Étkezési utalvány


hadami # 2005.03.01. 10:27

hol van az leírva melyik tv.-ben, hogy a kereskedelmi egységek nem adhatnak vissza az étkezési utalványból tudja ezt valaki?.....

kytka # 2005.02.25. 16:20

Sziasztok!
Köztisztviselői törvényben jártas valaki?
Az elmúlt 5 évben tgyáson, gyeden és gyesen voltam, és ezalatt nem kaptam étkezési hozzájárulást, azt mondták nem jár. Sőt most is azt mondják, hogy a hatályos Közszolgálati Szabályzat mellékletét képező igénylőlapon van egy szűkítő szabályozás, ezért nem adnak.
Ellenben van ismerősöm aki ugyancsak a közigazgatásban dolgozik, nemrég szült, és mégis kap.
A törvény (1992.évi XXIII. tv. 49/F.) az én értelmezésemben azt mondja, hogy minden köztisztviselőnek jár, nincs semmilyen szűkítés, mint mondjuk a ruhapénznél.
Akkor most mi van? Tudtommal pozitív irányba lehet eltérni a tv-től... Homályosítson fel valaki, hogy mi a helyzet! Járhat ez is 3 évre visszamenőleg mint a bérjellegű juttatások?
Köszönöm!

the big cat # 2005.01.14. 21:19

Azért mert így nem tudja kihasználni a teljes adómenets keret lehetőségét.

Nekem munkáltatónak van 1000 pénzem bérre. A melósaim számából követekezően 100-at adhatnék adómentes juttaásként. Ha semmit sem adok adómenets juttatásként, akkor 750 bruttót tudok adni, a többi járulék, stb. Ha mondjuk mindenki kapja a max adómentest Akkor 675+100 bruttót tudok adni. A 100-at mindenképp kiadom, a 675-öt meg elosztom normál bérre meg jutalomra.

Ha viszont nem adom ki a 100-at, csak mondjuk 50-et, akkor 712,5+50-et tudok bruttóban adni.

Madar # 2005.01.14. 19:11
    • mert hátha kevesebb jutalmat oszt ki, mint az adható adómentes utalványok összege, és így nem tudná kihasználni a teljes keretet?

Vagy miért irracionális?

the big cat # 2005.01.12. 16:14

A munkáltató eljárása szimplán irracionális, hiszen költségszempontjai azt diktálnék, hogy minden dolgozónak a béköltség maximálisan kihasználható adómentes részét utalványban adja, és a jutalmakat adja ki adóköteles jövedelemként.

the big cat # 2005.01.12. 16:11

Véleményem szerint munkáltató minden további nélkül adhat étkezési utalványt jutalomként, és ha ennek értéke nem haladja meg az SZJA törvényben rögzített értéket, akkor adómentes is.

Madar # 2005.01.10. 19:40

Különbséget tenni pedig az önkéntes egészségpénztári munkáltatói befizetés esetén nem lehet, hacsak a dolgozók egy része le nem mond róla. Ilyen tilalom étkezési utalványnál nincs

Madar # 2005.01.10. 19:37

Az étkezési utalványt akár jutalomként akár étkezésre adják, adómentes lehet mindkét fél számára a törvényben meghatározott összegig. A dolgozó aláírja, hogy átvette és kész.

Rexor # 2005.01.10. 15:14

Válasszunk szét két dolgot: munkajogi szempontból a jutalom nincs tiltva, bármiylen formában adható, tehát ezzel nincs semmi gond. Van azonban ennek egy adójogi kompetnciája is, ami nem mindegy a munkavállaló szempontjából, mivel egyik esetben terheli adófizetési kötelezettség, másik estben meg nem.

sysy73 # 2005.01.10. 13:29

A férjem munkahelyén az étkezési utalványt úgy oldották meg, hogy beleszámították a fizetés emelésbe.

Kála # 2005.01.10. 12:11

Kedves Secret!
Ha a munkáltató már abban sem dönthet, hogy melyik munkavállalóját jutalmazza és melyiket nem, akkor szerintem régen rossz - jutalmazni meg ugye nem egységesen szoktak. :-)

Secret # 2005.01.10. 11:59

Tudomásom szerint nem tehet különbséget dolgozó és dolgozó között.

Rexor # 2005.01.10. 11:14

Nem az, de természetben juttatásként nem lehet kezelni ezt, csak természetben adott munkabérként. A kettő között az a különbség, hoyg egyik esteben a munkavállaló, másik esteben a munkáltaó fizeti az adót. Ugyanakkor ennek nem biztos hog yörülnek a juttatást kapó munkavállalók.

onom # 2005.01.10. 10:34

nem az, mert az adható, ha a munkáltató úgy dönt

h61o54g # 2005.01.10. 10:30

Egy10 főt foglalkoztató munkáltató az adómentes mértékű étkezési utalványt jutalomként adja a dolgozók egy részének. Kérdésem: Törvénysértő-e a munkáltató fenti intézkedése?