ingatlan eladás után fizetendő adó


Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.14. 12:02

Az időmúlást is figyelembe kell venni.

drbjozsef # 2017.11.14. 12:44

Csabi :

NAV szerint :
Értéknövelő beruházás alatt azt az ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítást kell érteni, amely a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) kormányrendelet szerint meghatározott korszerűsítés céljából történt (például: a lakás komfortfokozatának növelése, fűtés, szigetelés korszerűsítése stb.), és/vagy az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt.

A 12/2001-ben ennyi van a korszerűsítésről :

Az (1) bekezdés alkalmazásánál korszerűsítés a lakás komfortfokozatának növelése céljából víz-, csatorna-, elektromos-, gázközmű bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése, fürdőszoba létesítése olyan lakásban, ahol még ilyen helyiség nincs, központosított fűtés kialakítása vagy cseréje, beleértve a megújítható energiaforrások (pl. napenergia) alkalmazását is, az épület szigetelése, beleértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat, a külső nyílászárók energiatakarékos cseréje, tető cseréje, felújítása, szigetelése. A korszerűsítés része az ehhez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés közvetlen költségeinek 20%-áig. E munkákhoz csak az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól szóló rendelet szerinti megfelelőségi igazolással rendelkező termékeket lehet felhasználni.

Ezek alapján, ha 24 hónapnál régebben volt, akkor nem számíthatod bele. Ha két éven belül csináltad az eladás előtt, akkor szerintem a beépített bútorok, és olyan műszaki cikkek, amik beépítettek a bútorba, azok elszámolhatók. Bár ez utóbbiba nem vagyok biztos. De két éven belül minden más lakásra fordított építési költség (festés, mázolás, burkolás, szaniterek cseréje, etc) elszámolható, kivéve azokat, amik elvihetők. (Lakástakaréknál is úgy van, hogy klíma elszámolható, mobilklíma nem. Beásott fix medence elszámolható, felállítható kerti nem. Ésígytovább).

drbjozsef # 2017.11.14. 13:08

Emarg,

csak a különbözet 30%-ának a 15%-át kell adóként befizetni.

emarg # 2017.11.14. 13:38

Drbjozsef,

köszönöm szépen a választ!

*BREEGEE* # 2017.11.24. 16:00

Tisztelt Szakértők !

Földeladásból származó jövedelmemből lakásingatlant szeretnék vásárolni.
Érdeklődnék ezesetben hogyan alakul az adózás.
4.éve a tulajdonom így még SZJA kötelezettségem van egy bizonyos részre. Ha a vétel és eladás közötti összegből lakásingatlant vásárolok abban az esetben is kell SZJA-t fizetnem?

Köszönöm

drbjozsef # 2017.11.24. 16:26

Igen.

Már lakások között sincs különbözet sok éve, föld-lakás vonatkozásban pedig soha nem is volt.

Ha a 4 év azt jelenti, hogy 2013-ban került a nevedre, akkor a jövedelmed (szerzéskori érték-eladási ár) 30%-ának 15%-a az adó.

V.Nikoletta # 2017.11.30. 14:51

Tisztelt Szakértő!

Kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi jogszabályok alapján, ha beépítetlen belterületi ingatlant értékesítek, annak eladási árát fektethetem e lakóingatlanba? Milyen adófizetési kötelezettségem van, fent említett területet 2013-ban örököltem és csak egy bizonyos részét értékesítettem jelenleg, de magasabb áron mint a szerzési ár.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.30. 16:51

Miért ne fektethetnéd? Ez egy szabad ország.

drbjozsef # 2017.12.01. 05:07

Nikoletta,

Másik lakás vásárlása miatt járó adókedvezmény már évek óta nincs. Ráadásul az csak lakásokra vonatkozott. Úgyhogy az adózott jövedelmedet a telek eladásából arra fordítod, amire csak akarod.

Adózni pedig kell : a hagyatéki végzésben szereplő értékből kiszámolod, hogy az a rész, amit eladtál mennyit ért akkor. Ha ennél többért adtad el, akkor a különbözet 30%-ának a 15%-a lesz az adó (előbbi a 2013 szerzés miatt, utóbbi az adókulcs).

Atti66 # 2018.01.08. 14:44

Kedves Ügyvédek,

Segítséget kérnék, ha 2006-ban vásároltam egy telket és most eladom, akkor mennyi adót kell fizetnem?
Érvényes még az a szabály, hogy 15 év alatt változik 0% -osra az adókulcs?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Attila

nonolet # 2018.01.08. 14:52

Nem, de ezt google is megmondta volna neked pár másodperc alatt!

HA nem lennél lusta és vags hülye hozzá...

pl.
http://adozona.hu/…_ados_WEZNWQ

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.08. 15:42

Naaaa...

drbjozsef # 2018.01.08. 16:29

nonolet,

próbáld már meg, hogy aki legalább normálisan kérdez - még ha számodra nyilvánvalót, vagy hamar megtalálhatót is guglival -, legalább azokból a válaszokból hagyd ki a parasztkodást. Egyszerűbb ha nem válaszolsz.

Persze nyugodtan bunkózz azzal, aki hozzád hasonló bunkónak tűnik.

drbjozsef # 2018.01.08. 16:33

Atti,

már minden ingatlan adóalapja 0% a szerzést követő ötödik év után (és nem az adókulcsa, de az most mindegy).

Nincs fizetendő adód, és bevallanod sem kell semmit az adóbevallásodban. Tedd el a szerződést, ennyi.

nonolet # 2018.01.08. 16:38

Hagy legyen már a magánügyem,
hogy mennyire nem komálom az ilyen
lusta és nem gondolkodó embereket...

Nomeg, hogy miként bánok velük.

drbjozsef # 2018.01.08. 17:04

Csak egy kérés volt, nemisigen hittem, hogy hatni fog. Sebaj, egy próbát megért. Csak megerősítetted a típosdat.

Atti66 # 2018.01.08. 21:34

Kedves Ügyvéd Úr,

Köszönöm a választ.

Attila

Krizi # 2018.01.18. 18:59

Tisztelt Ügyvéd úr!

2011 év végén örököltem,mely 2012 év elején lett bejegyezve egy lakás részt a "családi társasházból" és egy nyaralóból. A lakásrészt 2017 május végén eladtam a családnak. A nyaralót szintén családtagnak 2017 októberében. A kérdésem,hogy ezt most kell bevallanom a személyi jövedelem adóbevallásban és ha igen mennyit kell fizetnem ,illetve mi után hány százalékot?

Köszönöm.

Krizi

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.18. 19:31

Nem.

drbjozsef # 2018.01.18. 21:06

Krizi,

se bevallani, se adót fizetni nem kell, mert 2011-es szerzés után több mint 5 évvel idegenítetted el. (a szerzés öröklésnél az örökhagyó halálának napja, nem számít, ha csak később jegyeztek be, a tullapon visszamenőleg annak a dátumnak kell szerepelnie)

Edömér # 2018.01.19. 20:56

Jó estét!
2011-ben megörököltem egy ingatlan felét, tavaly a másik felét (végrendeleti öröklés, nem rokontól). Az ingatlant idén tervezem értékesíteni. Ha jól tudom, adóköteles jövedelmem csak a mostanában örökölt hányad után keletkezik. Kérdésem: csökkenthető az adóalap az örökhagyó élettársának fizetet hagyatéki hitelezői igény összegével, esetleg a jelenleg tulajdonomban álló ingatlanon még fennálló bankhitel összegével, amennyiben azt az eladásbólszármazó összegből egyenlítem ki?
Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.20. 08:59

Nem.

Wehy # 2018.02.05. 15:20

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Illetékfizetéssel kapcsolatos kérdésem van.

Meglévő lakásom eladását követően Újépítésű lakást vásárolok. Tudtommal ha az eladás után a vétel egy éven belül megtörténik, illetékkedvezményt kaphatok.

Kérdésem:
melyik dátum számít eladás esetében?
melyik dátum számít vétel esetében?

Az általam eladott lakást 36m forintért fogom értékesíteni, míg az újonnan vásárolt újépítésű lakás vételára 34,1m forint.

Természetesen szeretném megúszni vagy minimalizálni a befizetendő összeget. Segítségét köszönöm!

drbjozsef # 2018.02.05. 15:30

Már 3 és 1 év a kedvezmény ideje.

Magánszemély vagyonszerző esetén az illeték alapja
...

  1. lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon

Mindkét esetben a szerzés illetve az eladás dátuma az a nap, amikor az adásvételi szerződést az ingatlannyilvántartáshoz benyújtották.

Ha időhatáron belül vagy, akkor nem kell illetéket fizetned, mert olcsóbban veszel lakást, mint eladsz.

(Viszont az eladás után adót kellhet fizetni, attól függően mikor szerezted az eladandó ingatlant. Itt nem számít már, hogy másikat veszel az eladási árból)

drbjozsef # 2018.02.05. 15:30

a vásárolt és az eladott lakástulajdon különbözete.