mert változások történtek ezzel kapcsolatban.
Amennyiben jár továbbra is, kérem szíveskedjenek megadni a törvény számát amire hivatkozhatok.
Köszönettel

groszfater@gmail.com # 2016.01.05. 20:21

Az MT. 55.§ f) bekezdése, és a 294.§ (1) b) bekezdés alapján

Mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelezettsége alól hozzátartozója halálakor, két munkanapra. Közeli hozzátartozónak a mentesség szempontjából a házastárs, az egyenes ágbeli rokon, a házastárs egyenes ágbeli rokona, az örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermek, az örökbe fogadó, a mostoha és a nevelőszülő, a testvér, valamint az élettárs minősülnek. A kieső időre a munkavállalót távolléti díj illeti meg. Igazolásként a halotti anyakönyvi kivonat másolatát kérheti a munkáltató.

Csulinka # 2016.01.18. 17:51

Férjemnek elhunyt a testvere és azt szeretném megtudni hogy nekem jár e a temetési szabadsag? Nem egyértelmű információkat kaptam.

groszfater@gmail.com # 2016.01.18. 18:05

Érdekes.

padamka # 2016.01.20. 09:55

Érdeklődni szeretnék, hogy az élettársam nagyapja elhunyt. Jár-e nekem, mint hivatalos élettársának a temetési szabadság? Mert a munkahelyemen azt mondták, hogy nekem nem jár.

groszfater@gmail.com # 2016.01.20. 10:41

2.Érdekes.

Cirmi830101 # 2016.02.03. 09:44

Kedves Fórumozók!
Február 1-től vagyok új munkahelyen, sajnos január 22-én meghalt a nagymamám.
A munkáltató nem akarja kiadni a közeli hozzátartozó esetén járó pótszabadságomat. Egyrészt, mert hogy a halál nem akkor következett be, mikor itt dolgoztam, másrészt mert nem tudom leigazolni, hogy az előző helyen már kivettem-e erre. Kértem, hogy hagy kérjek az előző helytől egy igazolást erre. Azt mondták, nem érdekli őket, a lényeg hogy nem itt dolgoztam, mikor a halál beállt.Ezért nem jár.Vegyek ki szabit.

Ez jogszerű?

Köszönettel,
BI

efi99 # 2016.02.03. 19:24

Nem.

Palatin # 2016.06.09. 12:00

Tisztelt Fórumozók!

Remélem tudnak segíteni, az alábbi kérdéseimmel kapcsolatban! Férjem magáncégnél dolgozik! Nemrég elvesztettük Édesanyját, kinek a temetését férjem intézte, viszont, mikor vitte a halotti kivonatot, azt mondták Neki, hogy ez a szabadság adható, nem kötelessége a cégnek kiadni! Ugyanezt a választ kapta, mikor a születendő (és másfél éves)gyermekünk után járó Pótszabadság után érdeklődött! Kérdésem az lenne, hogy ezek a szabadságok tényleg csak adhatóak-e, a gyermekek után mennyi pótszabadság jár? És azok kivételének dátumát szabályozhatja-e a Munkáltató (ha tényleg nem csak adható)? Segítségüket Köszönettel!

pazs # 2016.06.09. 12:26

Nem csak adható, hanem jár.

A hozzátartozó esetében két nap fizetett, a többi fizetetlen igazolt távollét.

Gyerekszületéskor az apának az öt munkanapnyi pótszabadság jár, a születést követő második hónap végéig vehető ki (ikrek esetén hét munkanap, akkor is jár, ha a gyerek halva születik vagy már nem él).

Tizenhat évnél fiatalabb gyerek esetén 1 gyerek után 2, két gyerek után 4, három vagy annál több gyerek esetén hét munkanap pótszabadság jár.

Palatin # 2016.06.09. 12:32

Nagyon szépen köszönöm!

Erika_ # 2016.08.23. 10:05

Üdvözlök mindenkit!

Olyan kérdésem lenne, hogy apukánk meghalt 06.19-én, de csak múlthéten (2016.08.18-án) tudtuk meg a testvéremmel, teljesen véletlenül. 1999-ben Bp-re költöztünk, pár évig még jártunk le hozzá vidékre, de vagy 3-4 éve már nem.
Sajnos a temetésen se tudtunk így ott lenni (elfelejtettek a rokonok szólni).
Olvastam, hogy a rendkívüli szabadsághoz kell a halotti anyakönyvi kivonat, de az nincs nálunk. A testvére aki intézi a dolgokat (gondoljuk mi) nála lehet, mert valaki már intézte a hagyatéki tárgyalást is. De azt se tudjuk hol lakik.
Érdeklődnék, hogy én így nem is vagyok jogosult a szabadságra, ugye? (ha nincs másolatom a halotti anyakönyvi kivonatból) Ennyi idő után is kivehetem a járó szabaságot?
Tudnék valahonnan halotti anyakönyvi kivonatot kérni?

Köszönöm a segítséget!

Rexor # 2016.08.23. 11:21

2 nap fizetés nélküli szabadságról beszélünk...: megéri? (egyébként ez a temetés miatt jár, amiről más kissé "lekéstetek", bár valószinűleg ezt senki sem nézi)