Szolgálati idő


Pfifferling # 2004.10.14. 07:19

Szakbarbárnak van igaza, elkerülte a figyelmemet a Tny. 41. § (1) b), elnézést.

((Akkor már én is nyugodtan megrokkanhatok..... de jó.... :I ))

Szakbarbár # 2004.10.13. 18:12

Ha csak iskolába jár, akkor csak szolgálati ideje van arra az időre. Ha dolgozik mellette, akkor nem lesz 1 évre 2 év szolgálati ideje, mert az egy időszakra csak egy jogcímen jár, a munkával viszont van hosszú időre keresete, amiből tudnak nyugdíjat számolni. Ha nem lenne, akkor valami speciális szabály alapján állapítanák meg a nyugdíját (minimálbér vagy ilyesmi), ha meg rövid időre lenne nagyon magas, akkor a nagyon magasból. Ezért mondom, hogy semmit nem ért a munkával, mert az ideje ugyanakkorra már megvolt az iskolával, viszont rendesen lehúzta az átlagkeresetét.

Marika # 2004.10.13. 16:29

Kedves Pfifferling!

Én igazán én sem értem, mert a nyugdíjbiztosítónál azt mondták, hogy 1998. január elseje után szolgálati időnek számít a felsőfokú, nappali tagozaton töltött idő csak azoknak, akik rokkantsági nyugdíjat igényelnek.

Marika

Marika # 2004.10.13. 16:22

Szakbarbár, ezt nem értem. Ha valaki jó magas bérért, -képzeljük el- havi bruttó 100 ezerért 2000-ben dolgozott volna a főiskolai tanulmányok ideje alatt, akkor ezt a munkát vették volna figyelembe? Tehát a nyugdíjbiztosító azt a szolgálati időt veszi figyelembe, amelyik előnyösebb és nem ront az átlagkereseten?

Köszönettel: Marika

Szakbarbár # 2004.10.13. 15:48

Rokkantsági nyugdíjhoz az 1998.01.01 utáni nappali tagozatos tanulmányokat is szolgálati időként veszik figyelembe, csak a sima öregséginél nem számít be ami ezután volt. Ezért az iskla melletti munka nem számít, sőt kifejezetten hátrányos, mert nem csak az időbe, de az átlagkeresetbe is beszámít, az meg jó alacsony volt, úgyhogy szépen le fogja húzni a nyugdíjat. Ha az nem lett volna csak néhány hónap munka magas bérrel, akkor többszörösét kaphatná, mert akkor csak a néhány hónapból lenne átlag, azt meg akár egy munkáltató felé is érdemes megfinanszírozni, annyira kedvező utána a rokkantsági nyugdíj összege. De ez a hajó már elment.

Pfifferling # 2004.10.13. 07:28

Igen, tudomásom szerint 1997 után a felsőoktatási tanulmányok nem jelentenek szolgálati időt. (Nagy csapás ez a mai 30 fölött is tanuló emberekre, akik ezt talán nem is tudják.) Tehát a fiának szerencséje van, hogy dolgozott, mert csak azt az időt lehet figyelembe venni.
A 4 év szolgálati idő akkor elég, ha most max. 24 éves. Ha ennél idősebb, akkor több idő kell.
Ha még nem volt 22 éves, amikor megrokkant (és van szolgálati ideje), akkor az időre való tekintet nélkül kaphat nyugdíjat.

Marika # 2004.10.12. 16:56

Sziasztok!

Lenne egy kérdésem!

Rokkantnyugdíjas szeretne lenni a fiam, ahhoz meg kell hogy legyen a szükséges szolgálati ideje. Főiskolára járt nappali tagozatra és államilag finanszírozott képzésben vett részt, de közben anyagi gondok miatt munkát is vállalt a minimálbér másfélszeres összegért (pl. 2000-ben havi 38000 forintos bruttó keresete volt), akkor a nyugdíjbiztosító melyiket veszi figyelembe a szolgálati idő elismerésénél? 1999-ben kezdte el a tanulást, de a munkát 1998-ban, 2002-ben fejezte be a tanulást és a munkát is, tehát egyszerre fejezte be. Szerintetek a munkával töltött időt és nem a tanulással töltött időt veszi figyelembe a rokkantnyugdíja megállapításánál vagy hogy van ez?

Köszönettel: Marika