rendes/vagy rendkívüli?


the big cat # 2005.01.05. 15:45

Ja, sorban olvasok...

the big cat # 2005.01.05. 15:44

Sajnálom, de a munka törvénykönyve egyértelműen rendelkezika arról, hogy a munkavállaló rendes felmondását NEM köteles indokolni. ha viszont indokolja, akkor az indoklásnak okszerűnek és valósnak kell lenni. Ezért nem célszerű indokolni, mert egy rossz szándékú munkálattó évekig pereskedhet az indok miatt.

Kála # 2005.01.04. 10:38

Bocs, javítás, ha munkavállalói rendes felmondás lesz belőle, akkor valóban mehet indoklás nélkül, viszont köteles vagy a felmondási idő letöltésére.

ildikó31 # 2005.01.04. 10:38

Kedves gond1!

FELMONDÁS

Alulírott, X.Y. az ....(Kft, bt, vagy magánvállalkozónál) ........ óta fennálló munkaviszonyomat .......-án rendes felmondással megszüntetem.

dátum,

aláírás.

Ha rendkívülivel akarod megszüntetni, akkor kell csak indokolni!


ildiko31

Kála # 2005.01.04. 10:31

Ez így kissé rövidke, ha van mit, akkor én részletesebben kifejteném a történteket ld. ellehetetlenülés), ráadásul nem derül ki, hogy rendes vagy rendkívüli-e a felmondás. Ha rendkívüli, akkor olyan okot kell írni, ami megfelel annak, amit ildikó31 beidézett. Ne legyenek kétségeid, a Munka Törvénykönyve alapján minden típusú felmondást indokolni kell, a rendest is, és annak is megvannak azok az okcsoportjai, amiknek meg kell felelni.

gond1 # 2005.01.04. 10:11

a folytatás.

"Indoklás(bár kérdéses szükséges e)
Sem az új munkakörre, sem amegváltozott telephelyen történő munkavégzésre vonatkozó felkérést nem fogadom el!
Az utolsó megbeszélésünkön történtek pedig úgy vélem ellehetetlenítik a közös munkavégzés minden formáját."

Nos, így...

gond1 # 2005.01.04. 10:05

Sziasztok!

Leírnám pontosan a felmondás szövegét(határozatlan idejű a msz.):

"Tisztelt Munkaadó!
Ezúton szeretném megerősíteni írásban is a 2004.XII.30-án szóban tett felmondási szándékomat, melyben a mai napon folytatott többszemközti egyeztetésünk is megerősített.
Kérem munkaszerződésem alapján intézkedjen a továbbiakról.
Kelt:A,2005.01.03. X.Y.

Shoemaker # 2005.01.04. 07:52

Érdemes rendes felmondással és közös megegyezéssel készülni. Nálam nem lehet tudni a reakciót a cégvezetőségnél. Mondjuk Nálam várnom kell még a jutalékomra is amit nem fizettek ki. Felmondási időt nem szeretnék letölteni.

ildikó31 # 2005.01.04. 07:45

Kedves gond1!

Ha felmondasz a munkahelyeden azt mindenképpen írásban kell megtenni. Az, hogy hány ember hallotta mikor szóban közölted teljesen irreleváns. Le kell írni!
Ha rendes felmondást adsz be, akkor azt a munkavállalónak nem kell indokolni, ha rendkívülivel mondasz fel, akkor indokolni kell! De így csak akkor mondhatsz fel, ha:
96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél

  1. a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
  2. egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.

ildiko31

gond1 # 2005.01.04. 07:00

Szervusz Kála!

Némi utánolvasás után,úgy véltem, hogy az írásbeliség fontos kritérum a jogszerűséghez, de az meglep, hogy indokolnom is kell, úgy értelmeztem ez nem szükséges.
Az indok lehet az új munkakör+másik telephelyre helyezés?
ill. az említett ellenem történő tetlegesség bevonható e az indoklásba, mint a közös munkát ellehetetlenítő körülmény?
és továbbra is rendes/rendkívüli?
várom a válaszokat, mert a jogszerűség érdekében úgy gondolom még ma lépnem kell.

Shoemaker # 2005.01.04. 06:52

Itt a szóban forgó felmondás jogilag megfelelő formájának milyennek kell kell lennie? Indoklással együtt.

Kála # 2005.01.04. 06:44

Szia!
Sajna ez a felmondás dolog nem ilyen egyszerű: mind a rendes, mind a rendkívüli felmondás olyan egyoldalú jognyilatkozat, amelyet írásban kell megtenni a másik fél felé. Ennek egészen egyszerűen az az oka, hogy az indoklási kötelezettségedet praktikusan csak így tudod teljesíteni - ugyanis a felmondást indokolni szükséges. Attól függően, hogy rendes vagy rendkívüli a felmondás, megvannak azok az okcsoportok, amire hivatkozni lehet, illetve melyek a felmondás alapjául szolgálhatnak. Ráadásul a rendkívüli felmondásnak elég komoly időbeli korlátja is van, amire szintén tekintettel kell lenni.
Jelenleg a te esetedben a lényeg az, hogy a szóbeli felmondás (bármely típusú is az) nem jogszerű!
Vagyis szerintem neked nem megerősítened kell a felmondásodat írásban, hanem megtenni a felmondásodat jogszerűen!

gond1 # 2005.01.03. 21:12

Üdvözlök Mindenkit!

A következö szituációra keresnék megoldást: 2004.12.30-án szóban felmondtam munkaadómnál(15 ember előtt),majd a vele megbeszéltek szerint, 2005.01.03-án hétfőn délután megjelentem egy többszemközti "egyeztetésen", mely részéről némi tetlegességig fajult, és végül "elkergetett" a munkahelyemről...
Kérdem arra irányulna, jól tudom-e, hogy a szóbeli felmondást írásban is meg kell erősítenem?ill.ebben a szituációban a rendes vagy rendkívüli felmondás a szerencsésebb?