40 év munkaviszony után nyugdíj


drbjozsef # 2021.01.28. 09:37

BerthaKata,

Kivonással.

A 32 év a minimum ami kereső tevékenység kell legyen, ez már megvan neked. Emellett kell 40 év kedvezményre jogosító idő.

Ha jól számolom idén még 139 napot kell dolgoznod, vagyis kb. május közepig kell dolgoznod.

Gpataki # 2021.01.28. 09:36

Üdv.Jól gondolom, hogy kb 5 évem van a 40 éves korkedvezményes nyugdíjig?
34 év 238 nap szolgálati időm van.Ebből Kereső tevékenységgel járó jogviszonyban szerzett időm,28 év 170 nap.
18 éves koromtól dolgozom, és szakmai gyakorlatban kb mínusz 3 hónap lesz,amivel hamarabb elmehetek(nemrég ment el eüs kolleganő, ő mondta)csak le kell majd igazoltatni..
Köszönöm.

BerthaKata # 2021.01.28. 09:27

Tisztelt Fórum!
Ez év májusában-az én számításaim szerint -igénybe vehetem a 40 éves munkaviszony után járó nyugdíjaztatást.
Megkértem a nyugdíjbiztosítási hatóságtól az állásfoglalást (2021.januárjában). Most kaptam meg a választ,mely szerint

  • 39 év 135 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
  • 38 év 226 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül

32 év 302 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.
Ez a kimutatás 2019.12.31-vel zárult, azaz a tavalyi év nincs benne.
Hogyan tudom meg, hogy pontosan mikortól mehetek hivatalosan nyugdíjba? Köszönettel: Kata

Szomorú örökös # 2021.01.28. 08:55

Pontosan az éves szinten egy helyre számlázott három millió után van a büntető adó, igaz azt úgy tudom, hogy a kifizetőnek kell becsengetni. Éppen a bújtatott munkaviszony-vállalkozásokat akarják vele megszüntetni.

Retti # 2021.01.27. 21:47

Köszönöm a figyelmeztetést!

Szomorú örökös # 2021.01.27. 06:29

Retti

egyéni ( KATÁS) vállalkozó szeretnék lenni a fennmaradó 7 évben.....Szerződéses megbízással végeznék hasonló munkát ugyanott, más munkakörben.

Arra azért figyelj oda, hogy ha egy helyre számlázol egész évben, akkor annak egy bizonyos összeg felett komoly buktatói lehetnek.

Retti # 2021.01.27. 05:40

Tisztelt Szakértő!
A következőt szeretném kérdezni.
Ha 33 év közalkalmazotti jogviszony után egyéni ( KATÁS) vállalkozó szeretnék lenni a fennmaradó 7 évben, milyen negatív anyagi vonzatai lennének a nyugdíjazásomat illetően? Szerződéses megbízással végeznék hasonló munkát ugyanott, más munkakörben.Ha egészségem engedi, nyugdíj mellett is szeretném folytatni majd ezt a tevékenységet. Jól értesültem, hogy a 75 ezer ft-os havi befizetés esetén nem rövidül meg a szolgálati idő, ezért célszerűbb lenne ezt választani? Mennyi nyugdíjösszegre számíthatok a kétféle eshetőséget figyelembe véve,ha vállalkozok, ill. maradok közalkalmazásban.
Válaszát előre is köszönöm!

bregana # 2021.01.15. 15:41

Tisztelt Szakértő!
A nők 40 éves kedvezményes nyugdíját szeretném igénybe venni. Az időket már kiszámoltattam, tudom, hogy mikortól vehetem igénybe. A problémám az, hogy több helyen olvastam, hogy 2018-ban módosult a jogszabály és ennél a nyugdíjnál nem kell a munkaviszonyt megszüntetni az igényléskor, ha a versenyszférában dolgozom. Viszont ezt a jogszabályt sehol sem találom, és az államkincstár tájékoztató oldala szerint nem állhatok munkaviszonyban a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjában. Nem szeretném a munkaviszonyomat megszüntetni, de addig szeretném igényelni ezt a nyugdíjat, amíg lehet. Melyik az a jogszabály, ha van, ami szerint a munkaviszony nem kizáró ok az igénylésnél?
Köszönöm

eranagyi # 2020.10.03. 20:04

Tisztelt Szakértő!!
Segítségét szeretném kérni a Nők 40 program kiszámításához.
2019.08.16-án Nyugdíjbiztosító az adategyeztetési eljárás eredményeképpen a 1979.12.14 és 2018.12.31 dátum közötti időszakra vonatkozóan Ön összesen:
36 év 170 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
36 év 166 nap kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel ezen belül:
36 év 166 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási v azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezik.
Mikor vehetem igénybe ezt a programot ill. a vállalati elbocsájtásoknál a maradék éveket ki lehet váltani v. felmentési idővel? Nem közalkalmazott vagyok.
Válaszát előre is köszönöm.

Era mama # 2020.10.01. 21:09

Kedves Lyonee!

Köszönöm a választ, a segítséget.
Most már tudom, hogy jól gondolkodtam.
Ezért nyújtanám be 1 hónappal előbb a nyugdíjkérelmet:

A nyugdíjigényt legkorábban a feltételek teljesülésének várható napja előtt egy hónappal lehet benyújtani, de a nyugdíj megállapító hatóságok csak a feltételek teljesülésének napjától foglalkoznak érdemben a nyugdíjigényléssel.

Köszönöm a tippet, de a tovább szolgálattal csak egy gond van, mégpedig az, ha valaki végrehajtó állományban 25-30-40 évet lehúzott feláldozva családot, magánéletet, szinte mindent, így 60 év közelében úgy elhasználódik, hogy nem fogja azt mondani:

  • Szívesen ledolgozok még bő 6 hónapot!

Helyette keresi a kiutat és bízik abban:

  • Talán lesz pár nyugodt évem!

Még egyszer hálás köszönet a jogi tanácsokért.

Üdvözlettel:

Era mama

Lyonee # 2020.09.30. 20:26

Kb. jól számoltál, de miért jan. 7-n akarod kérni a nyugdíjadat, ha 1 hónap múlva lesz csak esedékes?
Akármilyen jogviszonyban is vagy, a felmondási/felmentési idő mindig a jogviszonyhoz tartozik, jogszerző minden tekintetben. Amikor meglenne a 40 év, onnét számítsd vissza a 8 hónapot, és legkorábban a kapott időponttól kérheted a felmentésedet a szolgálati jogviszony alól.
A jogviszony megszűnéséig járó időarányos szabadságot a munkáltató adja ki. Kiadhatja a felmentési idő szolgálatra kötelezett felében is. Ha a 8 hónapra megkapod a felmentést a szolgálat alól, akkor a felmentési idő megkezdése előtt fogják kiadni. Ezt te tudod, hogy mire számíthatsz.
"(5) A felmentés időtartamának felére a hivatásos állomány tagját a szolgálati kötelezettség teljesítése alól mentesíteni kell. Indokolt esetben a munkáltatói jogkört gyakorló elöljáró a hivatásos állomány tagját a teljes felmentési időre mentesítheti a szolgálati kötelezettség teljesítése alól."
Ha még egy bő 6 hónapot rá tudsz húzni, akkor 41 év lesz a nyugdíjszámításhoz figyelembe vehető szolgálati időd, ez 2%-kal magasabb nyugdíjat jelentene.

Era mama # 2020.09.30. 15:12

Era mama!
A lényeget nem írtad. Közalkalmazott vagy?

Nem. Hivatásos vagyok, fegyveres testület tagja.

Lyonee # 2020.09.30. 14:08

Era mama!
A lényeget nem írtad. Közalkalmazott vagy?

Era mama # 2020.09.30. 13:30

Era mama,

A válasz alapesetben ugyanaz. Neked megvan a 32 éved, ezért a 40-et kell elérni. Most 37 év 8 hónap körül jársz, még 2 év 4 hónap kell körülbelül.

A szabadságodat kiadják a munkaviszony alatt.

Sajnos a felmentési időt nem tudom hogyan számítják ide. Ha úgy érted, hogy nyugdíjba vonuláskor le kell töltened annyit, akkor annyival előbb kell felmondani/lemondani.

Tisztelt drbjozsef!

Nagyon köszönöm a gyors reagálást.
Engedtessék meg nekem, hogy én is leírjam ide hogyan gondolkodtam és kérem a megerősítését abban, ha jók a számításaim.

Tehát:

A Nők 40-hez 2017.12.31-ig volt 35 év 329 napom, akkor 2020.12.31-ig lesz 38 év 329 napom, ahhoz hozzáadok 36 napot és 2021.02.05-e körül meglesz a 39 évem. Úgy terveztem dolgozom még 2021.04.19-ig, utána kiadnak számomra 35 nap szabadságot, (ott a hétvégéket nem számolom bele). Mikor a szabadságnapok letelnek, kb. 2021.06.07-től következik a 8 hónap felmentési idő letöltése, (munkahelyemen a felmentési idő előzőleg jár), amikor annak is vége, vagyis 2022.02.07-e körül lesz meg a 40 évem és lehetek nyugdíjas.
Tehát nekem még dolgoznom kell 6 hónap 19 napot és azután 2021.04.19-től kell kérelmet benyújtanom a munkahelyemen és közölnöm a szándékaimat. A nyugdíjkérelem benyújtási ideje pedig 2022.01.07-e körül lenne.
Elnézést, ha kezdetlegesek a számításaim.
Köszönettel várom a visszajelzését, ígérem a továbbiakban nem erőszakoskodom a kérdéseimmel.

Minden jót kívánva:

Era mama

drbjozsef # 2020.09.30. 09:44

Era mama,

A válasz alapesetben ugyanaz. Neked megvan a 32 éved, ezért a 40-et kell elérni. Most 37 év 8 hónap körül jársz, még 2 év 4 hónap kell körülbelül.

A szabadságodat kiadják a munkaviszony alatt.

Sajnos a felmentési időt nem tudom hogyan számítják ide. Ha úgy érted, hogy nyugdíjba vonuláskor le kell töltened annyit, akkor annyival előbb kell felmondani/lemondani.

Era mama # 2020.09.30. 09:07

Tisztelt drbjozsef!

Szeretnék én is választ kapni a 09. 26-án feltett kérdésemre.

Köszönettel: Era mama

drbjozsef # 2020.09.29. 17:54

Tavasz1963,

A nők kedvezményes, 40 év szolgálati idő megszerzésével történő nyugdíjba vonulásnak két konjuktív (együttes) feltétele van. (Azaz mind a két feltételnek teljesülnie kell.) Mindenképpen meg kell szereznie a 40 évi jogosultsági időt, és ezen belül alapesetben mindenképpen meg kell szerezni a 32 évi keresőtevékenységgel (munkával) szerzett szolgálati időt.

Vagyis máig kb 26 és fél évnél tart, vagyis kb. 5 és fél év múlva.

Tavasz1963 (törölt felhasználó) # 2020.09.28. 14:11

Tisztelt Jogi Szakértő!Az alábbi határozatra kérném válaszát! 2019.12.31.-ig. az alábbi adatokkal rendelkezem. 40 év 54 nap nyugdijjogosultság elbirálásához figyelembe vehető szolgálati idővel. 39 év 109 nap nők kedvezményes öregségi nyugdijára jogosító idővel, ezen belül 25 év 201 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.Mikor igényelhetem a nők kedvezményes nyugdiját?

Era mama # 2020.09.26. 15:23

Tisztelt Jogi Szakértő!

Szeretném megkérdezni, hogy mikortól vehetem igénybe a Nők 40 éves kedvezményes nyugdíját, illetve meddig kell még dolgoznom amennyiben az 1981.08.01. és 2017.12.31. közötti időszakra vonatkozóan:
36 év 151 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
35 év 329 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
34 év 329 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idővel rendelkezem.
Számomra 8 hónap felmentési idő és arányosan 35 nap szabadság jár.

Köszönettel: Era mama

drbjozsef # 2020.08.29. 10:43

Lisa55,

A Kjt.78.§-a szerint : „78.§(1) A huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.

Nem számít, határozott vagy határozatlan a jogviszony.

(Az viszont számíthat, ha valakit megbízási szerződéssel foglalkoztatnak ugyanabban a munkakörben, de nem közalkalmazottként)

Lisa55 # 2020.08.29. 08:52

Tisztelt ügyvédúr/nő!
A
Segítségét kérem abban a kérdésben, hogy megkaphatom- e a 40 év után járó jubileumi díjam: ha az utolsó 4 évet határozott munkavállalóként végzem. Mindezidáig határozatlan közalkalmazottként dolgoztam folyamatosan.
Köszönöm válaszát.
Lisa55

Juvena1 # 2020.08.12. 13:55

isztelt Szakértő!

Ebben a hónapban kaptam meg a jubileumi pénzemet, elértem a 40 éves munkaviszony közalkalmazottként. Szerintem már mehetnék, de még nem szeretnék nyugdíjba menni. Illetve most elgondolkodtam. Mégpedig azért, mert nem tudom pontosan hogy is számolják ki majd a nyugdíjamat. Melyik évhez igazítják a szorzót, meg mi számít bele. Ügyeletes szakmában dolgozom, havonta 120 órát ügyelek. Most kaptam 5 havi alapbért, Lehet hogy csak érdemes lenne 2020-ban elmenni? Szeretem csinálni, még fáradt sem vagyok, pusztán anyagi okokból kérdezném, de most jön még a béremelés is az egészségügyben. Idén novembertől 20 százalék 1 év múlva 30százalék.Ön szerint anyagilag hogy lenne észszerűbb? Kérem, magyarázza el nekem a nyugdíj számítást hogy felelős döntést tudjak hozni!
köszönettel: Juvena

Jereván # 2020.07.14. 13:01

Ez kimaradt:

61. A döntés módosítása vagy visszavonása a keresetlevél alapján

115. § [A döntés módosítása vagy visszavonása a keresetlevél alapján]

(1) Ha a keresetlevél alapján a hatóság megállapítja, hogy döntése jogszabályt sért, azt módosítja vagy visszavonja.

(2) Ha a keresetlevélben foglaltakkal egyetért és az ügyben nincs ellenérdekű ügyfél, a hatóság a nem jogszabálysértő döntést is visszavonhatja, illetve a keresetlevélben foglaltaknak megfelelően módosíthatja.

(3) Ha a szakhatóság a keresetlevél alapján módosítja állásfoglalását, a hatóság a döntését ennek megfelelően módosítja vagy visszavonja.

(4) A döntést visszavonni, módosítani egy ízben lehet.

Jereván # 2020.07.14. 12:59

Estera 2020.07.13. 18:05

Tisztelt Jogi Szakértő!

2018. évben nyugdíjbiztosítási adategyeztetést indítottam, mivel szerettem volna tudni,
hogy körülbelül hány évet kell még ledolgoznom a Nők40 kedvezmény igénybevételére.

Az első kimutatás szerint 1982.07.01-2017.12.31. között
34 év 319 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idő
34 év 277 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
34 év 277 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási idővel rendelkezem.

Sajnálatos módon ebből a kimutatásból kimaradt 7 hónapos munkaviszony, ezért megfellebbeztem a határozatot.
A második kimutatás szerint 1982.07.01-2017.12.31. között
35 év 163 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idő
34 év 333 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
26 év 193 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási idővel rendelkezem.

Továbbra sem egyértelmű számomra, hogy hogyan számították az utóbbi kimutatásnál a 26 év 193 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási időt, ugyanis a határozatban összeadott ellátatlan napok száma 1081 nap, tehát 3 év.

3 gyermeket szültem.

Ez évben töltöm be a 38 éves munkaviszonyomat.
Azt olvastam már több helyen is, hogy legalább 40 éves munkaviszonnyal kell rendelkezni, viszont a keresőtevékenységgel töltött idő esetemben nem egyértelmű. Ha jól tudom az 32 év.

Szeretném tudni, hogy fentiek alapján mit tanácsolnak, hisz két különböző keresőtevékenységgel járó biztosítási időt tüntetett fel a nyugdíjbiztosító, amelyek köszönőviszonyban sincsenek egymással.
További kérdésem, hogy amennyiben minden feltétel adott lesz, körülbelül mikor vehetem igénybe a kedvezményes nyugdíjat?

T. Kérdező!

Nyilván belátja, hogy okmányok hiányában kérdéseire felelős, érdemi válasz nem adható.

Amennyiben a közigazgatási szerv újbóli döntésével sem ért egyet úgy éljen a jogorvoslat lehetőségével.

Én az Ön helyében személyesen felkeresném az illetékes hivatal vezetőjét és kérném az ellentmondás feloldására, a határozat felülvizsgálatára, módosítására.

Kérheti továbbá a felügyeleti szerv eljárását, végső soron pedig az ügyésszség közreműködését.

Jogalap:

2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról

63. A döntés módosítása vagy visszavonása

120. § [A döntés módosítása vagy visszavonása]

(1) Ha a hatóság megállapítja, hogy a másodfokú hatóság, a felügyeleti szerv vagy a közigazgatási bíróság által el nem bírált döntése jogszabályt sért, a döntését annak közlésétől számított egy éven belül, legfeljebb egy ízben módosítja vagy visszavonja.

64. Felügyeleti eljárás

121. § [A felügyeleti eljárás általános szabályai]

(1) A felügyeleti szerv hivatalból megvizsgálhatja az ügyben eljáró hatóság eljárását, illetve döntését, és ennek alapján

  1. megteszi a szükséges intézkedést a jogszabálysértő mulasztás felszámolására, illetve
  2. gyakorolja a (2) bekezdésben szabályozott felügyeleti jogkört.

(2) Ha a hatóság döntése jogszabályt sért, a felügyeleti szerv legfeljebb egy ízben azt megváltoztatja vagy megsemmisíti, és szükség esetén a döntést hozó hatóságot új eljárásra utasítja.

65. Ügyészi felhívás és fellépés

122. § [Az ügyészi felhívás és fellépés]

Ha az ügyész az ügyészségről szóló törvény alapján felhívással él, vagy sikertelen felhívás esetén fellép, a hatóság az ügyész által kifogásolt döntését korlátozás nélkül módosíthatja (megváltoztathatja), illetve visszavonhatja (megsemmisítheti), akkor is, ha a közigazgatási hatósági eljárásra vonatkozó jogszabály ezt egyébként korlátozza, vagy nem teszi lehetővé.

Estera # 2020.07.13. 16:05

Tisztelt Jogi Szakértő!

2018. évben nyugdíjbiztosítási adategyeztetést indítottam, mivel szerettem volna tudni,
hogy körülbelül hány évet kell még ledolgoznom a Nők40 kedvezmény igénybevételére.

Az első kimutatás szerint 1982.07.01-2017.12.31. között
34 év 319 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idő
34 év 277 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
34 év 277 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási idővel rendelkezem.

Sajnálatos módon ebből a kimutatásból kimaradt 7 hónapos munkaviszony, ezért megfellebbeztem a határozatot.
A második kimutatás szerint 1982.07.01-2017.12.31. között
35 év 163 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idő
34 év 333 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
26 év 193 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási idővel rendelkezem.

Továbbra sem egyértelmű számomra, hogy hogyan számították az utóbbi kimutatásnál a 26 év 193 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási időt, ugyanis a határozatban összeadott ellátatlan napok száma 1081 nap, tehát 3 év.

3 gyermeket szültem.

Ez évben töltöm be a 38 éves munkaviszonyomat.
Azt olvastam már több helyen is, hogy legalább 40 éves munkaviszonnyal kell rendelkezni, viszont a keresőtevékenységgel töltött idő esetemben nem egyértelmű. Ha jól tudom az 32 év.

Szeretném tudni, hogy fentiek alapján mit tanácsolnak, hisz két különböző keresőtevékenységgel járó biztosítási időt tüntetett fel a nyugdíjbiztosító, amelyek köszönőviszonyban sincsenek egymással.
További kérdésem, hogy amennyiben minden feltétel adott lesz, körülbelül mikor vehetem igénybe a kedvezményes nyugdíjat?