Munkajogi kérdések.


ladrienn76 # 2018.03.30. 09:24

De az tulajdonképp egy másik cég, mégha a cegcsoporthoz tartozik is. Ebben az esetben is? Nem számít külön entitásnak? A szerződéssben az áll, h a cégm más szervezeti egységéhez áthelyezhet. A kérdés, hogy a cégcsoport egyik vállalata bele tartozik-e a szervezetbe vagy csak a munkáltatóm szervezetei?

k.norbert990 # 2018.04.13. 05:47

Sziasztok,
Segítséget szeretnék kérni Tőletek.
Feleségemmel építkezünk (CSOK), és szerződésben állunk fix 22M Ft-os összegben egy generál kivitelezővel.
Jelenleg kb. 75-76%os készültségi fokban áll az ingatlan építkezése, viszont mi már 21M Ft-ot kifizettünk az UniCredit Bank-on keresztül.
Ergo 95% már ki van fizetve neki.
Viszont a tegnapi nap folyamán felvette velünk a kapcsolatot, hogy neki veszteséges az ingatlan építése, és a fennmaradó összegben állapodjunk meg és fizessünk még rá, hogy be tudja fejezni az ingatlan építését.

Van erre lehetősége, úgy hogy élő 22M Ft-os építkezési szerződésünk van???
Mit tudunk tenni ilyenkor? Tud esetleg valaki PTK paragrafust vagy törvényt erről?
Nagyon megköszönnénk, mert kétségbe vagyunk esve.
Nagyon szépen köszönjük!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.13. 06:00

Na neeee.... Miért ide? Mert házat építeni "munka"?

feliciti # 2018.05.05. 18:11

Segítséget szeretnék kérni. Ha valakinek határozatlan idejű szerződése van és előzetes letartoztatásba kerül a hozzátartozó jelezte a munkáltatónak, hogy mi történt, de a munkáltató azonnali hatállyal felmond. Azzal az indokkal, hogy nem jelent a munkahelyén. Ez jogilag helyes? Hogyan jár jobban ebben a helyzetben a munkavállaló? Mit lehet tenni. Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.05. 18:24

Véleményes.

sharpstar # 2018.05.06. 08:17

Üdv!

Munkáltató fizetésképtelenségét és várható csődjét mikor és milyen formában köteles jelezni a munkavállalói felé?

A kérdésem ez lenne: ha egy cég olyan súlyos anyagi helyzetben van hogy kb egy fillérje sincs, nincs pénz semmire, még a bérekre se lesz, akkor ezt a várható csődöt mikor meddig milyen formában köteles jelezni a munkavállalók felé?
A cégnél az a hír terjeng hogy már most is csőd van, csak a vezetés ezt nem hajlandó beismerni, és majd a közeli május 10-i fizetési napon borul ki a bili (nem lesz fizetés).

Köteles a cég ezt az egész helyzetet vmilyen dokumentálható írásos formában X idővel a totális padló előtt jelezni a munkavállalóknak?

nonolet # 2018.05.06. 11:34

Nem köteles.

Majd közlik, ha VALÓBAN BEÁLL a csőd.

sharpstar # 2018.05.06. 12:42

És ki az az ember aki jogosult kijelenteni hogy itt kérem csőd van?
Ki az és miért kéne elhonni neki?
Mert mi van ha csak duma a csőd és így akarja kikerülni a bérfizetést?
Mert ugye ha a jelen gárdát el akarná küldeni akkor ki kéne őket rúgni.
De az tengersok pénz fizetett felmondási idő + akinek jár végkielégítés... nekem pl jár 60 napnyi fizetett felm idő + 3 havi átlagbérnyi végkielégítés (ld Mt).
Vagyis ha én mennék az 5 havi fizumba fáj a cégnek.
És mi van ha benyögi hogy jaj csőd van na ennyi el lehet menni és nem ad 5 ft-ot se?
Miközben nincs is csőd csak behazudta?

Ezért kérdem kinek a joga és milyen alapon joga bejelenteni a csődöt?

  • és hogy tudom én az elemi melós ellenőrizni hogy tébnyleg az van és nem scak kamu az egész?

>>>>

"Nem köteles.

Majd közlik, ha VALÓBAN BEÁLL a csőd."

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.06. 14:47

Mennyi zöldséget össze bírsz hordani...

sharpstar # 2018.05.06. 19:14

"Mennyi zöldséget össze bírsz hordani..."

Na akkor mondjad mi a hülyeség abban amit leírtam.
Idézd be tételesen és írd meg mi benne a hülyeség.
Na. Mi nincs úgy ahogy leírtam?
Várom.

Köszönöm

sharpstar # 2018.05.06. 19:15

jelzem 2004 óta vagyok itt a cégnél folyamatosan.
Ha most engem elküldene az mennyibe is fájna a cégnek (felm idő +végkielégítés)?

drbjozsef # 2018.05.07. 05:52

sharpstar,

három havi fizu a végkielégítésed.

Egyebekben pedig alkalmazott vagy a cégnél, annak ügymenetéhez az ég világon semmilyen közöd nincsen. Ha azt hiszed, hogy igen, akkor ne itt kérdezősködj, hanem menj be a góréhoz, és őt zaklasd, hogy most éppen mi a financiális helyzet főnököm.

Ha tényleg lesz valami (csőd? Te tudod, hogy ez mit jelent?), majd megtudod, egyáltalán mi, és aszerint lehet lépni. Majd. Akkor.

Hogy egy nagy embert idézzek innen : "A folyón akkor kell átmenni, amikor odaértél".

sharpstar # 2018.05.07. 06:11

"három havi fizu a végkielégítésed."

Meg 60 nap a felm idő és az végig fizetett...
És a feléről fel vagyok mentve a munkavégzés alól de pénz arra is jár.... ugye ezt is írjuk le.

Hát ez az!!!
És a cégvezető már most tisztázta hogy ilyenről hogy végkielégítés meg fizetett felm idő ne is álmodjon senki!
Ez így elhangzott többx!

Ő ezt a maga részéről úgy tervezi hogy adott napon összehvíja az embereket, na emberek csőd van, nincs pénz, tessék mert annyira jófej vagyok itt van még 10.000 ft több nincs, na vegye a táskáják kalapját mindenki és húzzon el.
És ez lesz.
Előre megmondnom ez lesz.

nonolet # 2018.05.07. 06:48

A cég ezen dolgai NEM TARTOZNAK rád!
Nem a tiéd a cég...

Közöd hozzá semmi.

Neked onnan csak a fizetésed jár a munkaerődért cserébe!!!!!

Vagy netán tulajdonos IS vagy cégben?!
HA igen, akkor tatozik rád a csőd kérdése és a többi cégvezetési kérdés is.

- -

Szóval: neked CSAK az a dolgod, hogy dolgozz és várd a
fizetésed.

Ha majd csőd lesz, aminek megvan JOGI-GAZDASÁGI fogalma és akkor kell bejelenteni.

Nos akkor majd felmerül a kérdés, hogy megkapod-e a béred?!

Mert ugyebár a csőd az gyakorlatilag a fizetés képtelenség beállása.

Ami lehet kétféle

  • átmeneti, mert egyébként van a cégnek vagyona és/vagy lesz bevétele, van jövője

Ilyenkor a hitelezők+cégvezetés a céget átszervezik!!! ellátják pénzzel és tovább működtetik

  • nem átmeneti, mert a cégnek nincs jövője a piacon

Ilyenkor a csőd átmegy felszámolásba.
A megfelelő szabályok szerint megpróbálják a cég vagyonából kifizetni a hitelezőket, ami vagy sikerül vagy nem.
Általában nem sikerül, tehát a hitelezők buknak a cég miatt...

- -

Nos, a még ki nem fizetett bér+végkielégítés is
bekerül egy csőd/felszámolás során a követelések közé.

A jó hír, hogy a bér idővel biztosan megtérül.
Mert azt a BÉRGARANCIA alap kifizeti, ha másként nem megy!
(ehhez persze időben be kell jelenteni a bérgarancia alapnál)

A rossz hír, hogy a dolog el tud húzódni több hónapig, sőt akár 1-2-3 évig is.

- -

Szóval, ha nem megy jól a cégnek, akkor

0.
Legyen legalább féléves (inkább 1-2 éves) megélheti tartalékod a bankban!!!
Mondjuk normális embernek ez alapból megvan...

2.
Amikor kiderül hivatalosan is a csőd,
akkor figyelni kell rá, hogy
a bérigény listázásra kerüljön a csőd igények között
Lesz rá bejelentési határidő, azt tartsd be majd.

A csődben lévő, sőt még a felszámolásban lévő cég is gyakran működik tovább a munkavállaló számára észrevétlenül... mert TUD bért fizetni!
Csak éppen a cégtulajdonosok mennek esetleg! tönkre.

Szóval: ne parázd túl a dolgot.
Rád annyiban tartozik csak, hogy

  • megmarad-e az állásod és meddig
  • mikor kapod meg a béred, a szokott módon vagy késve

A munkavállaló elvben nem tud a csődön/felszámoláson veszíteni, mert van Bérgarancia alap.

A munkavállaló kockázata!!!! CSAK az, hogy:
esetleg hónapokig (netán évekig) vár a pénzére.
Miközben még alkalmazott a cégnél.

Amit pénz tartalék híján nem bír tartósan.

Ekkor idővel kénytelen felmondani a cégnek,
ami viszont a végkielégítés elbukását jelenti.

Hát így valahogy működik ez...

nonolet # 2018.05.07. 06:59

"És a cégvezető már most tisztázta hogy ilyenről hogy végkielégítés meg fizetett felmondási idő ne is álmodjon senki!"

Mint azt alább írtam, azért ez nem így működik...

1.
HA a riogatásra-pánikra felmondasz.
Akkor valóban nem lesznek ezek a pénzek.
A felmondással pedig szívességet teszel a cégnek! mert

  • ezeket a pénzeket megspórolja
  • nem kell veled bajlódnia tovább a csőd/felszámolás során

2.
HA NEM mondasz fel mégsem.
Akkor a pénzeid járnak és azokat ki kel fizetni.

  • csőd esetén a cég zsebéből
  • felszámolás esetén a cég zsebéből vagy a bérgarancia alapból

Ami akár elég sokáig is elhúzódhat, ha valóban csőd lesz.
Pláne, ha átmegy végül felszámolásba is...

Csődnél szokták etetni azzal a melósokat, hogy

  • most ÉPPEN nincs pénz a bért kifizetni
  • de gyertek be dolgozni és abból majd lesz

Ez lehet igaz is akkor, ha valóban csak átmeneti a pénzhiány.

Ilyenkor kell eltűnődni azon, hogy vajon van-e/lehet-e jövője a cégnek?

Aztán eldönteni, hogy

  • kockáztatsz még náluk némi elhúzódó bér kifizetést

vagy

  • felmondasz (elbukva ezzel a végkielégítést) és keresel másik helyet, ahol biztosnak tűnik a béred kifizetése
Viki19810218 # 2018.05.07. 17:51

Üzenet: Üdvözlöm!
Történetünk röviden: párom gépkocsivezető,megpakolták a teherautót 18 cím termékeivel, amit nem vett át,nem írt alá semmit! A 18 cím ől 8 at leterített a többit visszavitte! A visszavitt termékeket elvilág átvették( párom itt nem volt jelen) és közölték hogy 540000 ft hiánya van!
Azt szeretném kérdezni hogy jogosan követelhetik e tőle az összeg megfizetését?

  • nem vett át semmit
  • nem írt alá semmit
  • a címeken tételesen vették át az árút
  • visszavitel után az ellenőrzésnél nem volt ott!

Válaszát előre is köszönöm!!

spulika # 2018.05.08. 09:36

fiam 2018.03.07-től munkaviszonyba állt egy Kft-nél 6 órás munkaidőben. Március 26-ápr. 11.-ig Nappali Kórházban volt.Mnkahelyén bejelentés történt erről március 26.-én telefonon. Április 12.-én megjelent a munkahelyén és kezébe nyomták az összes kiléptetésével kapcsolatos papírokat és aláirattak vele mindent.Természetesen ő abban a meglepett állapotban nem vette észre hogy MÁRCIUS 31.-vel történt a kiléptetése "közös megegyezéssel", "egymással szemben semmilyen jogcímen anyagi és egyéb követeléseket nem támastanak"(undorító módon).Mikor hazajött vettük észre a március 31.-i ???dátomot, amikor még javában betegállományban volt. A fiam leragasztott borítékban ugyan akkor a főnöke kezébe adta a táppénzes igazolását. Helyesen járt-e el a Kft: Én április 17.-én tértivevényesen írtam egy levelet az Ügyvezetőnek, a közvetelen főnökének, és a Rehab Ellátási és szakértői Főosztály Foglalkoztatási Ügyintézőnek aki kiközvetítette a fiamat. Természetesen senki még nem válaszólt a reklamálásomra.Jogosan jártak-e el a fiammal a munkahely?Üdvözlettel és köszönettel

spulika # 2018.05.08. 09:47

Elnézést, de a fentiekből lemaradt az hogy a fiamat úgy közvetítettek ki Budapest Fővárosi Kormányhivatal Ellátási és Szakértői Főoszt. Foglalkoztatási Rehabilitációs ÜgyintézŐ. Rehab. járulékot kap és 50%-os munkaképességű.

Köszönöm hogy segítséget kaphatunk valakitől itt a a Fórumon.Üdvözlettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.08. 10:04

Mi az igazi kérdés?

spulika # 2018.05.08. 11:11

Kedves Kovács Úr! Az igazi kérdés, hogy jogosan jártak-e el, a felmondással, (szerintem nem), és hova lehetne fordulni ennek orvoslásával ill. érdemes-e? (igazságérzetemet nagyon bántja)
(Üdv .
Hné

spulika # 2018.05.08. 11:13

Kedves Kovács Úr! Az igazi kérdés, hogy jogosan jártak-e el, a felmondással, (szerintem nem), és hova lehetne fordulni ennek orvoslásával ill. érdemes-e? (igazságérzetemet nagyon bántja)
(Üdv .
Hné

oszi91 # 2018.05.10. 15:46

Üdv!

Olyan kérdésem lenne, hogy kezdetben egyszerűsített foglalkoztatással lehet-e kisteherautó sofőrt alkalmazni nemzetközi fuvarra?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.10. 15:48

jogosan jártak-e el, a felmondással,
Nem mondtak fel. Közös megegyezést ajánlottak, amit a fiad elfogadott.

vm01 # 2018.05.11. 04:40

Jó reggelt! Meg tudja mondani valaki, hogy 1998. és 2000. között az önkormányzatok melyik minisztérium alá tartoztak? BM jogviszony miatt van pici vitánk munkáltatómmal, és lehet, hogy nem nekem van igazam. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.11. 05:47

Az önkormányzatok soha nem tartoztak egyik minisztériumhoz sem.

De jobb lenne, ha az igazi kérdésedet tennéd fel.