Közokirat hamisítás


danie. # 2015.11.07. 20:20

ObudaFan.
Köszönöm szépen a választ.Olvastam itt hogy az elévülési idő a felhasználástól szamit.Ez a szerződés 3eve lett aláírva,de az okmanyhivatalban nem fogadtak el neki anno 3eve.Csak most a napokban sulyado nem fizetése végett kivontak neki es igy az adasvetelit is elvette az ügyintéző az okmanyirodaban tole.Csak az lenne a kérdésem még hogy az elevulesi idot ilyenkor honnan számítják?Van okom aggódni?Köszönöm.

ObudaFan # 2015.11.06. 21:01

Ha három év eltelte után jelentett fel, akkor alighanem ez elévült.

danie. # 2015.11.03. 08:28

Tiszteletem mindenkinek.
Auto adásvételi szerződéssel kapcsolatban kerdeznek.Adott egy autó amit megvasaroltam üzembentartó szerződéssel egy ismerősömtől.Az autot par honap múlva elakartam adni.Beszeltem is a tulajdonossal aki mondta semmi gond add el irjatok meg a papirokat es küldjem el.Igy is volt az autot elvittek a papirokat másnap elküldtem neki. Nem volt ezzel gond 3evig.3ev eltelte utan feljelentett okirathamisitasert mert én irtam alá a szerződést helyette.(Mivel ezt 3eve igy beszéltük meg ezert irtam alá,semmi másé.)Azt mondja nem tudja a nevéről levetettni az auzot ezert jelentett fel.Beszelni nem lehet vele.Kérdezném hogy milyen büntetésre számíthatok?Büntetlen előéletű vagyok.Börtön?Vagy esetleg mas?Nagyon szépen koszonom

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.29. 13:54

A meghatalmazó itt nem bűnsegéd. A hiánypótlással nem segítette elő a bűncselekmény elkövetését (az már megtörtént), és nem is azt célozta, hogy az elkövető megmeneküljön a büntetőjogi következményektől.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.29. 13:52

Azért elég komolyan felvethető, hogy bár tényállásszerű a magatartás, a társadalmi veszélyessége nagyon csekély, vagy nincs is.

Bellerophontesz # 2015.10.29. 08:28

Keves Lajcsó! Köszönöm! Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
Akkor tényleg azt kellene még megtudnom, hogy a meghatalmazó bűnsegédi minősége ilyen esetben szóba jöhet.-e.

lajcsó # 2015.10.29. 07:28

"Meghatalmazás lett benyújtva, amin a bejelentő a képviselt személy aláírását hamisította meg."
Ez szerintem nem közokirathamisítás, hanem magánokirathamisítás. De ettől sem jobb a helyzet, csak egy kicsivel. (Enyhébbnek minősülő bűncselekmény.)
Abban nem tudok állást foglalni, hogy a meghatalmazó bűnsegédi minősítése szóba jöhet-e?

Bellerophontesz # 2015.10.28. 22:05

Egy mondatnyi pontosítás: az önkormányzat a meghatalmazót értesítette ki levélben, hogy az ő aláírási címpéldányára van szükség ahhoz, hogy a meghatalmazás érvényes legyen.Erről a meghatalmazó értesítette a meghatalmazottat. Ezt a hiányzó aláírási címpéldányt a meghatalmazó az önkormányzat felé pótolhatta, mert néhány napon belül kiértesítés érkezett a meghatalmazott a számára, hogy a meghatalmazás elfogadásra került. Tehát a meghatalmazó lépéseket kellett hogy tegyen annak érdekében, hogy a meghatalmazás ténylegesen érvényessé váljon, az ő lépései nélkül az nem lett volna érvényes.

Bellerophontesz # 2015.10.28. 22:01

Meghatalmazás lett benyújtva, amin a bejelentő a képviselt személy aláírását hamisította meg. A meghatalmazás bevallás benyújtásához kellett, hogy az önkormányzat a bevallást elfogadja illetve későbbiekben elektronikus úton is be tudja majd nyújtani a meghatalmazott a bevallásokat. Az önkormányzat azonban válasz levelet küldött a képviselt személynek,azzal, hogy a benyújtott meghatalmazás csak akkor érvényes, ha aláírási címpéldányt is benyújtanak mellé. Ezt nagy valószínűséggel pótolta vagy személyesen vagy levélben a képviselt személy, mert a meghatalmazást pár nap múlva az önkormányzat elfogadta, és kiértesítette erről a tényről a meghatalmazottat. Azonban néhány nap műlva a felek között anyagi vita alakult ki, aminek során a képvislt személy felvetette, hogy a meghatalmazás benyújtásával a meghtalamazott közokirat hamisítást követetett el. Mintegy ezzel nyomást gyakorolva a kettejük közti vitában a meghatalmazottra, mivel szóban kifejtette azt is, hogy végletekig el fog menni vele szemben.

lajcsó # 2015.10.28. 21:23

Előbb a tényállást kéne érthetően ismertetni!
Bejelentő lapról van szó, vagy meghatalmazásról?
A képviselt személy nevét írta rá, vagy aláírást hamisított? Stb.

Bellerophontesz # 2015.10.28. 19:58

Kedves Forumozók! Ha egy képviseleti bejelentő lapon sürgős eljuttatás miatt a leendő képviselő személy aláhamisítja a képviselt személy nevét, majd az okmányiroda levélben értesíti a képviselt személyt, hogy aláírási címpéldány beküldése nélkül a beküldött meghatalmazás nem érvényes, válaszul a képviselt beküldi az aláírási címpéldányt a hivatalba, hogy a meghatalmazás érvényes legyen, akkor megvalósul közokirathamisítás? Vagy utólag a beküldött aláírási címpéldánnyal a képviselő elismeri az eljárást? Ha megvalósul a bűncselekmény akkor milyen büntetésre lehet ilyenkor számítani? Köszönöm előre is a válaszokat.