Munkajogi kérdések.


rencsike66 # 2018.10.24. 13:45

Üdv Mindenkinek! Alábbiakban segítsetek kérlek! 1 év táppénz lejárta után, amennyiben keresőképtelen vagy, így nem dolgozol, magyarul igazolt fizetetlenen vagy, jár e szabadság arra az időre?
Második:
Gyerekem közös megegyezéssel szüntetné meg a munkaviszonyát,és ha azt nem akarják elfogadni, akkor azzal időt veszít. Mindenképpen fel akar mondani. A rendes felmondást csak ez után adhatná be, miután letisztázódott az első verzió? Valamit tanácsoltok,mi az ami jogilag később megállja a helyét?
Ha a felmondási időt nem akarja letölteni, mert az új helyén már kellene továbbképzésre járni, az előző munkáltató beperelheti? Mi a gyakorlati tapasztalatotok? Van erre gyakran példa? Köszi

drbjozsef # 2018.10.24. 14:10

rencsike,

adjon be egy papírt amiben kéri a munkaviszonyának közös megegyezéses megszüntetését az alábbi feltételekkel, esetleg kéri hogy ha ezek nem felelnek meg, üljenek le megbeszélni, de ha nem fogadják el, akkor tekintsék rendes felmondásnak a beadás napjától.

Innentől indul a felmondási idő, amit ha nem tölt le, a munkáltató minden ezzel összefüggő kárát megtéríttetheti vele. Szóval nem csak a felmondási időre járó pénzt nem kapja meg, hanem akár százezres-milliós kártérítésre is perelhetik.

rencsike66 # 2018.10.24. 14:50

Köszönöm.
A feltételek az alábbiak korrektek lehetnek?

  • kérem a felmondási időm ledolgozásától történő eltekintést.
  • nem tartok igényt a felmondási időmre járó munkabérre.

Talán ennyi ami fontos lenne számára. Mindössze az a lényeg, hogy a munkaviszonya minél előbb megszűnjön. Ez Ön szerint korrekt? Illetve esélyes, hogy elfogadja a mumkáltató?
A keresőképtelenség alatti szabadságra még kérnék reagálást.
Köszi

drbjozsef # 2018.10.24. 15:03

A teljes keresőképtelenség időtartamára jár.

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
115. § (1) A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár, amely alap- és pótszabadságból áll.
(2) Munkában töltött időnek minősül az (1) bekezdés alkalmazásában
...

  1. a keresőképtelenség,

...
tartama.

drbjozsef # 2018.10.24. 15:04

A feltételek az alábbiak korrektek lehetnek?

Lehetnek. Vagy nem. Ezt nem lehet definiálni.

Ha ő eddig korrekt volt, a munkáltató korrekt és gazdasági érdekét nem veszélyezteti (pl. tudja pótolni), akkor simán belemehet. De ha nem akar, nem megy bele. Csakis a saját döntése.

rencsike66 # 2018.10.24. 15:15

Köszönöm drbjozsef

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.24. 16:05

Nincs (még) szerződés.
Csak a szokásos pongyola fogalmazás. Úgy értendő, hogy nincs írásba foglalva.

Vanmyla # 2018.10.25. 18:37

Tisztelt Szakértők!

Gyeden lévő anyukaként részmunkaidőben szeretnék visszatérni dolgozni. A munkáltatóm a meglévő határozatlan idejű szerződésem helyett most (a 6 órás részmunkaidőre hivatkozva) új, határozott idejű szerződést akar velem aláiratni. Attól tartok, hogy munkáltatóm az új szerződés lejártakor könnyedén, végkielégítés nélkül felmondhat nekem.
Lehet alapja az aggodalmamnak?
Mit tehetek, hogy nagyobb biztonságban érezzem magam?

A választ előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.25. 19:12

Nem új szerződést kell kötni, hanem a meglévőt határozott időre módosítani. Aláírás előtt nem ártana megmutatni valami hozzáértőnek, mert lehet, hogy tényleg csőbe akarnak húzni.

drbjozsef # 2018.10.25. 19:18

Ha tényleg határozott idejűre akarja változtatni, akkor eléggé valószínű...

rencsike66 # 2018.10.26. 08:05

Újabb kérdés merült fel gyerekemmel kapcsolatban. Minimálbéres dolgozó, határozatlan idejű szerződéssel, 6 havi munkaidő keret beosztással. Van olyan hónap, amikor többet dolgozik a havi ledolgozható keretnél, azt 6 havonta jutalommal díjazták, a 6 hónapot összevetve, azaz összeadva a plusz órákat, kivonva belőle a mínuszt ( azt a hónapot, amikor kevesebbre van beosztva a ledolgozhatónál). Abban a hónapban, amikor nem teljesítette a ledolgozható idejét, mert nem volt beosztva, akkor a minimálbérének az arra az időre eső részét kapta csak meg bérfizetéskor.Például júliusban 17 napot dolgozott beosztás szerint, szabadságon nem volt, a ledolgozott órája 207 óra volt a 17 napra, mert 12 órás,és az erre járó bruttó bére nem 138000.- hanem 106636.-. Lehet,hogy ez így szabályos. Képzetlen vagyok, de fura ez nekem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.26. 09:13

Ilyen a munkaidőkeret. (Amit te jutalomnak gondolsz, az valójában a munkaidőkeretben teljesített rendkívüli munkavégzés díja.)

rencsike66 # 2018.10.26. 09:31

Abban a hónapban, amikor kevesebbet dolgozik, mert kevesebb időre van beosztva, nem járna a minimálbér teljes összege? A 138000.- Ft?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.26. 12:07

De. Nem fizetik?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.26. 12:08

Hacsak nem időbéres.

rencsike66 # 2018.10.26. 12:30

Jajjj. AZ miből derül ki? Hol közli ezt a munkáltató?

rencsike66 # 2018.10.26. 12:40

Gondolom az órabért jelent. Az ő szerződésében 138.000.-/ hó munkabér szerepel. nyilván ez is időbér, csak havi. Illetve passz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.26. 14:35

Akkor azt minden hónapra ki kell fizetni.

leoness77 # 2018.10.27. 06:53

Tisztelt szakértő!

2016 augusztus óta 9es tp-n, majd cseden, aztán gyeden voltam. Majd kicsit több mint 1 hónap szabadságon és ismét 9es tp-n. Előreláthatóan január 8. a szülés várható időpontja. A jelenlegi gyedet apa veszi igénybe, ami március 15-ig jár(na).
Mivel apa nem igényelhet csedet, csak gyedet a baba 6 hónapos korától és én sem igényelhetem amíg apa gyeden van (mert csak egy szülő igényelhet), így milyen munkaviszonyban állok vagy állhatok.?
Mik a lehetőségeim? Esetleg január 8 és március 15 között lehetek szabadságon?
A baba 6 hónapos korától (júliustól) apa ismét igényelné a gyedet (mert neki ez az összeg kétszerese az enyémnek), akkor a gyes idejéig milyen munkaviszonyban állhatok (18 hónap) Fel kell mondanom? Esetleg lenne valami átmeneti megoldás gyesig?

drbjozsef # 2018.10.27. 18:26

leoness,

bár utálják, ha ugyanazt több topikban megkérdezik, de szerintem ezt tedd fel egy olyan GYED/GYES topikban is itt, ahol szokott szakértő válaszolni.

tesoro # 2018.10.28. 08:44

Munkavállalóként lehet bajom belőle ha a munkáltató a nevemben kamu kifizetéseket könyvel havonta? Szoc tám utazási tám ktg térítés?

Munkavállaóként lehet bajom bajunk abból ha a munkáltató titokban a nevünkben havi szinten súlyos tízezres kiadásokat könyvel le amik soha nem történnek meg?

Nem mondom meg honnan tudom de tudom hogy egy tucatnyi szinte az összes alkalmazott nevében azok részére havi szinten 20-30.000-es kamu kp-s kifizetések kerülnek könyvelésre.
Szoc tám utazási tám, egyszeri szoc juttatás, ktg térítés. Mindezt úgy hogy persze soha egy fillért se kapnak valójában az alkalmazottak semmit se írnak alá, sőt nem is tudnak róla.
Nem írom le én honnan tudok róla de annyit leírok adott esetben eredeti céges dokumentumokat tudok kicsempészni a könyvelésről amikben benne van kinek mennyit adnak havonta papíron. És ott vagyok én is, havi 30.000-es ktg térítéssel amiből soha egy fillért se láttam még és nem is tudtam eddig róla.

Ezekből a dolgozóknak lehet baja később? Hogy ők havi szinten 30-at „felvettek“? Azért az egy évben már 12x 30 = 360.000 és az adózása ennek?

Másik kérdés legalább ilyen jó ha lehet belőle bajom /bajunk mit tehetünk hiszen a dologról nem is tudhatok én se mehetek oda a főnökhöz hogy tudok róla mert első kérdés lenne hogy és honnan tudok?
Szóval mit tehetünk?

Szabesz999 # 2018.10.28. 19:31

Tisztelt Szakértők. Munkahelyemen 6+2-es munkarendben melózunk, hat nap meló, utána kettő szabadnap.Munkaerőhiány van, e miatt a cég túlóráztat pld van aki egyhuzamban 7, de van olyan is aki egy huzamban 14 napot dolgozik. Már ez is szabálytalan,de a túlórára behívott melósok nem blokkolhatnak a blokkolókártyájukkal, nem vezetnek nekik arra a napra jelenlétit, és jutalomként számolják el ezt az összeget. Kérdésem az: szabálytalan ez? mi ennek a törvényi tényállása? kihez, milyen hatósághoz, hatóságokhoz fordulhatok? Köszönöm ha segítenek.

rencsike66 # 2018.10.30. 09:29

Üdv! Beadta a gyerekem a "Rendes felmondás"-át. Elfogadták, de a felmondásban nem írt dátumot, hogy mely naptól kéri. Az egész évi szabija még nincs kivéve, továbbá kérte a felmondási idő ledolgozásától való eltekintést. Most kapott egy mailt, hogy jelölje meg ezt. AZ alábbi mail érkezett neki
"Munkaviszony felmondását megkaptam, melyet elfogadok, de nem jelölte meg
ennek időpontját.
Kérem, szíveskedjék ezt pótolni."
Tippünk nincs, mi legyen ez a dátum. Nem akarunk hülyeséget írni. Természetesen a felmondás megírás pillanata az, de nyilván a kézhezvétel számít. Vagy mást is figyelembe kell vennünk? A cél, hogy minél előbb el tudjon jönni. Köszi

rencsike66 # 2018.10.30. 09:40

Ez lemaradt. Az a fura, hogy ő ajánlott tértivevényes levélben küldte el a felmondását, a munkáltató mailt ír. Miért?

ObudaFan # 2018.10.30. 10:17

A felmondás időpontja a felmondás kézhezvételének az időpontja, és attól fogva a munkáltató számolja ki a felmondási időt, adja ki a szabadságot, tehát ez a kérdés így nem igazán értelmezhető szerintem.