szja örökölt ingatlan értékesítés után


Alexa30 # 2018.11.13. 08:55

kedves forumozok
Olyan kérdésem lenne hogy örököltem edesanyám után egy lakást , meg volt a hagyatéki eljárás igen magas összegre állapitották meg az ingatlan értékét.
A kérdásem az lenne illetve több is hogy
ha meg tartom az ingatlant kell e utána fizetnem adot ha igen kb mire számithatok
a másik kérdésem ha eladom és veszek egy másik házat akkor kell e fizetnem
elöre is köszönöm a segitö válaszokat

Ildi1990 # 2018.11.12. 12:34

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! Nagyon hasznos a fórumba fektetett munkád, mindneki nevében köszönöm Neked! ???? Üdv: Ildi

drbjozsef # 2018.11.12. 05:36

Ildi,

Igen.
Az az SZJA kedvezmény, amikor másik lakás vásárlása csökkenti az adót, már sok éve nincsen. Nem számít mit csinálsz az eladásból származó jövedelemmel, az első 5 évben adózni kell belőle. Persze, nem mindig van jövedelem, de speciel esetedben van, ha ajándékozással szerzed.

Illetéket is kell fizetni (hacsak nem 15 millió alatti új építésűt vesztek).

De lehet csökkenteni az SZJA-t : ha édesanyád nem az ingatlant ajándékozza neked, hanem az eladása utáni pénzt. Ugyanis örökléssel szerzett ingatlannál az eladási árból le lehet vonni a hagyatéki végzés szerinti értéket, vagyis, ha az nem túl alacsonyra lett megállapítva, és nem adjátok el többért, akkor nem kell az eladás után adót fizetni. Ha többért adjátok el, akkor is csak a különbözet után. (Ha az eladási ár több mint 25%-kal több, mint a hagyatéki érték, akkor érdemesebb az ingatlant ajándékozni neked).

Ha a pénzt ajándékozza neked édesanyád, azt illetékmentesen teheti, ugyanúgy, mint az ingatlant.

Ildi1990 # 2018.11.11. 21:25

Kedves Fórumozók!

Meghalt a nagymamam aki 3 éve vásárolt egy ingatlant, melyet most a lánya, aki az anyukám fog megorokolni. Viszont az anyukám közjegyző előtt nekem szeretne ajándékozni. Azt már tudom, hogy az ajándékozás illetékmentes egyenes agi leszármazottak között. De azt jól tudom, hogy miután ez a nevemre kerül és eladom, akkor szja-t kell fizetnem az eladási ár után? 1. év 100%, 2.ev 90%, stb...
Viszont ha eladom és a párommal közösen veszünk (az ő lakásának értéket beforgatva) egy nagyobb hazat, akkor a számomra ajándékozott ingatlan értéke után SZJA t kell fizetnem és a drágábban vett ingatlan után is illetéket?

Nagyon köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2018.11.05. 17:03

Szívesen.

makiverem # 2018.11.05. 15:15

Tisztelt drbjozsef!

"azt vonhatja le, amit a SZERZÉSKOR fizetett édesanyád, amikor a vevője volt."

Jogos, erre nem gondoltam!

Köszönöm a segítségét még egyszer! :)

Szép napot,
Makiverem

drbjozsef # 2018.11.05. 15:13

Igen, a 4% visszterhes, amit az szerzés után fizetett. Az levonható.

Ügyvédi díjat az vonhatja le, aki fizette, akinek a számla a nevére szól. Azt a vevő fizeti általában valóban : azt vonhatja le, amit a SZERZÉSKOR fizetett édesanyád, amikor a vevője volt. Azt jó esetben ő fizette, gondolom.

makiverem # 2018.11.05. 15:10

Tisztelt drbjozsef!

Elnéztem, az ingóvagyonra vonatkozik a 200.000-s határ, buta voltam.

  • Kifizetett illeték = 4%-s visszterhes vagyonszerzési illeték?
  • Ügyvédi díj, - akkor is, ha az vevő fizette? (Ha jól tudom ez a szokás)
  • Felújítás nem volt, csak takarítás.

Köszönettel,
Makiverem

drbjozsef # 2018.11.05. 15:01

Értem.

Akkor jó a számításod (bár a 200.000 huf nem tudom mi).

Az eladási árból a részre eső összegből (7.9M/2) levonható a szerzési összeg (1.5M). Ezen kívül a kifizetett illeték, ügyvédi díj, hirdetés költsége, szóval az eladással összefüggő költségek még. A felújítás összege nem, ha az nem értéknövelő beruházás volt (ez mást jelent, mint hogy nőtt az értéke, csak korszerűsítés fér bele).

makiverem # 2018.11.05. 14:19

Tisztelt drbjozsef!

"A lakás másik, perelt felének az adózása jó kérdés. Első sorban meg kellene nézned az ítéletet, esetleg a tulajdonlap bejegyzését, hogy végülis milyen jogcímen szerezte édesanyád azt az ingatlanrészt.

Mert ha jól látom, a 7-8milliós érték nagyjából a piaci ár, ezért a feléért az 1,5millió nem az. Tehát volt ott valami. Sima közös tulajdon megszüntetésén pereskedtek, vagy az örökséggel összefüggő (esetleg valamilyen hagyatéki hitelezői igény alapján) beszámítás is volt a perben?"

  • Adásvétel jogcímen szerezte (ez szerepel a tulajdoni lapon)
  • "Tehát volt ott valami" 2018. februárban felértékeltettük, és 5.000.000 forintra értékelték fel a házat. Nagynéni belement 1.500.000 forintba is, nagyon kellett neki a pénz. Ezután hónapokon keresztül takarítottunk (az ingatlanban addigra 6 éve nem lakott senki, szerintem nem kell leírni az állapotokat) emiatt "emelkedett" az ingatlan értéke. A 7-8 milliós érték abban az állapotban(kitakarított) reális volt.
  • "örökséggel összefüggő (esetleg valamilyen hagyatéki hitelezői igény alapján) beszámítás is volt a perben?" Nagyon bonyolult per volt, konkrétan hagyatéki hitelezői igény volt a per tárgya. Ellenben a per lezárult 2017. novemberében, és "peren kívül" ment az adásvétel.
drbjozsef # 2018.11.05. 13:45

makiverem,

Az örökölt rész után biztosan nem kell adót fizetni.

Illetékkedvezmény csak azonos vevő-eladónak jár másik lakás vételekor, itt nem játszik az egyenes ágú rokon.

A lakás másik, perelt felének az adózása jó kérdés. Első sorban meg kellene nézned az ítéletet, esetleg a tulajdonlap bejegyzését, hogy végülis milyen jogcímen szerezte édesanyád azt az ingatlanrészt.

Mert ha jól látom, a 7-8milliós érték nagyjából a piaci ár, ezért a feléért az 1,5millió nem az. Tehát volt ott valami. Sima közös tulajdon megszüntetésén pereskedtek, vagy az örökséggel összefüggő (esetleg valamilyen hagyatéki hitelezői igény alapján) beszámítás is volt a perben?

makiverem # 2018.11.05. 11:38

Tisztelt Fórum tagok!

Nagymamám 2013. május elején elhunyt, lakását Édesanyám és a nagynéném örökölte 1/2-1/2 arányban. Hagyatéki eljáráson 7 millió forintra becsülték fel a a házat. 4.5 év pereskedés után, 2018. márciusban Édesanyám megvette nagynéném 1/2 részét 1.5 millió forintért, így 1/1 arányú tulajdonossá vált. Egy gyors renoválás után 2018. augusztusában eladta az ingatlant 7.9 millió forintért.

Kérdésem: Jól tudom hogy az értékesítési ár fele után nem kell SZJA-t fizetnie Édesanyámnak (tekintve hogy 5 év eltelt Nagymamám halála után) viszont a másik fele után (7.900.000 / 2 - 1.500.000 ( -200.000? ) ) *0.15 = 367.500 (337.500?) Ft adót kell fizetnie? Azaz a "második fél" új szerzeménynek számít? A zárójelben szereplő összeggel csökkenthetem az adóalapot?

Illetve ha én Budapesten veszek egy lakást, nekem mint közeli rokonnak van lehetőségem illetékcsökkentést kérnem, az adó összegéig? (35 alatti, de nem első lakás lenne)

Válaszukat előre is köszönöm,
Makiverem

Kovács_Béla_Sándor # 2018.10.25. 04:45

Úgy van.

Massat # 2018.10.24. 22:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2013-ban édesanyámtól örököltem 2 hektár művelésből kivont, GIP 1 besorolású ipari területet.
2019-ben szeretném értékesíteni.
Szeretném megkérdezni, hogy az Ön véleménye szerint kell-e jövedelem adót fizetnem!
Több helyen olvastam, hogy 2018-tól nem csak a lakóingatlanokra, hanem minden ingatlanra vonatkozik az öt év utáni adómentesség.
Válaszát előre is köszönöm!

roberto25 # 2018.09.23. 16:38

Köszi a választ reménykedtem,hogy így van akkor egész olcsón megússzuk,ha minden jól megy ;)

drbjozsef # 2018.09.23. 14:52

roberto,

Amit az öröklés után fizetnetek kell, az az illeték. Azt nem tudjátok csökkenteni semmivel, legfeljebb azzal, hogy ha a hagyatéki leltárt összeállító önkormányzat a piaci ártól jelentősen magasabbra értékeli, akkor azt vitathatjátok. Ezen érték alapján szabják ki az illetéket.
UGYANAKKOR, nem biztos hogy érdemes ezt vitatnotok, ugyanis :
Ha rögtön eladjátok, akkor a fizetendő adó a jövedelem 15%-a lesz, a jövedelem pedig úgy számolódik, hogy a fenti hagyatéki értéket ki lehet vonni az eladási árból. Vagyis, ha ugyanannyiért adjátok el, mint amire értékelték a hagyatéki eljárásban, akkor nem kell adót fizetni.

Mivel a 15% több mint a 9%, nektek az a jó, ha a hagyatékban kb. annyira értékelik az ingatlant, mint amennyiért el tudjátok utána adni. Ha kevesebbre értékelik, akkor ennyivel kevesebb 9% illetéket fizettek, de annyival több 15% adót. Ha többre értékelik, akkor több 9% illetéket kell fizetnetek a valós árhoz képest, de nem kell adót fizetni egyáltalán.

roberto25 # 2018.09.23. 12:55

Tisztelt ügyvéd Úr a kérdésem a következő lenne,3-an közösen a tesvéremel és édesanyàmal örököltünk elvileg egy ingatlant amely közjegyzői végrendeletben is szerepel,hagyatéki tárgyalás még nem volt.
Akitől örököltünk a nagymamám húga volt tehát nem egyenes ágú öröklés ezért fizetnünk kell 9 százalék adót,valamint az ingatlant szeretnénk egyből értékesíteni kb 20 millió forint.Az ügyben érdeklődnék,hogy az adót,hogyan lehetne lecsökkenteni vagy minél kevesebbet fizetni,valamint,ha egyből eladjuk ahogy megvan a közjegyzői határozat mennyi adót kell fizetnünk a lakás eladás után?
Válaszát előre is köszönöm

ki56 # 2018.06.26. 13:25

Köszönöm a választ, igen négyen vagyunk testvérek.

drbjozsef # 2018.06.26. 04:25

Azt kérdezném, hogy kell-e adót fizetnünk?
Ahogy jól esik.

Sairey, most tényleg? Miért nem azt válaszoltad, hogy "piros, de magasabb mint nehéz" ?

ki56,

A 2010-ben örökölt rész után nem kell adózni semmiképpen.
Ha a most örökölt részeteket olcsóbban adjátok el, mint a mostani hagyatéki végzésben az erre a részre eső megállapított érték (tehát 14M-re értékelték most az egész ingatlant, és 13,5M-ért adjátok el az egészet), akkor megint csak nem kell adót fizetni. Sőt bevallani sem kell semmit az adóbevallásban.
(Ha jól sejtem, négyen vagytok testvérek, és így örököltétek meg közösen az egész ingatlant végül)

SaireyVMK # 2018.06.25. 18:22

Ahogy jól esik. Az édesanyátok után örökölt rész után kellene adóznotok csak,viszont mivel (ha minden igaz) olcsóbban adtátok el az ingatlant,mint a hagyatéki érték(2x7=14misi) ezért nem keletkezett "jövedelmetek" ami után adózni kellene.

Más kérdés,ha félreértettem és nem 14millió az értéke az ingatlannak,hanem csak 7 millió. Akkor a különbözet anyai része után, külön külön adóznátok. (vagyis a különbözet 5/8-ad része után 15%-ot)

ki56 # 2018.06.25. 18:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A testvéreimmel együtt 2010-ben édesapánk halála után örököltük egy családi ház 1/8 - 1/8 részét. Mivel édesanyánk még élt a felének a negyedét. Idén édesanyánk is meghalt, így a maradék részt hasonló arányban örököltük. A hagyatéki eljárásban rögzítve édesapánk és édesanyánk része is kb. 7-7 millió. Eladtuk a házat 13,5 millió Ft-ért.
Azt kérdezném, hogy kell-e adót fizetnünk?
(Az nem világos, hogy a különbözetet a 14 millióhoz vagy csak az édesanyánktól most örökölt 7 milliós részhez kell-e viszonyítani.)
köszönettel: ki56

drbjozsef # 2018.06.01. 19:52

SZJA :

62. § (1) * Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből (a szerzés időpontja szerint megosztott bevételből) le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt: *

  1. a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;
  2. az értéknövelő beruházásokat;
  3. * a szerzési időponthoz tartozó bevételrész arányában az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.

A tanúsítvány levonható. A kifizetett illeték is. Az ügyvédi költség is, a földhivatali eljárási díj is.

ILLETÉK :

Ilyen nincs. Illetékre cserénél van kedvezmény, ha volt másik lakásod. Esetleg az, hogy ha vissza nem térítendő állami támogatást is igénybe veszel a vételkor (szocpol, csok), akkor az levonható a forgalmi értékből.
De lakáshitelhez, pláne más ingatlanéhoz nincs efféle kedvezmény.

sailing85 # 2018.06.01. 13:33

Tisztelt Fórum tagok!

A kérdésem az lenne, hogy egy örökölt lakás utána a vételár és a hagyatéki végzésben szereplő összeg különbözete után fizetendő 15% SZJA értékét, milyen módon lehet csökkenteni, elszámolni?
Úgy tudom például az energetikai tanúsítvány értékét le lehet vonni.

Illetve azt hallottam, de sehol nem találtam nyomát az interneten, hogy valamilyen más egyéb lakáson fennálló lakáshitel előtörlesztését, ha megtesszük, akkor azzal is csökken a fizetendő illeték mértéke.
Sajnos, mint írtam nem találtam semmilyen hivatalos nyomát ennek, hogy lehetséges-e, ezért kérdezném Önöket, hogy hallottak-e ilyenről és, ha igen esetleg mi a menete, miylen jogszabályok kapcsolódnak ide. (Gondolom valamilyen adó, illeték jogszabályok,d e ott sem találtam erre választ)

Előre is köszönöm a segítségüket!

Üdvözlettel,

Sailing85

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.31. 19:01

A hozzájáruló nyilatkozat benyújtásának a napjára jegyzik be a vevő tulajdonjogát.

drbjozsef # 2018.05.31. 18:59

De itt - vélhetően - tulajdonjog fenntartással adta el az elhunyt az ingatlant, ilyenkor a benyújtáskor csak az tulajdonjog fenntartásos adásvétel tényét jegyzik be, de a vevő csak a szerződés szerint, jellemzően a teljes vételár kifizetése után szerzi meg a tulajdonjogot. Ilyenkor az számít szerzési időpontnak.