Előrehozott öregségi nyugdíj


sitimaci # 2012.12.09. 14:30
    • Így van,sajnos,sokan elkéstek-lekéstek!---
fagyongy55 # 2012.12.09. 13:25

Ilona 53 sajnos nem, mert nem tud produkálni jognyilatkozatot aminek 2011 dec. 31-ig kellett hogy kössön a munkáltatóval, mivel azóta új munkahelye van,így majd csak öregségi nyugdíjkorhatárt elérve tud elmenni.

Ilona53 # 2012.12.09. 12:44

sitimaci. Férjem betöltötte 60-at májusban. 44-év 125napja van idáig,tavaly nem sikerült előrehozottba mennie.márciustól új munkahelye van,Kérdem elmehet e korhatár elöttibe? ha igen akkor még az idén Felmondjon?
Sürgős választ kérek.

Gariba # 2012.12.08. 18:41

Kedves fagyongy55!
Kérdezted: korhatár előtti nyugdíjba szerettem volna elmenni tavaly, ezért még 2011-ben szolgálati idő megállapítását kértem. 2011. december 31-ig megállapított szolgálati időm: 36 év 220 nap, vagyis nem volt meg a szükséges 37 évem. A nők 40 éveséhez sincs meg a jogosultsági időm, sőt, az még kevesebb, mert 1 évig nappali egyetemre jártam. De nem 1 évvel kevesebb, csak néhány nappal, ezt sem értem, hogy számolták ki, na de mindenképpen kevés. Küzdök a még szerintem elismerhető időkért, a korhatár előtti ellátásért. Majd beszámolok az eredményről, ill. eredménytelenségről. Nem tudjátok véletlenül, ha a Munkaügyi Bíróság szerint sem lesz igazam, mennyit kell ott fizetni a perköltségre, vagy akármire?

Mindenkinek írom, érdemes lemásolni a beírtakat és úgy elküldeni, mert nekem rendszerint csak másodszorra sikerül csak!

szuzyka # 2012.12.08. 17:11

Kedves szafika!
Az e-mailod sajnos nem jött el. De kérlek tedd meg hogy még egyszer elküldöd a zsuzsi25@vipmail.hu címre. Köszönöm szépen!!!!!

szuzyka # 2012.12.08. 17:02

Nagyon szépen köszönöm!
Ilyenkor tudok csak igazán meglepődni némely emberek milyen segítőkészek!
További szép hétvégét mindenkinek!

fagyongy55 # 2012.12.08. 16:16

Gariba összesen mennyi szolg/illetve jogosultsági időd van összeszámolva,mert ha ha van annyi hogy eltudsz menni korhatár előttibe és mellette dolgozol akkor még szolg illetve jogosultsági időt szerzel.Vagy a negyvenévesbe szerettél volna menni? Ahol alkalmazottként dolgoztál ott a kilépéskor kellet hogy a tb kiskönyvet kitöltsék ha már nem volt munkakönyv akkor. Ne csak szigorúan sárga kis könyvet keressél , mert 42éve az volt, de utána olyan lilás rózsaszín és ilyen kihajtogatós mint a harmónika.

szafika # 2012.12.08. 14:28

Szuzyka , küldtem neked e-mailt , nem tudom végül odaért-e , 3x is elküldtem , de nem írta ki , h elment . Csak próbáltam leírni a folyamatát , annak ,h el tudjon menni nyd-ba Apukád .

sitimaci # 2012.12.08. 13:40
    • Kedves 'előrehozott jelölt'!---Igen,ez így van ahogy írod és biztos vagyok abban is,hogy sokan "nem véletlenül",nem tudtak elmenni időben!!!--És ezt nem gonoszságból,vagy "filozófálgatásból", írom,ezek tények!--Utána meg mindenki hibás,csak az nem,akinek nem sikerült!--Gondolom,hogy tudod miért és egyetértünk!Na szép hétvégét kívánok Neked!--Üdv.Pisti---
sitimaci # 2012.12.08. 13:26
    • szuzyka---Mi az hogy most idén???---Most azonnal!--Ne haragudj,ezt azért nem írtam,mert gondoltam hogy tudod.,hiszen írod,hogy hallottad!De lehet,hogy az ONYF.-is mondta!---Intézkedjetek,nehogy késő legyen,mint itt,sok másnak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
szuzyka # 2012.12.08. 12:26

Köszönöm szépen a választ!

Sajnos el kell menjen. Nem bírja az iramot! Nem túl stabil a cég se ahol dolgozik. Ráadásul vagy 3 ember munkáját végzi. Este mikor hazajön leül a székbe és alszik vagy 1,5 órát. Nagyon elfáradt. Nem panaszkodásként akarom mondani, de tényleg ez van! A korengedményest tényleg idén el kell intézni? Mert mintha ezt hallottam volna?
Még egyszer köszönöm a választ!!!
Szép napot, és kellemes ünnepeket!!!

sitimaci # 2012.12.08. 12:12
    • Kedves 'szuzyka'!!!---az 1952-ben születetteknek a 62. életév betöltését követő 183. nap,
az 1953-ban születetteknek a betöltött 63. életév, az 1954-ben születetteknek a 63. életév betöltését követő 183. nap, az 1955-ben születetteknek a betöltött 64. életév, az 1956-ban születetteknek a 64. életév betöltését követő 183. nap , az 1957-ben születetteknek a betöltött 65. életév.--
  • Akkor menjen el Korengedményes ellátásra!/Korhatár Előtti Ellátás!/ Ha elakar menni,akkor indítsa el,adja be a papírokat,-a munkahelyén valószínű tudják hogy mit-hogyan kel,az utolsó munkanapot követően lehet ellátott,igaz hogy csökkentett,de ha elakar menni akkor ez nem olyan fontos!Ha igen,akkor várjon 62 és fél éves koráig!--/Tehát!--62,5-éves korában mehetne el,hivatalosan/!!!A fél év,az fontos,mert "átesik" a másik évre!Így Apukád,2015.02.19.-én mehetne el,teljes jogú öregségi nyugdíjba!!/Most pedig elmehetne előbb,igaz egy kicsit csökkentik!/---Szia.Üdv.Pisti
Gariba # 2012.12.08. 11:40

Félreérthetően fogalmaztam, úgy látszik. A munkakönyvem megvolt és meg is van, visszaküldték postán, csak most nem tudom hová tettem, amikor a kérdésetekre megnéztem volna, hogy mi volt beírva a kilépésemnél pontosan. Szóval az megvan, csak meg kell keressem. Amúgy jogos a "letolás", elég rendetlen vagyok, ilyen papírok terén 40 évre visszamenőleg meg pláne. Van könyvelőm, a mostani nem ugyanaz, mint aki kezdte, ezt a TB kiskönyvet megkérdezem tőle, de nem emlékszem, hogy valaha is láttam volna ilyet. Amióta megszűnt a munkakönyv, utána még 2 évet dolgoztam alkalmazottként, azóta egyéni vállalkozó vagyok. Fagyongy55 kérdésére 60 éves múltam idén. Sajnos.

szuzyka # 2012.12.08. 11:27

Tisztelt fórumozók!

Ha tudna valaki segíteni azt nagyon megköszönném!
Tehát édesapám 1952. 08. 19. születésű. Voltunk bent a nyugdíj folyósítónál hogy szeretne elmenni előre hozott öregségi nyugdíjba. Az ügyintéző mondta hogy nincs ilyen csak majd 63 ás fél évesen mehet nyugdíjba. De ha már ott voltunk akkor kértünk papírokat szolgálati idő kiszámolására. Nov. 20.-án meg is kaptuk, hogy 43 év és 359 nap szolg ideje van. Felhívtam az ügyintézőt és meglepődtem mikor tájékoztatott hogy korengedményes ellátásra jogosult lenn. Ami olyan mint a nyugdíj de mégse mert 8% csökkentett. Kell hozzá egy nyilatkozatot hogy a munkáltatóhoz bejelentettük a szándékát, valamint a kilépős papírjai, és a kiszámolt évek. Édesapám nagyon fél kilépni a munkahelyéről mert az egyik ügyintéző ezt mondja a másik meg mást, nehogy két szék között a padlóra essen! Valóba elmehet korengedményesbe vagy nem? Mert akkor még idén felmondatok vele és adom be a nyugdíjfolyósítóhoz a papírjait.
A válaszokat várom! Köszönettel!!!

sitimaci # 2012.12.08. 10:31
Ezt írtam és ezt nem értettem én sem
  • Ezek nélkül nem "működhetnek a dolgok",sehol sem!Ezek olyan hivatalos dokumentumok,amikre mindig szükségünk van/volt/ egészen addig,amíg dolgoznunk kel!/kéne!/!!!---Az ONYF.-nek is kel,nyugdíjügyben!Ők meg,mindig visszaküldik,ha átnézték!!!!---
fagyongy55 # 2012.12.08. 10:11

Gabira magadnak könyvelsz? Vagy van könyvelőd, mert akkor a tb kiskönyv nála van.Hogy akartad összeszámoltatni az idődet a munkakönyvet bekellet küldeni hozzá és a többi papírt.Bocsánat csak próbálok segíteni.

sitimaci # 2012.12.08. 08:57
    • Gariba!---Már nem nem emlékszem,hogy hány éves is vagy!--Ha "elég idős" akkor a Munkakönyv mellé kellet a kis TB.könyv is!/Régen még volt,MIL-lap is/A Munkakönyv megszűnése után,meg a munkaszerződésről adtak ki igazolást,ami a Munkakönyvet helyettesítette!/--Amúgy valamilyen kartont mindenhol kellett vezetni a dolgozóról,még akkor is ha semmi köze nem volt,a fizetéshez!Ez a Személyi Karton!!!!Hiszen ez regisztrálta a dolgozót!--És ez a lényeg!!!--Nálad valami más bibi lehet,ami lehet,hogy a munkaadód hibája,vagy a Tied!/És nem bántóan írom,de a munkaviszonnyal kapcsolatos minden papírt el kel tenni,egészen a nyugdíjba vonulásig!--Vagy a halálunkig!/--Sok munkahely,nem is vesz fel olyan jelentkező dolgozót,akinek valamilyen papírja hiányzik vagy nincs rendben!!!--Érdekes ügy a Tiéd!!!Menj be a volt munkahelyedre és egyeztessetek minden papírt és azt is,hogy hogyan voltál bejelentve-mit-hogyan küldtek a TB.felé,anno!!!!!!---Üdv.-----/A Munkakönyv,1992-ben szűnt meg és elkellet tenni!!!/-----
Gariba # 2012.12.07. 17:28

Köszönöm az információkat, amiket írtatok. Ez a személyi karton biztató. Hátha ez meglesz. Sárga kis TB könyvet én az életben nem láttam, vagy ha igen, nem emlékszem rá. Munkakönyvem van, most pont nem találom, de ez a 12 év úgy szerepel, hogy beléptem, aztán kiléptem, fizetés nélküli nincs feltüntetve, viszont a fizetésnél be volt írva, hogy veszélyességi pótlék, erre határozottan emlékszem. Sitimaci Pisti felvetésére válaszolva, persze, én megértem, hogy csak a beküldött adatok alapján fogadják el az időket, de akkor az adatszolgáltatással van a baj. Én most már lassan 20 éve egyéni vállalkozó vagyok. A szolgálati idő megállapítása során bekérték az APEH-NAV-tól a nem igazolt éveimet. Én is elmentem és kikértem ezeket a vitatott éveket, kaptam jövedelemigazolásokat, amit bevittem magammal az egyeztetésre. Láttam az ügyintézőnél a NAV levelét és benne a listát, hogy melyik évem nincs és a kezemben meg ott volt a NAV igazolása ugyanerről. Így szereztem 3 évet. Szóval nekem sajnos csak rossz tapasztalatom van eddig. Szép hétvégét kívánok és még egyszer köszönöm az együtt gondolkodást :)

fagyongy55 # 2012.12.07. 15:30

Gariba nem emlékszem 100% ig de az biztos, 1988 ig személyi kartont kellet vezetni a cégeknek a dolgozókról fiz.levonásokról. Ezután és ezt nem tudom biztosan , hogy 1989 től vagy 1990 től kellett Flopi lemezen küldeni minden hónapban a tb nek, de a kinyomtatott példánya a munkáltatónál le volt füzve. Ezt azért írom le neked mert a cégnél ahol dolgoztam az utolsó 5 évben én töltöttem ki a nyufig részére az adatlapot e kartonok alapján ha béradatokat kértek. Nem tudom, hogy mikor szünt meg a munkakönyv nézd meg, hogy abba mit írtak amikor kiléptél,vagy a kis /akkor sárga /Tb kiskönyvbe.Sőt azokban az időkben évente egyszer kaptunk ugynevezetttb igazolást hogy biztosítottak vagyunk.

sitimaci # 2012.12.07. 05:55
Kedves Gariba!!!-
  • Vagy valami rosszul szerepeljen-másképpen szerepeljen-rossz adat legyen ránk vonatkozóan,mint ahogyan valóban történt!!!---'Mint ahogy az,amit írsz,hogy a TB.-szerint Te 1990-ben elmentél fizetés nélküli szabadságra'!!Ez csak úgy lehetséges,hogy ha "így lett lejelentve"!De hogy miért,az nem tudom!De ha Te beviszed azt a papírt,amin bizonyítod azt,hogy ez nem így volt,akkor Te nyersz!És kiderül az,hogy hol történt a hiba!!!Írd majd meg,légy olyan kedves,hogy mit intéztél,mert érdekes és tanulságos lehet!!! Szia:Pisti
sitimaci # 2012.12.07. 05:47
    • Kedves Gariba!!!---Mielőtt véletlenül azt gondolnád,hogy a TB.-ét szeretném védeni,leírom azt is,hogy a tévedés joga,náluk is meg van!!!De!--Sokunknak még a gyermekkori szünidős diák munkára is,megvoltak az adatok,a '60-as évekből!Mert le voltak adva!!!---Na,ez a kulcs szó!!!!-----Kérdés az,hogy a munkahelyed,mit,hogyan adott le és milyen formában!Ha ők rosszul csináltak valamit/elszúrták!/ akkor az úgy "szerepel"/vagy nem szerepel/a TB.-nél!---Javaslom,hogy,mivel azt írod,hogy nagy cégről van szó,menj el,hozzájuk és kerestesd meg velük az erre vonatkozó dokumentumokat és másoltasd le,azokat a paírokat-igazolásokat,vagy mást,ami kel és vidd be a TB.-nek!Amúgy nagyon sok ilyen eset van és a TB.-minket kötelez /és jogosan/ arra,hogy pótoljuk a hiányzó papírokat,mivel náluk nincs meg és ez nekünk az érdekünk,hogy meglegyen!!!---De ismétlem,az hogy náluk elvesszen,előfordulhat,de erre kisebb az esély---Üdv.Pisti
Gariba # 2012.12.07. 02:34

fagyongy55 Bocs, nem válaszoltam, kislány vagyok :) De már lassan se fiú, se lány a méregtől.

Gariba # 2012.12.07. 02:30

Az 1 év és 3 hónap egy hosszabb, 12 éves munkaviszony vége. Ez alatt voltam gyesen is 2 gyerekkel. A kisebbik gyerekkel csak 2 évet maradtam otthon, pont azért, mert szükségünk volt az én keresetemre is, így ő bölcsődébe járt, én meg visszamentem dolgozni 1989. januárjában. A GYES 2 éve szerepel is, meg az is, hogy utána 1 évig dolgoztam, de a TB szerint a következő évben, 1990-ben elmentem fizetés nélküli szabadságra. Teljesen hihetetlen ez. Meg szerintem nem is úgy volt akkoriban, hogy valaki csak úgy..., ahhoz komoly indok kellett, beteg gyerek, vagy idős, beteg szülő, nekem semmi ilyen okom nem is volt. A dossziémat nem találják, ha kötelező megőrizni, ha nem. Talán még előkerítik valahonnan, jövő héten személyesen bemegyek. Egy vicc. Nem kis cégről van ám szó, ez egy nagy kutatóintézet, csak azért nem akarom leírni, hogy mi a neve, mert voltaképpen szerettem őket. Ja még ez is egy bánatom, végig, míg ott dolgoztam, ugyanazon a széken ültem és ugyanazt csináltam. Ennek ellenére a 4 év 8 hónapot szedtek össze, mint korkedvezményre jogosító időt, ami 3-5-8 hónapokból áll össze, mintha hol röntgeneztem volna, hol nem. Nőknek 8 év után jár 2 év, még véletlenül sem 4 év után 1 év... Szóval nagyon kezd elegem lenni. Köszönöm, hogy meghallgattatok :)

fagyongy55 # 2012.12.06. 15:44

Gariba még valami mi az hogy nincs meg a személyi dossziéd 50 évig köteles a munkáltató megőrizni vagy levéltárba helyezni, de azt tudniuk kell hogy hol van??? már itt sántít a dolog.

fagyongy55 # 2012.12.06. 14:17

Gariba ez közbeeső idő volt annál a cégnél vagy csak ennyi ideig dolgoztál ott? Mert ha közbeeső akkor a munkáltatód a ludas lehet hogy egy időre kijelentett? fiú vagy netán kislány ? Nem voltál otthon a gyerekekkel? Próbáld meg a régi munkatársakkal igazolni.