ingatlan eladása utáni adózás / válás


Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.30. 19:16

Tényleg. Bocs mégegyszer.

Jack13 # 2008.08.30. 16:16

Kbs: 62. § (6) a.)-ról beszélek, a vagyoni értékű jog a b.)pontban van

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.30. 09:18

Szerintem a (6) bekezdés a lakásingatlanhoz fűződő vagyoni értzékű jog.

Jack13 # 2008.08.30. 06:23

Bocs de (6) bekezdés mert az vonatkozik a lakóingatlanra de nem akarok kötekedni... Az apeh.hu honlapon találsz elérhetőségeket

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 17:04

200 ezer forintig terjedő mulasztási bírságot szabhatnak ki.

Igazad van, Jack - de nem (6) bekezdés, hanem (4).
Elnézést, toncsi, úgy emlékeztem, hogy a törvény szövege "az adó alapjáról" beszél - de nem, valóban egyértelműen "jövedelmet" ír.

Mindamellett nem árt az APEH-et is megkérdezni, hátha ők másképp gondolják.

toncsi64 # 2008.08.29. 14:40

Hááát nem könnyítettétek meg a dolgom. Mindazonáltal köszönöm, hogy érdemben foglalkoztatok a problémámmal. Létezik az APEH-nál valami olyan "hivatali részleg" akinek a válasza irányadó lehetne ? Esetleg ha van, merre található ?
Ha teszem azt nem készítek bevallást pedig kellett volna, az milyen következményeket vonhat maga után ?

Köszönöm, Toncsi

Jack13 # 2008.08.29. 07:50

Eladási ár = bevétel. Bevétel - ráfordítások = számított összeg, SZJA tv. 62. §. (6) szerint jövedelem a számított összeg 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben. SZJA-t pedig csak a jövedelem után kell fizetni, ami itt nincs. De persze, bízzuk Toncsira.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.29. 07:20

Szerintem keletkezik jövedelme - csak adómentes.
Akkor nem keletkezne jövedelme, ha a szerzési értéken adná el azt az ingatlant.
De toncsi tehet egy próbát: fogadja el az álláspontodat, és ne adjon be bevallást. Aztán majd meglátjuk, mi lesz. (Előre szólok, hogy az APEH máris értesült az eladásról, mert az illetékhivatal egy ideje az ő fősoztálya.)

Jack13 # 2008.08.28. 21:34

Toncsi64,
SZJA tv. 11. §. (3) szerint:
"a magánszemély nem köteles bevallani:
....
c.) a vagyonátruházásból származó bevételt, ha abból jövedelem nem keletkezik..."

Ha a 16 évvel ezelőtt szerzett lakóingatlant 2008-ban értékesíti, abból már nem keletkezik jövedelme, ezért azt bevallani sem kell, (miután nincs is mit bevallani) tehát ha más jövedelme a nyugdíjon kívül nincs, akkor nem kell az idei évről adóbevallást beadni.

toncsi64 # 2008.08.28. 16:26

Köszönöm a választ ! Zzek szerint "csak" ezért adóbevallást kell csinálnom. Szomorú vagyok.

Prosecutor (törölt felhasználó) # 2008.08.28. 12:29

Üdv!

Megerősítést (vagy cáfolatot) várok a tapasztaltabbaktól:

Ugye, ha részítélettel felbontja a bír. a házasságot, majd a vagyonmegosztásról egyezséget köt a férj és a feleség, és az egyik fél magához váltja a közös ingatlant, akkor a másik fél ebből származó jövedelme adómentes, sőt be sem kell vallani.

Alapul szolgáló törvényhelyek:
Szja tv.:

7. § (1) A jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni a következő bevételeket:

  1. azt a bevételt, amely e törvény 1. számú melléklete vagy más törvény előírása alapján adómentes;

11. § (3) A magánszemély - az (1) bekezdésben foglaltaktól eltérően - nem köteles bevallani:

  1. azt a bevételt, amelyet a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni;

1. számú melléklet:
2.4. a házassági vagyonközösség megszüntetése következtében ingatlannak, ingónak vagy vagyoni értékű jognak a házastárs által történő megváltásából származó jövedelem;

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.08.28. 11:27

Igen, szerepeltetni kell a tárgyévi adóbevallásban.

toncsi64 # 2008.08.28. 11:00

Tiszteletem !

Az lenne a kérdésem, hogy az adómentesen (16 éve vásárolt) értékesített lakóingatlanom után származó jövedelmet kell e valamilyen formában dokumentálnom, jelentenem ? Gondolok itt elsősorban az Szja bevallásra. amit egyébként nem csinálok lévén nyugdíjas és egyéb jövedelemmel nem rendelkezem. Ha igen akkor mikor és milyen formában ?

Várom hozzáértő válaszukat.

Köszönettel, Toncsi

tfecus # 2008.08.12. 15:17

Tisztelt Szakértők!

Van egy ház amit 2005.11.25-én örököltem testvéremmel 1/2 1/2 arányban és ami a tulajdoni lapon tanyaként van feltüntetve. Kérdésem, hogy ha eladjuk a házat, milyen adót kell utána fizetni? Így hogy tanyaként van feltüntetve, igénybe tudjuk-e venni az évek után járó %-os kedvezményeket?
Tisztelettel: Fecó

hpanka # 2008.08.11. 08:51

köszönöm szépen.

Goodwitch # 2008.07.29. 17:45

Ha nem származik az eladásból jövedelmed, akkor ugye nincs minek a 25 %-át befizetni.


Goodwitch

hpanka # 2008.07.29. 15:59

Kedves Szakértők,
én azt szeretném megtudni, hogy a tavaly vásárolt lakás idei eladása után is kell-e 25% adót fizetni, ha ugyanannyiért adom el, amennyiért vettem (nincs többlet).

A sztorimmal nem szívesen fárasztok senkit, de a korrekt infók dióhéjban:

Kedves elvált férjemmel vettünk egy közös lakást (már el voltunk válva) - újra megpróbáljuk címén - az együttélés nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: ez kiderült röpke egy év alatt.

Most hogy el kell adni a lakást, hogy kettő másikat vegyünk - nem szívesen fizetnék még az apehnek 25 százalékot...

Tud valaki vmi megoldást?
Előre is köszi,
Peches Panka