végkielégítés és adójóváírás


pearlblood # 2008.02.13. 18:56

Kedves nandy! Köszönöm a segítségedet, ezt fogom tenni!
Üdv: pearlblood

nandy # 2008.02.13. 09:31

Kérdésem az lenne, hogy jól gondolom -e, hogy a munkáltatóm által kiadott jövedelemigazolás hibás, főleg, mivel a jan. 9-ig járó béremet is abban szerepelteti, ill. hogy ilyenkor mi a teendő? Kérnem kell írásban, hogy küldjön egy újat? Mivel a munkaügyi per miatt a viszonyunk eléggé megromlott, nem tudom mennyire lesz együttműködő...

Mindenképpen kérni kell. Akár tetszik neki, akár nem, ez törvényi kötelezettsége. Ha nem hajlandó rá, akkor kérhetsz az APEH-től segítséget :)

nandy # 2008.02.13. 09:29

Ha jól értem, a munkaviszony megszűnése 2008. január 9. Ebben az esetben a végkielégítést majd a 2008. évi adóbevallásban kell bevallani, tehát nem idén május 20-ig, hanem majd jövőre.

Alapesetben a végkielégítést így kell számolni.

Munkaviszony megszűnik mondjuk nov. 30-án, 3 havi végkielégítést kap a mv. Ebben az esetben az év végéig fennmaradó hónapok száma: 1, az erre eső végkielégítést és annak adóját lehet figyelembevenni a tárgyévi bevallásban, a többit át kell vinni a köveztekő évre.

tehát nálad a mv. megszűnése 2008. január, 2008. év végéig fennmaradó hónapok: 11 hó, kapott végkielégítés: 2 havi, tehát ez 2008. évi jövedelemnek számít.

pearlblood # 2008.02.13. 09:18

Segítséget szeretnék kérni.
Jelenleg munkaügyi perben állok a munkáltatómmal, aki kismamaként, tehát a felmondási védelem alatt elbocsátott. A munkaviszonyomat jan. 9-én szüntette meg. Ez év januárjában elküldte az összes papíromat, és jan. 4-én átutalt két havi végkielégítést is.
Most készíteném el a 2007 évi adóbevallásomat, de nem értek egyet a munkáltatóm által kiadott 2007 évi jövedelemigazolással. (Adatlap 2007 a munkáltatótól származó jövedelemről, az adó és adóelőleg levonásáról a munkaviszony megszűnésekor.) Ugyanis ő december hónapra bérszámfejtette nekem a végkielégítést, holott azt én csak januárban kaptam meg. Jól tudom, hogy a végkielégítést azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amelyik napon azt kifizették? Véleményem szerint azt a jövő évi adóbevallásban kellene szerepeltetni.
Mindennek az adójóváírás miatt van jelentősége, ugyanis az év első 9 hónapjában gyed-et kaptam (bruttó 91.700,- Ft), majd okt. 1-től nov. 23-ig dolgoztam, (a bruttó bérem 194.000,- Ft), onnantól kezdve pedig a felmondási időmet töltöttem jan. 9-ig. Okt. 1-től dec. 31-ig a munkabér mellett gyes ellátást is kaptam összesen 81.390,- Ft-ot. Jár nekem az adójóváírás?
Kérdésem az lenne, hogy jól gondolom -e, hogy a munkáltatóm által kiadott jövedelemigazolás hibás, főleg, mivel a jan. 9-ig járó béremet is abban szerepelteti, ill. hogy ilyenkor mi a teendő? Kérnem kell írásban, hogy küldjön egy újat? Mivel a munkaügyi per miatt a viszonyunk eléggé megromlott, nem tudom mennyire lesz együttműködő...

Előre is köszönöm a segítésget!

Gyöngyvér