semmisségi törvény, jogállami - e?


Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 11:48

Ez a javasolt jogszabály nem zárja ki, hogy a mélyrehatóbb változások érdekében is intézkedjenek. Hogy aztán ne kelljen bírósági ítéleteket hasonló okból semmissé nyilvánítani.

Jut eszembe de lege ferenda: nem lehetne ugyanerre a körre közkegyelmet hirdetni? Elegánsabb lenne, és az előbb - nyilván csak erős felindulásból - elhangzott demagóg érvet is ki lehetne védeni vele.

ObudaFan # 2011.02.05. 11:43

Igyekszem nem az lenni, viszont ha ennyire nincs megoldás arra, hogy a rendőri tanúvallomások egy kicsit is megbízhatóak legyenek, vagy legalább utólag fel lehessen deríteni a tényállást, akkor nagy a baj.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 11:39

Ne legyél demagóg! Neked az nem áll jól.

ObudaFan # 2011.02.05. 11:35

Reméltem, hogy valaha valaki megpróbál a magyar rendőrségből egy jogállami módon működő szervezetet faragni. Persze, mindig könnyebb széttárni a kezünket, hogy ami nem megy, az nem megy.

Viszont ezek után a rendőri vallomásos büntető- vagy szabálysértési eljárásokban mindenki hivatkozzon nyugodtan arra, hogy a rendőrök köztudomásúan mindig hazudnak. Törvény lesz róla.

guba # 2011.02.05. 11:16

Miért, arra számítottál, hogy most, mert új a belügyi vezetés, majd egymásra fognak vallani a sünbajtársak?

ObudaFan # 2011.02.05. 11:04

Tehát minden fogadkozás ellenére nem sikerült egy épkézláb vizsgálatot lefolytatnia az új belügyi vezetésnek sem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 09:58

Vizsgálatból volt itt több is. Rémlik, hogy egy rögtön az "események" után; aztán egy a választások után is. Azt hiszem épp ennek az utóbbinak az eredménye ez a javaslat.
A perújítás ugyanis többnyire már e megengedhetőségen elbukna (se nóvum, se crimen). A sorok továbbra is összezártak.

ObudaFan # 2011.02.05. 09:48

Az adott ügyet egyébként nem ismerve a 60 éves titkárnő is elkövethet hivatalos személy elleni erőszakot. Annak ugyanis nem feltétele, hogy az elkövető megakadályozza a hatóság intézkedését, csak az, hogy erőszakkal akadályozza. Így az állig felfegyverzett rendőr hiába nem érzi meg a felé dobott sörösüveg csapódását, a bűncselekmény megvalósul. ("Hatóság elleni erőszak" nevű tényállás nincs a Btk-ban.)

Hasznosabb lett volna egy értelmes vizsgálat a rendőrségen belül, és minden szükséges esetben perújítás. De a magyar politikától igazán nem lehet elvárni, hogy végre egyszer rendet tegyen bárhol - például a rendőrség soraiban.

Abban viszont egyetértek gubával, hogy ha már egy értelmes vizsgálat lefolytatására a magyar politikai elit képtelen, akkor még ez az egyébként nem túl színvonalas megoldás is jobb, mint a semmi.

Dr.Attika # 2011.02.05. 09:21

Hupikék!
Az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat nem a semmisségi törvény ingatja meg, hanem amikor abíróság elmarasztal egy 70 éves, 60 kilós tanárnőt hatóság elleni erőszak miatt. Az ítélet szerint 4 fegyveres, gumibotos rendőr ellen követte el ezt akkoriban.

Kacsa1111 # 2011.02.05. 09:11

Kedves végrehajtó1,

te melyik TV felvételt nézted?:)

Kedves hunfrakk,

remélem a következő célpont a jegybank lesz,
(de azt úgysem merik bántani…)

??? (kiknek a célpontja? kik nem merik bántani?)

ha most új korszak, új rendszer épül,

hol???:)

Kedves guba,

ha mérlegelni kell, hogy mi a károsabb társadalmi következmény, ha belenyúlnak jogerős ítéletekbe, vagy ha ártatlanokat ítélnek el, akkor az utóbbi.

abszolút egyetértek.

Kedves ObudaFan,

Egyiptomban új rendszer épül, valóban.

ne kiabáld el...majd 10 év múlva kiderül...


Kacsa11

ObudaFan # 2011.02.05. 09:00

ha most új korszak, új rendszer épül,

Egyiptomban új rendszer épül, valóban. Nálunk ilyesmi nem történik.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 08:21

Felhívnám rá a kedves Legislator figyelmét, hogy a szóban forgó ítéleteknek nemigen van köze a tévészékházhoz. Még időben is jóval későbbi állítólagos bűncselekmények miatt születtek.

guba # 2011.02.05. 07:46

Persze, te mint egy kedves kontrás, megteheted, hogy semmilyen csúnya dolgot nem fogadsz el, de egy bírónak pl. ítélkeznie kell, és nem mondhatja, hogy nem tudok dönteni.

Legislator # 2011.02.05. 07:35

Én konzervatív ember vagyok, ezáltal semmilyen erőszakos mozgalmat nem tudok elfogadni, különösen nem azokat, amelyek emberéleteket követelnek. Persze, a rendőri brutalitás sem elfogadható, mint ahogy az sem, hogy valaki úgy gondolja, hogy földig kell rombolni az MTV székházat, és ezért komolyan tesz is.


Sunshine after the rain.

guba # 2011.02.05. 07:20

Ha ezek békés tüntetők voltak akkor én vagyok a pápa.

NA, ez a káros és felesleges leegyszerűsítő összefoglalása a dolognak.

Hupikék, nyilván sérti a jogbiztonságot, de ha mérlegelni kell, hogy mi a károsabb társadalmi következmény, ha belenyúlnak jogerős ítéletekbe, vagy ha ártatlanokat ítélnek el, akkor az utóbbi.

végrehajtó1 # 2011.02.04. 22:17

Mi bajod a jegybankkal?

hunfrakk # 2011.02.04. 21:36

a rendőrök egymást védték a bíróságon,
hazudoztak stb.,
nem a magyar nép mellett álltak,
hanem az ellen küzdöttek,
percenként megsértették az általános jogelveket,
emberi jogi egyezményeket stb.
(öreg nénik verése, gumilövedék fejre célzása)

a parancsnokok, az IRM vezére, a miniszterlnök mind, mind bűnös

az '56-osok forradalmárok sem voltak békések,
mégis ma ők a hősök,

most az egyiptomi tüntetők sem terroristák, garázdák,
hanem demokráciáért (?), jobb létért küzdő polgárok
a Nyugat szerint

nekik lehet...

minden értelmezés és korszak kérdése

ha most új korszak, új rendszer épül,
akkor elképzelhető bármi,
így ez is,
remélem a következő célpont a jegybank lesz,
(de azt úgysem merik bántani...)

végrehajtó1 # 2011.02.04. 21:20

Sok rendór hazudott hazudik és hazudni fog.De, a tv felvételek nem.
Ha ezek békés tüntetők voltak akkor én vagyok a pápa.

Hupikék # 2011.02.04. 20:42

Tiszteletem!

http://fmh.hu/…segi_torveny
Szörnyű, hogy ártatlanok váltak rendőri erőszak áldozatává, az elégtételért a törvényes keretek küözött minden eszközt fel kell használni.

Azonban szerintem nagyon aggályos, hogy a jogalkotó 5 évvel később belenyúl jogerős (javarészt mérlegelt)bírói határozatokba, azokat hatályon kívül helyezi, s lényegében VÁLOGATÁS NÉKÜL kijelenti, hogy az adott időszakban MINDEN RENDŐRI JELENTÉS HAMIS VOLT, s MINDEN RENDŐR TANÚ HAZUDOTT, ha nincs egyéb ezekete megerősítő bizonyíték.

Ez nem visszaállítja a bizalmat az igazságszolgáltatásba, hanem egyeseknek megerősíti a bizalmát a jogalkotóban, de a jogállamiság komoly sérelme!!
Mi a véleméyetek/-ük erről?