büntető eljárás?


moho # 2017.02.18. 20:58

Tisztelt Dr.Attika!
Barkácsolni?
Mit ért ezalatt?

Dr.Attika # 2017.02.18. 20:00

Nem nagyon szerencsés alkotmányjogi panaszt barkácsolni.

moho # 2017.02.18. 19:34

Viszont arra vonatkozoan nem talatam semmilyen informaciot hogy ezt kitol kellene kerni?!

Dr.Attika # 2017.02.18. 16:47

A büntetés végrehajtására nincs halasztó hatálya. Lehet kérni a végrehajtás felfüggesztését.

Dr.Attika # 2017.02.18. 16:45

Nem alkotmánybírósági, hanem alkotmányjogi panasz.

moho # 2017.02.18. 15:48

Igy van es mar postazva is van az alkotmanybirosagi panasz!
Ilyenkor mi a helyzet a szabadsagvesztes megkezdesevel?

Öreg Tölgy # 2017.02.18. 14:56

Már miért ne lenne 60 napon belül? Alant írja moho, hogy január 3-án kézbesítették. Akárhogy számolom az még csak 46 nap.

ObudaFan # 2017.02.18. 14:17

én kizárólag alkotmányjog panasz esetén látok lehetőséget a sikerre, ha még a 60 napon belül van.

Nincs 60 napon belül, ezért az az egyetlen megoldás, ha felülvizsgálati indítvánnyal él és ha az sikertelen, akkor az ellen él alkotmányjogi panasszal.

Dr.Attika # 2017.02.17. 08:33

Aggályos vagy sem, de rendkívül költséghatékony:

H A T Á S V I Z S G Á L A T I
L A P
1
az egyes büntetőjogi tárgyú törvények módosításáról szóló előterjesztéshez

I. Költségvetési hatások (költségvetést terhelő tételek)
Az Alkotmánybíróság 21/2016. (XI. 30.) AB határozatában (a továbbiakban: AB határozat)
megállapította, hogy az Alaptörvény XXVIII. cikk (1) bekezdéséből eredő alkotmányos
követelmény a Be. 21. § (3) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor, hogy a büntetőügy
további elintézésében ne vegyen részt olyan bíró, aki az eljárás bármely korábbi szakaszában,
így akár a nyomozás során bíróként járt el.
Az AB határozat következtében a jogalkalmazás során felmerült, problémákat okozó
következményeket kizárólag oly módon lehet kezelni, illetve elhárítani, ha a jogalkotó
csökkenti az eljárásba bevont bírák számát vagy jelentős bírói létszámfejlesztést hajt végre
kizárólag abból a célból, hogy legyen elég bíró, akik az előzetes letartóztatásokkal tárgyában
el tudnak járni.
A legkisebb törvényszékeken a létszámbővítés elengedhetetlen. A Balassagyarmati
Törvényszéken és a Szombathelyi Törvényszéken még az előterjesztés szerinti
módosításokkal sem lesz elegendő a büntető ügyszak jelenlegi 7 főnyi létszáma.
Létszámbővítés nélkül kizárólag a járásbíróságokról történő folyamatos és minden büntető
ügyszakos bírót érintő kirendelés mellett biztosítható csak a törvényes összetétel minden
ügyben, ami hosszabb távon nem tartható.
Ezeken a bíróságokon legalább 1-1 fő törvényszéki bírói álláshely és további segédszemélyzet
rendszeresítése szükséges. (A költségigényeket az 1. melléklet tartalmazza.)
A katonai büntetőeljárásokban további problémát okoz az, hogy a bíróságok elnevezéséről,
székhelyéről és illetékességi területének meghatározásáról szóló 2010. évi CLXXXIV.
törvény 3. § (2) bekezdése alapján másodfokon – országos illetékességgel – egyetlen
tanácsként a Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsa jár el.
Tekintettel arra, hogy új katonai bírák kinevezése legalább 6 hónapot vesz igénybe, az
Országos Bírósági Hivatal becslése alapján az alkotmányos követelménynek való megfelelés
250 ügyben jelentheti azt, hogy nincs olyan bírósági tanács, amely az ügy érdemében döntést
hozhatna a Fővárosi Ítélőtáblán. A Fővárosi Ítélőtábla katonai tanácsára háruló ügyterhet
kiegyenlítené, és biztosítaná a szakmai hozzáértést 2 további ítélőtáblai katonai bírói státusz
rendszeresítése. (A költségigényeket a 2. melléklet tartalmazza.)
II. Adminisztratív könnyítés
Az előterjesztésben foglalt törvénymódosítások következtében tehermentesülnek
1
Készült: az előzetes és utólagos hatásvizsgálatról szóló 12/2016. (IV. 29.) MvM rendelet alapján
1

  • a törvényszékek évi mintegy 6.000 db olyan ügy elbírálása alól, amelyben a törvényszék

első fokon eljáró egyesbírája a nyomozási bíróra vonatkozó szabályok szerint jár el, és ezzel
növekedhet azon törvényszéki bírák száma, akikből megalakítható a másodfokon eljáró
tanács,

  • az ítélőtáblák évi mintegy 500 db olyan ügy elbírálása alól, amelyet az előző pontban

említett törvényszéki egyesbíró határozata elleni fellebbezés folytán indul.
Budapest, 2017. február 1.
2

Dr.Attika # 2017.02.17. 06:53

Nézzétek meg az új.Be. 869.§-át.

Öreg Tölgy # 2017.02.17. 06:23

Legyetek erősek, de az alkotmánybírósági határozat miatt a hatályos Be.-t is módosítani fogják, ami szerintem is erősen aggályos.

T. moho,

én kizárólag alkotmányjog panasz esetén látok lehetőséget a sikerre, ha még a 60 napon belül van.

Norbi46 # 2017.02.16. 22:04

Tisztelt Fórumozók! Sajnos valószínű nem tudom kezelni a bíróság oldalon a határozatok tárát. Mert az alábbiakat nem találom BH2011.305. illetve a BH2015.123. számúakat.
Szeretném elolvasni őket(mivel végzésben hívatkoznak rájuk). Ha valaki hajlandó lenne, kérem segítsem hol tudom elolvasni? Köszönettel

moho # 2017.02.16. 21:58

Tisztelt ObudaFan!
Akkor On mit javasol?melyik ut a legegyszerubben jarhato?

ObudaFan # 2017.02.16. 21:14

Az új Be. a tervek szerint 2017. július 01-én lép hatályba.

2018. július 1-én lép hatályba a tervek szerint, addig pedig elbírálja.

moho # 2017.02.16. 21:06

Tisztelt Dr.Attika!
Ön mit javasol akkor?

moho # 2017.02.16. 10:13

Nem telt el!januar 3-an kezbesitettek az iteletet!
On szerint akkor az alkotmanybirosagi panasz pozitiv elbiralasanak milyen eselyei vannak?

Dr.Attika # 2017.02.16. 09:56

Ha a másodfokú ítélet kézbesítése óta 60 nap eltelt.

moho # 2017.02.16. 09:47

Kedves ObudaFan!
Ezt mire erti hogy azzal szemben eppen kozvetlenul nem lehet alkotmanyjogi panaszt benyujtani?

Dr.Attika # 2017.02.16. 08:32

Az új Be. a tervek szerint 2017. július 01-én lép hatályba. Addig bizonyosan nem fogja a Kúria elbírálni a felülvizsgálati kérelmet. Július 01. után meg ott az előbb hivatkozott 869.§. Azért is meg kell fontolni a felülvizsgálati eljárást ezen az alapon, mert ugye a felülvizsgálati "patron" csak egyszer süthető el.

Dr.Attika # 2017.02.16. 08:29

Olvasd el légy szíves az új Be. törvényjavaslat 869.§-át.

ObudaFan # 2017.02.16. 08:19

Visszaolvasva: november 29-i volt tehát a joegrős ítélet, azzal szemben éppen közvetlenül alkotmányjogi panaszt nem lehet benyújtani.
Viszont felülvizsgálati indítványt lehet határidő nélkül.
És ha bármely okból a Kúria hatályban tartaná a jogerős ítéletet, akkor ismét megnyílik az alkotmányjogi panasz lehetősége, ezúttal a Kúria határozata ellen.

Dr.Attika # 2017.02.16. 08:05

Az Alkotmányjogi panaszt az utolsó bírósági határozat kézhezvételét követő 60 napon belül be kell nyújtani. Ez a jogerős határozat.

ObudaFan # 2017.02.16. 05:17

Folyamatban van a Be. módosítása, miszerint csak a AB határozat kihirdetését követő ügyekben kizárt bíró.

Ha ezt így elfogadnák, az szerintem nyilvánvalóan alkotmányellenes lenne.

Es alkotmanyjogi panasz eseten milyen eselyek vannak?

Azt is lehet, elvileg annak is eredményesnek kell lennie.

moho # 2017.02.16. 00:02

Tisztelt dr.Attika!
Es alkotmanyjogi panasz eseten milyen eselyek vannak?

Dr.Attika # 2017.02.15. 06:09

Várjunk még azzal a felülvizsgálati kérelemmel. Folyamatban van a Be. módosítása, miszerint csak a AB határozat kihirdetését követő ügyekben kizárt bíró.
Egyébként december 06-án lett kihirdetve a közlönyban az AB határozat.