Tartozás elévülés 5 év után létezik?


Követeléskezelő cég # 2018.03.04. 21:51
gaben010 # 2018.03.07. 11:25

Udvozlok minden forumozot,

Az alabbi osszetett problemaval fordulok hozzatok egy kis utmutatasert:

Orokoltem egy ingatlant 4 masik testveremmel 2010-ben.
Mostanra eljutottunk odaig, hogy szeretnenk eladni. De idokozben, 2013-ban vegrehajtasi jog kerult bejegyzesre a tulajdonlapra a diakhitel zrt. altal. A kovetelet tartozast talan fedezi a teljes ingatlan ara, de ugye elvileg ez csak egy tualjdonos adossaga. Az ingatlant el tudjuk adni ugy is, hogy rajta vegrehajto jog kerult bejegyzesre? Ha igen a NAV ( Diakhitel Kozpont) rateszi a kezet a teljes vetelarra? Vagyis hiaba kene ot fele osztani a vetelearat a testverek bukjak a reszuket az egy valaki tartozasa miatt? A vegrehajtasi jog rajta marad akkor is ha az illeto akinek tartozasa van esetleg lep valamit es meg tud valamilyen reszletfizetesben allapodni a Diakhitel Kozponttal?

Valaszokat elore is koszonom.
Udv.

nonolet # 2018.03.07. 11:34

"a testverek bukjak a reszuket az egy valaki tartozasa miatt?"

Az attól függ KINEK a tulajdoni hányadára került a bejegyzés?

1.
Csak a tartozóéra.
Akkor a többiek részét nem viszi a NAV.

2.
Az egészre.
Akkor bizony a többiekét is viszi...

De azok majd követelhetik a tartózótól! a részüket.
Mivel ekkor már nekik tartozik vele tovább.

oligaliga # 2018.03.07. 11:36

gaben010

Ha a diákhitel tartozás csak az egyik tulajdonos tartozása, akkor a végrehajtási jog is csak ennek a tulajdonosnak a tulajdoni hányadára van bejegyezve. Ha az ingatlant eladjátok, a vételárból az adós tulajdonosnak járó részt a végrehajtó részére kell teljesíteni, ezzel csökkenti a tartozást. Ebben az esetben a többi tulajdonostárs nem felel a tartozásért, a nekik járó vételárral azt csinálnak, amit akarnak.

oligaliga # 2018.03.07. 11:39

Ha a tartozó tulajdonos részletfizetési megállapodást köt a Diákhitel Zrt.-vel, akkor a végrehajtás szünetel a részletfizetés idejére, a végrehatási jog rajta marad az ingatlanon, amíg az adós a részleteket ki nem fizeti és a NAV a törlést nem kéri.

mantus # 2018.03.08. 12:53

Tisztelt Fórumózók! Tanácsot szeretnék kérni. 2007-2011 szeptemberéig béreltünk egy önkormányzati költségelvű lakást. A bérleményt elhagytuk, kimeszelni a tatarozási munkáig nem tudtuk, de hogy leadhassuk, festéket vettünk, amit otthagytunk. Kiköltöztünk átvették, minden közműt igazoltunk a tartozásmentességről, bérleti díjjal nem tartoztunk.Kivikszoltuk a lakást, csak akkor vették át. El is felejtettük az egészet, míg nem 2016 jan érkezett egy levél, miszerint nekünk 2011.ben 165 e Ft tartozásunk van, rohantam a hivatalba, ahol nagy nehezen előtúrták az aktát, hogy mi tart mentesen hagytuk el a lakást, nem értik mi a baj, de nyugodjunk meg, rendezik a dolgot. Most kaptunk egy papírt 2018 márc hogy még mindig van 165 e ft tartozásunk, amit fizessünk ki. Bementem, hogy tejó ég, hisz ezt már rendeztük, de azt mondták, hogy a számlán ez nem jelenik meg, fáradjunk be a csekkekkel. Nem tudom ki meddig őrzi meg a csekkjeit, de mi sztem nem őriztük meg. Hogyan tudom bizonyítani, hogy én befizettem. Úgy kezelt bennünket az előadó, mintha legalább az éves költségvetést vittem volna el, abszolút semmi segítőkészség.

nonolet # 2018.03.08. 13:45

"előtúrták az aktát, hogy mi tart mentesen hagytuk el a lakást,"

Ennek az íratnak a PONTOS aláírási dátuma?!

"2016 jan érkezett egy levél, miszerint nekünk 2011.ben 165 e Ft tartozásunk van"

Ennek a levélnek a PONTOS ÁTVÉTELI dátuma?
TÉRTIVEVÉNYES levél volt-e?!

Valamint a levélben VAN-E felszólítás a tartozás megfizetésére IS?

nonolet # 2018.03.08. 13:49

Nem tudom ki meddig őrzi meg a csekkjeit,

Épeszű emberek úgy 20 évig.
Utána már kicsi az esély, hogy MÉG EL NEM ÉVÜLT ügy kerüljön elő.

(de nekünk pl.
1994 óta éve minden megvan,
azóta élünk önállóan.
elfér a dobozban....)

mantus # 2018.03.09. 09:03

"előtúrták az aktát, hogy mi tart mentesen hagytuk el a lakást,"

Ennek az íratnak a PONTOS aláírási dátuma?!
2011. aug 31.

Ennek a levélnek a PONTOS ÁTVÉTELI dátuma?
TÉRTIVEVÉNYES levél volt-e?!
Ez nem volt tértis, a kiadás dátuma 2016. jan 30.
A mostani az tértis és tegnap vettem át, ám a levél dátuma 2018. jan 31.

Valamint a levélben VAN-E felszólítás a tartozás megfizetésére IS?
Nincs határidő, csak az önök számláján 165 e ft meg nem fizetett lakbér hátralákot tartunk nyilván, kérjük tartozását mielőbb rendezze, amennyiben rendezte ezt a levelet tekintse...

Ez a baj, hogy mi már 2-szer költöztünk azóta, és azt gondoltam, hogy egy rendezett dolog nem tud "előkerülni" így nem őriztem meg a papírokat. Ezért kérdeztem, hogy van-e elévülése a dolognak, vagy bármikor bárki kitalálhat ilyesmit, és én köteles vagyok fizetni. Tegnap voltam bent, és nem mi vagyunk az egyetlenek, összesen 5-en vagyunk.

nonolet # 2018.03.09. 10:25

2011.08.31 plusz 5 év az általános elévülés idő

HA az 5 év alatt nem történt semmilyen jogfenntartó lépés

  • tartozás elismerés
  • felszólítás
  • engedményezés
  • per, FMH
  • behajtás
  • stb.

A 2016. 01. 30. még benne van az 5 évben.

Azonban, ha a levél nem volt tértivevényes,
akkor arról mondhatnád, hogy "nem kaptam meg".
Ezért elévült...

Viszont megkaptad, mert intézkedtél!
és arra az intézkedésre hivatkozol most is.
Azaz az elévülést te magad döntötted meg.

Ilyen alapon a követelés még fennáll és behajtható.
(szerintem)

- -

Azonban a JOGLAP és ezzel a tartozás fennállása vitatható.

Hiszen azt írtad, hogy:
"nagy nehezen előtúrták az aktát, hogy mi tart mentesen hagytuk el a lakást"

Innentől KÉRD ÍRÁSBA, hogy akkor mégis mitől van a tartozás?!
HA egyszer IRAT van róla, hogy tartozás mentesen távoztatok anno.

Plusz az iratról kérj egy másolatot magadnak!
("Az eredetivel mindenben egyezik." pecsét és aláírás)

A válasz után tudsz tovább lépni...
Abból látni fogod, hogy esetleg van-e mégis jogalap.

Ha nincs jogalap, akkor pedig
a válaszra hivatkozva
kérd ÍRÁSBAN
a tartozás VÉGLEGES törlését.

nonolet # 2018.03.09. 10:30

"egy rendezett dolog nem tud "előkerülni" így nem őriztem meg a papírokat."

Látod, elő tud kerülni...
Akár 15-20-25 éves dolgok is előtudnak kerülni.

Mivel a régi PTK idején elég volt
csak egy felszólító levél, amit
a címzett esetleg át sem vett!

...és a tartozásos ügy ettől már életben maradt.

Mandroka68 # 2018.03.14. 21:34

Üdvözletem!
Megint egy érdekes kérdésem lenne...(amitől nemrég sokkot kaptam kb.)
2009-ben örököltem egy ingatlant, de nem nagyon törődtem vele mert rokonok laknak benne és gondoltam, majd ha már ők nem lesznek akkor lesz igazából az enyém. Viszont nemrég kiváltottam egy tulajdoni lapot és van rajta egy hatalmas összegű jelzálog, amiről én semmit sem tudok!!! Soha egy levél, semmi se jött emiatt és a hagyatéki eljáráskor sem tudatta velem senki. A Földhivatali papírok szerint 2001-ben lett a jelzálog a lakásra téve. Az biztos, hogy anyukám nem csinálta, ráadásul az én nevem lett aláírva a jelzálog papíron és nem én írtam alá, hacsak egy párhuzamos univerzumban nem, amire nem emlékszem. (de tök más az aláírásom) Ez hogyan lehetséges? Valaki felvette azt a rengeteg pénzt, de hogy tudott az én lakásomra jelzáloghitelt tenni? Gondolom igazolta magát mintha én lennék??? Hogyan lehet, hogy soha nem jött követelés a banktól, hogy fizessem a részleteket? Elévült ez a dolog, vagy most feljelentést kellene tegyek ismeretlen tettes ellen?
Köszönöm a segítséget!
Üdv.
Andi

nonolet # 2018.03.14. 23:50

2001-ben az még nem a te házad volt... ha csak 2009-ben örökölted.

- -

KI a jelzálog JOGOSULTJA?
és...
Milyen követelés fejében kapott jelzálog jogot?

Ráadásul a mama házára?! a te neveddel...
Valamit elnézel, szerintem.

gerbera317 # 2018.03.15. 03:43

de hogy tudott az én lakásomra jelzáloghitelt tenni?
Sehogy. 2001-ben nem tiéd volt az ingatlan. A követelést valószínűleg rendesen megfizették, úgyhogy miért is kellene téged fizetési felszólításokkal zaklatni? Nem kizárt, hogy a bank a törlési engedélyt is kiadta, csak a kérelem azóta sem ment be a földhivatalhoz. Ennek pótlása rád vár. Hacsak te is nem örökíted tovább az ingatlant...

drbjozsef # 2018.03.15. 16:54

Mandroka,

honnan tudod, hogy ki irta ala a jelzalogpapírt? Egyaltalan mi az a "jelzalogpapir" ?
Jarj utana a jogosultnak, meg a kotelezettnek is, ha van, es tenyleg nem valami csalas.

Ha tenyleg a te - hamis - alairasod van valamilyen szerzodesen, akkor igen, feljelentest kell tenni a rendorsegen.

Hector1984 # 2018.03.18. 12:22

Adotartozasom van, amit vitatok, de ez most mindegy. 2 kerdesem lenne: kulfoldon elek, nincs bejelentett magyar lakcimem. Hova/hogyan kuldozgeti a NAV a felszolitast ami megakadalyozza az elevulest? Illetve olvastam nemreg, hogy feltartoztathatnak a hataron emiatt. Ez igaz? Illetve mit tudnak velem csinalni, ha nem tudom befizetni az osszeget? Koszonom.

nonolet # 2018.03.18. 13:16

Az EU-ban utolérhető vagy...

nonolet # 2018.03.18. 13:26

De amíg vitatod, addig nem kezd elévülni.

Akkor kezd, ha

  • elismerd
  • jogerős "ítélet" születik róla

Az elévülést a felszólító levél már nem befolyásolja.
Csak a behajtási-végrehajtási cselekmény...
(lásd: új PTK)

A behajtás viszont az EU-ban megoldott, a kinti erőforrásaidra nézve is.

facsiga77 # 2018.03.18. 14:54

NAV tartozás mindenhogyan 5 év alatt évül.

Nem befolyásolja a felszólítás.

  • 6 hónap ha végrehajtás indul, de akkor is 5,5 év alatt biztosan elévül.
Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.18. 15:10

5,5 év alatt biztosan elévül.

Inkább 6,5 az, ami alatt biztosan.

nonolet # 2018.03.18. 15:58

facsiga77

Mikortól 5,5 fél év, az nem mindegy.
Vagy újabban már csak 4,5 év !

-

Mivel...

Az adókötelezettségek végrehajtásának időbeli korlátját jelenti az elévülés.

1.
2016. június 30-ig hatályos szabályozás szerint az elévülési idő 5 év volt.

2.
A 2016.július 01-től!!!!! hatályos szabályozás
az elévülési időt 4 évre!!!! csökkentette.

Tehát az újabb ügyekben már 4 év elteltével
a jogszabályban meghatározottak kivételével
a tartozásokat törölni kell, így
azok végrehajthatósága is megszűnik.

Fontos kérdés, hogy mikor indul a 4 éves elévülési idő.

A jogszabályi meghatározás szerint
a tartozás esedékessége évének utolsó napjától !

  • -

1.
Az adótartozások keletkezése két okra vezethető vissza:

Az egyik, hogy az adózó benyújtja az adófizetési kötelezettséget tartalmazó bevallását és ezen fizetési kötelezettségének nem tesz eleget.

2.
A másik amikor a NAV állapítja meg egy ellenőrzés keretében az adófizetési kötelezettséget (adóhiány, adóbírság, késedelmi pótlék) és az erről szóló határozat jogerőssé és végrehajthatóvá válik.

A jogszabály meghatározza azt is,
hogy
mely esetekben hosszabbodik meg az elévülés időtartama.

Amennyiben az adótartozást végrehajtás alá vonták,
akkor az elévülési idő 6 hónappal meghosszabbodik.

Függetlenül a végrehajtási cselekmények számától csak egyszer 6 hónappal hosszabbodik az elévülés ideje.

Az elévülést ugyanakkor megszakítja az az időszak,
amikor a végrehajtás szünetel: ilyen eset, amikor a tartozás vonatkozásában méltányossági kérelem kerül előterjesztésre vagy bírósági felülvizsgálat esetén a adóhatósági határozat végrehajtásának felfüggesztését indítványozzák.

csági # 2018.03.20. 09:39

Üdv! Szeretnék segítséget kérni! Ha valakinek 1 200 000 Ft közös költség tartozása ( 11 év ) van és a közös képviselő semmilyen felszólítást, figyelmeztetést nem küldött, hogy lehet behajtatni, van-e elévülés, ha van, akkor a ház veszteségét kinek kell állnia? Milyen szankció alkalmazható a lakó illetve közös képviselővel szemben?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.20. 11:27

van-e elévülés
Van.

a ház veszteségét kinek kell állnia?
Szerinted?

Milyen szankció alkalmazható a [...] közös képviselővel szemben?
l.m.f.

csági # 2018.03.20. 12:11

Jó pofa válaszok, amit köszönök, de ebből nem tudtam meg semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.20. 12:22

A "szerinted" kérdés ezek szerint teljesen hatástalan volt? Meg sem próbáltál elgondolkodni rajta?