GYED,GYES, táppénz


anne01 # 2009.07.19. 08:10

Stabika:

Igazad van. Mónika24-nek még 45 napig fog passzív táppénz járni, mivel júliusban kezdődik a keresőképtelensége. Ezt elnéztem.

benevar # 2009.07.19. 06:49

Kedves Attilee!

Elhamarkodtam a választ. Gyed-re akkor leszel jogosult, ha biztosítási jogviszonyban állsz, ill. a biztosításod a Thgy folyósítás időszaka alatt szűnik meg. Arra ügyeljetek, hogy a Thgy-t a munkaviszony fennállása alatt igényeld, ill. a bejelentéshez munkavégzés is kapcsolódjon.

benevar # 2009.07.19. 06:43

Kedves Attilee!

A Gyed a számítás időszakában figyelembe vehető 2%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelem 70%-a. Az alapba beleszámít a bruttó munkabér, a betegszabadság. Betegszabadság nélkül bruttó 3.267 Ft/nap.

benevar # 2009.07.19. 06:37

"A passzív tápénz tudtommal nem 30, hanem 45 napig jár!"

2009. július 31-e után bekövetkező keresőképtelenség esetén már 30 nap a jogosultság.

Stabika # 2009.07.19. 06:33

anne01 nek.

A passzív tápénz tudtommal nem 30, hanem 45 napig jár!

Milcsi2 # 2009.07.18. 20:27

Kedves Szakértők és Fórumozók!

Kicsit összetett a dolog, de a tények röviden:
2006. márciusától táppénzen voltam, a kisfiam 2006 novemberében született, ekkor kb 160 volt a bruttóm.
Tgyás, Gyed majd 2008 novembertől Gyes.
Jelenleg Gyes mellett április 1-el kezdődően a felhalmozott és idei szabimat töltöm, ami e hónap 24.vel jár le.
Július 27-től táppénzre mennék, mert várjuk a tesót 2010 március elejére.
Sajnos nem lesz meg a 180 bérezett napom, csak kb. 120.
Ebben az esetben hogyan alakul a táppénz, tgyás és gyed?
Azt hallottam, ha gyes mellett megyek táppénzre és nincs meg a 180 nap akkor a minimálbér az alap és csak annyi ideig lehetek táppénzen, amennyi bérezett napom van, de a 120 nap nem tart ki a szülésig?
De azt is hallottam ha lemondanám vagy átadnám (a rokkant nyugdíjas nagyszülőre gondoltam) a gyest, akkor is a minimálbérből számolják ugyan, de viszont 1 évig is kaphatom a táppénzt?

Attilee # 2009.07.18. 19:14

Munkanélküli voltam 2008 oktobertöl-2009 julius 17 ig.
Terhes vagyok.Egyik ismerösöm bejelentett hogy legyen munkaviszonyom. 140 ezer forintra.De csak januárig.Én 2010 februárba szülök.Januárba elmegyek GYermekágyi segélyre szülésig.
Kérdésem?
a gyedet hogy számolják?mennyi lesz a gyed összege az én esetemben?
elöre is köszönettel:

anne01 # 2009.07.17. 18:56

Ha nem hosszabbítják meg a szerződésed, 2009.08.31-től passzív táppénz 30 napig, utána álláskeresési járadék igénylése, álláskeresésiről pedig tgyás-t, gyed-et igényelhetsz, bár ennek megvan a "trükkje". Ezzel kapcsolatban olvass vissza pár oldalt, sokszor leírták itt a fórumon.

Mónika-24 # 2009.07.17. 17:21

Mónika-24 vagyok és nagyon várom valakinek a segítségét!
Köszönöm

monalisa1 # 2009.07.16. 22:22

Bereniké

A jubileumi jutalom munkaviszonyhoz kötött.

A fizetésnélküli szabadság ideje alatt a munkaviszony szünetel, bár továbbra is alkalmazásban áll. A munkavállalót "passzív" állományba veszik, majd az engedélyezett időtartam leteltével ismét folytatódik az érdemi munka.

Járulékfizetés ez idő alatt nem történik.

Én laikus hozzászólóként ezt tudtam összegezni.

Tessék beírni a Google keresőbe a "fizetésnélküli szabadság" kifejezést, és az első 1-2 oldalnyi találatból lásd a fentiek lényege.

Mónika-24 # 2009.07.16. 17:18

Tisztelt Fórumozok!

10 hetes terhes vagyok. 6 éve dolgozom ugyanannál a vállalkozónál. Mától táppénzre vettek.
A szerződésem lejár 2009.08.30-án. Minden félévben szoktuk újítani.
Az lenne a kérdésem,hogy a szülésig minden hónapban kapok táppénzt?
Illetve, ha nem újítja meg a szerződésemet a főnököm, akkor milyen juttatás után érdeklődjek? Vagy a táppénz akkor is járna tovább?
Nagyon nehéz lenne kereset nélkül véghez vinni a terhességet!
KÉREM SEGÍTSENEK!!!

Dödölle1 # 2009.07.16. 12:28

Tisztelt Segítők!

Passzív táppénzzel kapcsolatban lenne egy égető kérdésem.
2009. április 30.-án, csütörtökön délután megkaptam az azonnali hatályú felmondásomat a munkahelyemen.
Ezután péntek május 1.-je volt, munkaszüneti nap, majd hétvége (május 2.-3.-a) következett.
Az egészségi állapotom eléggé leromlott, ezért az ELSŐ lehetséges MUNKANAPON az orvosom felvett passzív táppénzre. A szükséges papírokat benyújtottam az OEP-hez. Időközben szerencsémre sikerült elhelyezkednem, de kb. 30 napig betegállományban voltam.
Sajnos az imént kaptam kézhez az OEP levelét, miszerint nem kapok táppénzt ezen időszakra, mert több, mint 3 naptári nap telt el az elbocsájtásom és a betegállományba vételem között.
Az a kérdésem, van-e lehetőségem fellebbezni, ugyanis úgy érzem, LEHETŐSÉGEM sem lett volna előbb kiiratni magam az orvossal, mert nem a köztes napok munkaszünetek és hétvégék voltak.

Várom szíves válaszukat.

Üdvözlettel:

Kovács Zoltán --------------
Válasz.

1. A jogorvoslathoz való jog alkotmányos alapjog, tehát van lehetőséged fellebbezni. A módját (kihez, milyen határidőn belül) megtalálod az elsőfokú határozat rendelkező részében.

2.Az általad közölt adatok szerint a másodfokú hatóság a határozatot helyben fogja hagyni, mivel a döntés megfelelt a hatályos jogszabályoknak.

3. Az orvosnak van lehetősége (jogszabályi felhatalmazása) arra, hogy a keresőképtelenséget az orvosnál történő megjelenéstől eltérően, 5 nappal visszamenőleg igazolja. Az, hogy Ő él-e ezzel a lehetőséggel az az Ő belátására van bízva, ez orvosszakmai kérdés.

(A jogalkotó tehát gondolt az általad felvázolt esetre is, azaz rendelkezett arról is, hogy hogyan lehet eljárni akkor, ha a beteg a hétvégék (munkaszüneti napok, munkanap áthelyezések stb.) halmozódása miatt nem tudott orvoshoz menni.)

Hangsúlyozom , hogy ez lehetősége és nem kötelessége az orvosnak!

4.Mit tehetsz? A Ebtv. 45.§. (4) alapján kérheted az ORSZI-t, hogy utólag igazolja a keresőképtelenségedet visszamenőleg. (A jogszabály úgy fogalmaz, hogy ezt az ORSZI, ezt csak kivételesen indokolt esetben teheti meg. A gyakorlat az, hogy egy náthával nem, daganatos, vagy más súlyos betegség esetén esetleg igazolja a keresőképtelenséget visszamenőleg is.)

A válaszomat megalapozó jogszabályok:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

45. § (1) A betegség okozta keresőképtelenség elbírálásánál az a foglalkozás, illetőleg az a munkakör az irányadó, amelyben a biztosított a keresőképtelenségét közvetlenül megelőzően dolgozott.

(2) A keresőképesség elbírálására az egészségügyi szolgáltató finanszírozási szerződésben nevesített orvosa és a keresőképesség elbírálására jogosító szerződést kötött orvos jogosult.

(3) A keresőképtelenség a vizsgálatra jelentkezés időpontjától eltérően, legfeljebb öt napra visszamenőleg is igazolható.

(4) Kivételesen indokolt esetben - a (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az orvosszakértői szerv a keresőképtelenséget a vizsgálatra jelentkezés időpontjától legfeljebb hat hónapra visszamenőleg is igazolhatja. ---------------
43. § (1) Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett. ----------------------
Üdv. :)
Bereniké # 2009.07.16. 11:18

Tisztelt Szakértő!
Jubileumi jutalom kifizetésével kapcsolatban kérném állásfoglalását.
Munkavállalónk közalkalmazotti jogviszonyának kezdete 1979. 09. 01.
2009. 09. 01-én lenne jogosult a 30 éves jubileumi jutalomra. A dolgozó 2007. 10.12-től 2009. 08. 31-ig kérésére, személyi-és családi körülményeire való hivatkozással fizetés nélküli szabadságot kapott.
A fizetés nélküli szabadság időszaka beleszámít-e a jubileumi jutalomra jogosító időbe?
Egyéb fizetés nélküli szabadságon lévő időszakok pl. gyes, gyed, közeli hozzátartozó ápolása stb. beleszámíthatóek-e a jubileumi jutalomra jogosító időbe?

Segítő válaszát előre is köszönöm!

odribebi # 2009.07.16. 10:27

nandy:
köszönöm a tájékoztatást. Ez lett volna a kérdésem. A munkáltatóm szeretne visszavenni, de egyenlőre nincs munka és ezzel is időt nyernénk.Így nem szűnne meg egyenlőre egyik munkaviszony sem és lesz választási lehetőség.köszönöm a választ!

nandy # 2009.07.16. 07:58

jav.
"az akadályoztatástól számított" helyett
az akadályoztatás megszűnésétől számított...

nandy # 2009.07.16. 07:57

odribebi:

A munkavállaló köteles a fizetés nélküli szabi lejártát követő napon megjelenni a munkahelyén. Ha nem jelenik meg, az alapot adhat a munkáltatónak a rendkívüli felmondásra (ez esetben nem jár végkielégítés, felmondási idő).
Az is igaz, hogy az előző évekről megmaradt szabadság kiadását az akadályoztatástól számított 30 napon belül ki kell adni. A szabadság igénybevétele a munkáltató előzetes engedélyével történhet.
Tehát most kellene írásban kérni a munkáltatótól, hogy aug. 8-tól engedélyezze a szabadságot. De ha lejár a szabi, akkor muszáj lesz dönteni.

nandy # 2009.07.16. 07:53

Tisztelt Kovács Zoltán!

Sajnos nem lehet mit tenni. Az orvosnak lehetősége van legfeljebb 5 napra visszamenőleg táppénzre venni a beteget, de ehhez a betegnek is jeleznie kell, hogy több napja munkaképtelen (csak a munkaszüneti napok miatt nem tudott első nap orvoshoz menni). Ha ez elmaradt, utólag már nem lehet "orvosolni".

Dödölle1 # 2009.07.16. 06:11

köszönjük szépen a kimerítő tájékoztatást, beszéltünk egy osztályvezetővel,a­ki ugyanezt elmondta.a bibi abban rejlik,hogy ez jelen pillanatban van igy))))))))

majd meglátjuk,hogyan változnak a dolgok jövőre -------------
Kedves Karcsika!

Általában elmondható, hogy az itt, a REP-nél, vagy bármelyik közigazgatási szerv ügyfélszolgálatán adott tájékoztatások a jelenleg hatályos jogszabályok alapján igazak.

Sajnos a jogbiztonságot nem erősíti az a gyakorlat, amely szerint az adó és Tb. jogszabályok évente, vagy mint pl. 1996-ban, 2006-ban és most, 2009-ben évente többször is változnak, így az a naponta ezzel foglalkozók számára is már-már követhetetlen.

Valószínűleg a kolléga azt is hozzátette, hogy a jelenlegi ismereteink szerint, a közeljövőben, az általad felvetett kérdéskört nem tervezik megváltoztatni.

Üdv. :)

Karcsika # 2009.07.15. 19:12

köszönjük szépen a kimerítő tájékoztatást, beszéltünk egy osztályvezetővel,aki ugyanezt elmondta.a bibi abban rejlik,hogy ez jelen pillanatban van igy))))))))

majd meglátjuk,hogyan változnak a dolgok jövőre

üdv mindenkinek

kozozi # 2009.07.15. 18:48

Tisztelt Segítők!

Passzív táppénzzel kapcsolatban lenne egy égető kérdésem.
2009. április 30.-án, csütörtökön délután megkaptam az azonnali hatályú felmondásomat a munkahelyemen.
Ezután péntek május 1.-je volt, munkaszüneti nap, majd hétvége (május 2.-3.-a) következett.
Az egészségi állapotom eléggé leromlott, ezért az ELSŐ lehetséges MUNKANAPON az orvosom felvett passzív táppénzre. A szükséges papírokat benyújtottam az OEP-hez. Időközben szerencsémre sikerült elhelyezkednem, de kb. 30 napig betegállományban voltam.
Sajnos az imént kaptam kézhez az OEP levelét, miszerint nem kapok táppénzt ezen időszakra, mert több, mint 3 naptári nap telt el az elbocsájtásom és a betegállományba vételem között.
Az a kérdésem, van-e lehetőségem fellebbezni, ugyanis úgy érzem, LEHETŐSÉGEM sem lett volna előbb kiiratni magam az orvossal, mert nem a köztes napok munkaszünetek és hétvégék voltak.

Várom szíves válaszukat.

Üdvözlettel:

Kovács Zoltán

Stabika # 2009.07.15. 18:02

nandy

Köszi a választ.

Igen, tudom igazolni hogy levelet küldtek ki a közös megegyezés aláírása előtt hogy rendes felmondás. A levélben szerepel az is hogy erről a munkaügyi központot is tájékozttaják.

odribebi # 2009.07.15. 15:47

Kedves Mindenki!

Remélem tud valaki nekem információval szolgálni. A helyzet a következő:
Aug 7-én jár le a gyesem az előző munkáltatómnál­.Viszont én 2008 szept.8-tól közalkalmazotti munkaviszonyt létesítettem Gyes mellett. A kérdés:mindkét helyen bizonytalan a helyzet, ezért arra gondoltam, hogy az előző munkáltatómnál(míg nem derül ki, hogy vissza vesznek-e?) még nem szüntetem meg a munkaviszonyt, hanem kiveszem a szabadságokat és a jelenlegi Gyes melleti munkahelyemen egyenlőre tovább dolgozom (itt a szerződésem határozott idejű és aug 7-én jár le). Illetve ha ez így megoldható, mi a teendőm, OEP…stb szempontjából, illetve milyen szerződést kell kötnöm a Gyes melletti munkahelyemen. 09T041-es nyilatkozat…stb?Vá­rom válaszotokat!
Köszönettel!

Dödölle1 # 2009.07.15. 14:48

Hátha valaki szívesen elolvassa:

Állásfoglalás passzív táppénz elbírálásával kapcsolatban
Kérdés:

Tisztelt Ellenőrzési Főosztály!

Fent nevezett dolgozónk biztosítási jogviszonya társaságunknál 2008. november 7-én megszűnt. Táppénz igényt nyújtott be 2008. november 03-tól 2008. november 09-ig, 2008. november 10-re keresőképes lett. 2008. november 03-tól 2008. november 07-ig terjedő időszakra betegszabadságot, illetve 2008. november 08-09-re passzív táppénzt fizettünk a dolgozó részére.

2008. november 28-án kezdeti táppénzes lappal kereste fel kifizetőhelyünket, ami 2008. november 10-től szól, jelenleg is táppénzen van.

Kérjük szíves állásfoglalásukat, hogy volt dolgozónk részére fizethető-e továbbra is a passzívjogú táppénz az újabb kezdeti táppénzes lap alapján?

Segítségüket köszönjük. Budapest, 2008. december 04. ----------------------------------------------------
Válasz:

Tisztelt Kifizetőhely!

Pénztárunk Általános Ellenőrzési Osztályára érkezett az un. „passzív” táppénzre jogosultság megállapításával kapcsolatos tájékoztatást kérő levelük, melyre az alábbiakat közöljük.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 43. § (1) bekezdése szerint „Táppénzre jogosult az, aki a biztosítás fennállása alatt vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik, és a Tbj.-ben meghatározott mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett”.

Tekintettel arra, hogy beadványukban leírt esetben volt munkavállalójuk a biztosítási jogviszony megszűnését követő harmadik napon vált ismételten keresőképtelenné, ezért „passzív” jogú táppénzellátásra – az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén – jogosult.

Budapest, 2009. január

Ellenőrzési Főosztály

kiskocsi # 2009.07.15. 06:24

Kedves Válaszolók!

Köszönöm a gyors választ, de még nem minden világos.
A cég, ahonnan eljöttem szülni, felszámolás alatt van. Az első gyermekem 2007 októberében született. Jelenleg Gyeden vagyok, a második baba szeptember elején fog születni. Szeretném növelni a második baba után járó Thgy-t és Gyed-et, ezért a következő lenne a kérdésem:
A munkáltatómnál már csak én vagyok egyedüli munkavállaló, mert mindenkit kirúgtak (engem ugye nem tudtak). Szeretnék a szülés előtti hónapban dolgozni egy magasabb bruttóval egy másik cégnél, hogy az legyen a Thgy és Gyed alapom. Megtehetm-e ezt és hogy a legcélszerűbb? A régi munkáltatóm nem hiszem hogy tudna foglalkoztatni (már csak én dolgozok ott) a felszámolás miatt is. Kérhetem-e, hogy állásidőt biztosítsanak számomra, már ha ők nem tudnak munkát adni, vagy kénytelen vagyok kivenni a felgyülemlett szabadságaimat? Vagy esetleg elmehetek fizetés nélküli szabadságra? Az együttműködés a munkáltatóm részéről nem hiszem, hogy menne, mert nem a legjobb viszonyban váltunk el, és csak a törvényileg előírt dolgokat kérhetném tőlük, mert azt kénytelenek lennének betartani.
Hogy járok a legjobban? Két gyereknél a mai gazdasági helyzetben minden fillér nagyon számít!

Előre is köszönöm a válaszokat és ötleteket, hogy érhetném el célomat.

Mivel július végén már dolgoznom kéne, mert szept elején vagy augusztus végén szülök, kérem sürgősen válaszoljanak!!!!

Köszönöm!!!!

Milcsi2 # 2009.07.14. 15:15

Kedves Szakértők és Fórumozók!

Kicsit összetett a dolog, de a tények röviden:
2006. márciusától táppénzen voltam, a kisfiam 2006 novemberében született, ekkor kb 160 volt a bruttóm.
Tgyás, Gyed majd 2008 novembertől Gyes.
Jelenleg Gyes mellett április 1-el kezdődően a felhalmozott és idei szabimat töltöm, ami e hónap 24.vel jár le.
Július 27-től táppénzre mennék, mert várjuk a tesót 2010 március elejére.
Sajnos nem lesz meg a 180 bérezett napom, csak kb. 120.
Ebben az esetben hogyan alakul a táppénz, tgyás és gyed?
Azt hallottam, ha gyes mellett megyek táppénzre és nincs meg a 180 nap akkor a minimálbér az alap és csak annyi ideig lehetek táppénzen, amennyi bérezett napom van, de a 120 nap nem tart ki a szülésig?
De azt is hallottam ha lemondanám vagy átadnám (a rokkant nyugdíjas nagyszülőre gondoltam) a gyest, akkor is a minimálbérből számolják ugyan, de viszont 1 évig is kaphatom a táppénzt?