Artisjus jogdíj importált adathordozóra


oligaliga # 2018.03.29. 09:49

A legvalószínűbb, hogy az üzletszerűség miatt áfa és/vagy szja bevallás és befizetés elmulasztása miatt kapott büntetést. Ennek semmi köze a jogdíjhoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 08:12

Mi miatt? Üzletszerűen árulta a neten a pendrivejait.

nonolet # 2018.03.29. 08:10

Balazs227

Azért nem ártana tudni, hogy mi miatt is büntették!

Addig csak urban legend...

nonolet # 2018.03.29. 08:09

paxia

A kulcsszó: átalány

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.29. 08:02

Focihoz is értesz, ugye?

paxia # 2018.03.29. 07:23

Ha már artisjus...

Mi a jogi alapja annak, hogy egy CD-n saját fényképeket tárolva, adó módjára behajtható összeget juttatok Presser Gábornak? Ha az az alapfeltételezés, hogy a CD-n Presser Gábor zenéit is tárolhatnám illegálisan, ha akarnám, akkor ez nem ütközik-e az ártatlanság vélelmével? És miután megfizettem az artisjus adót minden egyes CD után, miért kell fizetnem a boltban is Presser Gábor CD-i után annak nyersanyagárán és csomagolásköltségén túl?

Szóval ez az egész nekem nem gömbölyű, még, ha jogilag esetleg védhető is, de rohadtul nem korrekt az biztos.

Balazs227 # 2018.03.22. 15:06

Csak, hogy konkretizáljam a dolgokat. Egy ismerősömet büntették meg a NAV ellenőrei mert mint magánszemély el akarta adni a magán tulajdonában lévő külföldön vásárolt pendriveokat amiken nem volt Artisjus matrica. 100%-ig biztos, hogy a NAV ellenőrei voltak, hogy milyen jogalapon léptek fel azt nem tudom. Amúgy amikor írtam az Artisjus-nak ez a bekezdés állt az egyik válasz levelükben: "Érdeklődni szeretnék, hogy volt-e hatósági megkeresés Önnél a külső hdd miatt (NAV)?Amennyiben igen, kérem, hogy legyen szíves az ezzel kapcsolatos papírokat megküldeni."

nonolet # 2018.03.22. 12:26

Nem is értem a NAV ide kavarását...

- -
https://www.artisjus.hu/…zletek/qa-4/

A JOGDÍJ VALÓJÁBAN EGYFAJTA ADÓ?

Nem az.
A szerzői jogdíj több ok miatt sem tekinthető adónak:

Először is: a bevételek nem az államkasszát gyarapítják, hanem a szerzőkhöz jutnak vissza.

Másodszor: a szerzői jogdíjaknak nem közjogi, hanem kifejezetten magánjogi alapja van.
A művek felhasználása csak a szerző engedélyével lehetséges, és ennek az engedélynek az “ára” a jogdíj.
A szerzők világszerte egyesületekbe tömörülnek, hogy egy kézből adják ezeket az engedélyeket.

Harmadszor: a beszedést sem egy állami hatóság végzi, hanem a szerzők egyesülete
saját maga lép fel a jogdíjak beszedése érdekében.

nonolet # 2018.03.22. 12:06

Üzletszerűen... a neten.

Ebbe a halmazba az egy darab használt vackával aligha kerül bele.

Amúgy meg a NAV csak ne vizsgálgassa az ARTISJUS díját
Köze hozzá?!

Valami más lesz a valóság...
Inkább az elmaradt ÁFA és más adók a cél.

drbjozsef # 2018.03.22. 05:36

a NAV elkezdte bírságolni azokat a magánszemélyket

Ki foglalkozik kivel? Szerinted akkor életképtelen a NAV?

nonolet # 2018.03.21. 15:46

HA szigorúan vesszük akkor igaza van az ARTISJUS-nak.
Amikor behoztad kellett volna címkét kérned rá.

-

De aki egy vinyó miatt foglalkozik velük....
Az gyakorlatilag életképtelen, szerintem.

Balazs227 # 2018.03.21. 11:24

Tisztelt Fórumtársak!

Mostanában a NAV elkezdte bírságolni azokat a magánszemélyket akik artisjus matrica nélküli adathordozókat adnak el. A személyes problémám az, hogy szeretnék értékesíteni egy merevlemezt amit mint magánszemély vásároltam a német Amazon-ról. Erről természetesen a nevemre kiállított bruttó végösszegű számlával rendelkezem. Megkerestem az Artisjus egyesületet ahol az Szjt. 20. § (2) bekezdésére hivatkozva a jogdíj megfizetésére kértek.
A fent említett bekezdés alapján már akkor meg kellett volna fizetnem a jogdíjat amikor importáltam a merevlemezt az országba. A kérdésem az, hogy valóban minden importált adathordozóra jogdíjat kell fizetni, függetlenül attól, hogy honnan származik az eszköz vagy hogy magánszemély vagy cég vásárolja e?