Munkajogi kérdések.


tamaris # 2018.03.25. 15:49

Tisztelt Ügyvédúr! Levelezön tanuló lehet-e regisztrált munkanélküli?tehát jelentkezhet a munkaügyi központba? Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.25. 17:17

Igen.

ktommy91 # 2018.03.25. 21:54

@nonolet
Fasza cégvezető lehetsz ha nem vagy tisztában azzal hogy a munkaközi szünet az nem a munkaidő része és ezért a rendelkezésre állást sem várhatja el a munkáltató. És ha egy ebből fakadó vita miatt szüntetik meg a munkaviszonyát akár próbaidő alatt is az pedig joggal való visszaélés.

drbjozsef # 2018.03.26. 05:07

Elég fasza cégvezető lehet az, aki olyan hülye, hogy a munkaviszony próbaidő alatti megszüntetését egyáltalán indokolja.

wers # 2018.03.26. 05:50

Egyszerűn NEM AKAROK küzdeni a nyűgös emberekkel.
:))) ez jó, gondolom elég, ha te az vagy :D

Arisztotelész úgy tartotta, hogy a rabszolgaság természettől fogva jogos, hogy az a rabszolga, aki testi erejével képes végrehajtani az előírtakat. Ez azonban Arisztotelész véleménye szerint nem vonatkozott mindenkire, csak az úgynevezett barbárokra, azaz a nem-görögökre. Arisztotelésznél a barbárok természettől fogva rabszolgák: nemcsak a testük olyan, hogy munkára predesztinálja őket, hanem szellemi képességeik is korlátozottak, így hasznuk származik a rabszolgaságból, mivel gazdájuk gondolkozik helyettük.

Azt gyanítom, még mindig sokan osztják a nagy tudós nézeteit. A munkavállaló örüljön, hogy van munkája. Ne kérdezzen, ne legyen saját véleménye stb. A gondolkodás akadályozza a parancs végrehajtását.

nonolet # 2018.03.26. 07:21

Feladata van > pénzért cserébe.
Elég ha azt elvégzi!

A szerződése és törvény kereti között...

Majd ha érdekel a véleménye vagy az ötlete akkor megkérdezem :-)

A körülményeket pedig törvény előírja, annyi jár neki.
A többit ki kell érdemelnie!
Mert az már csak a munka adó jóindulatomon múlik.

Mindezt a munkavállaló is tudja.
Hisz a törvényt és szerződést ő is ismeri.

HA nem tetszik neki, akkor intézze el a TÖRVÉNY módosítását.
Vagy
Kössön jobb szerződést, ha tud.

HA netán törvényt sért a munkaadó,
akkor nyugodtan forduljon a hatósághoz.

Ez a helyzet a jogállamban.

- -

Nem kötelező ám más számára dolgoznia, önállóan is megélhet.

Sőt lehet ő a munkaadó, ha úgy jobban szeretné!

nonolet # 2018.03.26. 07:30

tommy91

Az a rohadék melós, aki csak mereszti a seggét.
Mondván, hogy épp szünet van.

Miközben a munkája váratlanul sürgős lenne...
(mert pl. érkezett a vevő-ügyfél, akit kiszolgálva születik a fizetése)

Az valamit kurvára nem ért.

  • se a törvényt
  • se az életet
  • se a munka világának a működését

A cég számra ezért alkalmatlan-megbízhatatlan.
Jobb tőle időben, szabadulni.

- -

Az aldis kisfőnök is hibázott!
Amikor indokolta is a felmondást.

Nem kellett volna.
Akkor most nem tudnál belekötni az indokba.

wers # 2018.03.26. 07:36

Azért a lojalitásnak is vannak határai.

Fruzsina12 # 2018.03.26. 08:19

Egy cégnél a könyvelőket negyedéves zárás miatt berendelték húsvét vasárnapra és hétfőre dolgozni, de lehet, hogy még Nagypénteken és szombaton is dolgozniuk kell. Azt állítják, hogy a rugalmas munkaidő miatt ez törvényes, de én nem találtam erre vonatkozó részt a Munka Törvénykönyvben. Érdekelne egy szakértő véleménye, hogy ez így tényleg megtehető-e és lehet-e ellene tenni valamit?

rita0209 # 2018.03.26. 08:53

Tisztelt Jogsegèly!

Közalkalmazott vagyok önkormányzati intézményben főàllàsban 3 éve. Kérdésem:
Munkàltatóm szóban egy durva vitában több kollega előtt megvàdolt hogy nem dolgoztam le februárban egy 5 órás -előre szóban bejelentett csúszàsom: -orvosi vizsg. miatt.
Mivel vitattam kikértem a munkaügytől a saját munkahelyi belèpőkártya mozgásaimat: amit nem adott oda nekem.
A nagyfőnököm egy durva èrtekezleti vitán ugyanezt tette idézem: "itt csak nekem van jogom a belèpőkártya mozgásokat kikérni ha nem tetszik elmehetsz innen." Mivel egy jogászhallgató barátom szerint a munkahelyi saját belèpőkártya mozgásom szemèlyes saját adat így annak kinyomtatásàt ès részemre àtadását -hogy a vitatott 5 óra csúszást egyeztetni tudjam- nem tagadhatja meg a munkàltató, ès ezért kirúgással se fenyegethet meg.
Kérdésem hogy igaz-e ez illetve megbizok egy ügyvèdet erre akkor ő jogilag hivatalos felszólítással kikèrheti -e ezt a papírt a munkàltatótól? Illetve ezèrt kirughatnak-e?

Másik kèrdèsem: kronikus betegségemmel időnkènt kórházi kezelésre szorulok: tavaly is ez volt. A munkàltatóm tud róla. Idèn egy honapja megint panaszaim vannak ezért (-gyógyszerrel ugyan de amig birtam bejártam dolgozni-) a kezelőorvos előjegyzèsbe vett majdani kórházi kezelésre a fokozódó panaszok vègett.
Nem akartam kórházba menni amig birtam dolgoztam. A napokban viszont egyre vacakabbul lettem igy munkàmat naprakèszre hozva benti dolgaimat elrendezve vegül bejöttem sejtve hogy tovább nem húzhatom a kezelést. Itt megvizsgáltak és ugy döntöttek most már indokolt a befekvésem..

Ha én erről az orvos döntését követően aznap reggel emailen értesítettem feletteseim ès kolleganőim akkor kérdezem jogszerűen jártam-e el? Vagy nem?
Köszönöm.

Rexor # 2018.03.26. 09:53

"Kérdésem hogy igaz-e ez illetve megbizok egy ügyvèdet erre akkor ő jogilag hivatalos felszólítással kikèrheti -e ezt a papírt a munkàltatótól? Illetve ezèrt kirughatnak-e?"

Ezért nem bocsáthatnak el, bár én ezt nem is tartom kifejezetten bölcs döntésnek. Önmagában még ha meg is kapod, ez semmire sem bizonyíték.

ObudaFan # 2018.03.26. 09:57

Mivel korábban munkaképes voltál, ezért vélhetően nem kifogásolható, hogy nem jelentetted be korábban.

SaireyVMK # 2018.03.26. 12:46

A munkaidő közbeni szünet, az étkezésre és a cigiszünet van(ha van). Az arra külön kijelölt helyen. Nem máshol. A munkahelyen. Munkaidő alatt, munkaszünet alatt, a munkahelyről eltávozni (a szünetnél hosszabb időre biztosan nem lehet). És nem önkiszolgáló módon történik a szünet kezelése. Meghatározott időben van rá lehetőség.

Például ha azt mondják,hogy neked 11:30 és 12:00- között kajaszüneted van. Ha ezt nem mondják,de nem is kérdezed,akkor sem te döntöd el,hogy mikor van a szüneted.

nonolet # 2018.03.26. 13:05

SaireyVMK

Naaaa...

A munkaközi szünet az NEM munkaidő!
Ezért a munkavállalót a rendelkezésre állási kötelezettsége sem terheli, így akár el is hagyhatja a munkahelyet.

De MUNKAKÉPES állapotban vissza kell érnie a VÉGÉRE!!!

Ismeretlen22 # 2018.03.26. 17:08

Problémám a következő jelenleg dolgozok egy adott munkahelyen sikerült felvételt nyernem a másikhoz kicsit magasabb bérét . A jelenlegi munkaadóim nem adják ki a szükséges papírokat ilyenkor mi a teendő ? fontos lenne


Tanácsot szeretnék kérni jelenleg szerz?désbe vagyok egy munkahelyen találtam jobbat több fizetésért szerz?dést meg kötöttem velük a jelenlegi mun

storck # 2018.03.26. 19:40

Azzal a kérdéssel fordulok a fórumozók felé, hogy vonatkozik-e a pedagógusokra a munka törvénykönyvében meghatározott munkaidő, vagyis például dolgozhatok-e egy nap nyolc óránál többet?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.26. 22:02

Mert a munka törvénykönyve szerint nem?

Rencsi05 # 2018.03.26. 22:18

Jó estét!Olyan kérdésem lenne,hogy a bátyám maszek építőiparban dolgozik.kb 5-6 éve.viszont folyamatosan nincs egy éves munkaviszonya hiszen télen kijelenti őket a munkáltató a hideg idő miatt,mert nem tudnak dolgozni.Most szeretett volna felmondani a bátyám mivel külföldre menne dolgozni ápr.3-al.a munkáltatója 30 napos felmondási időre akarja kötelezni.Megteheti úgy hogy februárban kezdődött újra a munkaviszonya?illetve megakadákyozhatja a következő munkahelyre való belépését?ha nem tudja kötelezni a felmondási idő ledolgozására akkor a bérét vonhatja meg nem?illetve azzal h nem engedi el a megélhetését veszélyezteti nem?a választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2018.03.27. 05:17

Elvileg fennáll a 30 napos felmondási idő, bár látni kellene a munkaszerződést.
Viszont az állandó kijelentgetés könnyen lehet, hogy kifogásolható lenne.

Rencsi05 # 2018.03.27. 06:15

De én úgy tudom h nem akadályozhatja meg a következő munkahelyre való belépését mivel a megélhetését kockáztatja ezzel...azt pedig jogilag nem teheti meg...ha nem tudja a felmondási idő ledolgozására kötelezni akkor a bért vonhatja meg

drbjozsef # 2018.03.27. 08:25

Rencsi,

másik munkahelyet nem akadályozhat meg, feltéve, hogy ide a szerződése szerint bejár és dolgozik. Vagyis a gyakorlatban igen.
Megélhetését veszélyezteti? Ne viccelj már, nézz szét magad körül, érdekel bárkit is bárki más megélhetése? Devizahitelesek? Kilakoltatás? Hajléktalanok? Hallottál már ilyenekről?

Nem, nem a bért vonhatja meg. Ha jogellenesen mond fel a testvéred, akkor munkaügyi perben a munkáltatója minden ezzekl összefüggésben keletkező kárát is megtéríttetheti a testvéreddel. Ez akármekkora összeg is lehet. Persze, aki így dolgoztat, ahogy írod, az kevesebb valószínűséggel szaladgál bíróságra. Ti tudjátok, megkockáztatjátok-e.

storck # 2018.03.27. 16:35

Még egy olyan kérdésem lenne, amiben eltérnek a vélemények és mindenki mást mond. Hány órát helyettesíthet egy héten egy pedagógus? Valaki azt mondja 6 óra, valaki azt, hogy heti 26 óránál többet nem foglalkozhatok gyermekekkel, vagyis ha 24 órám van egy héten, akkor csak kettő órát helyettesíthetek. Másik kérdés. Nem tiszta, hogy az évi 30 helyettesítésbe mit számolnak bele? (ez azért lenne fontos, mert az ezen felüli helyettesítésekért már túlórapénz járna) Csak azokat a helyettesítéseket, amik a a 26 órán felüliek, ( nevelés-oktatással lekötött órák maximuma) vagy minden helyettesítés túlmunkának számít, ami a neveléssel oktatással lekötött munkaidőmön felüli, vagyis 24 órán felül van?

ObudaFan # 2018.03.27. 20:05

ha nem tudja a felmondási idő ledolgozására kötelezni

De tudja, és ha a munkavállaló nem teszi meg, annak anyagi következményei lehetnek.

ladrienn76 # 2018.03.30. 00:00

Üdv mindenkinek! Egy multinacionális vallalatnál dolgozom. A főnököm felmondott, pozíciójára az egyik, cégcsoporthoz tartozó Kft.ügyvezetőjét neveztèk ki megbízással. Bejelentette, hogy hozza a jelenlegi asszisztensét, kvázi nekem kellene átmennem a Kft-be.
Kérdésem, hogy megteheti-e a munkáltatóm ezt az áthelyezést a beleegyezésem nélkül?
Köszönöm!

Immaculata # 2018.03.30. 08:39

Áthelyeztek egy másik telepre, ugyanolyan, vagy hasonló munkakörben, megteheti, hogy ott foglalkoztat.