GYED,GYES, táppénz


nandy # 2008.02.21. 09:48

jtundi

  1. jól tudod
  2. keresőtevékenységet nem folytathat a gyed-en lévő anyuka. Teljesen mindegy, otthon dolgozik-e vagy a munkahelyén.
nandy # 2008.02.21. 09:45

frobi: ezt inkább az OEP-től kérdezd meg.

(régebben a tényleges szülésig lehetett igénybevenni tp-t)

jtundi # 2008.02.21. 09:22

Nekem a GYED, GYES alatti munkavégzéssel kapcsolatban lenne kérdésem.

  1. A GYES alatt ha jól tudom, akár napi 8 órás munkát is lehet vállalni és értelem szerűen jár a GYES összege.
  2. A GYED mellett pedig abszolút nem lehet munkát vállalni? Még otthon végezhető munkát sem?

A segítséget előre is köszönöm!

frobi1 # 2008.02.14. 10:40

Sziasztok ! Kérdés: Meddig lehet egy kismama táppénzen ?A szülésre kiírt időpontig,vagy a tényleges szülésig?Vélemények eltérőek/háziorvos , nőgyógyász/Táppénzes papír herce-hurca .Túlhordás esete "forog" fent 10 nap-nál járunk.Légyszi segítsetek nehogy a tgyás,szülés utáni intézésénél derüljön ki kinek volt igaza.Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.13. 19:07

Az, hogy a 180 napba beleszámít az iskola, azt jelenti, hogy ad abszurdum 1 nap munkaviszony is elég, ha van mellette legalább 179 tanulói jogviszony.

Emmi # 2008.02.13. 14:41

Kedves Kovács Úr ésatöbbiek,

köszönöm a választ, de kicsit azért értetlen vagyok. tehát ha be kell számítani a felsőfokú tanulmányokat, még akkor is 180 napot kell dolgozzak? Hogy legyen miből kiszámolni a GYED-et, mert ugye az egyetem fizeti a TB-t nekem, de nincs jövedelmem.
Vagy mondjuk elég a felét munkaviszonyban, a többi meg lehet az iskola?
Üdv.
Emmi

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 15:08

Jól jártál.

crazy # 2008.02.12. 14:41

A téma nem teljesen a GYES-hez kapcsolódik, de mindenképpen a gyermek születéséhez, és nem találtam jobb fórumtémát.
Szóval az apa 5 nap szabadságáról van szó. A törvény szerint gyermek születése után 5 nap jár, aminek jogosságát a születési anyakönyvi kivonattal kell igazolni. Kérdésem, hogy mi van ikrek esetén? Szerintem egyértelmű, 2 születési anyakönyvi kivonat van, tehát 2x5=10 nap jár. Én meg is kaptam a munkahelyemen, de van olyan ismerős ikres apuka, akinek a munkahelye csak 5 napot akar adni, mert szerintük ikresekre nem tér ki külön a törvény.
Melyik a helyes eljárás?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 08:57

ObudaFan viszont neked is válaszolt.
Kicsit megkavartuk, elnézést.

csill75 # 2008.02.12. 08:52

köszi kbs... akkor keresek máshol válaszokat :(((((((

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 18:36

Bocs, csill75, én is Emminek válaszoltam, azok a számok nem rád vonatkoztak.

csill75 # 2008.02.11. 18:07

köszi Fan a választ... tehát ha van egy-két-horm hónap táppénz, akkor azt az összeget számolják a TGYÁS-GYED-be?

ObudaFan # 2008.02.11. 18:01

Emmi!

A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejét.

ObudaFan # 2008.02.11. 17:56

A folyamatosságnak csak az átlagkereset-számítás tekintetében van jelentősége. Ez így folyamatos, ha munkaügyi jogutódlás volt.

A TGYÁS és a Gyed szempontjából is a terhességet megelőző egy év átlagkeresetét kell figyelembe venni.

csill75 # 2008.02.11. 16:10

Köszönöm a választ, a 180 nap az oké... de pl. nálam áthelyezés történt előző melóhelyemről az újra, ami elvileg jogutódja az előzőnek (ÁEK-4 összevont kórház). Szerintetek ez folyamatos munkaviszony így?
SZeptember 15-re vagyok kiírva, nem tudom, mikortól kezdjem el a táppénzem, mert úgy tudom, a TGYÁS-ba az utolsó hónapok számolódnak bele, de ha táppénzen leszek, az nem lesz fényes... igaz ez? a nettó fizetésem 70%-át vegyem? vagy hogy? a táppénzből csak adót vonnak nem?

nandy # 2008.02.11. 15:08

http://www.oep.hu/portal/page?…

Vagy a munkáltatód bérszámfejtője.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 15:00

Összesen 180 nap biztosítás jogviszony két éven belül, és az utolsó nem szűnhetett meg több mint 42 nappal a szülési szabadság igénybevétele előtt.

csill75 # 2008.02.11. 14:13

Kedves Mindenki!

Segítséget szeretnék kérni táppénzjogosultságommal kapcsolatban, annyi mindent olvastam már, hogy teljes a káosz :( hol tudják megmondani az én szemszögemből, hogy mennyi táppénzt kaphatnék? és hogy utána a TGYÁS mennyi lenne?

Emmi # 2008.02.11. 13:24

Kedves Kovács Béla Sándor,

én utolsó éves egyetemista vagyok, júniusban fogom megkapni a diplomámat. Azt már megtudtam, hogy ha gyermeket szeretnék, csupán a hallgatói jogviszony után nem jár a GYED. Mostanában tervezünk babát.
Ha még most szereznék munkahelyet, vagy június után, amikor már nem lesz jogviszonyom, minimum mennyi ideig kell dolgoznom, hogy járjon a GYED? Vagy ez már nincs megszabva, csak az, hogy legyen egy jövedelmem, amiből megállapíthatják a díjat?
Válaszát előre is köszönöm:
Emi

nandy # 2008.02.11. 11:49

Logikusan gondolva: táppénzre jogosult vagy a veszélyeztetett terhesség miatt.
Tgyás = szülési szabadság, melyet a szülés időpontjától, de legkorábban a szülés kiírt időpontja előtt 4 héttel vehetsz igénybe, de nem kötelező a szülés előtt igénybe venni!

reka33 # 2008.02.11. 11:22

Kedves Jogi fórum,

Egy kis segítségre lenne szükségem a már feszegetett táppénz kontra tgyás témakörben.

Veszélyeztett terhesként táppénzre kellett mennem másfél hónappal a szülés várható dátuma elött.A körzeti orvos azonban megtagadta a táppénzt a szülés elötti 4 hétre mondván hogy akkor kötelező igénybe vennem a tgyást és szülési szabadságra mennem. Ez nagyon ledöbbentett mert a munkahelyemen a HR-esek azt javasolták hogy egészen a szülésig legyek táppénzen, hogy utána minél tovább kaphassam a tgyást.

Helyesen jár el a körzeti orvos? Valóban joga van megtagadni az táppénzt? Ha a körzeti orvosnak nincs igaza, mit tehetek? Milyen jogszabályokra hivatkozhatok?

Köszönettel,

Reka33

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.11. 09:20

a táppénzre menésemet a munkáltatóm megakadályozhatja-e.
Hogy akadályozhatná meg?

(Azzal együtt nem éppen méltányos eljárás a munkáltatóval szemben, amit tervez. Tudniillik neki kell fizetnie az első 15 napot betegszabadságként, a többi táppénznek meg a harmadát. Ha ezt megteszi velük, akkor a továbbiakban ne legyenek kétségei a hozzáállásuk felől.)

imoki # 2008.02.11. 08:53

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Jelenleg 2. gyermekemmel gyesen vagyok otthon. Időközben ismét gyermeket várok, és egészségügyi problémáim miatt az orvosom betegállományba vett. Kérdésem az, hogy miután megszüntetem a gyes-es állományomat (tudtommal egy időben gyesen és betegállományban nem lehetek), a táppénzre menésemet a munkáltatóm megakadályozhatja-e. Ha nem, táppénz alatt esetleg felmondhatnak-e nekem? Mennyi ideig lehetek betegállományban?
Pillanatnyilag határozatlan idejű érvényes munkaszerződésem van a céggel, azonban az elmúlt 4 alatt mióta otthon vagyok gyermekeimmel tulajdonosváltás következett be, ennek folytán nem ismerem az új vezetőséget és annak hozzáállását helyzetemhez. Mi a teendőm a jelen pillanatban, milyen bejelentési/kérvényi feladatom van a cég felé a betegállomány intézéséhez?
Válaszát előre is köszönöm.
Imoki

raczeti # 2008.01.14. 18:20

Monoka!

Ha teherbe esnél a szabi alatt és táppénzre mennél, akkor is igényelheted a gyest a gyermek két éves korától, mert a szabi letöltése munkaviszonynak számít, ami mellett lehetsz gyesen, és mivel "magaddal lennél" táppénzen, mint veszélyeztetett terhes, így tovább maradhatsz gyesen és veheted igénybe ezzel párhuzamosan a táppénzt.
A következő gyedet a szabi és a betegszabi 15 napjára járó átlagkereset 70% alapján számítják ki. Napi díjat számítanak, és annak 30szorosa lesz az egyhavi gyeded. Amennyiben ez nem éri el az épp aktuális maximumot, akkor napi díjas maradsz, ami azt jelenti, hogy a 30 napos (februárban 28 napos) hónapokban kevesebbet kapsz, mint a 31 naposban.

Ha ettől hitelesebb forrásból szeretnéd tudni az infokat, akkor a megyeszékhelyen megtalálható TB pénzügyi osztályán vagy a MÁKnál érdeklődhetsz.

Minden jót!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.14. 13:58

Az csak akkor igaz, ha a gyesről, gyedről visszatérő épp nem áll munkaviszonyban.

Azt meg sokszor elmondtam már, hogy szerintem a fizetés nélküli szabadság ideje alatt más munkaviszonyt létesíteni joggal való visszaélés. Van ellenkező vélemény, nincs kiforrott bírósági gyakorlat.