árverés


guba # 2011.02.01. 16:59

Mérvadó lenne?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.01. 16:40

Meggyőztél. De végrehajtó ezt hogy nem tudja?

guba # 2011.02.01. 12:50

Azért végrehajtási, mert egy bírósági határozatot hajt végre. Azt meg a vaterán nem lehet...

lewho # 2011.02.01. 12:22

Csak a hatósági árverésnél szerez a vevő tehermentesen tulajdont, a nem-hatósági, "magán" árverésen terhekkel együtt szerez.

De miért hatósági árverés a közös tulajdon megszüntetése esetében tartott árverés?

De az 1/2008 PK vélemény szerint ez az árverés nem végrehajtási árverés.

guba # 2011.02.01. 10:59

A logika az benne, hogy az árverés eredeti tulajdonszerzés, ezért a szerző tehermentesen szerez. Ez alól vannak kivételek.

Vht.151. § (1) Az árverési vevő megállapodhat a jelzálogos hitelezővel, hogy a jelzálogjog - amennyiben a vételárból a jelzálogos hitelező kielégítéshez jutna - az ingatlanon továbbra is fennmarad.
(2) Ha az árverési vevő a végrehajtónál a megállapodást igazolta, visszatarthatja a vételárat, illetőleg azt a részét, amely a jelzálogos hitelező követelésének kielégítéséhez szükséges.
(3) Ha a jelzálogos hitelező követelését a vételár felosztásakor nem lehet kielégíteni, a 150. § (2) bekezdése szerint kell eljárni.

lewho # 2011.02.01. 10:35

Hmmm...

A felek megállapodhatnak bíróságon kívül is az ingatlan árverezéséről, ekkor nem hatósági árverésén szerez tulajdont a vevő, hanem speciális adásvétel jogcímen.

A terhek ugyanúgy viselkednek, mintha egyszerű adásvétel lenne.

Ha a bíróság dönt úgy, hogy a közös tulajdont árverésen szüntessék meg, akkor az elidegenítési és terhelési tilalom jogosultja szükségszerűen perben álló fél lesz, csak az ő hozzájárulásával, akaratával kerülhet sor az árverésre, így nem okoz számára érdeksérelmet, hogy a hatósági árverési vevő tehermentesen szerez tulajdont. Akinek meg csak jelzálog van bejegyezve, az úgyis kielégítést nyer a vételárból.

Ez lenne benne a logika?

guba # 2011.02.01. 09:22

Igen, hatósági árverés, és a Vht hatálya alá tartozik.
Béla, szerinted a közös tulajdon megszüntetése tárgyában született határozatot nem kell végrehajtani? :)

lewho # 2011.02.01. 08:54

Guba, a fő kérdés az, hogy hatósági árverés-e a közös tulajdon ilyen formában történő megszüntetése? Ha igen, ha nem, miért?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.01. 08:50

Szerintem ez a végrehajtásra vonatkozik. A közös tulajdon megszüntetése érdekében tartott árverésre nem.
Más kérdés, hogy ki venne jelzáloggal terhelt ingatlant és mennyiért.

guba # 2011.02.01. 08:41

Lewho, főszabály szerint az árverési vevő tehermentesen szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát, de megállapodhat a jelzálogos hitelezővel a jelzálogjog további fennmaradásáról, nyilván ebben az esetben visszatarthatja azt a vételárrészletet, amely a követelés kielégítéséhez szükséges.

lewho # 2011.02.01. 08:27

végrehajtó1

Akkor miért kell rá alkalmazni a Vht-t?

nasti # 2011.01.31. 21:35

koszonom a valaszokat !

végrehajtó1 # 2011.01.31. 19:26

nasti

1.max 50
2.?
3.ugyan az mint az 1.

végrehajtó1 # 2011.01.31. 19:24

lewho
marad

nasti # 2011.01.31. 19:18

Segitseg keres !

Azt szeretnem megtudni,ha a bank elarverezteti a lakasomat (mivel nem tudom fizetni a torlesztest )es a befolyo osszeg nem egyenliti ki a tartozast behajtas eseten a fizetes hany szazalekat tilthatja le a bank?1.ha
itthon elek.2 ha kulfoldon.3 ha csak heti 20 oraban dolgozom.

koszonom ha valaki segit

lewho # 2011.01.31. 15:13

Sziasztok!

A közös tulajdon árverési úton történő megszüntetése esetén az árverés hatósági árverés? Az esetleges jelzálog megszűnik, vagy továbbra is terheli az ingatlant?

Köszönöm a hozzászólásokat!

végrehajtó1 # 2010.10.09. 18:29

nem érint.
Azért kaptál mert neked is kell küldeni.

aniko8888 # 2010.10.09. 15:52

Minap kaptam egy levelet egy végrehajtótól.
Közli az ingatlan becsértékét a felekkel és az érdekeltekkel + az ingó árverési hirdetmény volt mellékelve.
Egy helyrajzi számon több telek van, különböző tulajdoni hányadokkal bejegyezve. Az egyik telek az enyém. Az árverés az ugyanazon helyrajzi számon eljhelyezkedő, másik tulajdoni hányad ingatlanára lett kitűzve.

Ugye minket nem érint az árverés, csak az árverési hirdetményen megjelölt tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonost ? Megijedtem, nehogy elárverezzék az én telkem is.

Vajon én miért kaptam értesítést ? A közös tulajdon megszüntetését kérhetjük ? Minek ? Kitől ?

köszönöm.