mobilszámla, végrehajtás közben


ObudaFan # 2006.07.17. 19:17

Csak én vagy 10 topicban leírtam már, hogy 1 év, úgyhogy azért a figyelmes olvasónak nem teljesen új. :)

Sasfioka # 2006.07.16. 14:44

Monalisa: Nem a behajthatóságra van egy éve a szolgáltatónak, hanem ha egy évig SEMMIT nem tesz a behajtásra vonatkozóan, akkor bizony utána jogilag nem tudja végrehajtani. Tehát ha ő évente küld egy felszólítólevelet, akkor máris megszakította az elévülést, és kezdődik újra az egy év...

SF

monalisa1 # 2006.07.16. 14:41

Sasfioka, tomwolf: mindkettőtöknek köszönöm az infot!

tomwolf # 2006.07.16. 12:33

2003. évi C. törvény
az elektronikus hírközlésről:

143. § (1) Az elôfizetôi szerzôdések késedelmes vagy hibás teljesítése esetében az elektronikus hírközlési szolgáltató a felhasználó vagyonában okozott kárt köteles megtéríteni, az elmaradt haszon kivételével.
(2) Az elôfizetôi szerzôdésekbôl eredô igények egy év alatt évülnek el, amelyet az (1) bekezdés szerinti esetekben a késedelem, illetve a hibás teljesítés bekövetkezésétôl kell számítani.

monalisa1 # 2006.07.16. 08:11

Kedves Sasfioka: amit írtál nekem a laikus fórumozónak TELJESEN új - és távol álljon tőlem amiatt külön vitát nyítni -, csupán annyit szeretnék megjegyezni az elévülés 1 év vagy 5 év nem kevés ellentétével kapcsolatban, hogy több topicban is hosszas beszélgetést lehet visszaolvasni mobiltelefon szerződés és/vagy számlatartozás dolgában - és még senkitől sem az általad leírt időpont szerepel ott.

Sőt, vélem tetemes tartozás/ok/ behajtásától esne el egy molbiltáraság ha csak egy évig érvényesíthetné az utólagos követelését.

Szerintem.

bootmaker # 2006.07.16. 06:01

Üdv

Van valami ötlet, hogy ez miért lett lecsökkentve 1 évre?
Gondolom valahogy a szolgáltatók érdeke fűződhet hozzá, (mert hogy a mezei pogár érdekében nem csökkentenék le) csak nem látom az értelmét.

Köszi

B

Sasfioka # 2006.07.15. 18:29

NEM.

Egy év az elévülési idő, hivatkozva az Elektronikus hírközlésről szóló törvény 143. §-ban foglaltakra, mely szerint az távközlési előfizetői szerződésekből eredő igények EGY év alatt évülnek le.

Az öt éves elévülés az általános elévülési idő a polgári törvénykönyv szerint, de itt a hírközlési törvény konkrétan "módosítja" ezt az öt évet.

SF

monalisa1 # 2006.07.15. 16:41

5 év, de ha közben akár csak egyetlen felszólítás is jött írásban, akkor az elévülés megszakadt ill. az 5 év újra indul.

pepe_01 # 2006.07.15. 11:35

sziasztok!
kérdésem lenne, hogy mobilszámla tartozás esetén mennyi az élévülési idő???

köszönöm

ilcsi70 # 2006.01.17. 20:27

köszönöm nektek,sokat segitettetek Ildikó

ObudaFan # 2006.01.17. 17:02

Ehhez annyi kiegészítést kell fűzni, hogy ha a végrehajtó ugyan nem tett semmit, de a végrehajtást kérő folyamatosan kérte őt, hogy tegyen, az is végrehajtási cselekménynek minősül, ami az elévülést megszakítja. De mobilcégeknél nem ritka, hogy elfelejtik az egészet, aztén évek múlva döbbennek rá.

pocak # 2006.01.17. 05:31

Ja, és felesleges a végrehajtóval bajlódnod, ő pont nem abban érdekelt, hogy téged erről kiokosítson.
Egyedül a bíróság segíthet, de az fog is!

pocak # 2006.01.17. 05:28

Ildikó!
Csatlakozom Obudához.
A végrehajtási lap jogerőre emelkedésének dátuma a lényeg, amely nálad 2003. márc. 7.
Ha ezen dátum után a végrehajtó 1 éven belül semmilyen végrehajtási cselekményt nem foganatosított (letiltás, foglalás, inkasszálás), akkor ez elévült. Tehát ha a legelső ilyen cselekmény 2005. októberében történt, akkor biztos lehetsz benne, hogy elévült. Egyébként minden ilyen cselekménynek a foganatosításáról tudnod kell, tehát ha nem tudsz róla, az szinte 100%-ban azt jelenti, hogy nem is történt.
Végrehajtás megszüntetése iránti pert kell indítanod a mobilcég ellen, végrehajtási jog elévülése okán. Tehát írsz a bíróságra egy keresetlevelet ilyen tárggyal.
Hogy miket írj bele, ill. milyen jogszabályokra hivatkozz, nézzd meg a Segítségkérés c. témánál a Telefontartozás, help! c. topicot. Ott ezt már mások is és én is részletesen kifejtettük. 2005 május-június-i hozzászólásokat nézd, nekem akkor volt egy ilyen ügyem, amit meg is nyertem. Még ügyvédet sem kell fogadni és jogásznak sem kell lenni hozzá, elég egyszerű és gyors per.
A keresetlevél beadása pénzbe fog kerülni, a pertárgyérték (a követelt összeg kamatokkal, költségekkel, díjakkal együtt) 8 %-át kell illetékként lerónod a perindításhoz, ez nálad olyan 10-15 ezer lesz szerintem, de ne aggódj, mindent vissza fogsz kapni a végén. Csak írd bele a keresetlevélbe, hogy kéred a költségeid és az inkasszóval tőled levont összeg megtérítését. (Én még a tárgyalásra való felutazásom költségének a megtérítését is kértem és megkaptam.)
Sok sikert!

ObudaFan # 2006.01.16. 20:04

Nézz be a végrehajtási iratokba. Ha a vh. lap kiállítása óta volt legalább egyszer olyan legalább egy éves időszak, amíg nem történt az eljárásban semmi, akkor végrehajtás megszüntetése iránt a vh lapot kiállító bíróságon pert indíthatsz a mobilcég ellen.

ilcsi70 # 2006.01.16. 20:01

Segítséget kérnék mobilszámla ügyben! Hasonló ügyet olvastam már itt a fórumon, de nem tudom, hogy ebben a konkrét ügyben mi a teendő. Elévüléssel ez is megoldható szerintetek?

2000 novemberbri 108.000. Ft telefonszámlámat külföldi tartozkodás miatt nem tudtam átvenni. 2001 ben már itthon voltam de erről értesitést nem kaptam. 2005 október elején inkasszót helyeztek el a számlámra, azóta tudtam meg, hogy 2001.12.18-án Fizetési meghagyást inditottak mely 2002.08.30.-tól jogerős és végrehajtható. 2003.02.24-én VH lapot adtak be melyet a bíróság 2003.03.07-én írt alá.
Az inkasszó után több levelet írtam a végrehajtónak, egyikre se válaszolt.Személyesen is felkerestem irodáját, munkatársa jegyzőkönyvben vette át levelemet, melyben a kamatok, járulékok eltörlését és az alaptartozás részletfizetésének lehetőségét kértem. A jegyzőkönyvön a végrehajtó aláirása van, bár ő nem volt ott. Egy másik jegyzőkönyv is készült, hogy nincs végrehajtható ingóságom. Ebből nem kaptam példányt de másnap telefonon megigérték, hogy postán megküldik. Megjegyzem még, hogy az inkasszóval a baleseti táppénzből, családi potlékból és az önkormányzattól kapott támogatásból vontak le kb. 50ezer Ft.-ot.

Kérdés: Elévülés miatt lehet e kérni, hogy a bíróság függessze fel a végrahajtást, illetve , hogy szüntesse azt meg. Mit kell beleírni ebbe a kérvénybe? Tudnak-e ebben segíteni?

Köszönettel: Ildikó, Budapest