öröklés testvérek között


_Lala_ # 2006.09.18. 11:07

1. Ha nincs végrendelet a szülők közös tulajdonában lávő házat, haláluk után a 2 gyermekük örökli-e 50-50%-ban, akkor is ha csak az egyik gyermek ál családjával együtt a házban?

Igen.

Számít e az öröklésnél hogy ki van bejelentve az ingatanba?

Nem.

2. Nagymamám lakásást a testvérem vette meg, akkor, amikor az önkormányzati lakást kedvezményesen meg lehetett venni. Akkor én felajánlottam, hogy az ár felét kifizetem, így közös lesz a lakás. Ezt a testvérem nem fogadta el, hanem abban egyeztünk meg, hogy ha majd a szüleim halála után a szülői ház öröklésre kerül akkor én a nagymama lakásának értékének felével többet fogok örökölni a szülői házból.
Hogyan tudnám ennek az ígéretnek a beváltását bebiztosítani?

Ptk. 660. § (1) Az örökhagyó leszármazói egymás között az örökhagyó életében is köthetnek szerződést várt örökségük tárgyában. Más személyek ilyen szerződést nem köthetnek.
(2) A szerződés csak írásban érvényes.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.09.18. 10:57
  1. Igen. Nem. (De nagy valószínűséggel nem fognak a szegény szülők egyszerre meghalni.)
  2. Talán még nem késő azt várt örökségről rendelkező szerződést írásba foglalni. Ugyanis csak úgy érvényes.

2+ Az, hogy a szülők egyik gyermekük családjával megosztják saját házuk használatát, lehet igazságtalan - de nem jogszerűtlen. Ha a testvér ott értéknövelő ráfordításokat eszközöl, az számára még további jogokat is keletkeztet.

babylon # 2006.09.18. 09:46

Tisztelt Jogász Úr!
2 kérdésben szeretném a tanácsát kérni.

  1. Ha nincs végrendelet a szülők közös tulajdonában lávő házat, haláluk után a 2 gyermekük örökli-e 50-50%-ban, akkor is ha csak az egyik gyermek ál családjával együtt a házban? Számít e az öröklésnél hogy ki van bejelentve az ingatanba?
  2. Nagymamám lakásást a testvérem vette meg, akkor, amikor az önkormányzati lakást kedvezményesen meg lehetett venni. Akkor én felajánlottam, hogy az ár felét kifizetem, így közös lesz a lakás. Ezt a testvérem nem fogadta el, hanem abban egyeztünk meg, hogy ha majd a szüleim halála után a szülői ház öröklésre kerül akkor én a nagymama lakásának értékének felével többet fogok örökölni a szülői házból.

Hogyan tudnám ennek az ígéretnek a beváltását bebiztosítani?
(Testvérem jelenleg a szülői házban él családjával és átalakításokat is végzett a házon. Én is oda vagyok bejelentve.)
Remélem tud nekem valamit tanácsolni, hogyan tudnám ezt a helyzetet kissé igazságosabbá tenni.
Válaszát előre is köszönöm!