ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2018.03.28. 07:52

A bevételből az 1/4-es tulajdoni hányadú ingatlan forgalmi értékét (3.000.000 / 2 = 1.500.000 Ft)

Az 1/4 tulajdoni hányad értékének számítását miért kettővel való osztással végzed?

Ha a teljes ingatlan 3M, akkor a fél ingatlan 1.5M, a negyed ingatlan 750.000.- Ft.

Vagy úgy érted, hogy valótlan adatokat szerpeltettetek az adásvételi szerződésben, és az ingatlan valós, piaci értéke most 6 millió forint?

Angyalka12 # 2018.03.29. 09:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Elnézést kérek, az adásvételi szerződésben a teljes ingatlan forgalmi értékeként 6 millió forint szerepel, és csak az átvett ingatlan felével foglalkoztam az írásomban, ezért osztottam csak 2-vel.

Rita0114 # 2018.03.29. 09:13

Szép napot!

Nekem egy olyan kérdésem van, hogy mindenképp meg kell fizetnem a szja-t?
Történetem a következő:
Vettünk egy lakást 2015ben 13.700.000Ft-ért, eladtam 2018ban 23.400.000Ft-ért és veszek szintén idén 23.000.000Ft-ért. Így is fizetnem kell a 60%-nak a 15%-át? Ami kb.765.000ft.????????
Köszönöm a választ.

oligaliga # 2018.03.29. 09:52

Igen, ki kell fizetned, mert az eladás után jövedelmed keletkezett. Az már más kérdés, hogy az idén vásárolt ingatlan után nem kell illetéket fizetned, mert kevesebbért vetted, mint amennyiért a másikat eladtad.

drbjozsef # 2018.03.29. 09:52

Angyalka,

sajnos nem. A jövedelem kiszamításához a bevételedből a kölségeidet vonhatod le a, márpedig az adásvételi alapján (elvileg) Te 750.000.- Ft-ért jutottál hozzá a részedhez.
Ezért csak ennyivel számolhatsz.
Nincs abban a szerződésben valami más utalás, hogy miért féláron vehettétek meg? Talán volt valami hitel is, amit átvállaltatok, vagy ilyesmi, esetleg lemondott a párod az exe javára valami másról? Sajnos tartok tőle, az sem igen befolyásolja a dolgot, akkor kellett volna megfelelően szövegezni az adásvételit.

drbjozsef # 2018.03.29. 09:57

Rita,

Az a kedvezmény, hogy másik lakásra költöd az előző eladásából származó jövedelmedet, már évek óta nincs, fizetned kell, és illetéket nem kell majd, ahogy előttem is írták.
De a számításod nem jó, szerintem 873.000.- Ft lesz az (hacsak nem tudsz még levonni valamit az SZJA alapból. Fizettél illetéket 2015-ben a szerzés után?)

Rita0114 # 2018.03.29. 10:25

Akkor ennyibe került ez az ingatlan azért vettük annyiért, rá 2 hónapra ugrott nagyott a piac.
Tudok számlával igazolni majdnem 1.000.000 ft-ot amit a lakásra költöttem, akkor az is lejön belőle igaz? Fizettünk illetéket 490.000ft-ot.

drbjozsef # 2018.03.29. 11:19

Rita,

az illetéket levonhatod az alapból (nem az adóból), a ráköltés számláit akkor, ha az értéknövelő beruházás volt.
Lakóingatlannál a szokásos piaci értékét növelő ráfordítás költsége számolható el, pl. fűtés korszerűsítés, szigetelés, szauna, úszómedence létesítése, vagyonvédelmi rendszer kiépítése. Tehát egy normál felújítás nem (mert az elvileg és normál esetben tükröződik az ingatlan alacsonyabb árában, persze ez is relatív).

Angyalka12 # 2018.03.29. 12:33

Igen volt hitelátvállalás is, én beléptem a hitelbe a volt feleség helyett.
Ez esetleg változtathat a történeten?

kobor6 # 2018.03.29. 14:02

kedves adószakértők.

olyan kérdésem lenne, hogy:
a tavalyi évben eladtam egy lakásingatlant.
amikor a vevők átadták nekem a foglalót, egyben arra is köteleztem magam, hogy a lakásba a gázszolgáltatást visszaállítom, illetve mivel az épületet szigetelték kívülről, ezért a konkevtorok külső kivezető csövének meghosszabbításáról is gondoskodom szakemberrel. ez nekem 120 ezer forintomba került, összesen azonban a lakás eladási értékének nem teszi ki az 5%át mindaz, amit költöttem rá.
a kérdésem az lenne, hogy ha nem éri el az 5%-ot ezen számlákkal is ighazolt költségem, akkor nem tudom ezt érvénxesíteni az adózás során? tehát ez nem vonható le az értékesítési összegből?
köszönöm előre is a választ.

Rita0114 # 2018.03.29. 14:13

Drbjozsef,

Köszönöm szépen a felvilágosítást.
Rita

drbjozsef # 2018.03.29. 14:37

Angyalka,

nem vagyok ügyvéd, úgyhogy a válás-vagyonmegosztás témában nem vagyok jártas, de tartok tőle, hogy akkor számíthatna, ha úgy került volna bele a megegyezésbe, hogy az adásvételi maga a teljes áron (1/2 rész 3M forint), és a bíróí ítéletben (vagy azzal egyenértékű jóváhagyott megállapodásban) külön rendezve a hitel átvállalása. Így, hogy kiszámoltátok, és már a csökkentett értéket írtátok, nem annyira megy.

Bár, amúgy ugye szerepel benne a teljes értéke is, és ha van benne utalás arra, hogy a fennmaradó részt a hitel átvállalásával teljesítitek, akkor azért lehet hogy lenne keresnivaló. Egy próbát megér. Nem is tudom, talán a NAV ügyfélszolgálatánál kezdeném elsőre. Végülis a hitel általában nem számít, mert azt a pénzt ugye előre megkapja az ember, csak törleszti utána. De Ti nem kaptátok meg, külön, benne van a lakásban, azzal a teherrel szereztétek.

Csak futni kellene még ezzel pár kört, mert a logikus az lenne, hogy az 1.5milliót vonhasd le a negyerészedből.

radirpok # 2018.04.02. 18:28

Kedves Szakértők,
A lányom most vett egy lakást 40 millióért, és 1 éven belül el szeretné adni a több, mint 5 éve meglévő lakását 40 millióért (a lakáson haszonélvezetem van, 60 éves vagyok, ezért a haszonélvezet értéke 12 millió).
Tudtommal, amennyiben az adásvételi szerződésben térítésmentesen mondok le a haszonélvezetemről, akkor az ajándéknak minősül és a lányomnak szja-t kell fizetni utána, az illeték-különbözet számításakor pedig az eladott lakástulajdon forgalmi értékéből le kell vonni a haszonélvezet értékét, vagyis vagyonszerzési illetéket is fizetni kellene 40-12 millió után.
Ha az eladás előtt térítés ellenében lemondanék a haszonélvezetről, és utána sikerül 40 millióért eladni a lakást, akkor adót és illetéket sem kell fizetni?
Mit kellene tennünk, hogy a legkevesebb vagyonszerzési illetéket és adót kelljen fizetni össz családi szinten?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.02. 22:52

Valamit nagyon keversz.

radirpok # 2018.04.03. 06:43

Kérdezem, hogy Kovács_Béla_Sándor nekem válaszolta-e "Valamit nagyon keversz"? Ha igen, akkor kérem fejtse ki, mert nem értem!

drbjozsef # 2018.04.03. 06:56

Felteszem - többek között - erre gondol :
ajándéknak minősül és a lányomnak szja-t kell fizetni utána

Kevered az adót és az illetéket. De mindegy is.

Ami nektek lényeg: ha egyenes ágú rokonnak "ajándékozod" lemondással a haszonélvezetet, nincs illeték kötelezettség. Vagyis egyszerűen - akár az adásvételi szerződésben, egy füst alatt - mondj le a haszonélvezetedről. Adót nem kell fizetni az eladás után (5 évnél régebbi szerzés), illetéket nem kell fizetni se a haszonélvezet miatt, se a vásárlás miatt (1 éven belüli vásárlás).

Bár hogy utóbbi biztos legyen, én inkább két szerződésben csinálnám, először átvezettetném a nyilvántartáson a haszonélvezet megszűnését, és csak utána adnám el az ingatlant - de még az 1 éven belül.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 06:59

Az a baj, hogy úgy kérdezel, hogy állítasz, és az állításaid közül több is téves.
Például ajándékozás után legfeljebb illetéket kell fizetni, jövedelemadót nem. Továbbá, ha az eladás előtt - vagy azzal egyidejűleg, de az eladó javára - lemondasz a haszonélvezetről, akkor a teljes vételárat figyelembe veheti az eladó a cserepótló vétel illetékének számításakor.

Fel tudod tenni úgy a kérdést, hogy ne legyen benne egyúttal állítás is?

(Szervusz, a neten mindenki per tu.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 07:01

egyenes ágú rokonnak
Ági. Mint a Mohai kiskorában.

wers # 2018.04.03. 07:23

:))
(Van egy sejtésem, hogy nem mindenki fogja érteni)

radirpok # 2018.04.03. 07:26

Kovács_Béla_Sándor, drbjozsef köszönöm a válaszokat!
Ezek szerint, ha az eladás előtt egy külön szerződésben lemondok a haszonélvezetről (akár ingyenesen, akár térítés ellenében), akkor a teljes vételárat figyelembe veheti az eladó a cserepótló vétel illetékének számításakor és szja-t sem kell fizetnie a lányomnak?

"... vagy azzal egyidejűleg, de az eladó javára - lemondasz..."
A nav oldalon ezt olvastam: "Mivel nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezeti, illetve használati jog, ezért ANNAK ÉRTÉKÉT AZ ELADOTT LAKÁSTULAJDON FORGALMI ÉRTÉKÉBŐL LE KELL VONNI. AZ ÍGY KAPOTT FORGALMI ÉRTÉKET LEHET LEVONNI A VÁSÁROLT LAKÁSTULAJDON FORGALMI ÉRTÉKÉBŐL. IGAZ EZ AKKOR IS, HA A VAGYONI ÉRTÉKŰ JOG AZ ELADÁSSAL EGYIDEJŰLEG MEGSZŰNTETÉSRE KERÜLT."
Ezért gondoltam úgy, hogy nem lenne jó az eladáskor az adásvételiben lemondani. Tévedtem?

drbjozsef # 2018.04.03. 07:26

Megpróbálom megjegyezni. A "felé" mentesség már többnyire megy.

radirpok # 2018.04.03. 07:32

" és szja-t sem kell fizetnie a lányomnak?"
Mármint a lakás eladását követően.

drbjozsef # 2018.04.03. 07:58

Ha idén adja el, és 2013-ban vagy előbb szerezte, akkor nem kell. Ha az 1 évbe belefér, és csak 2019-ben adja el, akkor 2014-ben, vagy előtte kellett szereznie az adómentességhez.

drbjozsef # 2018.04.03. 08:02

Ezt az idézetet hol olvastad? Nem egy 2009-es cikkben a NAV oldalán?

radirpok # 2018.04.03. 09:58

Valóban egy 2009-es cikkről van szó.

Én már az ITV olvasásakor lefagytam ezen a mondaton: "... vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga..."

Ha nem csökkenthető az érték a terhekkel, akkor nem értem, hogy mit akarnak mondani evvel: "nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet"