Közalkalmazott, köztisztviselő, közszolgálat


jamesz # 2007.07.19. 06:22

Két kérdésem lenne

1. veszélyeztetett terhes nő terhesség egész időtartamára jogosult lenne táppénzre. Azonban, hogy meglegyen a 180 nap biztosítása (hogy a TGYÁS-t ne minimálbér alapján számolják) az eddig ki nem vett szabadságát ki kéne vennie. Megtagadhatja a munkáltató ennek kiadását?Azaz átvihető-e ez a szabadság mondjuk a (távoli jövő) GYED utánra?

2.Közalkalmazott számítógépkezelésért kapott pótlékot. De már nem kezel számítógépet. A pótlék elvonható tőle? Azaz lehet kevesebb az illetménye?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.18. 20:00

Teljesen törvényes. Nem köteles a cégek ezzel a feltétellel szerződni - de nem is tiltja semmi, hogy ilyen negatív obligációt vállaljanak.

dns77 # 2007.07.18. 19:27

Két kérdésem is lenne.
1 A közalkalmazottakra a Mt 3 § (6) nem vonatkozik. Jól értem, hogy ez annyit tesz, hogy nem építhetnek a szerződésembe "konkurenciát kizáró" klauzulát? (ja igen, közalkalmazott lennék :))
2 A cseles munkaadó a közigazgatási szerv és külső cégek közötti (megbízási, vállakozási) szerződésekbe illeszti azt a pontot, hogy a szervtől munkaerőt (kötbér terhe mellett) nem vesznek át... azaz nem a közalkalmazottak szerződésébe próbálja a konkurencia kizárását foglalni. Ez ügyes, de mennyire törvényes? Már csak azért is, mert komoly tanácsadó cégekkel is szerződünk időnként, ahová alkalmadtán dolgozni is menne az ember.

erzsi51 # 2007.07.18. 16:11

Tanácsot szeretnék kérni. ez év május 31-én megszűnt munkaviszonyom junius 20-án járt volna a 35 éves jub.jutalom .Van-e valamilyen méltányosság a kifizetésre.

tomas64 # 2007.07.18. 13:19

A legfontosabb, hogy a főfoglalkozásod ellátása rovására ne menjen a többi!

jamesz # 2007.07.18. 13:12

Ha a közalkalmazott további jogviszonyban dolgozik (a főfoglalkozása is közalkalmazotti jv) négy órában, akkor...

a főfoglalkozásában helyettesítést végez, emiatt a további jogviszonyát nem tudja ellátni (a három munkakör( eredeti fő+további jv+helyettesítés is) eléggé fedik egymást annak ellenére, hogy más a munkáltató....szóval ebben az esetben szabadságra megy a dolgozó a további jogviszonyában???Hiszen nem tudja ellátni... vagy illetménynélküli igazolt távollét?...vagy mi?

Kirby # 2007.07.13. 10:42

bence: hasonló kérdés foglalkoztat engem is, csak a másik oldalról, egy másik topicban.
Nálunk intézmények egyesítése történik meg, közalkalmazottak vannak a régiekben, közalkalmazottak lesznek az újban is, jogutódlás történik az intézmények vonatkozásában.
Ilyen esetben az én jogértelmezésem szerint folytatólagos a jogviszony, és nem illeti meg a közalkalmazottat sem a flementési idő, sem a végkielégítés, ha úgymond nem akar átmenni az új intézménybe. Hozzáteszem, nálunk minden változatlan marad, csak a munkáltató személye változik meg.

bence1 # 2007.07.13. 09:48

Valaki válaszoljon már nekem az előzőleg leírt problémával kapcsolatban!
Előre is köszönöm!

bence1 # 2007.07.12. 17:34

A következőkben kérnék sürgős segítséget:
Tagiskolává válás miatt a munkáltató és a munkavégzés helye is megváltozik.
Mi történik,ha az új munkáltató tovább foglalkoztatna, de én nem fogadom el?
Jár-e a 7 hónap felmentési idő, (29 éves munkaviszonyom van)a végkielégítés?
Előre is köszönöm a segítséget!

Lyonee # 2007.07.12. 13:09

Ne is akard értelmezni a 22.§ (9)-t, mert az (a Péptv. 4/A. §-ra hivatkozik - prémiumévek program a költségvetési fenntartási körbe nem tartozó munkáltatóknál) nem a köztisztviselőkre vonatkozik. A nyugdíjszámítás mikéntjében nem tudok segítséget adni.

mókusmama # 2007.07.12. 12:37

Kedves Lyonee!

Ezzel kapcsolatban szeretném, ha az 1997. évi LXXXI. tv. 22. § 9. bekezdését értelmezné nekem, mert sajnos nem értem. Tehát ha ez évben megyek prémiumévekre, akkor az ez évi átlagkeresetem (a jubileumi jutalom miatt kérdezem) alapján számolják e majd a nyugdijamat az akkori szabályok szerint, vagy az ez évi havi fix jövedelmet veszik alapul. Vagy egészen másképpen számolják?

Lyonee # 2007.07.12. 12:00

A nyugdíjat mindig a nyugdíj-megállapítás kezdőnapján érvényes szabályok szerint számolják.

mókusmama # 2007.07.12. 10:49

Kedves Kismókus!

Köszönöm, hogy ilyen gyorsan válaszolt.
Az előbb elirtam, ez év október 18-án töltöm az 54. évemet. Tehát 53-ban születtem.
Ez a másik kérdésem miatt fontos.
Köszönöm

kismókus # 2007.07.12. 10:46

Kedves mókusmama!

A prémiumévek programban részt vevő köztisztviselőnek jár a 13. havi bér időarányos része, merthogy - és ez szerintem ritka, kivételes eset - indokoltan munkára berendelhető. Tkp. az adott közig. szerv állományában marad hivatalosan.

mókusmama # 2007.07.12. 10:31

Kedves Szakértők!

Köztisztviselőként dolgozom, 35 éves közszolgálati jogviszonnyal, és október 18-án töltöm az 55. évemet. Ekkortól elküldenek prémiumévek programba 5 évre. 2012. október 18-tól mehetek előrehozott nyugdíjba.
Az a kérdésem, hogy ha még ez évben aláírom a határozott időre szóló szerződést a PéP-hoz, akkor még a mostani nyugdíjszámítással mehetek-e előrehozott nyugdíjba 2012-ben.
A másik kérdésem, hogy a prémiumévekben résztvevő köztisztviselőnek jár-e a 13. havi fizetés 70 %-a.
Ezzel a törvénnyel kapcsolatban még nem minden eléggé "tiszta" a számomra, igy várom a válaszukat. Köszönöm

Lyonee # 2007.07.12. 09:37

Michaela!
Gondolom a jubileumi jutalmat is meg szeretnéd kapni. Azért nézz utána ennek az április 30-ai dátumnak. Mindenképpen úgy kérd a nyugdíjazásod kezdetét, hogy a 8 hónap felmentési időbe beleessen a 35. közalkalmazotti jogviszony betöltésének időpontja.

tomas64 # 2007.07.12. 09:06

Kedves Replika, a kérdsedre a válasz egyértelmű nem. A köztisztviselő ugyanis az államal köt szerzdést kinevezsekor, és ezért köztisztviselői ályafutása során egyszre tesz esküt, és egyszre köthető ki a próbaidő is.
Ez arra nem vonatkozik, ha a köztisztviselő jogviszonyát megszntetve, a magánszektorban helyezkedik el, majd valamikor ismét közszolgálatot vállal.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.12. 08:24

Akkor bármikor elmehetsz előrehozott öregségi nyugdíjba.

michaela # 2007.07.12. 08:22

Kedves Lyonee!
Jövő márciusban leszek 60 éves. Michaela

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.11. 15:46

Határeset.:)

Lyonee # 2007.07.11. 14:53

Kedves Michaela!
Az egyetemi tanulmányok ideje nem közalkalmazotti jogviszony, csak a nyugdíjszámításnál, a szolgálati idő megállapításánál vehető figyelembe.
Betöltötted-e az 57. életéved? Ha még nem, mikor fogod?

michaela # 2007.07.11. 14:37

Kedves Lyonee!
Jövő év április 30-án leszek 40 esztendős közalkalmazott. A jubileumi jutalmat csak akkor kapnám meg (azt hiszem), mert 5 év egyetem + 35 év munkaidőm így lesz. Viszont félek a nyugdíjszámítás megváltozásától. Szerinted mikor lenne érdemes nyugdíjba mennem? Köszönöm előre is: Michaela

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.10. 15:37

Egyetértek, a próbaidő áthelyezésnél számomra is joggal való visszaélésnek tűnik.

Lyonee # 2007.07.10. 15:36

Én a kjt-t ismerem elég jól. A ktv-t átnézve külön kikötés valóban nincs, de az áthelyezés lényege semmisülne meg a próbaidő lehetőségével. Az áthelyezést úgy kell tekinteni, mintha az áthelyezett az előző jogviszonyát is az új munkáltatónál töltötte volna el. Utólag pedig próbaidőt nem lehet kikötni.

replika # 2007.07.10. 13:44

(vagyis ha próbaidő alatt megszünteti a munkáltató a jogviszonyt, nem felmenti)

kösz
r.