Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.24. 21:36

A fizetési meghagyást kibocsátó közjegyzőnél mondhatsz ellent, és kísérelheted meg a kézbesítési vélelem megdöntését. Az ellentmondással egyidejűleg meg kell térítened a végrehajtásban felmerült költségeket.

Hogy az ellentmondás révén kevesebb lesz-e a tartozást, azt így látatlanban meg nem mondja senki, mindenesetre nem nagyon van más esélyed rá, hogy csökkenjen.

Azt hiszem, itt lenne az ideje, hogy megbízz egy ügyvédet.

-Libuska- # 2015.02.24. 20:46

Köszi Immaculata! Igaz!
A kézbesítési vélelem meghagyása után olvasgattam. De nem minden tiszta. Ezt a bíróságon kell elindítanom? Illetve hogyan tudom bizonyítani, hogy valóban nem kaptam levelet? Ha ebben nekem adnak igazat,a tartozásom kevesebb lesz?
A határidőn belül vagyok gondolom, hisz a levelet tegnap kaptam.

-Libuska- # 2015.02.24. 20:45

Köszi Immaculata! Igaz!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.24. 20:06

Akkor fizetési meghagyás. Megpróbálkozhatsz a kézbesítési vélelem megdöntésével, ha még határidőben vagy.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2015.02.24. 19:50

:))) Gerbera semmire, Neki oly mindegy, te vagy kiváncsi.

-Libuska- # 2015.02.24. 19:22

Közjegyző rendelte el.
Tényleg bocsi,csak nem tudom mi a lényeg,mire vagy kíváncsi.

gerbera317 # 2015.02.24. 15:37

felhívás tartozás hahladéktalan megfizetésére

Haladunk, de ahogy sejtettem, tényleg csak egyesével... Szóval: az a felhívás egy lényegesen terjedelmesebb "végrehajtási lap" megnevezésű iratnak volt a melléklete. Térjünk rá a végrehajtási lapra: bíróság állította ki, vagy közjegyző?
Ezeket tényleg egyesével kell megkérdezni?

-Libuska- # 2015.02.24. 13:58

Elnézést! Szóval első levélben ( bírósági végrehajtói felhívás tartozás hahladéktalan megfizetésére),közli,hogy fennálló tartozásom van. Részletezi is. Itt a tőke még 134514.- Ekkor rákérdeztem,hogy pontosan milyen tartozás ez. Erre kaptam a válaszlevelet,amihez csatolva volt egy áruhiteles papír (amit ténylegesen felvettem). És ebben a levélben írták,hogy postafordultával írjam meg,hogy mekkora törlesztőt tudnék váállalni. De ha most írnnnám,hogy 5000.-,kiröhögnének.

gerbera317 # 2015.02.24. 13:47

Akkor térjünk rá a végrehajtó "levelére". Egész pontosan, mit is kaptál tőle? De ne egyenként kelljen kihúzni belőled az információt!

-Libuska- # 2015.02.24. 13:45

Most végrehajtón keresztül felajánlották a részletfizetést. Postafordultával kell megírnom,hogy milyen részletet tudnék vállalni.

-Libuska- # 2015.02.24. 13:40

A Budapest Bank követeli rajtam a pénzt. Egyszerűen nem értem,hogy eddig hogy nem találtak meg (ha egyáltalán kerestek).Ha tudtam volna,hogy fennáló tartozásom van,megpróbáltam volna esetleg részletekben törleszteni. Egyszercsak kaptam a végrehajtó levelét. Ezt követően kérdeztem,hogy mit is kérnek pontosan. És most kaptam választ,küldve egy áruhitel másolatát. Amit tényleg felvettem. De 2004-ben. És én azt hittem már visszafizettem. Ha küldtek is levelet (a volt lakcímemre) engem arról nem értesítettek.A lakcímváltozást meg azért nemközöltem,mert úgy gondoltam már a tartozásom rendezésre került. Teljesen tanácstalan vagyok. Most folyamatosan azon agyalok,kaphattam e valamiféle levelet a Budapest Banktól. De nem hiszem,hogy egy ilyen levél elkerülné a figyelmem. De most hogyan igazoljam. Ezek a papírok már szerintem biztos nincsennek meg.

gerbera317 # 2015.02.24. 13:33

A végrehajtás egy jogerős végrehajtandó határozat alapján indult, ezért ami ezt megelőzően történt vagy nem történt, már nem vizsgálható.
Először azt kell vizsgálni, hogy a végrehajtandó határozat és a végrehajtás elrendelése között elévülhetett-e a követelés, ha ez negatív, akkor azt, hogy a végrehajtás elrendelése óta elévülhetett-e a követelés.
Egyébként, ki a jogosult?

bokros # 2015.02.24. 13:16

Álláspontom szerint ha végrehajtási eljárás megindult, akkor
a végrehajtást kérő ellen kell pert indítani végrehajtás megszüntetése iránt elévülés jogcímén
Ha lesz az elmúlt 10 évben olyan 5 év amikor semmi érdemi nem történt,akkor a bíróság jó eséllyel meg is fogja szüntetni a végrehajtási eljárást.
Itt gyakorlatilag egy fordított bizonyítási teher lesz, vagyis a végrehajtást kérőnek kell bizonyítani, hogy a követelés fennáll és még nem évült el


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

gerbera317 # 2015.02.24. 12:55

Ha végrehajtó szólított fel, akkor ez már réges-rég túlvan azon a szakaszon, amikor még vitatkozhattál volna a követelés mértékén.
Azt miért nem tartod fontosnak közölni, ki a követelés jogosultja? Hátha tudunk hasznos tanáccsal szolgálni...

-Libuska- # 2015.02.24. 11:35

Az mondjuk igaz,hogy nem közöltem a bankkal,hogy lakcímet változtattam,de gondolom ha hivatalos felszólítás már ajánlottan jött volna,így észrevehették volna ha nem kapom meg. :(

De az is igaz,hogy rég elfelejtettem már ezt a hitelt. Eszembe se volt,hogy van még mit törlesztenem.:(

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.24. 11:06

A 600K a 20K-nak a harmincszorosa. Még ha 100%-os éves kamata lenne is annak a tőkének - ami kizárt -, 11 év alatt akkor is csak 240K-nál tarthatna a teljes tartozás.
Rendben, erre még rájöhetne némi eljárási költség, ügyvédi, végrehajtói munkadíj, de ilyen alacsony tőke mellett az sem lehet több néhány tízezernél.
Ha a tőke valóban csak 22 ezer, akkor ez az összeg első ránézésre is nagyon eltúlzott.

-Libuska- # 2015.02.24. 10:43

Igen,önálló bírósági végrehajtótól.

Sherlock # 2015.02.24. 10:22

Biztos, hogy végrehajtótól kaptad, nem pedig követeléskezelőtől?

-Libuska- # 2015.02.24. 09:43

Kedves Fórumozók!
Elég érdekes esettel szembesültem a napokban.

Végrehajtótól kapta levelet,miszerint az egyik bank 627872 forintot követel rajtam. Utánaérdeklődtem mi lehet ez. Ma kaptam a választ. Még 2004-ben felvettem egy áruhitelt 21990 forintot. Én azt hittem kifizettem. A több,mit 10 év alatt én se egy felszólítást,se egy levelet nem kaptam a banktól. Az tény,hogy költöztem az évek folyamán,de mindig az adott lakhelyen be voltam jelentkezve és szerintem így megtaláltak volna ha akarnak. A mostani levélben felajánlottak részletfizetést,hogy írjak egy összeget,mennyivel tudnám vállalni. De max 5000-rel,mert más hitelem is van,így meg életem végéig fizethetném...

Most ilyen esetben mit tehetek? Tényleg a 21990 forint kölcsönöm helyett több,mint 600000.-et kell visszafizetnem? Esetleg arra nincs mód,hogy valahol reklamáljak,hogy legalább faragjanak az összegből?

A válaszokat előre is köszönöm!

Árvácska17 # 2015.02.05. 09:30

Kedves fórumozók, nekem is lenne egy fontos kérdésem: a napokban online számlanyitást kezdeményeztem az otp-nél. Pár nap múlva kaptam az e-mail-t, hogy a folyószámlámat megnyitották és elkészült a bankkártyám, menjek be érte.

Akkor az ügyintéző nem találta a megnyitott bankszámlámat, mert állítólag tiltás alatt van egy 2005-ös tartozás (folyószámla hitel és B hitel) miatt (a követelést el is adták az otp faktoringnak) még a régi asszony nevemen (azóta már újra férjhez mentem, de el is váltam, tehát ez idő alatt két névváltozásom is volt).

Az érdekes még, hogy 2013-ban volt másik bankszámlám szintén az otp-nél, amit azóta megszüntettem, de ott ilyen problémát nem találtak, simán meg is nyitották.

Itthon egy papírt találtam, miszerint ezt a tartozást 2007-ben átvette az eos. Igazából nem tudom már, hogy ki van e fizetve.

Azt mondta az ügyintéző, hogy ha viszek a kifizetésről igazolást, akkor feloldják a tiltást és megnyitják a folyószámlámat. Viszont a bankkártyát is asszonynévre készítették (ezt sem értem miért), de erre azt mondta, hogy korrigálni fogják.

A kérdésem itt következik: nem tudom mit tegyek: ha felhívom az eost, hogy ki lett e fizetve a tartozás, csak felhívom magamra a figyelmet..... de sejtésem szerint ez már elévült.

Az otp-nél viszont elkészült a kártyám, ezt most ki kell fizetnem? Ja, még annyit mondott az ügyintéző, hogy őket nem szokták értesíteni arról, hogy egy tartozás ki van e fizetve vagy sem, ezt az ügyfélnek kell jelezni.

Most mitévő legyek? Mit mondjak az ügyintézőnek az otp-nél? Lehet valami gondom ebből vagy hivatkozhatok az elévülésre?

Kérlek adjatok tanácsot. Köszönöm.

vlaci1958 # 2015.02.04. 16:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2005-ben vásároltam egy motorkerékpárt aminek részleteit törlesztettem addig ameddig el nem lopták. Erről rendőrségi jegyző könyv is készült.Nem tudom most már fizetni mert munka nélkül vagyok. Mi a helyes eljárás ilyen esetben, mert már végrehajtónál van a dolog. Várom a válaszát

Varga László

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 12:55

Természetesen: ajánlott, tértivevényes.

AntWon32 # 2015.02.04. 12:46

Ezt hivatalosan, írásban célszerű megtenni?
Köszönöm a fontos válaszokat! Sokat segített!

Kovács_Béla_Sándor # 2015.02.04. 12:02

Bejelented a végrehajtónak, hogy szerinted a követelés elévült, és ezért bírósági úton már nem érvényesíthető. Lesz szíves a végrehajtást kérőt nyilatkoztatni róla, hogy ezt elismeri-e. Célszerű konkrétan utalni a Vht. 41. § szerinti eljárás lefolytatására, mert egyébként a végrehajtók, sőt a bíróságok is, hajlamosak a kérelmet végrehajtás megszüntetésére irányulónak értelmezni és elutasítani.
Ha a végrehajtást kérő nem ismeri el az elévülést, akkor végrehajtás megszüntetése iránti pert kell indítanod.

AntWon32 # 2015.02.04. 05:05

Elnézést, de laikus vagyok. Nagyvonalakban vázolná, hogy pontosan ez mit is jelent és mi a menete? Lekötelezne! Köszönöm!