Albérlet


kardamom17 # 2018.01.09. 20:26

Milyen következmény fakadhat abból, ha egy ismerősöm, aki az albérlő, direkt egy ismeretlen személlyel íratja alá a saját anyja nevét, aki kezesként szerepel a szerződésben? (Németországban kérnek ilyet)

Alapvetően magánokirat hamisítás, de ha bizonyítottan nem az albérlő írta alá, és nem is a szülő, hanem egy ismeretlen személy, mit tudnak tenni a főbérlők az albérlővel illetve a kezessel?
Az albérlő a saját nevét hitelesen írja alá, csak nem szeretne se a szüleinek se másnak problémát okozni. A kezes megadása kötelező!

Feltehetően semmilyen probléma nem fog történni, az albérlő fizetőképes, így szóba se fog kerülni a kezes.

sdds # 2018.01.09. 21:01

Tisztelt Fórumozók!

A következőben szeretnék segítséget kérni:
Decemberben egy ismerősömmel határozott idejű (1 éves ) bérleti szerződést kötöttem a bérbeadó meghatalmazottján keresztül.A szerződésben több hibát fedeztem fel,amelyeket annak ellenére ,hogy abban szerepel a módosítási kötelezettség a meghatalmazott megtagadott,arra hivatkozva ,hogy a bérbeadó nem akar módosítani . Ilyenek például:

  • a bérbeadó neve többféle képen szerepel
  • a szerződés egyetemleges,pedig külön kértem,hogy ne legyen az
  • pontatlanul van feltüntetve a befizetett bérleti díj,nincs megnevezve kiadta és kivette át azt,illetve a kauciót
    • amennyiben a bérbeadó mond fel nekünk megtarthatja a teljes összegű kauciót és "az összes kárát meg kell térítenünk" -ha jól tudom ez bérlői felmondás esetén lenne így -nem tudom ilyen esetben melyik az érvényes
  • kiköltözési nyilatkozatot kérnek(amit megírtam),amiről később kiderült nem gondolják komolyan

Ezen kívül lakásban jelenleg nincs fürdési lehetőség,amelyről az ígérték ,beköltözés után 1 héttel,majd később januárban megcsinálják (azóta kiderült januárban se csinálják meg) és kiderült,hogy a lakás nem fűthető,maximum 16 fokot lehet benne varázsolni,ha kint 10 fok van.

Legszívesebben felmondanék,de nem merek,mert akkor elbukom a kauciómat és nem tudok máshova költözni. Itt viszont lakni nem lehet és nem hiszem,hogy bármi fog változni.Mit tegyek?

Köszönöm

Immaculata # 2018.01.09. 21:08

Rendkívüli felmondással kell felmondani a bérleti szerződést és kárként kérni a kaución felül a kiköltözéssel járó költségeket.

sdds # 2018.01.10. 10:39

Köszönöm

Miqa # 2018.01.10. 17:25

Tisztelt Fórumozók!

A következőekben szeretnék segítséget kérni!

4 hónappal ezelőtt kötöttünk határozott idejű (1 évre szóló) szerződést a bérlőimmel. Az első két hónapban rendesen fizettek, nem volt velük semmi gond. A szerződésben ki van kötve, hogy minden hó. 15-ig kell elutalniuk a számlák és a bérleti díj összegét. Ezzel szemben novemberben 2 napot csúsztak a fizetéssel, decemberben pedig nagy nehezen, a fizetési felszólítás után fizettek (december 28-án).
A fizetési felszólítás 1 példányát aláírattam velük, hogy átvették, tehát minden teljesen úgy ment, ahogy azt a törvény előírja.

Érdekelne, hogy felmondhatok -e nekik, ha ebben a hónapban ismét nem fizetnek időben? Ez már a harmadik alkalom lenne a szerződés szegésre. Értem, hogy örüljek neki, hogy legalább valamikor kifizeti a bérleti díjat, de az nem állapot, hogy minden hónapban eljátsszuk, hogy csak felszólításra hajlandó fizetni.

Válaszokat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.01.10. 19:42

Szerepel a szerződésedben ez mint rendkívüli felmondási ok?

Ha igen, akkor van lehetőséged élni vele.

Ha nem, akkor eljátszod a felszólítós játékot minden alkalommal ...

Szilvia86 # 2018.01.29. 14:12

Kedves Fórumozók!

Azzal kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy az albérletbe adás és a használatba adás között mi a különbség (lakásról lenne szó mindkét esetben)?

Illetve, ha a bérlők harmadik félt visznek az albérletbe a bérbeadó tudta nélkül,az használatba adásnak minősül?

Válaszokat előre is Köszönöm!

Üdv. Szilvia

nonolet # 2018.01.29. 15:08

1.
Bérlet: a tulajdonostól bérli valaki.

2.
Albérlet: bérlőtől!!! bérli valaki (és nem a tulajdonostól).
Ekkor ...

  • aki bérbe adja az a főbérlő (ő bérel a tulajdonostól)
  • aki bérbe veszi az az albérlő (ő főbérlőtől bérel)

- -

"ha a bérlők harmadik félt visznek az albérletbe a bérbeadó tudta nélkül"

Ez NEM lehetséges jogszerűen!
A bérleti szerződés ki is szokta zárni a további személyek beköltözését és csak azok lakhatnak ott akik a szerződésben szerepelnek.
(kivéve a törvény adta jogot, pl. saját kiskorú)

Albérlő estén a főbérlő van feljogosítva a tulajdonos által az albérlő befogadására, albérleti szerződés alapján!

- -

Lakni lehet valahol

  • tulajdonosként (saját jogon, ingyen)
  • haszonélvezőként (haszonélvezeti jogon, ingyen)
  • bérlő/főbérlő/albérlő (szerződéssel és bérleti díjért)
  • szívességi használóként (a tulaj/haszonélvező engedélyével, ingyen)
  • kötelezően befogadott családtagként (a törvény ereje alapján, ingyen tipikusan )

Minden más eset jogszerűtlen!
Ami miatt díj- és költség térítés, valamint kártérítés kérhető.

Szóval,
csakúgy beköltözni nem igazán lehet!
egy bérelt helyre további személynek.

Van pár eset, de nem sok, amikor igen.

coolblue # 2018.04.11. 13:36

Kedves Fórumozok!

Gyermekes család szeretné kivenni a lakásomat. Jót is, rosszat is olvastam már ebben a témában. Kinek milyen tapasztalata van ezzel kapcsolatban? Mire kell figyelni, mit érdemes mindenképp belefoglalni a szerződésbe?
Köszönöm!

nonolet # 2018.04.11. 18:34

Kiskorúval beköltözőt alapban nehéz kirakni,
ha mennie kellene, de mégsem megy el...

Ezért jobb előre kiépíteni a védvonalat.

Azaz

  • közjegyzős szerződés kötés

(nem kell per, ha nem akar kiköltözni esetleg)

ÉS mellé

  • visszavonhatatlan BEFOGADÓ nyilatkozat a kiköltöztetés esetére valakitől aki hajlandó befogadni őket szükség esetén.

(lesz hová kirakatni azonnal a végrehajtóval balhé esetén
a kiskorú gyermek és kilakoltatási moratórium ellenére is)

- -

Egyébként pedig ember ismeret és leellenőrzés, amennyire lehet.
pl. munkahelyi/közös ismerős segítségével

Ha azonnal és nagyon akarja a bérlést, dicséri a lakást és behízelgő, minden jó neki, sokat beszél, főleg a pénzről... és arról, hogy ő milyen menő.

Akkor kezd gyanakodni, hogy kamuzik, hantázó, aki palira akar venni.

Figyeld meg, hogy menyire rendezett a fellépése-viselkedése.
Összhangban van-e a látvány azzal amit mesél magáról.

FŐLEG figyeld, meg a gyerekkel (és a társával)
való viszonyát+viselkedést és a gyerekét is!
(ha együtt mennek, ha nem együtt akkor próbáld elérni ügyesen, hogy együtt is megjelenjenek)

- -

Vannak rendes, jó életű családok is...
Nem az baj, ha gyerek van.

Sőt a gyerek miatt általában tartósabb bérlők.
Hisz az óvoda-iskola általában köti őket a környékhez.

Az baj, ha nem vagy jó ember ismerő és csőbe húznak a kitanult trükkösök.

Azonban ez ellen elég jól véd a befogadási.
HA nem tud adni (vagy nem akar) akkor nem ő te embered...szerintem.

Jobb, ha mást boldogít.

Edurne # 2018.04.25. 10:14

Befogadási nyilatkozat...ugyan,ki adna ilyet?

A fellépés,megjelenés... nagyon megtévesztő tud lenni.
Pl én nem vagyok 2 diplomás, kirittyentett nő,de megvan a magamhoz való eszem és tisztességesen élek.
Lehet stimmel a külseje,gondolom itt az ápoltságra gondoltál, meg a szöveg is,mégis palira venne.

Én inkább egy kiköltözési nyilatkozatot iratnék,vagy inkább ne add ki gyerekesnek,mert elég hülyén nézne rád,ha ilyen befogadási papírt kellene adnia,nem azért kénytelen kifizetni 100 x ezret neked,mert van hová mennie...

Engem se tudott volna befogadni senki, pedig jó kis jövedelmem volt,mégse tudtam volna senkit ilyenre kérni,azért néz az ember albérletet pont,mert nincs hová mennie..azóta már nem albérletben élek,de átérzem a helyzetet.

A bérbeadás mindig rizikós, ezért kéritek meg az árát is.:)

nonolet # 2018.04.25. 11:38

Nyugi sokan tudnak hozni ...
Sokaknak van rokona/barátja máshol, minta ahol épp bérelni kívánnak.

Elég azokból választani :-)

A többiek majd bérelnek mástól, de nem tőlem.

Edurne # 2018.04.25. 16:02

Sok sikert azért,de szerintem ez már túlzás így nekem annyira negatív lennél,hogy ingyen sem laknék az ingatlanodban..

nonolet # 2018.04.25. 16:15

Inkább kerüljenek el azok,
akik negatívnak gondolnak,
minthogy
aztán évekig pereskedjek velük...

Nem jótékonyság a bérbeadás, hanem kőkemény üzlet.

drbjozsef # 2018.04.26. 05:53

Edurne,

mi a baj azzal, ha biztosítékot akar. Ha Te korrekt vagy, és szabályos felmondás után szépen kiköltözöl, akkor nem is kellett a befogadó nyilatkozat. De hát honnan tudhatnám egy idegenről, hogy hogyan fog viselkedni majd egyszer a jövőben...? Nem jobb megelőzni a problémákat, ha lehet? Nem kerül semmibe egy ilyen nyilatkozat, tőlem kamut is hozhat az illető, a lényeg, hogy nálam legyen, ha mégis kilakoltatni kell, onnantól már nem az én bajom hova megy.

Gondolom, Te bízol minden ismeretlenben, és simán előre utalsz vaterán, ha leütsz húszezerért egy igazi guccsi táskát.

hobbyhippy # 2019.06.28. 23:40

Kiköltözési nyilatkozatot szeretnék közjegyző előtt aláíratni

Kérdésem az, hogy ezt szívességi lakáshasználónál is lehet-e alkalmazni. Az ő esetében a szerződésünk szerint a közüzemi díjakat kell fizetnie, és ha megszűnik bármi okból a szívességadás szándéka, akkor egy korrekt határidő mellett kellene biztosan kiköltöznie.

Esetleg egy második olyan kérdésem is volna, hogy mely közjegyzőnél pl. Budapesten volna ezt érdemes - ha lehet - megtenni. A költség figyelembevételével is.

drbjozsef # 2019.06.29. 07:20

A szívességi lakáshasználat is szerződés, jogcím a lakás használatára, ami felmondható, így természetesen köthető, érdemes mellé kötni kiköltözési nyilatkozatot.

Bár ha biztosra akarsz menni, én inkább befogadói nyilatkozatot kérnék tőle.

Szerintem ilyenre a közjegyzői díjszabásban nincsenek nagy eltérések, de eccerűbb felhívni néhányat, ha válogatni akarsz.

hod64 # 2019.08.06. 20:01

Kedves Fórumozók!

Ha ingatlant bérlek miközben egy másik ingatlant adok bérbe, akkor az általami fzetett lakbérrel csökkenthetem-e a másik ingatlanból származó bevételeim után fizetendő adó(k) alapját? Ha igen, akkor mik ennek a szabályai és limitációi? Pl. lehet ugyanabban a városban a két ingatlan? Próbáltam rákeresni, de nem találtam semmi infót, és azt sem tudom, pontosan milyen kifejezésre kellene keresnem.

Köszönöm

drbjozsef # 2019.08.07. 05:40

hod64,

Szja törvény 17§ (5) Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.

Nem lehet azonos településen, de lehet másik országban. Nincs más rendelkezés, korlátozás a fentieken kívül.

vorty # 2019.08.24. 10:29

Üdv! A problémám (illetve inkább kérdésem), hogy mi történik ha egy meghatározott időre (nálam 1 év) kötött bérleti szerződés lejár, nincs új szerződés a következő évre, de ennek már 3 hónapja, és azóta ugyan úgy fizetem a bérleti díjat és számlát is kapok róla?

Ilyenkor automatikusan megváltozik a szabályozás, vagy holnap kitehetnek?

gerbera317 # 2019.08.24. 10:46

Ha nem fizetnél, sem rakhatnának ki csak úgy. De így is, úgy is jogcím nélküli használó vagy. A különbség csak annyi, hogy így majd kevesebb használati díjat fognak követelni tőled utólag.

aprilismajus # 2019.08.24. 10:59

A lakástörvény szerint a lakás bérbeadásához szükséges a szerződés írásba foglalása, a ráutaló magatartás nem elég.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.24. 12:57

Illetve mégis. :) (Ne aggódj, találkoztam már vagy húsz éve ítélkező bíróval, aki szintén nem tudta. Mondjuk, ő az első felét se.)

algopyrin # 2019.09.16. 07:43

Üdv, igen, új vagyok :)
A következő problémába futottunk bele. Az albérlőket nagy nehezen távozásra bírtuk, viszont itt hagytak nem kevés tartozást. Szeretnék fizetési meghagyásos eljárást kezdeményezni velük szembe. A gond, a lakcím. Állandó lakcímre be voltak jelentve az ingatlanomba és még most is be vannak, de már nem laknak ott. Nem hivatalosan tudom, hogy, máshová sincsenek bejelentve. Mi az eljárás ilyenkor? Én pl. köteles vagyok őket kényszer-kijelenteni, ha ők ezt nem teszik meg, de már nem is laknak nálam? Ha kényszer kijelentem őket, akkor lakcím nélkülivé válnak, ilyenkor hogy történik a hivatalos levelezés? Van esélye ilyenkor, hogy a fizetési meghagyásos felszólítás elérje őket? Mi van, ha közjegyző a bejelentett címre postáz, de kiderül, hogy én pl tudok róla, hogy már nem ott laknak.
Előre is köszönöm a segítséget.

wers # 2019.09.16. 08:02

Ha kényszer kijelentem őket, akkor lakcím nélkülivé válnak, ilyenkor hogy történik a hivatalos levelezés?

Miért, ha nem fiktiváltatod őket, akkor odatalál a levél, ahol most laknak?
Ameddig ők nem jelentik be a tényleges lakcímüket, teljesen mindegy, hogy hozzád be vannak-e jelentve vagy sem.