GYED,GYES, táppénz


csaga # 2009.02.03. 19:41

Kedves Néni.

Természetesen kiveheted a szabid, ha akarod,de minek???
Tgyásra és GYEDre jogosult vagy mert munkaviszonyban vagy, csak nem az utolsó éved átlegkeresete lesz az alapja a számításnak, hanem a jelenlegi szerződés szerinti besorolási béred.
Szerintem véletlenül se menj táppénzre, ha nem muszáj, mert a táppénzed lesz a TGYÁS alapja.
Ami azt jelenti, hogy a besbéred 70% (táppénz) és annak a 70% lesz a TGYÁS.
Ha nem lesz meg a baba 2010 áprilisig akkor még jól jöhet a szabid, és a szülés előtt 28 nappal már elmehetsz TGYÁSra.

csaga # 2009.02.03. 19:32

Kedves Zsanca.

Nyugodtan menj el a picivel TGYÁSra, csak ne felejtsd el lemondani a gyest a középsőre.
A munkáltatónak szinte mindegy, hogy mit fizet.
A háziorvosod tud kiírni szülési szabira.
A kiskönyved nem kell hozzá.

csaga # 2009.02.03. 19:28

Kedves VIOLA 81.

Szerintem nem jogos az igényed.
A munkáltató a belső szabályzatra fog hivatkozni.
Pontosan mi van a munkaszerződésedben???

csaga # 2009.02.03. 19:25

Tisztel szakértő.

Az lenne a kérdésem, ha a TGYÁS elő napján munkaviszonyba vagyok akkor passzív jogon jár a GYED is (ha jól tudom),
akkor is igaz-e ha az a felmondási időm lejárta előtti utolsó nap???

viola81 # 2009.02.03. 18:13

Tisztelt Szakértő!

Egy alapítványi középiskolában pedagógusként dolgozom. Jelenleg, mivel gyermeket várok táppénzen vagyok. A munkáltatóm a 30 napon túli táppénz esetén nem kívánja a béren kívüli juttatást számomra megadni. A döntését az intézmény cafeteria szabályzatával indokolja, amely valóban kiköti hogy a 30napot meghaladó táppénz esetén csoportváltás jön létre. "Csoportváltás: Ugyanezt a szabályt kell alkalmazni a jogosultság-változás (csoportváltás) esetén is, vagyis amikor a munkavállaló a két választási periódus között bármilyen okból kifolyólag átkerül az egyik cafeteria csoportból egy másikba. Ennek számos oka lehet, így pl.: belépéskor munkaviszony kezdete, próbaidő letöltése, kilépéskor felmondási /felmentési idő kezdete, munkaviszony vége, munkakör-váltás esetén kinevezés, lefokozás, áthelyezés, keresőállomány-változásnál GYÁS, GYES, GYED, 30 napot meghaladó betegszabadság, fizetés nélküli szabadság stb."
De az év elején kötött munkaszerződésemben benne van a béren kívüli juttatás viszont a fenti szabály egyáltalán nem jelenik meg benne.
Kérem írja meg nekem, hogy jogosan tartok-e igényt a betegszabadség idején a béren kívüli juttatásra.
Mielőbbi válaszában bízva, tisztelettel: Viola

zsanca # 2009.02.03. 09:24

Tisztelt Szakértő!

Folyamatosan vagyok itthon már a 2. gyermekemmel.Jelenleg gyesen vagyok.De mielőtt lejár a gyesem megszületik a 3. gyermekem.Március 11-re vagyok kiírva.Szeretném a szülés előtt 28 nappal megigényelni a TGYÁS-t,de a MÁV-os munkaügyes hölgy azt mondta,hogy ne akarjam ezt,csak akkor,ha megszületett a pici.Miért mondta ezt? Mivel ugye gyesről mennék TGYÁS-ra esetleg ha 28 nappal korábban veszem ki akkor kevesebb pénzt kapok,mintha már megszületett volna a baba?Vagy netán a hölgy lusta ezzel foglalkozni?Vagy az a baj,hogy azt már a munkahelyemnek kell fizetnie?Mert,ha ezzel anyagilag rosszabul járok akkor rendben nem igénylem korábban.És ha megigénylem 28 nappal korábban a TGYÁS-t,akkor milyen igazolás kell hozzá?Mert hallottam már olyat,hogy a terhesgondozási kiskönyv kell ehhez.Viszont akkor mivel megyek az orvoshoz?És ha előbb megszülök,és nincs visszadava a kiskönyvem?

Előre is köszönöm válaszát!

Néni # 2009.02.02. 21:34

Tisztel Szakértő!
2006.szeptembertől táppénzen voltam gyermekem születéséig,2007 áprilisig.Jelenleg GYED-en vagyok vele ez év áprilisig.(fizetés nélküli szabin,mint közalkalmazott)Szeretnénk még egy babát,ezért úgy terveztük hogy vissza megyek dolgozni,előbb kiveszem a szabimat (ami nem tudom mennyi?)ez idő alatt ha összejön,terhes leszek és szabiról egyenesen táppénzre megyek.Kérdésem:jár-e újra GYÁS, GYED,GYES illetve ha "így megyek vissza" és megigénylem a gyest az jár-e a táppénz ideje alatt is?
Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Tisztelettel:Néni

Jucus14 # 2009.02.02. 19:04

Tisztelt Szakértő.

A következő kérdésem lenne. 6 éves munkaviszonyom van, és 2008 szeptemberében táppénzre kerültem mert lombik beavatkozáson vettem rész. Azóta is táppénzen vagyok 16 hetes terhes.
Azt szeretném kérdezni, hogy mi alapján kell a fizetésemet kiszámolni. Az alapbérem (103,800 bruttó) 70%-át kell kapnom?
Találtam egy cikket az interneten amit Én lehet hogy rosszul értelmeztem.
„A táppénz kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben van 180 napi jövedelem: a táppénz összegét a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.“ -ez alapján magasabb lenne a táppénzem.
Válaszát előre is köszönöm szépen.

Horváth Judit.

Krisz73 # 2009.02.02. 18:23

Tisztelt Szakértő!
Gyermekem febr. 14.-én tölti be a 2 évet.
A tesót ápr. 28.-ra várjuk.Folyamatos munkaviszonyom van 4 éve, bérem br.68 500 ft volt, tudtommal ez nem változott.
Azután érdeklődök, hogy mire vagyok jogosult a köztes időben (táppénz,szabadság,gyes,tgyás), illetve milyen sorrenben kellene igénybe vennem, hogy jól (jobban) járjak anyagilag.
Köszönettel: Kriszti

Timcsa # 2009.02.02. 17:08

Nandy!

Felmondási védelem nemcsak a gyermek 3 éves koráig jár a GYES alatt, hanem a szülőnek engedélyezett fizetett nélküli szabadság idejére, gyermeke otthoni ápolása, gondozása céljából, amely az Mt. 138(5)bek szerint akár a 12. életév betöltéséig is járhat.

Nézz utána!!!

Soldier30 # 2009.02.02. 15:10

feleslegesen irtok ugyse válaszol senki... de akkor mi a f..sznak van ez az oldal?

Dödölle1 # 2009.02.02. 14:30

Sziasztok!

A gyed igénylésekor a munkáltatómtól kell-e írásban igényelnem a gyed idejére a fizetés nélküli szabit, vagy az a törvény erejénél fogva jár?

Válasz: Igen kell igényelni, Ő viszont köteles megadni, engedélyezni. (Azaz nem tagadhatja meg.)

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.02.02. 14:25
Kedves Szakértők! Az alábbi esetben kérném segítségeteket: A kisfiam 2008. jan. 15-én született. A munkahelyem megszűnt 2007.12.31-én, én akkor már tgyás-on voltam, tehát jár a gyed, de most nincs biztosítási jogviszonyom. A kérdésem a következő lenne: ha a gyed időtartama alatt születne még egy babánk, akkor ugye járna újra a gyed, mert a megelőző 2 évben voltam tgyáson és az bizt. jogviszonynak számít??? Vagy ha kicsúszunk a gyed időtartamából, akkor számolhatok úgy, hogy ami még a tgyásból benne van a megelőző két évben és azt kéne kiegészíteni annyi munkaviszonnyal, hogy meglegyen a 180 nap??? (családi vállalkozásba be lehetne jelenteni…) Erősítsetek meg hogy jól értem a jogszabályt, vagy magyarázzátok el, ha nem jól értem! Előre is köszönöm: Gabi -----------------------
Válasz:
  1. Nem, nem jár, mivel nem vagy biztosított! A „passzív” THGY és GYED csak összekötő idő, de nem biztosítás.
  2. THGY-ra az jogosult, aki biztosított (pl. van fennálló munkaviszonya) és a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja. A THGY-nál biztosításnak számít a munkaviszony megszűnése után folyósított THGY és GYED időtartama.
  3. GYED-re az jogosult, aki biztosított (pl. van fennálló munkaviszonya) és a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja. A GYED-nél biztosításnak számít a munkaviszony megszűnése után folyósított THGY időtartama, de a GYED időtartama már sajnos nem!!!!
  4. Igen, számolhatsz, de:

A jogszabály nem tiltja, hogy valaki a családtagjánál dolgozzon.
Ennek ellenére a kolléganőnek igaza van előfordulhat, hogy a MEP Pénzbeli Ellátási Osztálya az igény elbírálása során felkéri a MEP Ellenőrzési Osztályát arra, hogy a munkáltatónál tartson átfogó, vagy cél ellenőrzést és vizsgálják, hogy a munkát felvetted-e, ténylegesen dolgoztál-e?
Ezt a MEP a Tbj-ben és az Eb. törvényekben kapott felhatalmazás alapján, a Ket szerint eljárva megteheti.
Arra a kérdésre keresik a választ, hogy a munkajogot rendeltetésszerűen használta-e a két fél (te és a rokon vállalkozó), vagy csak szivességből, a magasabb összegű készpénzellátás megszerzése érdekében történt a bejelentés, történt e joggal való visszaélés?
Ennek keretében vizsgálni fogják a többi, hasonló munkakörű dolgozó bérét. Feltesznek olyan kérdéseket, hogy mi indokolta a Te "nagyon magas" béredet, miközben a többi, hasonló munkakörben dolgozó alkalmazott csak a minimálbért keresi, így hogy valósul meg az egyenlő munkáért egyenlő bér elve (feltünő az is, ha a vállalkozó is csak minimálbéren van bejelentve, miközben Te 150.000Ft/hó keresel), ha eddig nem volt alkalmazottja mi indokolta a felvételedet, ha elmész szülni felvett-e helyetted valakit, az mennyit keres....... stb.
Az ellenőrzés keretén belül vizsgálják (vizsgálhatják), hogy a foglalkoztató eleget tett-e a járulékfizetési kötelezettségének, mindenkit határidőben bejelentett-e stb.
Tanács: Ha mégis ezt választjátok ezekre a kérdésekre (és sok hasonlóra) készüljetek fel, legyen több olyan tanú aki igazolja, hogy azt az adott munkát amire felvettek Te azt tényleg végezted, az se baj, ha van olyan okmány, ami ezt minden kétséget kizáróan igazolja (pl. bolti eladó adott ki és írt alá ÁFÁ-s számlát, beszállítói okmányokat... stb.)
A tanúk ha lehet ne legyenek rokonok, hogy ne lehessen őket elfogultsággal őket vádolni és erre hivatkozva nehogy figyelmen kívül hagyják a tanúvallomásukat.
Hangsúlyozom a jog a családtagnál történő foglalkoztatást nem tiltja, de a joggal való visszaélést, a munkajog nem rendeltetésszerű használatát, az adó és TB. csalást igen, tehát a ha "csak" bejelentenek, de nem dolgozol azt nagyon nem javasolom.
Üdv. :)

szgabo79 # 2009.02.02. 13:10

Kedves Szakértők!

Az alábbi esetben kérném segítségeteket: A kisfiam 2008. jan. 15-én született. A munkahelyem megszűnt 2007.12.31-én, én akkor már tgyás-on voltam, tehát jár a gyed, de most nincs biztosítási jogviszonyom. A kérdésem a következő lenne: ha a gyed időtartama alatt születne még egy babánk, akkor ugye járna újra a gyed, mert a megelőző 2 évben voltam tgyáson és az bizt. jogviszonynak számít??? Vagy ha kicsúszunk a gyed időtartamából, akkor számolhatok úgy, hogy ami még a tgyásból benne van a megelőző két évben és azt kéne kiegészíteni annyi munkaviszonnyal, hogy meglegyen a 180 nap??? (családi vállalkozásba be lehetne jelenteni...) Erősítsetek meg hogy jól értem a jogszabályt, vagy magyarázzátok el, ha nem jól értem!

Előre is köszönöm: Gabi

sziszi79 # 2009.02.02. 10:31

Sziasztok!

A gyed igénylésekor a munkáltatómtól kell-e írásban igényelnem a gyed idejére a fizetés nélküli szabit, vagy az a törvény erejénél fogva jár?

nandy # 2009.02.01. 22:08

esztuska:

A TGYÁS, GYED ideje alatt az abban részesülő személy keresőtevékenységet NEM folytathat.
Az egyéni vállalkozóknál különösen kell figyelni, mert az ev. személyes közreműködésre kötelezett. Így vagy fel kell venni egy alkalmazottat, vagy nem szabad semmit sem csinálni. Jövedelmet sem vehet ki a vállalkozásából, csak év végén osztalékot, ha van nyereség.

nandy # 2009.02.01. 22:06

Felmondás alóli védelem csak a gyermek három éves koráig van. Utána hiába van továbbra is GYES-en, felmondhatnak neki...

Timcsa # 2009.02.01. 20:29

Ön jelenleg a munkáltatójától igénybe vett fizetés nélküli szabadságát tölti a gyermeke otthoni ápolása céljából, amely időre GYES-t folyósítanak önnek.
Ez az időszak védelmet nyújt önnek a rendes felmondással szemben, így a munkáltató megszűnéséig nem lehet önnel közölni a védelem fennállása alatt a rends felmondást.
Üdv

bejó # 2009.02.01. 07:05

Üdvözlöm!
Azzal a problémával fordulnék Önökhöz, hogy kisfiam ugyan már elmúlt 3 éves 2008 augusztusában, de jelenleg is GYES-en vagyok vele tartós betegsége kapcsán (asztmás). Munkahelyemen csoportos létszámleépítést hajtanak végre, melynek én is hatálya alá esek. Kirúghatnak betegségi GYES mellett???
Ha igen, mit tegyek hogy munkaviszonyom ne szakadjon meg, és ha kirúgnak ki fizeti a TB-met???
köszönöm
bejó

esztuska # 2009.02.01. 04:38

Kedves Nandy!
Köszönöm a gyors válaszod, azonban lenne mégegy kérdésem. A TGYÁS és a GYED ideje alatt folytathatom-e saját magam az őstermelői és falusi vendéglátói tevékenységet vagy jobb, ha a férjem átveszi.
Üdv: Eszter

nandy # 2009.02.01. 00:02

esztuska:

Ha jól értem, akkor most is van munkaviszonyod, csak fizetés nélküli szabin vagy. Ebben az esetben igen, járni fog újra a TGYÁS, és a GYED.

nandy # 2009.02.01. 00:00

Milcsi2:

alapszabály az, hogy ha a szülő nőnek azért nincs 180 nap figyelembe vehető jövedelme (pl. munkabér, de nem táppénz!), mert táppénzben, TGYÁS-ban, GYED-ben részesült, akkor az ellátás alapja megegyezik a korábbi ellátás alapjával.

nandy # 2009.01.31. 23:58

A szabadságmegváltáson kívül pedig jár még felmondási idő és végkielégítés is.

nandy # 2009.01.31. 23:57

lilla04:

Rendes szabadság jár a TGYÁS idejére, és a GYED első évére.
Mt. 131. § (1) Az alapszabadság mértéke húsz munkanap.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabadság a munkavállaló

  1. huszonötödik életévétől huszonegy;
  2. huszonnyolcadik életévétől huszonkettő;
  3. harmincegyedik életévétől huszonhárom;
  4. harmincharmadik életévétől huszonnégy;
  5. harmincötödik életévétől huszonöt;
  6. harminchetedik életévétől huszonhat;
  7. harminckilencedik életévétől huszonhét;
  8. negyvenegyedik életévétől huszonnyolc;
  9. negyvenharmadik életévétől huszonkilenc;
  10. negyvenötödik életévétől harminc

munkanapra emelkedik.
(3) A hosszabb tartamú szabadság abban az évben illeti meg először a munkavállalót, amelyben a (2) bekezdésben meghatározott életkort betölti.
132. § (1) A fiatal munkavállalónak évenként öt munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben, amelyben a fiatal munkavállaló a tizennyolcadik életévét betölti.312
(2) A szülők döntése alapján gyermeke nevelésében nagyobb szerepet vállaló munkavállalót vagy a gyermekét egyedül nevelő szülőt évenként a tizenhat évnél fiatalabb

  1. egy gyermeke után kettő,
  2. két gyermeke után négy,
  3. kettőnél több gyermeke után összesen hét

munkanap pótszabadság illeti meg. A pótszabadság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a tizenhatodik életévét betölti.

nandy # 2009.01.31. 23:53

Soldier:

A passzív táppénz ideje jelenleg 45 nap (bár tervezik ennek rövidítését).