börtön, fogház, evsz


folyami géb # 2015.09.29. 05:02

Kedves Vlila,

én is értettem Önt, de sajnos nem úgy van: a büntetéseket külön-külön kell számolni, az egyik nem számít a másikba (kivéve az ún. "túlült összbüntetést", de ez az Ön esetét nem érinti). Tahát nem 2 év 10 hó, hanem 2 év + 10 hü.

Vlilla # 2015.09.28. 21:55

Tisztelt folyami géb. Én megertettem amit írt elsőnek is nagyon köszönöm válaszát.Abba a tudatban voltam hogy a 19hónap előzetes fogvatartasra is lehet kérni EVSZ-t. Vagyis az is beleszámít a büntetésébe.

annamárai # 2015.09.28. 19:54

az EVSZ hány hónap után kérhető börtönbüntetés esetén?

folyami géb # 2015.09.28. 16:44

A bíró lusta volt és átmásoltatta a Btk szövegét. Természetesen 2 évből nem lehet 3 hónap után szabadulni, csak a kétharmad réész - azaz 16 hónap - kitöltése után. A 3 hónap az olyan rövid büntetésekre vonatkozik, aminek a kétharmmad része 3 hónapnál rövidebb lenne.

Enyhébb fokozatot - foGház, nem foházbüntetést - 8 hónap után lehet kérni, de én inkább evszt kérnék. Ha először ítélték el véggrehajatandó szabadságvesztésre, 10 hónap utáán reintegrációs őrizetet is kérhet. Mindezekről a BV. bíró dönt.

annamárai # 2015.09.27. 14:34

a férjemet 6 rendbeli csalás miatt 2 év börtönre ítélték az ítélet szerint feltételesen szabadlábra helyezhető a büntetés kétharmada, de legkevesebb 3 hónap letöltését követő nap! - a férjem első elkövető 51 éves és 2 kiskorú gyerekünk van, egy 5 éves és egy 1 éves-
a kérdésem az lenne hogy van e esélye arra hogy 3 hónap után szabaduljon, vagy fokházra enyhítsék neki a börtönt? mit kell ezért tenni ill. ki dönti ezt el? Igaz hogy aki fokházas az minden hétvégén hazajöhet?
köszönöm várom válaszát

samela # 2015.09.27. 14:32

Még egyszer köszönöm a válaszait,Ügyvéd úr. Azon vagyunk,leszünk,hogy ezt a forgatókönyvet tartsuk. :)

folyami géb # 2015.09.27. 14:11

Az EVSZ-t én is úgy számolom, ahogy Ön írta.

A reintegrációs őrizet kezdő időpontját pedig eddig is a feltételestől számítottam vissza. Letölti a 3 év kétharmmadát, azaz két évet, ezelőtt 6 hónappal - azaz 1 év 6 hó kitöltése után - kapphat reintegrációs őrizetet.

Ha büntetés tartamáról és annak egy részéről beszélünk, mindiig a teljes büntetést kell alapul venni, viszont az előzetes beszámít. Tehát a párja öszesen 16 hó után kaphat evsz-t, majd 2 hónappal később, 18 hó után mehet a 6 hónapi reintegrációra. Így jön ki a 24 hónap, ami után lehetséges feltételes.

Hangsúlyozom azonban, ez a legkedvezőbb forgatókönyv, minden egyes kedvezményt ki kell érdemelni, főleg öbbet egymás után.

samela # 2015.09.27. 13:43

Hm.. Akkor az Ön által leírtak alapján azt logikáztam ki,hogy mivel augusztusban vonult,februárban telik le a 6 hónap,onnan érdemes számolni az Evsz-szel. Cáfoljon meg,ha tévedek. :)
Viszont a reintegrációs kapcsán lenne még egy kérdésem,. Ön azt írta,hogy tartja az 1 év 6 hónapot.Viszont ugye ítélet szerint párom 2/3-os kedvezménnyel,előzetessel beszámolva 1 év 2 hónapot tölt büntetésben. Tehát a reintegrációs kezdetét nem attól a dátumtól lehetne visszaszámolni,amikor feltételesen szabadulna? ? Mert az Ön által leírt alapján akkor ő abszolút nem is venne részt a Rö-ben.Előre is elnézést a sok kérdésért. :) És nagyon szépen köszönöm a válaszait. :)

folyami géb # 2015.09.27. 11:33

Hú, olyan jó a kérdése, hogy nekem kell módosítanom a válaszomat. Sajnos ennek nem fog örülni.

Két idevágó szabály van ugyanis:

. egyrészt ki kell tölteni a feltételes szabadságra bocsátásig esedékes idő felét, ez lenne ugye az 1 év. Ebbe beleszámít az előzetes.

  • msrészt az evsz-hez és a fogházfokozathoz is ki kell töltemni - az eredeti börtönfokozatban - 6 hónapot. Ebbe viszont nem számít be az előzetes. Így a 10 hónap előzeteshez jön plusz 6 hónap, tehát az egész büntetésből 16 hó (1 év 4 hónap) után lehet az EVSZ-t vagy az enyhébb fokozatot engedélyezni.

A reintegrációs őrizetre viszont tartom az 1 év 6 hónapot.

samela # 2015.09.27. 07:33

Tisztelt folyami géb!
Köszönöm gyors válaszát! Egy kérdésem még lenne azonban: az előzetes időtartama nem számit bele az evsz és a rö számolásába?

folyami géb # 2015.09.27. 07:11

Kedves samela,

1-1 év után mehet az evsz és a fokozatváltás (a kettő együtt valószínüleg nem menne, én utóbbit kihagynám), másfél év után a reintegrációs őrizet.

Egy pontosítás vlilának: nnem 6 hó 10 nap, hanem 6 hó 20 napután esedékes a 10 hónapból, kétharmados kedvezmény esetén.

folyami géb # 2015.09.27. 07:01

Kedves vlila,

ezt a kérdést egyszer már valahol feltette, én meg választoltam, azt akkor vagy nem olvasta, vagy nem hiszi el. Bízva az előbbiben, megismétlem:

Az evsz-hez börtönfokozatban legalább 6 hónapot kell letölteni. Ne mindegy, hogy a párja melyik Btl. alapján kapta a 10 hónapos börtönt. Ha régi alapján, akkor egynegyed, ha az új alapján (és nem visszaeső) akkor egyharmad kedvezményt kaphat. Utóbbi esetben nem érdemes az evsz-szel vacakolni, mert 10 nappal később úgyis mehet feltételesre.

Ha ccsak negyedes kedvezménye van, akkor 6 hónap után kérheti, másfél hónapig mehet az evsz, utána a feltételes.

samela # 2015.09.26. 15:30

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Én is számolásos feladathoz kérném a segítségüket. :)
Párom ez év aug.25-én kezdte le letölteni büntetését. 3 év börtönt kapott,kétharmados kedvezménnyel,illetve anno 2010-ben,mikor az ügy elindult, 10 hónapot töltött előzetes letartóztatásban. A feltételes szabadon bocsájtás dátuma papír szerint: 2016.10.18.
Ezek alapján mikor,milyen dátumokkal lehetne indítani Evszt,fogház kérelmet,RÖ-T ? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel,Judit

Vlilla # 2015.09.26. 13:46

Tisztelt Ügyvéd urak!Olyan kérdésem lenne párom most vonult be letölteni a 2év 10hónapos börtönbüntetését,amiből 19hónapot már letöltött előzetes letartóztatásba.A 10 hónap a felfügesztett börtönbüntetése A 2 évre meg kitöltöttet kapott!.Az a kérdésem lenne kérhet e EVSZ-Tés ha igen mikor??Legrosszabb esetben mikor szabadulhat?

gipsz27 # 2015.09.26. 09:15

Tisztelt Ügyvéd Urak !

A kérésem,kérdésem, az volna hogy az öcsém kapott 2-év 8-hónap börtönt és 3,4 -es kedvezményt.
Mennyi időt kell letöltenie hogy szabadulhasson?
Válaszukat előre is köszönöm.

nagymami51 # 2015.09.24. 17:03

Üdvözlöm!folyami géb köszönöm a válaszát.Jól viselkedik a fiam van neki 4 dicsérete és bízom benne hogy meg kapja a kedvezményeket.A ítélet papír nincs nálam sajnos nem tudom megnézni hogy régi vagy az új BTK szerint van.Maradok tisztelettel.

folyami géb # 2015.09.23. 20:03

Kedves nagymami! A régi törvény az 1978. évi IV. törvény, az új a 2012. évi C. törvény. Nézze meg, íaz ítéletben van-e valamelyikre utalás.

Az ismert adatokból kiiindulva a 2 éves felfüggesztettet még szinte biztos a régi Btk. alapján hozták, ha így van, akokor fegyházban egyötöd, börtönben egy negyed, fogházban egyharmad a kedvezmény.

A 8 hónapos büntetés már kétesélyes, ott az számít, hogy ha visszaeső, akkor egynegyed, ha nem visszaeső, akkor egyharmad a kedvezmény.

A kedvezmény azonbannem kötelező, csak adható: hogy meg is kapja, ahhoz jól kell viselkedni a börtönben.

nagymami51 # 2015.09.23. 19:07

Tisztelt folyami géb köszönöm a válaszát,értem nem lesz összbüntetés,de honnan tudjam meg melyik törvény alapján szabták ki?Mi van ha a régi törvény alapján ítélték?És mi ha az új Btk alapján?A válaszát előre is köszönöm.Maradok tisztelettel.

folyami géb # 2015.09.23. 10:54

Kedves nagymami51,

abból a két büntetésből, amit leírt, biztosan nem lesz összbünttetés, külön-külön le kell ülni, de mindkettőből kaphat feltételes kedvezményt. Ennek mértéke sok mindentől függ, elsődlegesen attól, hogy melyik törvény (a régi vagy az új Btk) alapján szabták ki a büntetéseket.

nagymami51 # 2015.09.22. 17:50

Tisztelt ügyvéd urak.Kérdezni szeretnék,hogy a hatályos jogszabályok gyűjteménye második rész büntetések végrehajtása V,fejezet egyéb végrehajtási szabályok 112§ olvastam és nem tudom értelmezni sajnos.Úgy értelmeztem hogy a fogvatartottaknak összbüntetésbe veszik a meglévő büntetésüket.Lehet hogy hülyét csinálok magamból,de szeretném ha minél előbb haza jöhetne a fiam.Lopásé 2-év kapott,4-évre felfüggesztve,mikor már majdnem letelt a felfüggesztettje csinált egy kisebb lopást,amiért 8-hónapot kapott így 2év,8hó börtön van neki.Időre bement 2014 10 30-án és még nem volt börtönbe nem tudom milyen kedvezmények illetik meg,jól viselkedik a börtönbe,dolgozik.Szeretném ha útba igazítanának.Előre is köszönöm a válaszuk.

folyami géb # 2015.09.21. 17:57

A követő szabadságvesztés a reintegrációs őrizetet kizárja, de a fokozatváltást nem. 8 hónap után beadhatja a fogházasítás iránti kérelmét. Ha eredménnyel jár, a sorrend érvénesítése érdekében megszakítják, és a 6 hó börtönt töltetik le.

Az elutasított kérelem ismét előterjeszthető, de 6 hónapon belül, ha új körülményre nem hivatkozik, a bv. bíró érdemi vizsgálat nélkül elutasítja a kérelmet.

Liliom2529 # 2015.09.20. 15:25

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következőkben kérném a segítségét: Páromnak 2 szabadságvesztést kell letöltenie (24 hónap és 6 hónap, nincsenek összbüntetésbe foglalva, folyamatosan, egymás után tölti le őket), mindkettőt börtön fokozatban, 2/3 után jó magaviselettel szabadulhat. A 24 hónapos büntetését kezdte meg elsőként, jelenleg 6 hónapja van benn. Azzal tisztában vagyok, hogy a reintegrációs őrizet neki nem jár. A későbbiekben jó volna, ha hétvégente haza tudna jönni, viszont akinek követő büntetése van, az a Bv. törvény szerint ettől elesik, ha jól értelmezem a jogszabályt. Amennyiben a fogházasítást engedélyeznek neki, akkor elkezdené letölteni a 6 hónapos büntetést, megszakítva ezzel a 24 hónaposat? Így volna esélye, hogy időközönként hazajárjon? Fogházasításra mikor adhatja be a kérelmet, 6 vagy 8 hónap után? Egyik nevelője azt mondta, hogy nem adhatja be egyáltalán, mivel van követő büntetése; másikuk azt mondta, hogy bármikor beadhatja. Ha beadja a kérelmet és elutasítják neki, beadhatja-e később ismét? Ha beadhatja ismét,akkor mennyi idő múlva? Ki kell-e várni bizonyos időt? Van-e ezekre jogszabályi rendelkezés?
Köszönöm a segítségét: Liliom2529

folyami géb # 2015.08.15. 07:09

Kedves csopszy,

érzem a "finom" iróniát, de sajnos akkor is ez van. És ha körbenézeget egy kicsit itt a fóromon, azt is láthatja, úgy hetente 3-4-szer kérdezik meg, és hiába írjuk le százszor, pár napon belül megkérdezik újra.

csopszy # 2015.08.14. 11:13

Köszönöm a kedves lényegretörő válaszát!

folyami géb # 2015.08.14. 04:48

Javaslom a jogifórum szerkesztőségének, a címlapra írja ki:

Ha a jogerős ítélet nem tartalmazza, akkor soha, semmikor, semmiképp, semmilyen indokkal NEM engedélyezhető feltételes szabadság a büntetés fele részének kitöltése után. A következő 10 kérdezőnek:

  • nem, akkor sem,
  • nem, akkor sem,

és akkor sem...