ingatlan eladás után fizetendő adó


szabadka # 2007.09.27. 10:46

Helyesbítek, a vagyonmegosztási szerződésben van dokumentálva a vételár megosztása.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.27. 10:44

Az illetéktörvényre természetesen. Határidőre tessék vigyázni.

szabadka # 2007.09.27. 10:38

Köszönöm a választ, de hogyan tudjuk ezt bizonyítani?
Elég a bontóper határozata? Milyen jogszabályra hivatkozhatunk??

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.27. 10:32

Ott valami nem stimmel. Nem annak a volt házasfélnek kell vagyonszerzési illetéket fizetnie, aki kevesebbet kap az őt megillető 1/2-nél, hanem annak, aki többet.

szabadka # 2007.09.27. 08:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem válásukkor a közös tulajdonban lévő lakóingatlanuk eladásakor /37 millió/ megegyezésük szerint nem 50%-ot azaz 18.500.000,- forintot, hanem 13 milliót kapott. Ebből az összegből ingatlant vásárolt. Az illetéket a hivatal úgy állapította meg, hogy a 18.500.000,-forint és a 13 millió különbözetéből számította ki a 170 ezer forintot.
Kérdésem az, hogy jogos-e, hogy azután az összeg után is fizessen, amit ő nem kapott meg? Esetleg lehet a volt feleséget kötelezni a különbözet kifizetésére?
Köszönettel.

ditke1 # 2007.09.27. 08:07

rite csillaggal: köszönöm

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.09.27. 08:00

1.100.000,- Ft. 25 %-át fizeted adóba

ditke1 # 2007.09.27. 07:56

Tisztelt ügyvéd úr!

Az lenne a kérdésem, hogy 2006-ban vásároltam egy garázst 800.000 Ft-ért és most eladnám 1.900.000 Ft-ért.
Mennyi adót kell fizetnem és mikor?

Segítségét és válaszát nagyon köszönöm!

ditke1

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.09.26. 10:25

Hajnalanya!

Ha nem vett igénybe lakásszerzési kedvezményt akkor természetesen nincs probléma.

A jelenlegi szabályozás szerint durván számítva
7.5-5.8= 1.7 millió a jövedelem és mivel ezt az összeget teljes egészében felhasználja , így nincs adófizetési köteélezettség.

A jövő évi tervezet szerint mivel öt éven belül értékesíti biztos fizet adót.

Üdv.

www.adojogasz.hu

Hajnalanya # 2007.09.25. 19:40

Dr.M.Tóth Zoltán: köszönöm a válaszát. Sajnos az öt év nálunk jövőre dec 29-én jár csak le....addigra mi már nem szeretnénk ebben a lakásban lakni.
Nem értem, amit a második bekezdésben ír. Mármint azt, h most is büntetik az öt éven belüli lakáscserét. Mi korábban nem vettünk igénybe lakásszerzési kedvezményt, ugyanis az eladni kívánt lakás az első lakásunk.
Gyakorlatban mit jelent ez a jelenlegi és a tervezett szabályozás alapján? Vettük a lakást 2003 dec végén 5,8mó-ért, eladnánk 7,5mó-ért és házat vennénk 15mó-ért. Mekkora az adózandó jövedelem a két esetben? Köszönöm szépen a segítségét.

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.09.25. 13:32

Hajnalanya!

Amiről a médiában beszélnek az mégcsak tervezet....

Gyakorlatban azt jelenti amit leírt, hogy az ingatlan értékesítésből származó jövedelmemet nem tudom majd "betudni" egy másik lakás vásárlása esetén. Azonban nem is lesz - a tervezet szerint - minden ingatlanértékesítés adóköteles, csak az öt éven belüli értékesítés. Az Ön esetében az 5. év pont jövőre eseik majd.
A jelenleg hatályos szabályozás is bünteti az öt éven belüli ingatlanértékesítést, ugyanis ilyen esetben a felhasznált lakásszerzési kedvezményt is le kell adózni.Tehát ha idén eladja azt a lakást amit négy éve vett akkor lakásszerzési kedvezmény alapjaként érvényesyített összeget jövedelemként kell kell figyelembevenni, ezért akár adókötelessé is válhat.

www.adojogasz.hu

Hajnalanya # 2007.09.25. 11:51

Jó napot! Nekem is lenne egy kérdésem, a jövő évre várható adótörvény-módosítással kapcsolatban. Mit jelent az, h ingatlan értékesítése esetén megszűnik a lakásszerzési kedvezmény, azaz az eladott lakás árából a másik otthon vásárlására fordított összeg utáni adóbónusz? Ez azt jelenti, h ha eladjuk a lakásunk, és a teljes eladási árat egy másik lakás megvásárlására fordítjuk, akkor is adóznunk kell a teljes eladási ár után? El akarjuk adni a panellakásunk és venni egy családi házat, természetesen a lakás teljes árát a házra fordítjuk. Ráérünk jövő tavasszal, ahogy terveztük, vagy még idén bonyolítsuk le az eladást és az új vásárlását? Másik kérdés: hogy 4 éve vettük a lakást, amit el akarunk adni, tehát nem telt el a szerzéstől számított 5 év...ez milyen következményekkel járhat? Köszönöm a válasz(oka)t.

makk # 2007.08.02. 13:55

Én is a segítségüket szeretnék kérni.
Közös megegyezéssel történő válásunk van folyamatban. Az 1994 vásárolt 3.5 millió Ft értékű (mai értéke 14 millió Ft + 1.8 millióFt garázs) közös ingatlanunkat (társasházi lakást, garázst) most, mint benne maradó fél jogán a másik fél 3.8 millió Ft értékű lakástulajdoni részét megváltanám és eladnánk a garázst is, ami 900-900 E Ft arányban megoszlik. A 900 E Ft részt kp-ben fizetem megváltásként és a fennmaradó részre, pedig lakásvásárlási hitelt veszek fel kb. 3 millió Ft értékben. Kérdésem, hogy nekem, mint a lakásban maradónak és az exnek, mint a megváltási értéket kapónak kb. mennyi illetéket és mennyi adót kellene fizetni?
Előre is köszönöm válaszukat.

monalisa1 # 2007.07.31. 19:41

Muszáj eladni azt a házat? Csak egy csomó = 25% szja kötelezetséged fog keletkezni a "rögvest" értékesítése miatt. (Esetleg valaki megbízható rokonnak, ismerősnek bérbadni, vagy ha nem kérsz pénzt de legalább gondozzák/vigyázzák a házat a visszejöveteledik.) Aztán majd utána meglátod...

monalisa1 # 2007.07.31. 19:19

Igenis keressed elő a számlákat!... Egy 4-5 éve épült háznál - melyre a végleges használatbavételi engedélyt csak egy éve adták ki - a számláknak meg kell lenniük.

Általánosságban 5 évre visszamenőleg minden számlát/cetlit meg kell őrizni, önös érdekből is.

A Te költségedre majd felbecsültetik azt a házat...

Írta már itt a Fórumban jogász: "Lehet az adóhivatallal vitatkozni, de minek..."

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok.

maria01 # 2007.07.30. 13:32

Kedves Jogszakértők !
Én is ezúton fordulnék Önökhöz/hozzátok jogi problémámmal mert egy kicsit összezavarodtam a jogszabályok dzsungelében.
2000.-ben vásároltam egy telket melyre a közművesítés után családi házat építettem. A családi házra 2006-ban végleges használatbavételi engedélyt kaptam. Most külföldi munka miatt el kell adnom a házat és ennek kapcsán felmerült néhány kérdés. Telefonon már próbáltam az adóhatóság-tól az adózásra vonatkozó információkat kérni de eltérő válaszokat kaptam. Első érdeklődésemre azt mondták, amennyiben a bekerülési értéket nem lehet meghatározni úgy az eladási ár 75 %-át tekinthetjük a bekerülési értéknek. Másodszori érdeklődésemre azt mondták, hogy a bekerülési értéket számlával kell igazolnom és igenis keressem elő a számlákat. Mondanom sem kell, hogy a számlák csak részben vannak meg, mert a ház kivitelezése családi-rokoni összefogással készült számla nélkül.
A kérdéseim a következők lennének:

  1. Kötelezhet-e az adóhatóság ebben az esetben a számlák bemutatására amikor a ház építésekor még nem volt bejelentési ill. számlamegőrzési kötelezettség ?
  2. Figyelmen kívül hagyhatja-e az adóhatóság a 75 %-al számított bekerülési értéket ha nincsenek meg a számláim ?
  3. Felbecsültetheti-e az adóhatóság a házat hogy megállapítsa a bekerülési értékét ?

Előre is köszönöm a szakértők válaszait.

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.07.26. 06:06

Ha mint magánszemély végzed az építést akkor szinte kizárt hogy a számla kibocsátót is megvizsgálnák. A számla léte a lényeg.

anyamaci # 2007.07.25. 16:50

Egy kis segítséget kérnék!
Megörököltem egy ingatlant, melyet eladtam és a vételárat lakáscélra fogom felhasználni, nevezetesen lakóépület bővítésére. Vásároltam építőanyagot, melyet a kereskedő annak rendje-módja szerint leszállított, Én kifizettem, Õ kiállította a számlát.
Igen ám de megtudtam, hogy nincs a működési engedélyén építőanyag kereskedelem, vagyis jogosulatlanul folytatja a kiskereskedelmi tevékenységét! Nem tudom jól gondolom-e, de szerintem így számlázni sem számlázhat építőanyagról. (Másra van működési engedélye). Mi lesz ha engem ellenőríz az Apeh és nem fogadják el Tőlem a számláját? Érhet-e Engem hátrány a kereskedő jogosulatlan tevékenysége miatt. Amikor a telepen voltunk nem figyeltem hogy mi van a működési engedélyén álmomban nem gondoltam volna ilyesmire!
Köszönettel Anyamaci

zsu40 # 2007.07.17. 09:15

ja, és persze, illeték, nem adó.

zsu40 # 2007.07.17. 09:08

Kedves KBS! Mégis csak bajban vagyok. A szerződésen lakásvásárlási támogatás van, csak az egyik, a banktól kapott, papíron van lakásépítési támogatás. Viszont erről meg nem találtam semmit. Lehet, hogy mégis igazad van, mert én lakást vettem, nem építettem, csak a bank írta el?
A legjobb, ha bemegyek az APEH-ba, ugye? Köszönöm!!!

zsu40 # 2007.07.14. 07:40

Nagyon köszönöm! Hétfőn meg is teszem. Üdvözlettel!

alfonsbautz # 2007.07.13. 10:22

zsu40!

Amit idéztél az az

1990. évi XCIII. törvény az illetékekről és annak is a 21.§ volt.
A teljes szöveget megtalálod a
www.magyarorszag.hu oldalon, ha beírod ezt a számot a jogszabálykeresőbe.

Amúgy pedig nem fellebbezés lenne, mert nem vitatod az illeték mértékét, hanem neked egyszerűen azt nem kell megfizetned az általad hivatkozott jogszabályhely miatt, de ezt az APEH nem tudta, mert nem tájékoztattad.

Írj egy levelet, amelyikben ezt igazolod, és kérd, hogy a határozatot vonják vissza, és ők visszavonják, de ezt tedd meg még ma, mert amíg nem jogerős, addig könnyebb intézkedni.

üdv
__________________________
Qui non proficit, deficit...

zsu40 # 2007.07.13. 07:27

Kedves KBS! Elnézést! Most, ahogy visszaolvasom, tényleg modortalannak tűnhet a rövid válaszom, de csak egyetlen mentségem van, nem sok az időm ( 3 gyerekem van :) ). Viszont most újabb kérésem lenne. Hol találhatnám meg ezt a törvényt vagy jogszabályt pontosan? Amit ide másoltam, az csak egy lakásvásárlással foglalkozó oldal tájékoztatója. Meg azt is jó lenne tudni, hogy van-e rá mód, hogy ne fizessek fellebezési illetéket. Egyszerűen nem tudok! Előre is köszönöm!

zsu40 # 2007.07.12. 16:29

Jaj, bocsánat, dehogy, csak,mert kaptam levelet az APEH-tól, hogy fizessek 35 000 Ft-ot és mielőtt elkezdem verni az asztalt. Még a fellebezésért is fizetni kell. Köszönöm, elnézést, tényleg élő a probléma :)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.12. 13:42

Mondjuk, hogy de lege feranda válaszoltam. :)