Hagyatéki tárgyalás - örökölt autó használata


Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.17. 16:35

Ne beszélj butaságokat! A magyar jogban nincs függő hagyaték.

Vadsuhanc # 2017.12.17. 12:13

Jail kérdésével kapcsolatosan az a véleményem, hogy a hagyatéki eljárás lezárása előtt nincs lehetőség a gépkocsi eladására tekintettel, hogy a gépkocsi tulajdonjoga nem tisztázott nincs olyan személy, akinek rendelkezési joga lenne a gépkocsi tulajdonjoga felett.

wers # 2017.12.17. 11:50

A közigazgatás nem fogja elfogadni a szerződést a hagyatéki nélkül. Majd utána. A vevővel egyidőben az örököst is bejegyzik mint köztes tulajdonszerzőt, és ezt az illetéket neki is meg kell fizetnie, de átítatni nem kell.
Így kedves drbjozsef, itt a szerzőkötéstől nem is nem játszik a közigazgatási birság, hisz az eljárás meg sem indul, csak a jogerős hagyatéki után.

drbjozsef # 2017.12.16. 17:23

Na és? Nem értem. A közigazgatási aktus elmulasztásához bírságok vannak kötve. Úgy érted, lehet kötni szerződést dátum nélkül? Vagy 2021-et beírva? Vagy hogy?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.16. 16:53

Na és? Egy dolog az adásvétel és egy másik a közigazgatási aktus, a nyilvántartás vezetése.

drbjozsef # 2017.12.16. 15:53

És ilyenkor mi van az eladó 8 napos, és a vevő 15 napos bejelentési kötelezettségével? Ha nem teszik, az a baj, ha megteszik, úgyis elhajtják a vevőt, hiszen papíron (még) nem a tulajdonostól szerezne tulajdont, meg az eladót is, hogy mit jelent be, semmi köze a gépjárműhöz a nyilvántartás szerint.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.12.16. 10:20

Még csak előszerződés sem kell, simán el lehet adni. Más kérdés, hogy a vevő tulajdonjogát egyelőre nem jegyzik be, és a vevő egyébként is vállal némi kockázatot.

Jail # 2017.12.16. 06:41

Jó reggelt! Örökölt autó eladásával kapcsolatban kérdeznék. Apósom 2017 novemberben elhunyt. Volt egy 1990-es Ladája, amit szeretnénk eladni, de hagyatéki tárgyalás még nem volt. Az önkormányzaton dolgozó hölgy azt mondta, hogy lehetséges az eladás, előveteli szerződéssel.Valóban lehetséges íly módon, vagy mindenképp meg kell várni a hagyatékit? Vagy milyen módon lenne lehetséges az eladás? Esetleg kölcsönadásival? Válaszokat előre is köszönöm.

Vadsuhanc # 2017.12.11. 13:03

Sajnos igaz.

kérdező 100. # 2017.12.11. 11:55

Örökölt autóval kapcsolatban szeretnék kérdezni: Édesapám meghalt 11.29-én, egyetlen örököse vagyok, hagyott egy összetört autót, amit szeretnék ideiglenesen forgalomból kivonatni, mivel olyan állapotban van, hogy ha akarnám sem tudnám használni. Az okmányirodában azt mondták, hogy ezt nem tehetem meg, mert nem vagyok tulajdonos. Tényleg nincs erre semmilyen lehetőség, hogy ne kelljen súlyadót fizetnem egy használhatatlan gépjármű után?

Köszönöm a válaszukat!

Borisz72 # 2017.10.17. 17:23

Köszönöm!

Szomorú örökös # 2017.10.17. 16:19

Borisz72

Anno én is keresztapám autóját használtam így, hogy a hagyatéki végzés jogerőre emelkedéséig volt egyfajta szerződés közöttünk, utána pedig átírattam. Ez a rendje.

Esetleg addig lehet valami olyasmit próbálni, hogy az illető legalább üzembentartó legyen, mert nyilván senki sem akar fizetni helyette, ha tilos parkolásba vagy gyorshajtásba szalad véletlenül.

Borisz72 # 2017.10.17. 15:25

Ma a közjegyzőt is felhívtam (aki a hagyatéki eljárásban hivatalosan eljárt), ő is ugyanezt mondta. 15 nap múlva jogerőre emelkedik. Ezt jelenti a hatályba lépés. Ha ez az időpont meg lesz, azt kell ráírni az adásvételire, és így tényleg nem kell az átíratásért az örökösnek fizetni semmit, egyből lehet a vásárló nevére íratni.

drbjozsef # 2017.10.17. 06:30

Őszintén megmondom, én ebből a mondatból nem értek semmit. Mi az, hogy hatályba lépés? Miért nem kell fizetni semmit.

Végülis mindegy, a lényeg, hogy találtál egy neked tetsző választ, járj el aszerint, aztán kiderül, a hivatalok is így gondolják-e.

Ha erre jársz még, írd meg mire jutottál végül.

Borisz72 # 2017.10.17. 06:26

Egy másik fórumon megkaptam a kérdésemre a választ: "A hatályba lépés dátumát kell megadnia., ez esetben nem kell fizetnie semmit sem az átírás miatt." Bemásoltam, ha valakinek szüksége lenne rá. Köszönöm a segítő hozzászólásokat.

drbjozsef # 2017.10.16. 11:31

Mondjuk egy biztos : én nem vennék így autót, legalábbis nem fizetném ki. Bízzon bennem az eladó, ha akar, de én nem tenném.

drbjozsef # 2017.10.16. 11:30

Általában igen, de benyújtani nem fogja tudni az okmányirodában az átíráshoz, márpedig azt rendes adásvételnél is 15 napon belül kell, nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.16. 08:10

, érvényes adásvételi szerződést nem köthet, amíg a hagyatéki végzés jogerőssé nem válik.
Dehogynem!

drbjozsef # 2017.10.16. 07:07

Borisz,

A jogerős hagyatéki végzésen van egy pecsét egy dátummal általában, hogy mikor vált jogerőssé. Ettől számított 15 napon belül az örökösnek át kell íratnia a nevére az autót. Ezután adhatja el. (Elvileg 15 nap a jogerőssé válás, de ez akkor indul, amikor az összes érintett közül az utolsónak kikézbesítették. Tehát ezt előre nem tudhatod mikor lesz, inkább 3-6 hét, téves cím vagy jogi képviselő megbízásának megszűnésének bejelentésének hiányában 1-2 hónap is lehet)

Habára tulajdonjogát visszamenőleg az örökhagyó halálának napjával szerzi meg, érvényes adásvételi szerződést nem köthet, amíg a hagyatéki végzés jogerőssé nem válik.

Át kell íratnia a nevére, és ki kell sajnos fizetnie az átírási illetéket. Utána adhatja el.

Várd meg a jogerőst. A közjegyző kiküldi ha megvan, de a posta is szokott szarakodni a tértivevényekkel. Érdeklődj az eljáró közjegyzőnél, hol áll az ügy.

Borisz72 # 2017.10.16. 06:01

Tisztelt Cím!
Teljes hatályú hagyatéki végzés alapján megörökölt autónak, idegen személynek (nem családtag) azonnali eladása esetén a gépjármű adásvételi szerződésben eladási dátumaként mit kell feltüntetni? A hagyatéki végzés időpontját, vagy annak jogerőre emelkedését ( Ha van ilyen, az mennyi nap?) ? Az autó átíratása egyenesen a vásárló személy lehet, vagy kötelező a megörökölt nevére íratni előtte? (2017. okt. 09. hagyatéki végzés időpontja)
Köszönöm válaszukat!

Vadsuhanc # 2017.10.03. 18:26

Fürge nagyon rossz uton jársz.

A kérdésedre a választ a pénzintézetnek meg kellet volna adnia a közjegyzőnek.

Azt is tudnod kellene, hogy haláleseti rendelkezés volt-e elhalt édesapásnak a pénzintézeténél.

Őszintén ezt miért nem a hagyatéki eljárásban kérdezted és miért nem ott rendezted, de szerintem a hagyatéki végzésben erről konkrét intézkedés volt és történt! Olvasd át.....

drbjozsef # 2017.10.03. 18:17

Fürge,

a közjegyző a banktól a haláleset napjára vonatkozó számlaegyenleget kéri le, függetlenül a zárolás időpontjától. Tehát abban biztos lehetsz, hogy apukád halálát követő napon már nem volt a számláján a pénz ezek szerint, pont azon a napon elvileg lehetséges hogy leemelték.

Az biztos, hogy még neked, mint örökösnek sem adják ki a számlatörténetet visszamenőleg.

Kizárólag bíróságtól lehet kérni, hogy kérjék ki a számlakivonatokat, akár évtizedekre visszamenőleg.

A sejtés, hogy leemeltek róla pénzt, így elsőre kevésnek tűnik, hogy pereljél. Ha perelsz, nyilván a barátnőt kell perelned. De valahonnan ennél több gyanú kellene. Ennyire nem voltál benne édesapád pénzügyeiben halála előtt?

Ha kiderül, hogy még a halála előtt átutalta (valaki) a pénzt, akkor az akár ajándék is lehet. De itt is sok minden számít, ha nyilván nem ő utalta át, mert kórházban volt, akkor az is felvethet kérdéseket, amit a bíróság vizsgálhatna, de per nélkül ezzel sem tudsz semmit kezdeni.

Nincs jó ötletem. Valahonnan infót kellene még szerezned.

Fürge # 2017.10.03. 16:58

Tisztelt Ügyéd Urak,
Az következő problémával kapcsolatban szeretném kikérni a véleményüket.Apám néhány hónapja meghalt és a hagyatéki tárgyaláson kiderült, hogy egy üres bankszámlát örököltem(-12000Ft).Valószínűleg a barátnőjének volt meghatalmazása a bankszámlához és nyilván átutalta magának az összes pénzt.(A számlán maradt -12000Ft tartozás az pont egy nagyobb értékű átutalás költsége) Mivel a kórház Őt értesítette először, erre megvolt a lehetősége és az ideje is amíg az információ eljutott a kórháztól az anyakönyvvezetőn és a közjegyzőn keresztül a bankig, hogy zárolják a számláját.Lehet, hogy így volt, lehet, hogy nem, de mindenképpen szeretném megtudni, mert ha igen akkor engem illet a számlán lévő pénz.
Azt szeretném tudni, hogy hogyan lehetne ezt az információt megszerezni, hogy a bank kiadja visszamenőleg aznap reggelig a pénzmozgásokat?
A hagyatéki végzést 30 napig lehetett volna fellebbezni, de az már letelt.
Vagy perelni kellene valakit? De kit?
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.18. 06:46

Főszabályként nem gyakorol annyira szoros ellenőrzést a gyámhatóság a kiskorú vagyona felett.

nonolet # 2017.06.17. 21:06

Miben változott?