elidegenítési tilalom és visszavásárlási jog


vbelax # 2012.06.13. 13:15

T. Hozzáértők!
Jogszerűen gyakorolja-e a visszavásárlási jogát az önkormányzat, illetve fennáll-e az elidegenítési tilalom egy 2003-ban történt építési telek megvásárlása után 9 évvel?
Én vagyok a Vevő, az önkormányzat az Eladó. A telket az önkormányzat 40%-os "kedvezménnyel" adta.

2003.05.28-n aláírt ingatlan adásvételi szerződés két pontja így szól:
"A Vevő vállalja, hogy a megjelölt ingatlanon a szerződés aláírásától számított négy éven belül családi lakóházat épít, tudomásul veszi, hogy amennyiben beépítési kötelezettségét nem teljesíti, eladó az ingatlant a szerződésben foglalt áron visszavásárolja."

és

"Szerződő felek hozzájárulnak ahhoz, hogy az eladó javára az ingatlan-nyilvántartásba - négy évre szóló beépítési kötelezettség, és ennek biztosítására az elidegenítési tilalom valamint az eladó visszavásárlási joga is bejegyzésre kerüljön."

A 4 év alatt nem épült fel semmi a telken, de az önkormányzat 2012.06.11-én küldött levelében élni kíván a visszavásárlási jogával, ha 30 nap alatt nem fizetem vissza a 40%-nyi kedvezményt.

Dr.Attika # 2012.06.13. 13:55

Tisztelt "vbelax"!
A magyar polgári jog szerint az eladó legfeljebb 5 évig élhet a visszavásárlási jogával. Ez eltelt.
Irjon egy rövid levelet és hivatkozzon az alábbi jogzabályra:

Ptk. 374. § (1) Az eladott dolog visszavásárlásának jogát az adásvételi szerződéssel egyidejűleg írásba kell foglalni. A visszavásárlás az eladónak a vevőhöz intézett nyilatkozatával jön létre.
(2) A visszavásárlási jogot legfeljebb öt évre lehet kikötni, az ezzel ellentétes megállapodás semmis.
(3) A visszavásárlási ár egyenlő az eredeti vételárral; az eredeti vevő azonban a visszavásárlási áron felül követelheti azt az összeget, amellyel a dolog értéke hasznos ráfordításai folytán a visszavásárlás időpontjáig gyarapodott, a visszavásárló pedig levonhatja a dolog időközi romlásából eredő értékcsökkenést.
(4) Az eredeti vevő felelős a visszavásárlási jog meghiúsításáért vagy csorbításáért; ha azonban a dolog neki fel nem róható okból megsemmisült, a visszavásárlási jog megszűnik.

vbelax # 2012.06.14. 12:36

Köszönöm!

Viszont az elidegenítési tilalom az még fennáll igaz? Azaz nem tudom eladni 3. személynek az ingatlant, amíg a tilalommal védett fél erre írásban engedélyt nem ad....

ObudaFan # 2012.06.14. 13:09

Amíg azt nem törlik, addig csak az ő hozzájárulásukkal lehet értékesíteni.

20évecske # 2013.05.21. 06:27

Fiam tulajdonában van egy nagy értékű ingatlan az édesapja haszonélvezetével terhelve.Az édesapa be szeretné magát biztosítani még +-ban,hogy a gyerek ne adhassa el az ingatlant.Ha elidegenítési tilalommal terheli meg az ingatlant amit a földhivatalba is bejegyeznek akkor az édesapa halálával ez a tilalom megszűnik-e vagy örökölhető.(Van 2 mostohatestvére a fiamnak)
Milyen más lehetősége van az édesapának biztosítania magát?Köszönöm válaszukat!

Sherlock # 2013.05.21. 07:00

Az az apának mit számít, hogy eladje-e?

wers # 2013.05.21. 07:15

milyen alapon tudna elidegenítési tilalmat bejegyeztetni?

Dr.Attika # 2013.05.21. 07:32

Az apa a fiú nélkül nem tud elidegenítési tilalmat bejegyeztetni.

20évecske # 2013.05.21. 09:11

És ha a gyerek szerződés útján hozzájárul?Ha az apa meghal a 2 mostoha testvér örökölheti-e az elidegenítési tilalmat?Létezik-e más jogi formula,hogy az apa bebiztosítsa magát,hogy a fiam nem adja el az ingatlant?

Sherlock # 2013.05.21. 10:00

A két testvér ezzel nem ér semmit, miért nem azt írod le mit szeretnél? Bár gondolom azt, hogy a két gyerek (továbbra is) ott lakhasson, csak ez nem járható út így.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.21. 10:25

Pontosabban arra nem ez a megoldás.
De tényleg jó lenne, ha nem találgatnunk kellene, mit is akar a kérdező.

lajcsó # 2013.05.21. 10:52

A szerződésen vagy végrendeleten alapuló elidegenítési és terhelési tilalmat csak a tulajdonjog bejegyzésével egyidejűleg lehet feljegyezni az átruházott egész ingatlanra vagy egész tulajdoni illetőségre, illetve ezek eszmei hányadára.

wers # 2013.05.21. 11:18

lajcsó, ezt hogyan kell értelmezni? Mert nekem kb. 4 évvel a tulajdonjog bejegyzése után jegyeztek be elidegenítési tilalmat, szerződés alapján

Sherlock # 2013.05.21. 11:34

Ptk. 114. § (2) Az elidegenítés és terhelés jogát szerződéssel csak a tulajdonjog átruházása alkalmával lehet korlátozni vagy kizárni és csak abból a célból, hogy a tilalom az átruházónak vagy más személynek a dologra vonatkozó jogát biztosítsa. Ingatlan esetében az ingatlan-nyilvántartásban azt a jogot is fel kell tüntetni, amelynek biztosítására a tilalom szolgál.

wers # 2013.05.21. 11:45

jó, elhiszem, csak nem értem

ObudaFan # 2013.05.21. 11:49

Elidegenítési és terhelési tilalmat csak úgy, biztosítandó újonnan keletkezett jog hiányában mg a fia hozzájárulásával sem fog tudni alapítani.

ObudaFan # 2013.05.21. 11:50

A két gyerek részére be lehet jegyeztetni használati jogot.

lajcsó # 2013.05.21. 12:16

"nekem kb. 4 évvel a tulajdonjog bejegyzése után jegyeztek be elidegenítési tilalmat, szerződés alapján" A földhivatal elnézte. Nálam is volt már erre példa.

wers # 2013.05.21. 12:20

vagy rosszul emlékszem mit jegyeztek be :) (a jelzáloggal elidegenítési tilalom is bejegyzésre kerül?)

Egyébként nagy szíve lehet a tulajnak, ha a nagyértékű ingatlanáról gyakorlatilag lemond, hisz nem használhatja, és lemondana még az eladási jogáról is a féltesók részére (szeretnék én is egy ilyen testvért)

lajcsó # 2013.05.21. 16:30

"(a jelzáloggal elidegenítési tilalom is bejegyzésre kerül?)"
Attól függ, hogy mikor kerül sor a jelzálogjog alapítására. Amennyiben az ingatlan vásárlásakor (pl. lakáshitel, állami támogatás), akkor a jelzálogjog biztosítására az elidegenítési és terhelési tilalom is "bejegyzésre" kerülhet. Ez általában meg is történik.
Amennyiben a jelzálogjog alapítására a tulajdonjog bejegyzését követően kerül sor (pl. felújítási hitel), abban az esetben csak önmagában a jelzálogjog bejegyzésére van jogi lehetőség.

20évecske # 2013.05.21. 16:39

Hogy világos és egyértelmű legyen.A fiam és az apja között megromlott a kapcsolat.A fiam tulajdonába került 15 évvel ezelőtt egy nagy értékű ingatlan az apja haszonélvezetével.Az apja most attól tart,hogy a rossz viszony miatt a fiunk eladja az ingatlant.A másik két féltestvér már nem lakik a házban(nem is laktak).
A férjem most be akarja biztosítani magát arra,hogy egyáltalán ne tudja a fiunk eladni vagy megterhelni az ingatlant.Ezért keres valamilyen megoldást.Az elidegenítési tilalomra gondoltunk.A fiam is benne van minden megoldásban,kivéve hogy az ingatlan tulajdonjogában változás legyen s azt nem akarja ,hogy az apja halála után a féltestvéreinek bármilyen köze legyen az ingatlanhoz.Erre irányult a kérésem,hogy járható út-e az elidegenítési tilalom vagy van-e valami más megoldás és,hogy az apa halálával örökölheti a 2 féltestvér az apja által az ingatlanra szerzett jogot.(nem a haszonélvezetre gondolok,mert azt tudvalévő h nem)Remélem kielégítő voltam mindenki számára aki nem értett mit kérdezek.

Dr.Attika # 2013.05.21. 17:55

Tisztelt Asszonyom!
A fia apja jogszerűen - haszonélvezőként- nem tudja megakadályozni, hogy a fia eladja az ingatlant.
haszonélvezőként azt használhatja haláláig, akkor is, ha tulajdonos változás következik be.

monalisa1 # 2013.05.21. 20:04

A fia ha akarja eladhatja a tulajdonában lévő ingatlant, azonban az apja holtig tartó haszonélvezeti joga ezt nagymértékben nehezíti., legfeljebb hosszútávon gondolkodó vesz olyan ingatlant amit vétel után nem tud egyből bírtokba venni. A vételár erősen nyomott lenne csak.

A haszonélvezeti jog a tulajdonos részéről megváltható - az ára akár a csillagos ég -, azonban a jogosult nem kötelezhető arról lemondani.

A tulajdonos hajtsa el a tesókat a jelzálogukkal, keressenek palimadarat máshol.

---
  • laikus hozzászóló
ObudaFan # 2013.05.21. 21:44

.Erre irányult a kérésem,hogy járható út-e az elidegenítési tilalom

Nem járható, mert be sem jegyzik.
De szerintem ez az egész egy álprobléma. A haszonélvező élete végéig használhatja ezt az ingatlant így is, a halála utánra meg, ha jól értem, nem is akartok semmit az ő örököseinek.

szszm # 2015.10.23. 05:45

Tisztelt Fórumozók!

Lenne egy hasonló problémám, mint amilyet "vbelax" 2012. 06. 13-án felvetett, csak itt 1991-es bejegyzésről és 2015-ös visszavásárlásról van szó. "Dr.Attika" annak idején azt írta, hogy a magyar polgári jog szerint az eladó legfeljebb 5 évig élhet a visszavásárlási jogával.

Az új polgári törvénykönyvben már nincs visszavásárlási időkorlát, akkor most mi a helyzet?

A válaszokat előre is megköszönve, tisztelettel: szszm