Munkajogi kérdések.


vezető # 2018.07.26. 14:41

Tisztelt Jogi Fórum!
Az alábbi kérdésben szeretnék jogi segítséget kérni:
Nők 40 program keretében 2016-tól nyugdíjas vagyok.
2017. december 1-től december 31-ig az önkormányzat megbízási szerződést kötött velem meghatározott feladat (pályázatírás) elvégzésére. A munkát olyan feltétellel vállaltam, ha a kifizetés a 2017-es évre vonatkozik, mert 2018. január 1-től munkaszerződéssel egy másik önkormányzatnál dolgozom, ahol a béremet a hatályban lévő keresetkorlát figyelembevételével állapították meg.
Az előző munkáltató késve számfejtette a megbízási díjam, így az a 2018-as évre áthúzódott.
Szerettem volna 60 napon belül visszafizetni a megbízási díjat- vállalva inkább az "önkéntes" munkát - hogy emiatt ne kelljen 2018-ban a nyugdíjam felfüggeszteni, de az önkormányzat még mindig nem talál jogcímet a visszakövetelésre. (bár én önként visszafizetném, mint tévesen kifizetett díj)
Kérdésem: A 3 éves elévülési időn belül megtehetem ezt? Milyen úton tudom elérni, hogy sztornózásra kerüljön a kifizetett összeg?
Köszönöm a választ.

Dr.Attika # 2018.07.26. 15:17

Ha pályázatot tud írni, akkor gondolom arra is képes, hogy lakókörnyezetében egy adószakértőt megkeressen a problémájával.Ön sem gondolja komolyan, hogy erre a pár mondatos bejegyzésére valaki is hathatós tanácsot ad.

vezető # 2018.07.26. 15:37

DrAttika

Ó, köszönöm az igazán megnyerő stílusban megfogalmazott válaszát.
Kár volt ennyi karaktert pocsékolni erre a pökhendi kioktatásra, nyugodtan továbblapozhatott volna.

Egyébként ha képes volt jogi egyetemet végezni, talán arra is képes lenne, hogy tanuljon egy kis jó modort.

Nem tudtam, hogy a fórumozás arról szól, hogyan tudják egyes ügyvédek "felsőbbrendűségüket" fitogtatni.

Dr.Attika # 2018.07.26. 15:44

Elég lett volna csak annyit írni, hogy köszönöm az iránymutatást.

vezető # 2018.07.26. 15:47

DrAttika

Mint ahogyan elég lett volna annyit írnia, hogy "forduljon adószakértőhöz"- ez iránymutatás lett volna. Ön azonban megtoldotta megalázó, kioktató megjegyzésekkel. Lehet, hogy észre se veszi a stílusbeli hiányosságait? Ez a nagyobbik baj.

Dr.Attika # 2018.07.26. 16:01
vezető # 2018.07.26. 16:09

Én kérek elnézést az admintól és a fórumozóktól emiatt a párbeszéd miatt.

Nem tudom, hogy milyen a női hiszti, - sosem gyakorlom. Ehelyett viszont - visszaolvasva a párbeszédet - mindenki megtapasztalhatta DrAttika ügyvéd úr lehengerlő modorát.

A párbeszédet befejeztem.

Üdvözlöm.

Dr.Attika # 2018.07.26. 16:41

Köszönöm a lehengerlő modorú jelzőt. Nem minden nap kap ilyen bókot egy férfi.

nonolet # 2018.07.26. 21:43

vezető

Nem tudod?!
Hát pl. az amit itt előadtál!

- -

Eleve milyen arc lehet az aki egy fórumra vezető néven regisztrál...

Az nem csak hisztis, hanem valami sokkal rosszabb.

Dr.Attika # 2018.07.27. 04:39

A lényeg. Ha valaki pályázat írását üzletszerűen végzi, (A kérdező leírása alapján így végzi.), akkor azt csak vállalkozás keretében végezheti. Így viszont teljesen mindegy, hogy nők 40 nyugdíjas vagy sem. A vállalkozásból ki vett jövedelem szempontjából van csak jelentősége. Manapság viszont vállalkozás (egyéni vagy társas) elengedhetetlen szakképzett, regisztrált könyvelő megbízása. Annél is inkább, mert a pályázat írást általában fix munkadíj és sikerdíj fejében vállalják. Ennek könyvelése, bevallása nem egyszerű feladat.

lanni # 2018.07.27. 05:40

Tisztelt Jogi Fórum!
Van-e joga a munkáltatónak az új belépőtől az előző 2 évben, korábbi munkáltatóktól kapott "leszámolási" papírokat kérni?

A tájékoztatón, amit küldtek azt írták, hogy az utolsó munkahely papírjait kell vinni, felvételkor meg a korábbiakat is kérik. Jogszerű ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 05:45

Nem vagy köteles. Ő meg nem köteles felvenni.

lanni # 2018.07.27. 06:09

Köszönöm!

monoszkop # 2018.07.27. 08:37

lanni 2018.07.27. 07:40

Tisztelt Jogi Fórum!
Van-e joga a munkáltatónak az új belépőtől az előző 2 évben, korábbi munkáltatóktól kapott "leszámolási" papírokat kérni?

A tájékoztatón, amit küldtek azt írták, hogy az utolsó munkahely papírjait kell vinni, felvételkor meg a korábbiakat is kérik. Jogszerű ez?

T. Kérdező!

Az okmányait nem öncélúan kérik, hanem azért, mert egyrészt azt jogszabályok írják elő, másrészt pedig mert azokból több, a jogviszonnyal kapcsolatos fontos dolgot lehet megállapítani:

Pl.

  • Munkabéréből kell-e levonást eszközölni (tartásdíj, egyéb tartozás)? /Ha kell és Ők mégsem vonnak, azért pl. készfizető kezesként felelnek...)
  • Folyamatos-e biztosítási jogviszonya?
  • Vett-e igénybe betegszabadságot?
  • Vett-e igénybe táppénzt?
  • Hány nap táppénzre/gyápra jogosult?
  • Bizonyos jogviszonyoknál (közalkalmazott, köztisztviselő) melyik fizetési osztályba/fokozatba sorolják.
  • Stb.

Pl. Vhr. 37. (1) A biztosított a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony létesítésekor az „Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” elnevezésű nyomtatványt (a továbbiakban: Igazolvány) a foglalkoztatónak átadja. A foglalkoztató az átvett Igazolványba három napon belül bejegyzi a biztosítási jogviszony kezdetét és az Igazolványt a jogviszony megszűnéséig megőrzi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 08:44

(Csakhogy mindehhez elegendő az utolsó munkáltatótól kapott "kilépő papírok" leadása.)

nonolet # 2018.07.27. 08:50

DrAttika

Már megint összevissza beszélsz...

"31-ig az önkormányzat megbízási szerződést kötött velem "

Ez nem vállalkozás!!!!

Hanem "önálló tevékenység".

monoszkop # 2018.07.27. 09:55

Kovács_Béla_Sándor # e-mail Jelentem! 2018.07.27. 10:44

(Csakhogy mindehhez elegendő az utolsó munkáltatótól kapott "kilépő papírok" leadása.)

Jogos.

(Munkaviszony létesítésénél igen, de pl. egy kttv. jogviszony létesítésénél minden korábbit igazolást be kell mutatni.

Egyrészt a besoroláshoz, másrészt ha korábban "hivatalveszéssel" szüntették meg a jogviszonyát 2 évig nem lehet ismét kormánytisztviselő. Ha közben volt pl. 3 db. kéthónapig tartó munkaviszonya az utolsó igazolásból mindez nem fog kiderülni...)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 10:23

:) Nem is javasoltam, hogy ne mutasson be mindent, amit kérnek. Alapvetően ellene vagyok az öncélú "emberjogászkodásnak".

Brummmma # 2018.07.27. 10:44

Tisztelt Munkajog!

A Tesco Globalnál dolgoztam próbaidősként.
E hét 23-án jeleztem interneten a munkáltatómnak a felmondásomat, 24-én írásba is foglaltam, bementem személyesen elszámolni, leadtam a munkahelyi eszközöket, munkaruhát.
A munkáltató a mai nappal jelezte felém, hogy nem tud kiléptetni a tb kiskönyvem hiányában, ameddig nem adom le, foglalkoztatásban tart.
Lehetséges ilyen?

wers # 2018.07.27. 10:46

hogy nem tud kiléptetni a tb kiskönyvem hiányában

add neki oda, vagy írjon egy újat

Brummmma # 2018.07.27. 10:58

Én is ezt mondtam neki, a válasz továbbra is az, "hogy nem tud kiléptetni"

wers # 2018.07.27. 11:08

vegyél egyet a nyomtatványboltban, és vidd be nekik :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.27. 11:08

Akkor maradsz munkaviszonyban? Hiszen úgy jár a fizetés.

monoszkop # 2018.07.27. 11:14

Javasolt felhívni a figyelmét a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény a végrehajtására kiadott 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet alábbi előírásaira:

37. § (5) Ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor az Igazolványt nem adja át, a foglalkoztató köteles a biztosítottat felhívni, hogy az Igazolványt az előző foglalkoztatójától szerezze be. Amennyiben a biztosított az Igazolványt nem szerzi be, erről a tényről a biztosítottnak írásban kell nyilatkoznia. Az írásbeli felhívást és a nyilatkozatot a foglalkoztató köteles öt évig megőrizni. Amennyiben az Igazolványt a biztosított az előző foglalkoztatójától a felhívást követő 30 napon belül nem szerzi be, a foglalkoztató új Igazolványt állít ki.

Mindezekből látható, hogy a foglalkoztatónak hogyan kellett volna eljárnia, illetve az is, hogy erre hivatkozva jogszarűen nem tagadhatja meg a "kiléptetést".

monoszkop # 2018.07.27. 11:16

Javasolt felhívni a figyelmét a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtására kiadott 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet alábbi előírásaira:

37. § (5) Ha a biztosított az újabb biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyának kezdetekor az Igazolványt nem adja át, a foglalkoztató köteles a biztosítottat felhívni, hogy az Igazolványt az előző foglalkoztatójától szerezze be. Amennyiben a biztosított az Igazolványt nem szerzi be, erről a tényről a biztosítottnak írásban kell nyilatkoznia. Az írásbeli felhívást és a nyilatkozatot a foglalkoztató köteles öt évig megőrizni. Amennyiben az Igazolványt a biztosított az előző foglalkoztatójától a felhívást követő 30 napon belül nem szerzi be, a foglalkoztató új Igazolványt állít ki.

Mindezekből látható, hogy a foglalkoztatónak hogyan kellett volna eljárnia, illetve az is, hogy erre hivatkozva jogszarűen nem tagadhatja meg a "kiléptetést".