Tanári végzettség szakközépiskolában


Lyonee # 2013.01.29. 17:50

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…
A 3. sz. melléklet 8. pontja vonatkozik rád. A 9. pont a gyakorlati oktatást végzőkre. A szakmai elmélet oktatásához tanári végzettség szükséges , gyakorlati oktatáshoz elegendő lenne a végzettséged, ha van 5 év gyakorlatod.
A módosítást ne írd alá, ez nem ok a határozatlan idejű változtatásra.
99.§ (10)
" Ha a pedagógus szakképzettsége e törvényben meghatározott képesítésnek a megváltozott előírások miatt nem felel meg, és e törvény hatálybalépésekor a pedagógusnak

  1. a nyugdíjjogosultság eléréséhez szükséges korhatárig tíz évnél kevesebb ideje van, legfeljebb a nyugdíjkorhatár eléréséig változatlan munkakörben tovább foglalkoztatható;
  2. a nyugdíjjogosultság eléréséhez szükséges korhatárig tíz évnél több ideje van, e törvény hatálybalépésének napjától számított öt év után csak akkor foglalkoztatható tovább pedagógus-munkakörben, ha tanulmányait a felsőfokú pedagógus-szakképzettséget nyújtó oktatásban megkezdte."

2012 szept. 1-től hatályos. 4 éven belül el kell kezdeni a tanári végzettséghez szükséges tanulmányokat. Ebből nem következik az, hogy most határozott idejűvé kell tenni a szerződésedet, de egy felhívást kaphatsz, melyben felszólítanak a megfelelő végzettség megszerzésére , ha ezt nem teljesíted, akkor annak következményére.

Deditke # 2013.01.29. 14:00

"2005-ben műszaki menedzser végzettséget szereztem, és a szakképzésben, egy szakiskolában marketing és vállalkozási ismeretek tantárgyakat tanítottam mostanáig. A kérdésem az lenne, hogy ez a végzettség elegendő-e ezen tárgyak oktatásához illetve, hogy az iskola határozott idejűre módosíthatja-e a kinevezésemet, amiatt, hogy nincs tanári végzettségem? A válaszokat előre is köszönöm

Lyonee # 2012.08.15. 16:52

"Vendéglátás-szálloda szakon szereztem főiskolai diplomát még 2002-ben, majd elvégeztem a kiegészítő közgazdász tanár szakot 2005-ben, amivel főiskolai tanári végzettségem lett, vendéglátó és szálloda szakon." Ezek szerint megvan a végzettséged.

A 8. vonatkozik rád és nem a 6. Te tudod miről van szó.
A 12.§ (1)-(3) olvasd el a nemzeti köznevelési tv-ből, igenis van "szakképesítésre felkészítő szakasz", mivel szakmai elméleti és gyakorlati oktatás is folyik a közismereti tantárgyak mellett.

Nyugodj meg, jó a végzettséged. Nem tudom mennyi idős vagy, de a közgazdász végzettségeddel tiéd a pálya. 2008 óta nem volt fizetésemelés a közszférában, de 2013-ban sem lesz belőle semmi.

Mika111 # 2012.08.15. 15:24

A köznevelési trv. 99.§-ban ez áll:
(9) Az e törvényben foglaltaktól eltérően pedagógus-munkakörben továbbra is foglalkoztatható és újonnan alkalmazható, aki a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvény vagy a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény alapján vagy az azt megelőző felsőoktatási képzési rendszerben szerzett, az e törvény 3. mellékletében az adott pedagógus-munkakör betöltéséhez előírt szakképzettségnek megfeleltethető vagy a szakiránynak megfelelő felsőfokú végzettséggel és pedagógus szakképzettséggel rendelkezik.

(10) Ha a pedagógus szakképzettsége e törvényben meghatározott képesítésnek nem felel meg, és e törvény hatálybalépésekor a pedagógusnak

  1. a nyugdíjjogosultság eléréséhez szükséges korhatárig tíz évnél kevesebb ideje van, legfeljebb a nyugdíjkorhatár eléréséig változatlan munkakörben tovább foglalkoztatható;
  2. a nyugdíjjogosultság eléréséhez szükséges korhatárig tíz évnél több ideje van, e törvény hatálybalépésének napjától számított öt év után csak akkor foglalkoztatható tovább pedagógus-munkakörben, ha tanulmányait a felsőfokú pedagógus-szakképzettséget nyújtó oktatásban megkezdte.

Tehát ez alapján taníthatok.

Mika111 # 2012.08.15. 15:03

A régi közoktatási törvény 2012 szeptember 01-től nem hatályos, helyette a 2011. évi CXC törvény lép életbe, aminek a 3. sz mellékletében pontosan meg vannak határozva a képesítési követelmények.

A bibi a szaktanárokkal kapcsolatban csak az, hogy szakközépiskolai oktatásnak nincs "szakképesítésre felkészítő szakasza", mivel nem ad OKJ-s szakmát. Tehát, azokat a szakmai tárgyakat amiket szakközépiskolában tanítunk szerintem csak egyetemi tanári végzettséggel lehet tanítani az új Köznevelési törvény szerint. De nektek legyen igazatok...

Lyonee # 2012.08.15. 14:28

Nem kell a szakmai elméleti tárgyak oktatásához egyetemi végzettség, olvass vissza. Beidéztük a közoktatási tv. ide vonatkozó részeit is.
17.§ (1)

  1. középiskolában a kilencedik évfolyamtól kezdődően a tantárgynak megfelelő szakos egyetemi szintű tanári, a művészetek, a testnevelés, a technika-gyakorlati foglalkozás tantárgyak esetén a tantárgynak megfelelő tanári;
  2. szakközépiskolában és szakiskolában a szakmai elméleti tantárgyat vagy szakmai előkészítő ismeretet, valamint a szakmai alapozó és a pályaorientáció ismeretet oktató pedagógusnak a képzés szakirányának megfelelő tanári vagy a képzés szakirányának megfelelő felsőfokú, a pályaorientáció és a szakmai alapozó oktatásban, továbbá a d) pontban meghatározott;
  3. szakközépiskolában és szakiskolában a gyakorlati képzést végző pedagógusnak, továbbá gimnáziumban a munkába állást előkészítő, illetve segítő elméleti és gyakorlati foglalkozást tartó pedagógusnak a képzés szakirányának megfelelő tanári vagy a képzés szakirányának megfelelő felsőfokú;

Nincs kikötve, hogy egyetemi lenne, mint az e)-ben, ami gimnáziumok, szakközépiskolák közismereti tantárgyaira vonatkozik.

Ne hagyd magad átverni, az igazgatónak illene ismernie a közoktatási tv-t. Vagy csak ürügyet keres, hogy megszabaduljon tőled?

Mika111 # 2012.08.15. 13:16

Köszönöm a sok hozzászólást!

Azt gondolom, hogy a szaktanárok helyzete egy kicsit más. Az én szakterületemen egyetemi tanári végzettséget nyújtó képzést 2008-ban indítottak először, tehát 2010-ben végeztek az első egyetemi végzettségű tanárok. Eddig senkinek nem volt szakos egyetemi végzettsége! Természetesen mindannyian próbáltuk magunkat képezni, pont ezért végeztem el a közgázt is, ami ugye egyetemi végzettséget ad. És én vitatkoznék azzal, hogy az nem emeli a szakirányi szintet. A vend-ifo végzettségű is "közgazdász", ráadásul pl marketingből a vendéglátás-idegenforgalom alapismeretek tantárgy keretében kell érettségizni.

Sajnos a törvény szerint kell az egyetemi tanári végzettség...Ennek megszerzése 2 év, BA oklevél után. Anno amikor én végeztem a kiegészítő alapképzésben ugyan ennyi volt. Tehát amit most egy bolognai rendszerben kezdett tanárjelölt 5 év alatt megszerez, az nekem 8 év, és még az egyetemi közgáz diploma sem számít.

Dr.Attika # 2012.08.14. 12:17

Régen a szakközepekben voltak un. technikai oktatók. Ők képzett szakmunkások, technikusok voltak.

wers # 2012.08.14. 11:57

Mika111 konkrét esete, hogy anno nem is volt egyetemi képzés a szakra, majd lett, ő el is végezte, de mégsem elég. Valahogy nem tiszta ez a törvény (csak nekem?)

Lyonee # 2012.08.14. 11:32

Dr. Attika
Most is jogosultak.
"középiskolában a kilencedik évfolyamtól kezdődően a tantárgynak megfelelő szakos egyetemi szintű tanári, a művészetek, a testnevelés, a technika-gyakorlati foglalkozás tantárgyak esetén a tantárgynak megfelelő tanári;

wers # 2012.08.14. 11:31

A szaktanárok egy része még főiskolát sem végzett anno, nem tudom, hogy most hogy van, ki oktathat pl. egy karosszéria lakatost, vagy autó szerelőt szakközép iskolában.

wers # 2012.08.14. 11:28

pont ezt akartam, írni, a tanárképző 4 éves volt

Dr.Attika # 2012.08.14. 11:27

Tanárképző főiskola kimaradt. Az is kiemelt 4 éves volt.

Dr.Attika # 2012.08.14. 11:25

wers!
A testnevelési főiskola kiemelt volt. ( A katonai főiskolával a színművészeti főiskolával együtt.) Ez azt jelentette, hogy 4 éves volt a képzés a többi főiskolával ellentétben, ahol 3 év volt a tanulmányi idő.
A testnevelési és katonai főiskolát végzettek jogosultak voltak középiskolában is testnevelő tanári állás betöltésére.

wers # 2012.08.14. 11:15

Dr.Attika, félig igaz, amit írsz.
Vannak szakok, melyekre nem is volt (van)egyetemi szintű tanárképzés.
Ama átkosban nem is volt pl. tornatanári képzés egyetemen, főiskola volt. Színészetet is főiskolán tanították.
Aztán ott vannak szaktantárgyak, mondjatok nekem egy köműves egytemet, vagy ács egytemet. Mert a szakmát, a kétkezit, azt nem műszaki mérnök oktatja a szakközép iskolában, de a bolti eladó egyetemről sem tudok.

Lyonee # 2012.08.14. 10:23

Dr.Attika

A közokt.tv. pontosan meghatározza, hogy óvodában, ált. isk alsó, felső tagozatán (5-6, 7-8), (kollégiumban), szakiskolában, szakközépiskolában, középiskolában közismereti, szakmai tantárgyakat milyen végzettséggel lehet tanítani.
"d) az iskolai oktatás hetedik-nyolcadik, továbbá a középiskola kivételével a kilencedik-tizedik évfolyamán a tantárgynak megfelelő szakos tanári;

  1. középiskolában a kilencedik évfolyamtól kezdődően a tantárgynak megfelelő szakos egyetemi szintű tanári, a művészetek, a testnevelés, a technika-gyakorlati foglalkozás tantárgyak esetén a tantárgynak megfelelő tanári;"

Amit általánosságban írtok (e pont), az csak a közismereti (irodalom, nyelvtan, matematika, történelem, biológia, földrajz, informatika, stb.) tantárgyakra vonatkozik.

A szakmai elméleti és gyakorlati órákra Joy1 által beidézett rész vonatkozik.

Lyonee # 2012.08.14. 10:07

Mika111
A képzés szakirányának megfelelő tanári végzettséggel rendelkezel? Ha igen, akkor nyugodtan taníthatsz elméleti szakmai órákat is szakközépiskolában. Nincs kikötve, hogy a megfelelő végzettség csak egyetemi szintű lehet.
Persze neked a besorolás miatt jobb lenne az egyetemi szintű.

Dr.Attika # 2012.08.14. 10:01

Anno az átkosban (szocializmusban) egyértelműen rendelkezett a jogszabály, hogy tanítói végzettséggel ( 3 éves iskola)általános iskola alsó tagozatában -1-4.évfolyam- lehetett tanítani. Tanári végzettséggel (tanárképző főiskola 4 év) már a felső tagozatban is (5-8. évfolyam).
Középiskolában pedig csak egyetemi végzettséggel.
Ez ma sem változott.

AlexKirályfi # 2012.08.13. 19:14

Mika, elvileg ezzel szakközépben és gimnáziumban nem taníthatsz, aztán az más kérdés, hogy mégis sokan teszik.
De jogszabályilag bizony egyetemi végzettség kell középiskolába. De már azt se értem, hogy vettek oda fel és hogy soroltak be a táblába? Csak mert ott is kiütközne azonnal, nekem ez felfoghatatlan.
Annyit tehetsz, hogy elvégzel egyetemi kiegészítő képzést, ami a te szakod esetében nehéz lesz, de nem tudok más megoldást. (a közgazdász nem emeli a szintet)

bimbus # 2012.08.13. 09:51

Osintos!
Kérj egy igazolást az egyetemtől, hogy az általa kiadott diploma egyetemi végzettsége ad. Vidd személyesen, de írd le és írásban kérj igazolást. Jól jöhet még munkaügyi vita alkalmával.

wers # 2012.08.13. 08:08

Ok, értem...vagyis ezt soha nem fogom megérteni. Pl. én 20 éve taníthattam középiskolában, ma már nem, modjuk nem is akarok, de mint magántanár közép- felsőfokú nyelvvizsgára készítek fel diákokat, mert középiskolai oktatás szintje nem felel meg nekik.

Mika111 # 2012.08.13. 07:56

Kedves wers!

Szakiskolában taníthatnék, azzal nincs gond. De lényegében akkor most feleslegesen végeztem el azt a két évet, mert mehetek újból ugyanarra a főiskolára (ott van ilyen képzés), csak MA képzésre. Ez van...

Mika111 # 2012.08.13. 07:49

Kedves Bimbus!

Köszönöm a válaszodat. Csak azért merült fel a kérdés, mert egy padban ültem olyanokkal, akik egyetemi diplomát kaptak (nekik sima közgazdász egyetemi végzettségük volt), pedig teljesen egyforma képzésben részesültünk. Ráadásul 2006-ban még nem létezett olyan, hogy egyetemi szintű vendéglátó-idegenforgalom szakos közgazdász tanár.
De mindenképpen a főiskolához fogok fordulni.

Üdv:
osintos

wers # 2012.08.13. 07:49

Micsoda értelmetlen szabály.
főiskolai tanári végzettségem lett, vendéglátó és szálloda szakon
Vendéglátó szakképzés legalacsonyabb szintje a középiskola. Mire való akkor a szaktanári végzettség, ha azzal nem lehet tanítani? Vagy mire/hova képzik a tanárokat, általános iskolába?

bimbus # 2012.08.13. 07:29

Osintos!
A főiskolai diploma az főiskolai diploma marad mindig. Ha át lehetne minősíteni, akkor mi értelme lenne különbséget tenni főiskolai és egyetemi végzettség között? A főiskolai diploma birtokában meg lehet szerezni (vagy meg lehetett szerezni) kiegészítő szakon az egyetemi diplomát. Én az egyetemet kérdezném meg a helyedben, hogy az általa kibocsájtott közgazdász tanári szak miért nem minősül egyeteminek? A munkáltatódnak abban igaza van, hogy csak egyetemi végzettséggel taníthatsz középiskolában.
Mindezt nem jogászként, tanárként írom.