Használati jog (beálló)


Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 12:20

Négy évvel ezelőtt már részletesen kielemeztük a problémát pont ebben a rovatban. Ezért nem értem, miért kellene újra nyitni a vitát. A kérdező olvasson vissza!

Immaculata # 2016.01.22. 11:25

A kivitelező, vagy inkább nevezzük befektetőnek, megépíti a Társasházat, elkészíti az alapító okiratot, melyben olyan feltételek ír, amilyeneket csak akar, aztán értékesíti az ingatlanokat és természetesen a tulajdonjogot átadja a Társasháznak azokkal a megkötésekkel, melyeket jelen esetben (használati jog megtartása a beállókra) meg is tett.

Innentől kezdve a Társasháznak tulajdonjoga van, csak rendelkezni nem tud felette.

Részemről ennyi.

Immaculata # 2016.01.22. 11:23

Akkor mi a probléma?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 11:20

Nem. Nekem általában válaszaim vannak. (Kérdése szegény jó Cseh Tamásnak volt. Neki is csak egy...)

Immaculata # 2016.01.22. 11:18

Kérdésed van?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 10:42

Most kezdjük elölről?

Immaculata # 2016.01.22. 10:05

A Társasház - a leírtakból - nem alapíthat ilyen jogot, mert egyben eladta a kivitelezőnek.
A Társasház a tulajdonos, de az épület kivitelezője rendelkezik a beállók használati jogával. Külön szerződéskötés szükséges a kivitelezővel (használati jogosulttal) minden egyes beálló esetén.

Visszakanyarodnék, a szerződésből kiderül, hogy a lakáshoz tartozik a beálló használati joga, vagy személyhez kötött. Ez a kulcsa a dolognak.

ObudaFan # 2016.01.22. 09:53

Csak akkor szűnt meg, ha a használati jogot alapító szerződés ilyen feltételhez előírta a jog megszűnését. Nem ruházhatja át, a társasház alapíthat a részedre ilyen jogot. Gondolo, ennek a feltételei az szmsz-ben szabályozva vannak.

ovee # 2016.01.22. 09:40

köszönöm válaszod!
Kronológiailag a először a kivitelezőtől megvette a használati jogot, majd a tulajdonjog átkerült a Társasházhoz.
Tulajdonos váltással nem szűnt meg ez a kapott jog? Hisz az ő szerződés kötése még a régi tulajjal történt!
Nem szűnt meg az ő joga?
Ha továbbra is jogos használó akkor lehetséges részéről ezt átruháznia rám?
Köszönöm!

Immaculata # 2016.01.22. 07:08

Kiderült hogy az eladó a kivitelezőtől megvásárolta a beálló használati jogát.

Ebben a szerződésben van a megoldás kulcsa.

A kivitelező kikötötte magának a használati jogot. Lehet, a Társasháznak vissza kellene szereznie, mert ez tisztességtelen.

ovee # 2016.01.21. 22:47

Tisztelt Fórumozók!
Vásárolni akarok egy ingatlant melyet gépkocsi beállóval hirdettek.
Kiderült hogy az eladó a kivitelezőtől megvásárolta a beálló használati jogát. Ezt követően megalakult a Társasház és a beálló tulajdonosa a Társasház lett. A társasházi alapító okiratban beállókra használati jogot adtak a kivitelező Kft-nek. Az eladó szeretné eladni nekem de Ptk szerint ez nem eladható.
Jelenleg abban sem vagyok biztos hogy az eladóm jogos használattal rendelkezik-e?
A kivitelező illetve az adásvételt szerkesztő ügyvéd szerint jogutódlás történt...
.....de hogy én hogy jutok ennek a beállónak a jogos használójává azt nem tudom...
Az egyetlen megoldás ha a Tházi közgyűlés nekem adja?
Előre is köszönöm válaszaitokat!

izé # 2015.01.05. 19:25

Lelehet mondani az öröklés jogáról abban az esetben,ha szülő még él.És hogyan?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.01. 06:38

Csatlakozom. (Bár be kell vallanom, nekem eleve allergiám van az ilyen kimódolt konstrukciókra. Leginkább a dogmatikai zavarosságuk miatt.)

guba" # 2012.06.01. 05:34

Persze, de nem is a te, hanem Béla hozzászólására reagáltam. De, hogy akkor már az ügy érdeméhez is hozzászóljak, ahhoz, hogy bérbe tudja adni, kell, hogy legyen valamilyen dologi hatályú joga neki magának, (ez pedig sem haszonélvezet sem használat nem lehet)ellenkező esetben csak a haszonkölcsönbe vevő, vagy bérlő személyében történne változás, az meg nyilvánvalóan nem az a jogügylet, amire a kérdező gondolt. Mivel pedig a dologi jogok taxációja zárt, lényegében csak tulajdonosként tehetné meg azt, amit kérdezett. Legalábbis szerintem.

ObudaFan # 2012.05.31. 20:39

Dologi hatállyal nem, de kötelmi hatállyal igen. Más kérdés, hogy az nem használati jog. Viszont elég is lehet a bérbeadáshoz, ha ehhez a tulajdonos hozzájárul.

guba" # 2012.05.31. 19:19

Nevesítetlen jog dologi hatállyal biztos, hogy nem jöhetett létre.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 16:46

Hát ez az. És egyébként is személyhez fűződő jog, továbbá csak bejegyzéssel jön létre.
Szóval ingatlanhasználati jog biztosan nem lehet. Az más kérdés, hogy valami más, nevesítetlen jog létrejöhetett-e érvényesen. Magam ebben sem vagyok biztos.

akki2006 # 2012.05.31. 13:16

Köszi a válaszokat!

Bérbeadás egyébként szerinted hogyan lehetséges? A Ptk. 165. szerint a használat jogának gyakorlása nem engedhető át...

ObudaFan # 2012.05.31. 12:35

Már ha a használati jog létezik.

ObudaFan # 2012.05.31. 12:35

Átruházás biztosan kizárt. A bérbeadás nem.

akki2006 # 2012.05.31. 11:52

igazából nem konkrét személy van feljogosítva, hanem az X/Y számú lakás mindenkori tulajdonosa. Ezért "örökös". Gondolom.

De az értékesítés / bérbeadás szerinted is kizárt ugye?

ObudaFan # 2012.05.31. 11:22

Legfeljebb holtig tarthat az az örökös használat.

akki2006 # 2012.05.31. 11:18

Az "örökös" használati jog valóban érdekes izé...

Köszönöm a megerősítést!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.05.31. 10:23

Szerintem sincs. Már az ilyen jog létezése is erősen vitatható.

akki2006 # 2012.05.31. 10:16

Sziasztok az lenne a kérdésem, hogy egy társasházi lakáshoz tartozó gépkocsibeálló "örökös" használati jog" átruházására (vagy a jog gyakorlásának átruházására)van-e lehetőség. A Ptk. 165 alapján sztem. nincs. Van aki ettől eltérő jogértelmezéssel találkozott?